بررسیپلی استیشن 4

نقد و بررسی Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age

از زمان انتشار اولین نسخه از سری «Dragon Quest» در ژاپن بیش از 3 دهه می‌گذرد و اکثر عناوینی که تا این حد عمر کرده‌اند، تغییرات بنیادی بسیاری در آن‌ها ایجاد شده است، به طوری که دیگر هیچگونه شباهتی با ریشه‌های خود ندارند. حتی در آخرین نسخه از رقیب قدیمی این سری، یعنی فرانچایز فاینال فانتزی نیز شاهد تغییرات بزرگی از جمله مبارزات ریل تایم بودیم. با این حال جدیدترین نسخه از سری Dragon Quest سعی کرده با حفظ ریشه‌های خود تجربه‌ای مدرن و تازه به بازیکنان ارائه دهد و در انجام این کار کاملا موفق بوده است. در ادامه با بازی سنتر همراه شوید تا به نقد و بررسی Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age بپردازیم و ببینیم که چگونه این فرانچایز قدیمی با تکرار یک فرمول موفق و ارتقا دادن آن توانسته بار دیگر تجربه‌ای فوق العاده به ارمغان بیاورد.
 width=810 height=456 /></div><div dir=rtl></div><div dir=rtl style=داستان بازی در ابتدا بسیار ساده و سطحی به نظر می‌آید اما پس از مدتی متوجه می‌شوید اصلا آن‌طور که فکر می‌کنید نیست و با داستانی فوق العاده زیبا روبه‌رو هستید. شما در نقش «Luminary» قرار دارید، قهرمانی که از بدو تولد تقدیرش مبارزه با تاریکی و از بین بردن آن بوده است. پروتاگونیست داستان که همانند عناوین کلاسیک در تمام طول بازی ساکت است و هیچگونه دیالوگی ندارد پس از اطلاع از ماهیت واقعی خود روستایی که در آن بزرگ شده است را به مقصد قصر «Heliodor» ترک می‌کند تا بتواند اطلاعات بیشتری به دست بیاورد و این سفر آغاز یگ ماجراجویی بزرگ خواهد بود. با وارد شدن به قصر، همه چیز پیچیده می‌شود. شاه قهرمان داستان را فردی شرور قلمداد می‌کند و او را به سیاه‌چال می‌اندازد. در اینجا با اولین شخصیت همراه آشنا خواهید شد. یک دزد که به شما کمک می‌کند از سیاه‌چال فرار کنید و برای شکست تاریکی به شما محلق می‌شود. در طول این ماجراجویی با شخصیت‌های دیگری نیز ملاقات خواهید کرد که با شما همراه خواهند شد و سرگذشت هر یک از آن‌ها به بهترین شکل برایتان روایت خواهد شد. روایت گذشته هر یک از همراهان جزو بزرگ‌ترین نقاط مثبت بخش داستانی به شمار می‌رود و باعث می‌شود رابطه عمیق‌تری با هر شخصیت برقرار کنید. همچنین متوجه می‌شوید هر یک از آن‌ها بنا به دلایلی به شما کمک می‌کنند و بی دلیل شما را در این سفر خطرناک همراهی نمی‌کنند. با انجام مراحل اصلی به شهرهای جدیدی می‌رسید که در هر یک از آن‌ها اتفاقات تازه‌ای روی می‌دهد و برای پیش‌روی در داستان باید به حل این مشکلات بپردازید و با شخصیت‌های جدیدی آشنا ‌می‌شوید. مراحل فرعی معمولا به انجام یک کار ساده یا پیدا کردن یک آیتم در منطقه‌ای خاص خلاصه می‌شوند که درکنار دیگر فعالیت‌های قابل انجام پس از اتمام مراحل اصلی مانند جمع آوری مدال‌های کوچک، پیدا کردن مکان‌های مخفی، مینی گیم‌های درون بازی و باز کردن در هایی که قبلا نمی‌توانستید از آن‌ها عبور کنید می‌توانند ساعت‌ها شما را سرگرم کنند.
 width=810 height=456></div><div dir=rtl></div><div dir=rtl style=مبارزات بازی به‌صورت نوبتی است و می‌توانید از 4 شخصیت به طور همزمان استفاده کنید اما تفاوتی که در این عنوان شاهد آن هستیم امکان راه رفتن به‌صورت آزادانه در محل مبارزه است. این قابلیت تغییری در روند مبارزات ایجاد نمی‌کند، با این حال از جمله مواردی است که توجه طرفداران این سبک را به خود جلب می‌کند. اگر طرفدار مبارزات نوبتی نیستید و یا آشنایی زیادی با این سبک ندارید امکان استفاده از هوش مصنوعی بازی برای کنترل شخصیت‌ها نیز وجود دارد. هیچ‌گونه محدودیتی برای استفاده از این قابلیت وجود ندارند، می‌توانید کنترل تمامی شخصیت‌ها را به هوش مصنوعی واگذار کنید یا تعدادی از آن‌ها را مسئول پشتیبانی نموده و خودتان بر روی حملات تمرکز کنید. هم‌چنین هر شخصیت درخت مهارت مخصوص به خود را دارد که با استفاده از اسکیل پوینت‌های بدست آمده از لول آپ می‌توانید قدرت‌های جدیدی آزاد کنید. درخت مهارت‌ها پس از برخی وقایع داستانی گسترده‌تر خواهد شد و قدرت‌های جدیدی به آن‌ اضافه می‌شود. یکی دیگر از مکانیزم‌های جالب مبارزات سیستم «Pep Power» است. این قابلیت به طور شانسی در هنگام مبارزه فعال می‌شود و امکان استفاده از حرکاتی خاص که با ترکیب قدرت‌های دو یا چند شخصیت به وجود می‌آید را به بازیکن می‌دهد و کمک بزرگی در شکست دادن باس فایت‌ها می‌کنند. تعداد این Pep Power ها نسبتا زیاد است و عمدتا با باز کردن قدرت‌های مختلف در درخت مهارت‌ها به دست می‌آیند. تنها مشکل موجود در این بخش کند بودن مبارزات است که گاهی اوقات باعث می‌شود از مبارزه کردن با دشمنان خسته شوید و ترجیح دهید به جای مبارزه از دست آن‌ها فرار کنید. هم‌چنین برای شکست دادن برخی از باس‌های اواخر داستان، مجبور به صرف ساعت‌ها وقت برای افزایش لول شخصیت‌ها هستید که برای برخی افراد قطعا آزار دهنده خواهد بود. هرچند نوع بازی کردن شما و انتخاب درست شخصیت‌ها تاثیر بسیار زیادی در مبارزات دارد اما مهم نیست چقدر خوب مبارزه کنید، تا زمانی که شخصیت‌های شما به لول بالاتری دست پیدا نکنند و قدرت‌های بهتری برای آنان آزاد نکنید مبارزه با این باس‌ها همیشه به باخت ختم می‌شود.
 width=810 height=456 /></div><div dir=rtl></div><div dir=rtl style=جهان بازی از وسعت بسیار بالایی بهره‌مند است اما این بزرگی به معنای جهانی تکراری و پوچ نیست. تقریبا اکثر مناطقی که در طول بازی مشاهده می‌کنید با یکدیگر متفاوت هستند و به همین دلیل هیچ‌گاه از گشت و گذار در این جهان بزرگ خسته نخواهید شد. طراحی خانه‌ها و سازه‌های هر شهر با دیگری متفاوت است و امکان وارد شدن به اکثر خانه‌ها نیز وجود دارد. گشتن خانه‌ها امری اختیاری است اما با جست و جو در این مناطق می‌توانید آیتم‌های با ارزشی را پیدا کنید که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، دستور العمل‌های ساخت سلاح، زره و تجهیزات جانبی به کمک «Fun-Size Forge» است. Fun-Size Forge یکی دیگر از قابلیت‌های گیم‌پلی است که پس از چند ساعت پیش‌روی در مراحل داستانی با آن آشنا می‌شوید و به شما امکان ساخت مواردی که دستورالعمل آن‌ها را از قبل پیدا کرده‌اید می‌دهد. همچنین امکان استفاده از اسب برای جابه‌جایی سریع‌تر در محیط وجود دارد و پس از مدتی پیش‌روی در داستان، امکان استفاده از کشتی برای سفر در دریا نیز ممکن می‌شود. البته اسب و کشتی تنها وسایل نقلیه نیستند و امکان سوار شدن بر روی برخی از موجودات درون بازی هم وجود دارد. این موجودات قابلیت‌های جدیدی از جمله پرواز، پرش‌های بلند و بالا رفتن از برخی دیوارها را به شما می‌دهند و می‌توانید از آن‌ها برای رسیدن مناطق یا پیدا آیتم‌هایی خاص که به طور عادی نمی‌توانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید، کمک بگیرید.
 width=810 height=456></div><div dir=rtl></div><div dir=rtl style=از دید بصری با عنوان به شدت زیبایی رو‌به‌رو هستیم و گرافیک بازی دقیقا همان چیزی است که از موتور قدرتمند Unreal Engine 4 انتظار می‌رود. طراحی محیط‌ فوق العاده زیبا و چشم نواز بوده و وجود چرخه شب و روز و آب و هوا، این جهان پر جزئیات را بیش از پیش زیبا کرده است. دشمنان نیز دارای مدل‌های سه بعدی و پر جزئیاتی هستند و با وجود جهانی به این بزرگی، سازندگان به خوبی توانسته‌اند مشکلات فنی بازی را حل کنند تا بازیکنان شاهد هیچ‌گونه افت فریم یا باگی در طول بازی نباشند. یکی از بزرگ‌ترین تغییراتی که در نسخه غربی شاهد آن هستیم صداگذاری تمامی شخصیت‌های مرتبط با مراحل اصلی است. با وجود دیالوگ‌های به شدت زیاد خط داستانی که برای اتمام آن حدود 100 ساعت زمان لازم است شاهد یک صداگذاری ساده نیستیم و بر روی صداگذاری شخصیت‌ها به خوبی کار شده که واقعا تحسین برانگیز است
Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age به خوبی توانسته است با پایبندی به ریشه‌های خود و اضافه کردن قابلیت‌های جدید به کمک یک موتور قدرتمند، جهان فوق العاده زیبایی را به وجود آورد که طرفداران JRPG به هیچ عنوان نباید آن را از دست دهند و اگر تاکنون با این سبک و فرانچایز Dragon Quest آشنایی نداشته‌اید در حال حاضر بهتربن زمان برای تجربه عنوانی فوف العاده و آشنایی با یکی از به یاد ماندنی‌ترین فرانچایزهای دنیای بازی‌های رایانه‌ای است.
نقد و بررسی بازی Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age بر اساس نسخه ارسالی سازنده برای وبسایت بازی‌سنتر نوشته شده است.
مجموع امتیاز - 9

9

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
داستان و شخصیت پردازی فوق العاده
گرافیک چشم نواز
صذاگذاری عالی
نقاط ضعف:
کند بودن مبارزات
برای شکست دادن برخی باس‌ها باید ساعت‌ها وقت به لول آپ شخصیت‌ها اختصاص دهید

User Rating: Be the first one !

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا