بررسیکامپیوتر

نقد و بررسی انگاره

«انگاره»، عنوانی است که توسط یکی از بازیسازان مستقل کشور، «مهدی بهرامی»، طراحی شده و سعی می‌کند این نکته را یادآوری کند که داشتن ایده برای ساخت بازی‌های داخلی، نتیجه بسیار بهتری نسبت به کپی‌برداری دسته چندم از عناوین مطرح، خواهد داشت.

انگارهحرکت، هندسه و هنر سه رکن اصلی این عنوان را تشکیل می‌دهند. هدف اصلی تشخیص مسیر صحیح حرکت برای ساخت الگوی مورد نظر، سپس خلق یک تصویر هنری زیباست. بازی مجموعه‌ای از پازل‌هاست که در چند دسته تقسیم شده و تمام آن‌ها از قواعد منطقی پیروی می‌کنند. در هر مرحله، آیتم‌‌هایی در صفحه در حال حرکت هستند که شما باید بتوانید با یافتن نقطه‌ مناسب بر روی یکی از این اشکال هندسی، بتوانید الگویی که بازی از شما خواسته را خلق کنید. قوانین حرکت به خوبی در گیم‌پلی رعایت شده و پازل‌ها عموما شکل منطقی به خود می‌گیرند. یکی از مشکلات بازی، آسان بودن اکثر مراحل بوده و با چند ثانیه تمرکز بر روی مسیر حرکت آیتم‌ها، به راحتی می‌توانید نقطه مناسب برای رسیدن به الگو را بیابید، از آن بدتر این‌که با تست و خطا نیز کار شما راه می‌افتد و چندان نیازی به تفکر برای حل کردن معمای بسیاری از مراحل ندارید. هر چند در دو مرحله پایانی، به کمک ابزاری که تغییراتی در وضعیت آیتم‌ها می‌دهد، روند بازی تا حدودی عوض شده و با پازل‌های سخت‌تر و در عین حال جالب‌تری روبرو خواهید شد که برای حل کردن آن‌ها به زمان بیشتری نیاز دارید.

انگارهبازی از چند قسمت تشکیل شده که با پیشرفت در آن، به بخش بعدی وارد شده و درجه سختی پازل‌ها نیز بالاتر می‌رود. مشکلی که وجود دارد کم بودن تعداد مراحل است و در عرض یک ساعت می‌توانید انگاره را به پایان برسانید. هر چه در بازی پیش روید و به خصوص در مراحل پایانی، شاهد هنر سازنده بوده که نقش‌های ایرانی و اسلیمی را به زیبایی هر چه تمام‌تر به تصویر کشیده و در کنار آن موسیقی شنیدنی نیز کمک می‌کند تا ذوق هنری سازنده، بیشتر از قبل به چشم آید. در برخی مراحل تلفیق قطعات موسیقی و نقوش ساخته شده به قدر عالی است که شما را به وجد خواهد آورد. به جز بخش اصلی، قسمتی نیز جهت طراحی نقوش در نظر گرفته شده که به کمک ابزار موجود، می‌توانید طرح‌های دلخواه را ساخته و مهارت خود را در خلق یک طرح هنری زیبا، بیازمایید. این بخش که تحت عنوان «نگارخانه» دراین عنوان گنجانده شده، روش‌های متفاوتی برای طراحی نقوش در اختیار شما قرار می‌دهد و می‌تواند تا مدتی شما را سرگرم نماید.

انگاره سعی کرده به کمک ایده‌ای جالب و تلفیق قواعد هندسه و هنر ایرانی، نام خود را در بین عناوین داخلی مطرح کند. شاید سادگی بازی و محتوای کم آن، اندکی از ارزش های انگاره بکاهد، ولی باز هم با عنوانی زیبا روبرو هستیم که تجربه آن، جذابیت خاص خود را دارد.

مجموع امتیاز - 7

7

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
طراحی هوشمندانه پازل‌ها
موسیقی زیبا
ساخت نقوش هنری دیدنی
نقاط ضعف:
کم بودن تعداد مراحل
آسان بودن اکثر پازل‌ها

User Rating: 4.78 ( 2 votes)

محمد شکری

گیم، کتاب، فیلم، فوتبال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا