بررسی

نقد و بررسی Aegis Defenders

وقتی که به گذشته بر‌ می‌گردیم، با انبوهی از عناوین پیکسل آرت روبرو می‌شویم که هر کدام از آن ها برای ما گیمر‌ها خاطره انگیز بوده‌اند. شاید در مقایسه با گذشته، نتوان گفت که اکنون ساخت بازی راحت‌تر و هزینه آن کمتر است، اما چیزی که بدون شک می‌توان آن را یکی از مزایای ساخت بازی در زمان حال به حساب آورد، پیاده سازی ساده‌تر ایده‌های جذاب و جالب در مقایسه با گذشته است. امروزه با وجود آمدن پلتفرم‌های تامین مالی مثل «Kickstarter» و «FIG» ساخت بازی برای افرادی که بودجه کافی برای عنوان موردنظر خود ندارند، آسان‌تر شده است. عنوان «Aegis Defenders» (که کمپین موفقی هم در سال 2014 در کیک استارتر داشته) توسط استودیو مستقل «GUTS Department» ساخته شده و بالاخره توسط «Humble Bundle» در تاریخ 8 فوریه 2018 برای «PC» و کنسول عرضه شد. AD مخلوطی از استایل عناوین «Old School» و جدید است که به داستان و گیم‌پلی توجه زیادی داشته و به دنبال ارائه تجربه لذت بخشی برای گیمرها است. با بازی‌سنتر همراه باشید تا به بررسی این عنوان بپردازیم و بدانیم تا چه اندازه در ارائه این تجربه موفق بوده است.

 width=

معمولا برخی افراد وقتی که از بیرون به چنین عناوینی نگاه می‌کنند، انتظار روایت داستان خوبی را از عنوان مورد نظر ندارند و داستان را فقط انگیزه‌ای برای ادامه عنوان و توجیه برای گیم‌پلی بازی می‌دانند و اگر شما هم چنین فکر می‌کنید، سخت در اشتباه هستید! داستان AD با یک مقدمه کوتاه شروع می‌شود و بعد شما را به دل داستان می‌اندازد، در ابتدا داستان به گونه‌ای آغاز می شود که در ذهن خودتان انتظار چندانی از آن ندارید اما اگر کمی به بازی فرصت دهید رفته رفته داستان شما را جذب می‌کند و در این بین مهم‌ترین عامل، شخصیت پردازی خوب کاراکترهای اصلی بازی است که به خوبی، آن‌ها را با داستان پیوند می‌زند. حوادث بازی از این قرار است که بشریت توسط یک فاجعه بزرگ به عصر تاریکی آورده شده؛ اما هنوز بقایایی از یک تمدن پیشرفته در دسترس است. در این جهان که کنترل بر تکنولوژی‌های از دست رفته برابر است با قدرت و ملت‌هایی که ربات‌های انسانی را مثل خدایان ستایش می‌کنند، در این بین دو نفر از یک روستای کوچک، یک اسلحه افسانه‌ای با نام «Aegis» را پیدا می‌کنند. حوادث بازی از این جا رنگ و بو اصلی خود را می‌گیرد، در جایی که «Clu» و پدر بزرگش «Bart» این اسلحه را پیدا می‌کنند و می‌دانند که اگر دست فرد شروری به آن برسد، فاجعه بزرگی رخ می‌دهد. البته داستان این عنوان، به همین چند خط خلاصه نمی‌شود و شاید همان‌طور که گفته شد مقدمه بازی، شما را آن‌چنان باید و شاید به خود جذب نکند، ولی کمی به آن فرصت دهید، در ادامه حوادث جالب و غافلگیر کننده‌ای اتفاق می‌افتد و با یک پایان بندی خوب به انتها می‌رسد و شما را از لحاظ داستانی راضی نگه می‌دارد. پیش تر گفتیم شخصیت پردازی بازی در سطح خوبی قرار دارد؛ اصولا شخصیت پردازی رابطه مستقیم به تمایل شما برای ادامه بازی دارد و بی تردید در بطن یک داستان خوب، شخصیت پردازی قرار گرفته که مدام کاراکترهای بازی را با حوادث مختلف روبرو می‌کند و در این بین نیز، کاری می‌کند که از اتفاقات پیرامون زندگی آن شخصیت‌ها، اطلاعات مختلف کسب کنید. در وهله‌ی اول، این عنوان شما را با دو کاراکتری همراه می‌کند که چیزی از آن‌ها نمی‌دانید، اما رفته رفته با اطلاعات مختلفی که پیرامون گذشته، اهداف مختلف آن‌ها و ویژگی‌های شخصیتیشان کسب می‌کنید، خواندن دیالوگ‌ها برای شما جذاب می‌شود و همچنین حساسیت شما را نسبت به سرنوشت کاراکتر در بر دارد. در AD دیالوگ‌های طنز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد که لذت بردن بیشتر گیمر را از داستان، به دنبال دارد. یکی از ویژگی‌های جالب بازی در بخش داستان، قابلیت انتخاب برخی دیالوگ‌ها است که هر یک از آن ها امتیاز مخصوص به خود را دارد و انتخاب بهترین گزینه بیشترین امتیاز را به دنبال دارد، این امتیازها را می‌توان برای ارتقا تجهیزات استفاده کرد، ضمن اینکه بعد از انتخاب گزینه، دیالوگی متناسبی با آن، به نمایش در می‌آید.

 width=

یکی از ویژگی‌های جالب بازی وجود کراس‌اور است، «Shovel Knight» برای شما آشنا نیست؟

در AD کنترل چهار کاراکتر را بر عهده می‌گیرید که هر کدام از لحاظ ظاهری و هم از نظر سلاح و ساخته‌ها و توانایی، کاملا متفاوت هستند و تنوع خوبی به گیم‌پلی بازی بخشیده‌اند. بعد از گذشت مدتی، با کاراکترهای جدید آشنا می شوید و با به دست گرفتن کنترل آن‌ها، گیم‌پلی بازی رنگ و بو تازه‌ای به خود می‌گیرد. AD سیستم مبازات انعطاف پذیر و تا حدودی سریع دارد؛ این عنوان به صورت کلی مخلوطی از پلتفرمر و «Tower Defense» است. بازی در این زمینه تنوع خوبی دارد و بین این دو بخش، توازن وجود دارد تا روند گیم‌پلی خسته‌کننده نشود، هر چند بخش‌های پلتفرمر در ابتدا آن‌چنان که باید به خوبی طراحی نشده‌اند، اما نمی توان انکار کرد که جذاب‌ترین بخش گیم‌پلی این عنوان بخش TD است؛ قسمتی که غالبا در اواخر مراحل وجود دارد و در آن باید از هدف اصلی خود در مقابل موج‌های مختلف دشمنان، دفاع کنید. این بخش تا پایان بازی تنوع خود را حفظ می‌کند و هر بار با توجه به محیطی که در آن قرار می‌گیرید، قادر به استفاده از استراتژی‌های مختلفی هستید. پیش تر در مورد ساخته‌های مختلف کاراکترها صحبت کردیم، برای این ساخته‌ها باید منبعی جمع آوری کنید تا بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. این ساخته‌ها هر کدام کارایی متقاوتی دارند برای مثال یکی سرعت دشمنان را کم نموده، دیگری به دشمن شلیک کرده و یا حتی یکی از آن ها همانند بمب عمل می‌کند. این ساخته‌ها می‌توانند با هم ترکیب شوند و حالتی تازه پیدا کنند، حتی در برخی مراحل می‌توانید از موانع محیطی نیز برای نابودی دشمن استفاده کنید.

 width=

هاب اصلی بازی، بعد از هر مرحله به این‌جا بر می‌گردید تا برای مرحله بعد آماده شوید

توانایی‌ها و ساخته‌های کاراکترها با اینکه کاملا از یکدیگر تفاوت دارند، اما در بسیاری از بخش‌ها به صورت مکمل و در هم تنیده کار می‌کنند. با توجه به ویژگی‌هایی که ذکر شد، بدون شک یکی از صفات جذاب بازی، به کار گیری استراتژی های مختلف است که بخصوص در بخش TD خود را نشان می‌دهند و روش‌های مختلفی برای نابودی دشمنان پیش روی شما قرار می‌دهد. در اغلب مراحل بازی، قبل از بخش TD شاهد یک بخش پلتفرمر هستیم که در آن وظیفه دارید از موانع و دشمنان مختلف گذر کنید تا به بخش نهایی برسید؛ این بخش در مراحل ابتدایی بازی چندان جذابیت خاصی ندارد و نمی‌تواند به پای بخش TD برسد، اما رفته رفته طراحی مراحل این بخش اندکی بهتر خواهد شد، ولی در مجموع بخش پلتفرمر از نظر کیفی در سطح خوبی قرار ندارد. این عنوان به طور کلی از 18 مرحله اصلی تشکیل شده که تنوع خوبی دارند و خسته کننده نمی‌شوند. اگر چه وجود دشمنان مختلف و چهار کاراکتر کاملا متفاوت، در این تنوع مراحل بی تاثیر نیست. در کنار مراحل اصلی، تعدادی ماموریت فرعی نیز وجود دارد، این ماموریت‌ها هم تنوع خوبی دارند و با انجام آن‌ها، پاداش خوبی به دست می‌آورید. بعد از اتمام هر کدام از مراحل بازی به هاب اصلی باز می‌گردید و با توجه به امتیاز‌هایی که در طول بازی به دست آورده‌اید، قادر به خرید اسلحه جدید، ارتقا تجهیزات خود و از همه مهم‌تر، می‌توانید بازی را ذخیره کنید. با هر بار خرید تجهیزات و سلاح جدید تجربه شما از مراحل بعدی، تحت تاثیر قرار می‌گیرد و موجب تنوع هرچه بیشتر می‌شود. در نهایت باید گفت این عنوان را به صورت «Co-op» نیز می‌توانید تجربه کنید تا از بازی، مخصوصا بخش TD، لذت بیشتری ببرید. این عنوان تجربه‌ای تقریبا بین هشت تا ده ساعت را تقدیم شما می‌کند که با توجه به قیمت بازی، از لحاظ زمانی تجربه خوبی است.

 width=

جذاب‌ترین بخش گیم پلی بازی، بدون شک بخش «Tower Defence» است که بازی کردن آن در حالت «Co-op» لذت بیشتری دارد

گرافیک پیکسل آرت شاید امروزه مانند گذشته، متداول نباشد؛ اما هنوز هم عناوینی هستند که این نوع گرافیک را استفاده می‌کنند و یادآور خاطرات شیرین گذشته می‌شوند. AD گرافیک زیبایی دارد که همه‌ی جزئیات دنیای آن با دست نقاشی شده‌اند. طراحی‌های صورت گرفته در بازی در سطح خوبی قرار دارند و محیط‌های گوناگونی که در آن‌ها حضور پیدا می کنید تنوع بالایی از لحاظ بصری دارند، از محیط‌های برفی و جنگلی گرفته تا کویری، همه در طراحی خوش رنگ و لعاب هستند. البته از طراحی جالب کاراکترها و دشمنان نیز نباید غافل شد. یکی از ایرادات بازی فریز شدن چند ثانیه‌ای در هنگام ادای برخی دیالوگ‌هاست که چندان تجربه شما را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

 width=

محیط‌های بازی از لحاظ بصری زیبا هستند و تنوع خود را تا آخر بازی حفظ می‌کنند

امروزه موسیقی بازی‌ها، تاثیری بی قید و شرط بر انتقال احساسات از سمت بازی به جانب بازیکن دارند. بسیاری از بخش‌های تاثیر گذار بازی‌ها اگر با موسیقی خوبی همراه نشوند، درک مناسبی برای گیمر ایجاد نمی‌کنند و از تجربه احساسی که سازندگان قصد ارائه آن را داشته‌اند، باز می‌ماند. در این عنوان از همان لحظه ورود به منو اصلی و شنیدن موسیقی زیبایی که در حال پخش شدن است، متوجه می‌شوید که باید انتظار چه موسیقی‌هایی داشته باشید. در این بخش هم بازی عملکرد قابل قبولی دارد و موسیقی‌ها با اتفاقات داخل بازی هماهنگ‌اند. در اکثر دیالوگ‌های بازی نیز صداگذاری‌های کوتاهی برای کاراکترها استفاده شده که کلمات کوچکی را به زبان می‌آورند و سطح کیفی خوبی دارند. در زمینه صداگذاری اسلحه‌ها و افکت‌ها نیز، بازی کار خود را خوب انجام می‌دهد و به صورت کلی ایراد خاصی نمی‌توان از بخش صداگذاری بازی گرفت.

Aegis Defenders جربه‌ای سرگرم‌کننده‌‌ای است. هر چند بازی بدون مشکل نیست و بخش پلتفرمر می‌توانست در مقایسه با بخش Tower Defense بهتر باشد و داستان کمی جذاب‌تر آغاز شود، اما قسمت Tower Defense در طول بازی و در ادامه داستان و کاراکترها، گرافیک و موسیقی در سطح خوب و دوست داشتنی قرار می‌گیرند که می‌توانند شما را سرگرم کنند و تجربه جالبی را به همراه داشته باشند.

نقد و بررسی بازی Aegis Defenders بر اساس نسخه ارسالی سازنده برای وبسایت بازی‌سنتر نوشته شده است.

مجموع امتیاز - 7

7

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گیم‌پلی سرگرم‌کننده‌ و توانایی به کار گیری استراتژی‌های مختلف خصوصا در بخش Tower Defense
کاراکتر‌های قابل بازی کاملا متفاوت
شخصیت‌پردازی خوب
نقاط ضعف:
داستان در ابتدا جذاب و گیرا نیست
بخش پلتفرمر در اوایل بازی کیفیت چندان خوبی ندارد

User Rating: Be the first one !

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.