بررسیپلی استیشن 4کامپیوتر

بررسی بازی Remothered Broken Porcelain

در چند سال گذشته شاهد ظهور سبک جدیدی در ژانر ترسناک و دلهره آور بودیم. این ژانر گیمر را در نقش شخصیتی به تصویر می‌کشید که در طول بازی راهی به جز فرار کردن و قایم شدن از دست دشمن‌های بازی ندارد. بسیاری از بازی های این سبک به صورت مستقل ساخته می‌شوند و کمبود بودجه نیز نقش اصلی در ساده بودن گیم پلی دارد. البته برخی از این بازی‌ها می‌توانند به خوبی حس دلهره، استرس و ترس را به گیمر القا کرده و در کنار آن روایت داستانی جالبی دارند. بازی Remothered Broken Porcelain ادامه‌ای برای عنوان emothered Tormented Fathers است که توانست در سال 2018 به موفقیت چشم گیری دست پیدا کند. ساخت ادامه همیشه یکی از سخت‌ترین وظایف برای بازی‌سازان است اما به نظر می‌رسد که بازی دوم استودیوی Stormind Games نتوانسته چندان به این مهم دست پیدا کند.

داستان Remothered Broken Porcelain کلافی پیچ در پیچ از نکات کوچک پنهان شده در نقاط مختلف زمانی است که ارتباط دادن ابتدا و انتهای آن برای هر فردی بسیار دشوار خواهد بود. باید بی اغرق بگوییم که داستان بازی در عین ارائه نکات جذاب، با ارائه سطحی جدید از پیچیدگی به حدی غیر قابل دسترس شده است که شاید گیمر بعد از مدتی بیخیال دنبال کردن آن شود. اگر جز کسانی باشید که نسخه اول را بازی نکردید، در ابتدای بازی با یک نمایش کوتاه داستان نسخه اول به صورت خلاصه به نمایش در می‌آید. البته این نمایش کوتاه شاید بیشتر باعث گمراه شدن گیمر شود چون اتصال چندین نام مختلف، ریز داستان‌های مربوط به آنها و نتیجه گیری در چند دقیقه کار بسیار دشواری خواهد بود. Remothered Broken Porcelain نیز کار را برای گیمر آسان نمی‌کند. بازی پر از بخش ‌های مختلف زمانی است که داستان در آن روایت می‌شود اما اینکار با درایت کافی انجام نشده و به احتمال زیاد گیمر را سردرگم خواهد کرد. گیمر در نقش دختری به نام جنیفر ظاهر می‌شود که بعد از دردسرهای خاصی که در مدرسه خود به وجود آورده به مسافرخانه‌ای به نام Ashmann برای کار کردن تبعید می‌شود. جنیفر در ساعات اولیه حضور خود در این مسافرخانه نکته‌ای را مشاهده می‌کند که نباید از آن اطلاع داشته باشد. در حالت کلی داستان بازی آنچنان که باید و شاید موفق عمل نمی‌کند. ریز داستان‌هایی که ابتدا و انتهای آنها مشخص نیست، روابط میان شخصیت‌هایی که هیچگاه به درستی توضیح داده نمی‌شود و پرش در بازه‌های مختلف زمانی همگی باعث شدند که داستان این اثر به صورت کلی بسیار مبهم به نظر برسد.

البته داستان نه چندان قابل درک و روایت نامفهوم تنها مشکلات Remothered Broken Porcelain نیست. همانگونه که اشاره شد این بازی در بخش گیم پلی نکته خاصی را به گیمر ارائه نمی‌کند. در بیشتر بخش‌های بازی گیمر مجبور به فرار و قایم شدن از دست دشمنان است. در قسمت‌های بسیار محدود گیمر می‌تواند با مخفی کاری از پشت دشمنان را نابود کند یا از اسلحه Nail Gun استفاده کند. همچنین بخش ساختن آیتم نیز در بازی وجود دارد اما هیچ کدام از این موارد تازگی خاصی را ندارند. در کنار آن معما‌های بازی نسبت به نسخه قبلی کاهش پیدا کرده و البته آسان تر شدند. یکی از معدود نوآوری‌ها بازی در بخش گیم‌پلی مربوط به قدرت جنیفر برای کنترل پروانه‌ها است. این قابلیت گرچه در ابتدا شاید جالب به نظر برسد اما باگ‌ها و ایراد‌های عجیب و غریب در آن بسیار زیاد است. البته این تنها قسمت Broken Porcelain نیست که دارای مشکلات است. این بازی سطح جدیدی از ارائه باگ را به نمایش می‌گذارد. مشکلات شدید کنترل، عدم ظاهر شدن دکمه‌ها و باگ‌هایی که هر چند دقیقه گریبان گیر گیمر می‌شوند، تجربه Remothered Broken Porcelain را بسیار دشوار می‌کنند. بسیاری از این باگ‌ها به شکلی هستند که گیمر را مجبور به بارگذاری دوباره خواهند کرد.

از لحاظ بصری Remothered Broken Porcelain نمی‌تواند در نگاه اول گیمر را به خود جذب کند. در حالی که طراحی محیطی بسیار خوب انجام شده است و می‌تواند گیمر را به خوبی مضطرب کند اما کیفیت آنچنان که باید با بازی‌های روز همخوانی ندارد. کیفیت بافت‌ها آنچان که باید مطلوب نیست و انیمیشن شخصیت‌ها با دقت بسیار کمی انجام شده است. وقتی در مورد انیمیشن صورت و حرکات لب صحبت می‌کنیم Broken Procelain تقریبا هیچ حرفی برای گفتن ندارد. در بخش نور پردازی و سایه نیز این بازی نمی‌تواند چندان موفق عمل کند. در بازی‌های ترسناک و دلهره آور صدا تاثیر بسیار زیادی دارد. در این بخش نیز سازندگان چندان دقت عملی به خرج نداند و صداگذاری در بازی در سطحی متوسط قرار دارد. البته نباید فراموش کنیم که باگ‌ها و مشکلات حتی دست از سر بخش صداگذاری نیز بر نمی‌دارند و در بسیاری از کات سین‌ها ممکن است که شخصیت‌ها در حال صحبت باشند اما صدایی از آنها شنیده نمی‌شود.

در نهایت باید گفت که Remothered Broken Porcelain نتوانست انتظارات موجود را برآورده کند. موفقیت نسبی نسخه اول باعث شد تا انتظارات از نسخه دوم بیشتر باشد اما در عمل شاهد افت کیفی بسیار زیادی هستیم. Broken Porcelain از لحاظ داستانی برای بسیاری از گیمرها قابل درک نیست و سیاست تیم سازنده برای روایت پیچیده نیز به پیشرفت در این بخش هیچ کمکی نکرده است. گیم‌پلی بسیار ساده و نقش کمرنگ معما‌ها نیز باعث شدند تا این اثر به سرعت برای گیمر تکراری و خسته کننده به نظر برسد.. در حال حاضر Broken Porcelain از باگ‌های بسیار متعددی رنج می‌برد که قبلا به آنها اشاره کردیم. اگر از هواداران نسخه اول هستید شاید تجربه نسخه دوم انتخابی مناسب باشد در غیر این صورت فعلا دلیل منطقی برای بازی کردن این اثر وجود ندارد.

امتیاز بازی‌سنتر - 4

4

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
طراحی محیطی زیبا و دلهره آور
نقاط ضعف:
داستان بیش از حد پیچیده
روایت داستانی نامناسب
گیم پلی بسیار سطحی
تعداد بسیار کم معما و آسان بودن آنها
باگ‌های بسیار زیاد و مشکلات اساسی در طراحی
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PC بررسی شده است

User Rating: 0.25 ( 1 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.