ایکس باکس وانبررسی

بررسی بازی Forza Motorsport 7

صحبت کردن از تاریخچه سری «Forza Motorsport» کار بیهوده‌ای به نظر می‌آید زیرا هر کسی که تجربه انجام عناوین ریسینگ را داشته باشد، با این سری آشنایی دارد. عنوانی که سال‌هاست توسط استودیوی «Turn 10» ساخته می‌شود و تجربه کم‌نظیری از رانندگی را به بازیکن‌ها ارائه می‌دهد و حال هفتمین شماره آن مهمان Xbox One و PC است.

شاید کمتر کسی در عالم واقعیت با تمامی ماشین‌های FM7 تجربه رانندگی داشته باشد، اما این بازی به شما اجازه خواهد داد تا یک گام جلوتر از واقعیت، تجربه لذت بخشی از راندن بیش از ۷۰۰ ماشین گوناگون را داشته باشید. از غول پیکر‌های آمریکایی، سدان‌های اروپایی، شاسی بلند‌ها و سوپر اسپورت‌ها گرفته تا ماشین‌های مختلف آسیایی و حتی ماشین‌های فرمول یک. بنابراین استودیو Turn10 دست شما را باز گذاشته تا کلکسیونی از ماشین‌های مختلف را در اختیار داشته باشید و از تجربه رانندگی با آنها لذت کافی را ببرید. مانند همیشه، کنترل کاملی بر روی ماشین خواهید داشت و می‌توانید سطح مهارت خود را با توجه به Assist های گوناگوی که وجود دارد تنظیم نموده و بازی را به صورت شبیه‌ساز دنبال کرده یا اگر مهارت کمتری دارید، با تغییرات دلخواه آن را به عنوانی با چالش کمتر تبدیل کنید.

 width= مهم‌ترین قسمت این عنوان، بخش جذاب و سرگرم کننده Career بوده که حال شکل و شمایل تازه‌ای به خود گرفته و با نام Forza Driver Cup شناخته می‌شود. در اولین قدم باید جنسیت کارکتر خود را انتخاب کرده و از بین لیستی بلند بالا، لباس مخصوص رانندگی خود را نیز انتخاب کنید تا بتوانید وارد مسابقات شوید، در واقع هدف سازندگان به گونه ای القای حس شرکت در مسابقات حرفه‌ای رانندگی بوده است. مسابقات Forza Driver Cup دارای شش دسته مختلف بوده که به ترتیب و پس از جمع‌آوری امتیازات دسته‌های پایین‌تر، می‌توانید وارد مسابقات دسته‌های بالاتر شوید. مسابقات متنوعی برای هر دسته در نظر گرفته شده که به دلایلی که به آن‌ها اشاره می‌کنیم، نسبت به نسخه‌ قبلی با بخش Career جذاب‌تری روبه‌رو خواهید بود. در هر دسته شما با مسابقات متنوع و سرگرم کننده‌ای در شرایط مختلف آب و هوایی و با اتومبیل‌های کلاس‌های مختلف رو‌به‌رو خواهید شد، سناریوی آب و هوای هر مسابقه از پیش تعیین شده است گاه در هوای آفتابی، برخی مواقع در هوای بارانی و گاهی باید در شب به مسابقه بپردازید. به همین صورت کلاس اتومبیل‌های هر مسابقه نیز از قبل مشخص شده و ‌می‌توانید از بین چندین و چند ماشین دست به انتخاب بزنید. البته در هر دسته یک مسابقه Open نیز در نظر گرفته شده تا بازیکنان بتوانند کلاس اتومبیل را به سلیقه خودشان انتخاب کرده و وارد مسابقات شوند. بخش جذاب Showcase نیز در هر دسته حضور دارند و در صورت انجام هر Showcase، بازیکنان اتومبیل مورد استفاده در آن را به صورت هدیه دریافت و به کلکسیون خود اضافه خواهند کرد. چرخه آب و هوا حالا به مسابقات طولانی Endurance نیز کمک کرده است تا روند خسته کننده‌ای نداشته باشد. کافیست در هر دسته با این مسابقات روبرو شوید و پس از وارد شدن به آن‌ها، آب و هوای مختلفی را در طول یک مسابقه طولانی مدت تجربه کنید.

علاوه بر قسمت Forza Driver Cup، با ورود به بخش Free Play می‌توانید به ایجاد مسابقه‌ای به دلخواه خود بپردازید. در این بخش بازیکنان می‌توانند با سلیقه خود نوع مسابقه را از بین مسابقات بر اساس تعداد دور دلخواه، مسابقات زمانی با زمان دلخواه، مسابقات Drift، مسابقات Drag یا مسابقاتی با حضور چند کلاس از اتومبیل‌ها انتخاب کنند. برای تعیین مسیر نیز دست شما باز بوده و می‌توانید از بین بیشتر از 30 مسیر مسابقه، هر کدام را که دوست دارید برای رقابت انتخاب کنید، علاوه بر این زمان و شرایط آب و هوایی را نیز قابل شخصی سازی است و اگر بخواهید می‌توانید یک مسابقه بارانی را در یک شب تاریک انجام دهید. با وجود این همه محتوا هر زمانی که بخواهید، می‌توانید مسابقات مختلف را انجام دهید، اما احتمالا بخواهید با دوستتان به صورت آفلاین مسابقه‌ای دلخواه را شروع کنید. بخش Split Screen همچون نسخه‌های قبلی در این‌جا نیز وجود دارد تا بتوانید با اعضای خانواده و یا دوستتان به صورت دو نفره بازی کنید. علاوه بر بخش‌های ذکر شده، هنوز یک بخش دیگر نیز برای سرگرم‌ کردن شما وجود دارد! بخش Rivals هر چند تفاوتی با نسخه‌های گذشته ندارد اما برای تازه کاران لازم است که بگوییم با شرکت در هر مسابقه‌ای در هر قسمتی از بازی، رکورد شما در لیست Rivals ثبت خواهد شد تا بازیکنان دیگر از رکورد شما مطلع شوند و در صورت تمایل با رکوردتان مسابقه دهند. شما نیز می‌توانید با ورود به بخش Rivals با رکورد‌های دوستانتان و یا بهترین رکورد‌های مربوط به هر پیست و هر کلاس مسابقه دهید و در صورت شکستن رکورد‌ها، پول یا اعتبار درون بازی (CR) به دست آورید.

 width=فیزیک این شماره شاید در مقایسه با نسخه قبلی پیشرفت چندانی نداشته است اما Turn10  برای ملموس‌تر شدن فیزیک ماشین‌ها، معجونی را برایتان تدارک دیده است. انیمیشن‌های مختلف و متفاوت حرکت ماشین‌ها روی سطح جاده، حرکات و لرزش دوربین، استفاده مناسب از موتور ویبره کنترلر ایکس باکس وان برای القای حس لغزندگی و تعویض دنده و همچنین شرایط مختلف آب و هوایی و تاثیر آن بر حرکت‌ ماشین‌ها بر روی جاده، باعث شده است تا به طبیعی‌تر شدن فیزیک کمک شایانی کند. علاوه بر این فیزیک ماشین‌ها هنگام تصادف با دیگر درایواتار‌ها یا برخورد با گارد‌ها و لاستیک‌های کنار پیست نیز پیشرفت بسیاری داشته و شاهد صحنه‌های جالبی هستیم. درایواتار اگر چه چند سالی است هوش مصنوعی بازی‌های سری Forza را به شدت بهبود بخشیده و نمای واقعی‌تری به آن داده است و می‌توانید با شیوه‌ رانندگی دوستانتان یا بازیکنان حرفه‌ای Forza در طول مسابقات آشنا شوید، اما هم‌چنان مشکلاتی در برخی قسمت‌ها وجود دارد، از جمله برخورد‌ها و تصادفات بی‌مورد درایواتار دیگر بازیکنان با اتومبیل خود در حین مسابقه. البته این مشکل نسبت به نسخه‌های قبلی کاهش چشمگیری داشته است اما همچنان در برخی موارد شما را اذیت خواهد کرد.

ویژگی جدید Tier و Car Collector که به تازگی به این عنوان اضافه شده، از نکات نسبتا منفی آن به شمار می‌رود، بر خلاف نسخه‌های قبلی که از آغاز بازیکنان قادر بودند تا هر ماشین از هر دسته‌ای که دوست دارند را خریداری کنند و هیچ محدودیتی در انتخاب آنها وجود نداشت، FM7 در ابتدا به بازیکنان این دسترسی را نخواهد داد. در واقع ۷۰۰ ماشین موجود در بازی در ۵ دسته از Tire 1 تا Tire 5 قرار گرفته‌اند، هر اتومبیل دارای امتیازی است که پس از خرید آن اتومبیل، امتیازش به قسمتTire  بازیکنان اضافه خواهد شد. بازیکنان پس از جمع آوری امتیازات می‌توانند به Tire ‌های بالاتر رسیده و به اتومبیل‌های آن دسترسی پیدا کنند که این امر می‌تواند محدودیت‌هایی را برای خرید برخی ماشین‌های مورد علاقه به وجود آورد. قسمت شخصی‌سازی و تیونینگ اتومبیل‌ها بدون تغییر نسبت به نسخه گذشته در بازی قرار گرفته است. البته برای کسانی که قصد دارند تازه به تجربه این سری بپردازند باید گفت با استفاده از امکانات خوبی که سازنده برای این بخش در نظر گرفته، قادر خواهند بود تا با سلیقه خود در بخش‌های مختلفی از جمله شخصی‌سازی ظاهر اتومبیل‌ها، دیزاین‌های مختلف ساخته شده توسط دیگر کاربران و نیز تغییرات گوناگون بر روی عملکرد فنی اتومبیل‌ها، به شخصی‌سازی آن‌ها بپردازند.

 width=از تعداد بالا و متنوع لیست ماشین‌های FM7 که بگذریم به تعداد زیادی پیست با مسیر‌های مختلف و شرایط آب و هوایی گوناگون خواهیم رسید! ۳۲ پیست در این شماره وجود دارد که برخی از آن‌ها همچون پیست فوق العاده Dubai به تازگی به این سری اضافه شده‌اند. به علاوه برخی دیگر از نسخه‌ قبلی با اندکی بهبود در گرافیک، مانند پیست بی نظیر   Nurburgring و برخی از آن‌ها از نسخه‌های پیشین مانند پیست Maple Valley با بازسازی دوباره به بازی اضافه شده‌اند. بنابراین این قسمت از لحاظ محتوا پیشرفت فوق‌العاده‌ای نسبت به نسخه‌های قبل داشته و می‌توان گفت محتوای کافی برای یک عنوان شبیه‌ساز رانندگی در نظر گرفته شده تا ساعت‌ها شما را سرگرم کند. علاوه بر اضافه شدن چرخه آب و هوایی و همچنین ثابت بودن نرخ فریم بر روی 60، طراحی و گرافیک اکثر پیست‌ها به خوبی و با کیفیت بالایی صورت گرفته و لذت بازی را به مراتب افزایش داده است. اما در برخی از پیست‌ها جزییات کم محیط و همچنین درختان دو بعدی مانند، جز ایرادات آن به شمار می‌رود. البته همان‌طور که گفته شد نرخ فریم بر روی 60 قفل شده و به نظر می‌آید سازندگان سعی کرده‌اند با کم کردن جزییات در برخی از پیست‌ها، لذت گیم‌پلی روان بر روی نرخ فریم ۶۰ را از بازیکنان نگیرند.

Mod ها برای اولین بار در نسخه ششم به سری Motorsport اضافه شدند و در ابتدا به نظر می‌رسید فقط برای کسب پول یا اعتبار (CR) بیشتر درون بازی در نظر گرفته شده است. اما در این نسخه مادها به تمامی قسمت‌ها نفوذ کرده‌اند تا جایی که برخی از اتومبیل‌ها و برخی از لباس‌های مخصوص رانندگی فقط از طریق باز کردن Box Loot‌ ها قابل دسترس هستند! سیستم پرداخت پول (CR) پس از انجام مسابقات نیز نسبت به نسخه‌های پیشین خسیس‌تر عمل می‌کند، پس مراقب باشید چگونه و کجا برای خرید ماشین‌ها یا مادها اقدام به خرید کنید. حالت‌های مختلفی برای ماد وجود دارد که از تغییرات در Assist و سخت‌تر کردن مسابقات، تا رانندگی در شرایط خاص آب و هوایی و تغییر در رتبه خط شروع و بسیاری موارد دیگر را شامل می‌شود و با فعال کردن آن‌ها می‌توانید از جوایز بیشتری نسبت به حالت عادی، بهره‌مند شوید. با توجه به جذابیت خاصی که مادها دارند، استفاده از آن‌ها تنوع بالایی به مسابقات می‌دهد ولی تهیه آن‌ها فقط از طریق Loot box، اقدام عجیبی از سمت سازنده بوده و برای این‌که شانس بیشتری برای به دست آوردن مادهای بهتر داشته باشید، باید پول بیشتری خرج کنید و برای این‌کار نیز مجبور به انجام مسابقات برای کسب پول بیشتر و نیز استفاده بیشتر از مادهایی که دارید شوید، که این چرخه در دراز مدت ممکن است روند بازی را خسته کننده نماید.

 width=نسخه های قبلی این سری هر یک در هنگام عرضه از پشگامان گرافیک کنسولی به شمار می‌آمدند، قاعده‌ای که در این شماره نیز رعایت شده است. برای پی بردن به زیبایی بازی، کافیست تا در یک روز بارانی با یک ماشین سوپر اسپورت وارد پیست نوربرگرینگ شده، شرایط آب و هوایی را بر روی باران قرار داده و سپس وارد مسابقه شوید. پس از ورود به مسابقه و گذشتن دقایقی هم‌چنان هوا آفتابی است، اما اجازه دهید، کمی صبر کنید تا ابر‌ها جلوی خورشید را گرفته و حال و هوای ابری به پیست نوربرگرینگ دهند. پس از مدتی باران به صورت نم نم و خیلی آهسته آغاز می‌شود و لکه‌های باران مسیر جاده، شیشه و بدنه ماشین را خیس می‌کند. بازهم به مسابقه ادامه دهید، صدای غرش رعد و برق را می‌شنوید، بارانی شدید آغاز شده و با حجم زیاد بر روی جاده فرود آمده و همه جا را خیس می‌کند، مه غلیظی مسیر را در بر گرفته و چاله‌های آب مختلفی را بر روی مسیر جاده ایجاد می‌کند! پس از این باید مراقب باشید، زیرا در صورتی که با سرعت زیاد وارد چاله‌های آب شوید، احتمالا کنترل ماشین را از دست خواهید داد یا برای هدایت درست آن به زحمت خواهید افتاد. این تنها یک مثال از کیفیت و زیبایی گرافیک و چرخه آب و هوایFM7  بود. در دیگر قسمت‌های مربوط به گرافیک، بازی نسبت به نسخه قبلی به طور محسوسی در نورپردازی بهتر عمل می‌کند و کیفیت ماشین‌ها نیز افزایش پیدا کرده است. تنها نقطه ضعف گرافیک مربوط به جزییات کم در برخی از پیست‌ها و هم‌چنین درختان دو بعدی مانند آن است و مشکل دیگری با گرافیک نخواهید داشت. صداگذاری از ارکان مهم عناوین شبیه سازی محسوب می‌شود که در این شماره نسبت به نسخه قبلی اندکی پیشرفت داشته و در مجموع، صداگذاری در شرایط مطلوبی قرار دارد و ایراد خاصی به آن وارد نیست و می‌توانید از صدای حرکت لاستیک‌ها و غرش موتور ماشین، نهایت لذت را ببرید.

خلاصه کلماتی را که در طول متن چندین بار تکرار کردیم چنین است، «بازی نسبت به نسخه قبلی تغییر آن‌چنانی نکرده است»، بله در مجموع اگر بخواهیم به بررسی Forza Motorsport 7 بپردازیم باید بگوییم هر چند این عنوان از لحاظ تعداد ماشین‌ها، تعداد پیست‌ها، چرخه آب و هوا و بخش Career نسبت به قبل پیشرفت خوبی داشته اما در مجموع شاهد تغییر شگرفی نسبت به نسخه ششم نخواهیم بود. البته به دو دلیل این اتفاق صورت گرفته است، برخی از قسمت‌ها در بهترین حالت خود قرار دارند و عملا جایی برای پیشرفت باقی نمی‌ماند و نیز عرضه دو سالانه سری باعث شده سازندگان فاصله زمانی کمی تا ساخت نسخه بعدی در اختیار داشته باشند و تغییرات چشم‌گیری را در بازی مشاهده نکنیم. در نهایت باید گفت که با وجود نداشتن تغییرات عمده، Forza Motorsport 7 یکی از بهترین تجربه‌های شبیه‌سازی در سبک رانندگی است و طرفداران این سبک می‌توانند تا مدت‌ها از انجام آن لذت ببرند.

مجموع امتیاز - 9

9

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
تعداد و تنوع بالای ماشین‌ها و پیست‌ها
چرخه آب و هوایی مسابقات را جذاب‌تر خواهد کرد
بخش کریر با مسابقات متنوع و سرگرم کننده
صداگذاری ماشین‌ها
Rivals
تنوع بالای مادها و تاثیر آن بر مسابقات
نقاط ضعف:
درایواتارها گاهی با تصادف‌های بی مورد موجب بر هم زدن تعادل ماشین شما می‌شود
برخی ایرادات در سیستم Loot Box
کیفیت بد درختان و جزییات کم در برخی پیست‌ها

User Rating: Be the first one !

محمد شکری

گیم، کتاب، فیلم، فوتبال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.