ایکس باکس وانبررسی

نقد و بررسی Guardians of the Galaxy – Episode 5: Don’t Stop Believin’

«Don’t Stop Believin’» به عنوان آخرین قسمت از «Guardians of the Galaxy»، خاتمه‌ای بر داستان فصل اول این سری بوده و بازیکنان را پس از نزدیک به هفت ماه از عرضه اولین قسمت، با پایان کار محافظین آشنا می‌کند. در این مطلب علاوه بر نقد قسمت پنجم، مرور خلاصه‌ای نیز بر روی سری داشته‌ایم و آن را به عنوان یک محصول یکپارچه، بررسی کرده‌ایم.

قسمت چهارم با جدایی اعضای گروه و کشتار وحشیانه‌ای که «Hala» در کهکشان به راه انداخته به پایان رسید، حال پیتر برای نابودی او چاره‌ای ندارد که دوباره محافظین را در کنار یکدیگر جمع کرده و به این جنون برای همیشه پایان دهد. برخلاف قسمت قبل که روند داستان بسیار کند دنبال می‌شد، در این‌جا ماجرایی که درگیر آن هستید تمام خواهد شد و جواب سوال‌هایی که در طول قسمت‌های پیشین مطرح گردید را خواهید دانست. هر چند بخش انتهایی، آن‌ چنان که باید خوب کار نشده و انتظار دیدن پایانی به مراتب درگیر کننده‌تر می‌رفت و مشاهده چیزی که سازنده به عنوان حسن ختام بازی در نظر گرفته، همان بود که بسیاری از بازیکن‌ها انتظار آن را داشتند. در مجموع داستان این سری را باید نقطه قوت آن دانست، ترکیب مناسب طنز و اکشن، در کنار شخصیت‌های عالی که هر یک به خوبی به بازیکن معرفی شده و شما را در هر قسمت برای دانستن ادامه ماجرا، مشتاق نگاه می‌دارد. بخش‌هایی که گوشه‌ای از گذشته هر شخصیت را نشان می‌دهد، موجب می‌گردد که با هدف و دلیل اعضا برای پیوستن به محافظین آشنا شوید و البته بار احساسی داستان نیز بر دوش همین سکانس‌ها قرار دارد. دیالوگ‌هایی که شخصیت‌ها رد و بدل می‌کند با هوشمندی نگارش شده و حس طنز در تمام قسمت‌های بازی موج می‌زند و البته تا جای ممکن از اغراق در این مورد نیز دوری شده است.

 width=810 height=456 />رها شدن از تونل‌های تاریک و تکراری قسمت قبل مهم‌ترین پیشرفت این شماره به حساب می‌آید! با این‌که محیط‌ها اکثرا همان مکان‌هایی هست که پیش از این دیده‌اید ولی برخورد با اعضای گروه آن هم در شرایط جدید، جالب بوده و ارتباط با آن‌ها از حالت یکنواختی که در دو قسمت قبل دیدیم، خارج شده و رنگ و بوی تازه‌ای به خود گرفته است. گیم‌پلی نیز همانند قبل است و بیشتر شاهد صحبت کردن و نیز چرخیدن در محیط هستیم که البته به لطف انیمیشن‌های خنده‌دار پیتر و محدود بودن کارهایی که می‌تواند انجام دهد، این بخش به ضعیف‌ترین قسمت بازی تبدیل شده است. در عوض سکانس‌های دکمه‌زنی با وجود کم تعداد بودن، این بار کیفیت خوبی داشته و صحنه‌های هیجان‌انگیزی را برای شما پدید می‌آورد. مانند بسیاری از عناوین Telltale، در این عنوان نیز نباید حتی انتظار گیم‌پلی در حد یک بازی ماجرایی ساده داشته باشید که این خود نقطه ضعف بزرگ ساخته‌های این استودیو محسوب می‌شود. مشکل اصلی Guardians of The Galaxy این است که حتی در زمینه خلق سکانس‌های اکشن نیز در مجموع عملکردی قابل توجهی نداشته و با توجه به محتوا و اتفاقاتی که در این سری پیش می‌آید، انتظار می‌رفت که بخش‌های دکمه زنی، کیفیت به مراتب بهتری داشته باشد، بگذریم از این‌که قسمت‌هایی که در آن باید در محیط چرخیده و معماهای ساده را حل کنید، عموما ضعیف و خسته کننده طراحی شده‌اند.</p><p style= width=810 height=456>حق انتخاب همواره چالش اصلی Telltale و ساخته‌هایش بوده و در بسیاری از موارد برخلاف شعار استودیو، شما چیزی را انتخاب می‌کنید که سازنده در نظر گرفته و در واقع در اکثر موارد هر انتخابی انجام دهید، نتیجه نهایی یکسان خواهد بود. در محافظین کهکشان، شاهد تاثیر بیشتر انتخاب‌ها در جریان بازی و تاثیرات آن به خصوص در دو قسمت نهایی هستیم، هر چند باز هم گستردگی زیادی در این تصمیمات وجود ندارد ولی این‌که انتخاب‌ها بر پایان کار برخی شخصیت‌ها تاثیرگذار است، خود پیشرفت خوبی به حساب می‌آید! البته از نظر انتخاب‌های اخلاقی نیز شاهد برخی تصمیمات بعضا سخت هستیم که گر چه تاثیری در روند داستان ندارد، اما با تغییر در دیالوگ و نحوه رفتار افراد گروه، می‌تواند لحظات جالبی را برای شما رقم بزند.</p><p style=دیدن سیاره‌های مختلف و نیز افراد با نژادهای گوناگون، یکی از نکات مثبت این عنوان بوده و با توجه به طراحی هنری زیبا و ذوقی که سازنده برای ساخت محیط‌های مختلف به خرج داده، در بسیاری موارد شاهد صحنه‌های چشم‌نوازی خواهید بود. البته مشکلات تکنیکی و استفاده از موتور قدیمی و منسوخ شده، این‌جا نیز گریبان گیر استودیو شده و دیدن افت فریم و از آن بدتر انیمیشن‌های بی‌کیفیت شخصیت‌ اصلی، جای تعجب دارد. در عوض قطعات موسیقی به کار رفته در بازی، کاملا مناسب با حال و هوای آن بوده و با توجه به صداپیشگی فوق‌العاده شخصیت‌ها، تیم صداگذاری کار خود را با کم‌ترین ایراد ممکن انجام داده‌ است.

Don’t Stop Believin’ پایان قابل قبولی برای سری بوده و البته مشکلات اصلی قسمت‌های قبل را در این شماره نیز شاهد هستیم. Guardians of the Galaxy را می‌توان تجربه‌ای خوب قلمداد کرد که داستان و شخصیت‌پردازی عالی آن، برای بسیاری جالب توجه خواهد بود. اگر سازنده توجه بیشتری به بخش‌های اکشن و جستجو در محیط انجام می‌داد، این بازی پتانسیل تبدیل شدن به یکی از بهترین عناوین Telltale را داشت، اما در حال حاضر «خوب»، مناسب‌ترین کلمه برای وصف آن است.

نقد و بررسی بازی Guardians of the Galaxy بر اساس نسخه ارسالی سازنده برای وبسایت بازی‌سنتر نوشته شده است.

مجموع امتیاز - 7

7

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
داستان و روایت مناسب
بخش‌های بازگرداندن افراد گروه، به خوبی طراحی شده است
تاثیر برخی انتخاب‌ها در پایان بازی
نقاط ضعف:
جستجو در محیط خسته کننده است
پایان نه چندان جالب

User Rating: 0.05 ( 1 votes)

محمد شکری

گیم، کتاب، فیلم، فوتبال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا