ایکس باکس 360بررسیپلی استیشن 3

بررسی بازی Rayman Legends

Rayman یکی از محبوب‌ترین پلتفرمرهای تاریخ بوده، عنوانی که یاد‌آور خاطرات زیادی برای بازیکن‌های قدیمی است. پس از عرضه چند شماره موفق، Rayman به خواب فرو رفت و وقتی بیدار شد، فهمید که در دست موجودات سفید رنگی گرفتار شده است، Rabbid های خرابکار. این Rabbid ها آنچنان عرصه را بر Rayman تنگ کرده و او را به حاشیه راندند که او مجبور شد دنیا را برای همیشه ترک کند، اشتباه نکنید Rayman به بهشت نرفت بلکه به ریشه‌های خود بازگشت! Rayman Origins بازگشت باشکوهی برای Rayman بود، آن هم یک Rayman واقعی، نه بازیچه دست چند خرگوش احمق. درست است که Rayman به بهشت نرفت ولی بهشتی رویایی برای طرفداران خود خلق کرد و آن‌ها لذت انجام یک پلتفرمر اصیل را با تمام وجود حس کردند، اینک Rayman افسانه‌ای دوباره بازگشته تا این بار چیزی فراتر از بهشت برای ما به ارمغان بیاورد.

تصور کنید به دوران کودکی‌تان بازگشته‌اید، در حال دیدن تصاویر یک کتاب نقاشی هستید و از زیبایی‌های آن لذت می‌برید. Rayman Legends یادآور همان کتاب نقاشی است، یک نقاشی زنده که شما بازیگر آن هستید. بازی به قدری زیبا و چشم‌نواز بوده که سنت‌ شکنی کرده، صحبت کردن در مورد گیم‌پلی را به زمان دیگری موکول می‌کنیم! تصاویر پس زمینه دقیقا شبیه به یک تابلوی نقاشی هستند که به هنرمندانه‌ترین شکل ممکن کشیده شده و جزییات آن‌ها با دقت فراوان طراحی گشته‌اند. هنگامی که اولین مرحله را شروع می‌کنید، غیرممکن است مجذوب زیبایی شگفت‌انگیز آن نشوید. علاوه بر پس زمینه، طراحی سایر اجزای محیط نیز حیرت‌آور بوده و هر چیزی که در جلوی چشمان خود می‌بینید، تحسین‌برانگیز ساخته شده است. در مورد توصیف بخش بصری Rayman Legends فقط می‌توان “هنر خالص” را لقب مناسبی در نظر گرفت.

داستان بازی بسیار ساده و بهانه‌ای برای شروع آن است، Rayman مثل همیشه در خوابی عمیق بوده که به شکلی از خواب بیدار شده و متوجه می‌شود باید دنیا را از شر مهاجمان نجات داده و دوستان زندانی شده‌اش را آزاد کند، به همین سادگی! بازی از همان اصول گیم‌پلی Origins پیروی می‌کند، حرکت در یک مسیر مستقیم، جمع‌آوری آیتم‌های مختلف، مشت و لگد زدن به دشمنان و فرار با بیشترین سرعت ممکن. این ویژگی‌ها را شاید در اکثر عناوین پلتفرمر دیده باشید ولی چیزی که Rayman Legends را از سایر عناوین این سبک متمایز می‌کند، طراحی مراحل باور‌نکردنی آن است. Rayman Legends شامل چندین دنیای متفاوت است که هر یک از مراحل، در یکی از این دنیاها دنبال می‌شود، دنیایی که در یک کیک دنبال جریان دارد یا دنیایی در اعماق آب‌های تاریک. ماموریت‌های این عنوان علاوه بر طراحی باورنکردنی، دارای تنوع باور‌نکردنی نیز هستند. مثلا در یکی از مراحل باید با سرعت هر چه بیشتر از دست یک غول فرار کنید، یا در مرحله‌ای دیگر مخفی‌کاری رمز موفقیت شما خواهد بود. به جز این گاهی مراحل در کنار باور نکردنی واژه دیگری نیز به خود اضافه می‌کنند، دیوانه وار! تصور کنید در یک مرحله باید سرعت و مخفی‌کاری را در کنار هم به کار ببرید، به صورتی که هنگام پشت سر گذاشتن مرحله مذکور نفس در سینه‌های شما حبس خواهد شد. شاید در ابتدا تصورش سخت باشد ولی وقتی این مرحله را به پایان می‌رسانید متوجه می‌شوید که جمله معروف “هیچ چیز غیرممکن نیست”، بی‌ جهت ساخته نشده است!

بازی صرفا تکرار Origins در یک دنیای متفاوت نیست، المان‌های تازه‌ای به آن اضافه شده‌اند که جذابیتش را دو چندان می‌کنند، مهم‌ترین ویژگی جدید، Murphy است. در برخی مراحل Murphy به کمک شما می‌آید تا بتوانید آن مرحله را به اتمام برسانید، این کمک‌ها شامل قلقلک دادن یه غول بی شاخ و دم، ساخت یک پل بر روی رودخانه آتشین یا احضار یک آسانسور هوایی است. Murphy همان گونه که کارهای مفید انجام می‌دهد، گاهی اوقات نیز اعصاب شما را به هم خواهد ریخت. در مراحلی که با سرعت زیاد دنبال می‌شود، گاهی Murphy دستورات شما را با دقت و سرعت کافی انجام نداده و باعث می‌شود Rayman باد کرده و سپس بترکد! صحبت از ترکیدن شد، یکی از نکاتی که موجب گردید بخش تک نفره Origins پس از مدتی خسته کننده شود سیستم چک پوینت نامناسب آن بود، در Legends این سیستم بهبود یافته و دیگر لازم نیست یک بخش خاص را به دفعات تکرار کنید. بازی دارای راه‌های مخفی بسیاری است که اغلب به محل نگهداری افراد زندانی شده ختم می‌شود که با آزاد کردن هر چه بیشتر آن‌ها، مراحل جدید برای شما باز خواهد شد. به علاوه درهای مخفی همچنان وجود دارند که روند بازی در این مراحل به صورت پازل گونه دنبال شده و تنوع خوبی به گیم‌پلی می‌دهند.

احتمالا شما در هنگام انجام برخی عناوین با خود خواهید گفت “چند نفره بیشتر می‌چسبه”، و سعی می‌کنید برای انجام آن با دوستان خود همراه شوید. Rayman Legends از آن دسته عناوینی است که لذت انجامش به صورت چند نفره، بسیار بیشتر از اجرای آن به صورت تک نفره خواهد بود. مراحل آن چنان هنرمندانه ساخته شده‌اند که مشکل خاصی در انجام بازی به صورت چند نفره در یک صفحه ثابت به وجود نخواهد آمد، البته همراه شدن Murphy ممکن است تاثیر منفی اندکی در تجربه چند نفره بگذارد. شور و هیجانی که در انجام یک بازی با دوستانتان وجود دارد را با فضای طنز آمیز و بسیار شاد آن مخلوط کنید، تا خاطره Legends تا مدت‌ها در ذهن شما باقی بماند. البته چون Rayman Legends به صورت کلی شگفت‌آور است، شما در اقدام شگفت‌آور دیگری متوجه می‌شوید که قابلیت Co-op فقط به صورت آفلاین وجود دارد و از بخش Co-op آنلاین محروم هستید. احتمالا در هنگام ساخت بخش چند نفره، اختلالات مغزی Rayman و دوستانش، به سازنده‌های بازی نیز سرایت کرده است!

Rayman Origins پس از سال‌ها Rayman را از خواب بیدار کرد و او را از دست Rabbidهای مزاحم نجات داد، با اینکه مدت زیادی از عرضه شماره قبل نمی‌گذرد ولی بسیاری از بازیکن‌ها دوست دارند دوباره به دنیای Origins بازگردند. در حرکتی جالب از سوی سازنده، تعداد زیادی از مراحل Origins با گرافیک Legends در این شماره حاضر هستند. نکته جالب‌تر اینکه این مراحل بر پایه مکانیزم‌های گیم‌پلی Legends ساخته شده و در واقع شما مراحل Origins را در دنیای Legends اجرا خواهید کرد. این نکته ارزش بازی را بسیار بیشتر از گذشته کرده و حتی برای کسانی که Origins را تجربه نکرده‌اند نیز ارزشمند است. بخش جدیدی که به بازی اضافه شده Kung Foot نام دارد و همان گونه که از نامش پیداست باید به کمک ضربات مشت و لگد، دروازه تیم حریف را باز کنید! این بخش به شکل عجیبی جالب ساخته شده و شما را به شدت سرگرم خواهد کرد. علاوه بر این Challenge های بسیار زیادی نیز وجود دارند که برای به پایان رساندن آن ها باید زمان زیادی را صرف کنید.

در وصف محاسن بازی از واژه‌های شگفت‌انگیز و باورنکردنی استفاده کردیم، حال برای توصیف موسیقی باید دنبال یک واژه جدید بگردیم، “خارق‌العاده” واژه مناسبی به نظر می‌رسد! موسیقی بازی لذت انجام آن را صد چندان می‌کند، ریتم خارق‌العاده موسیقی و قطعاتی که برای این عنوان استفاده شده‌اند آن قدر زیبا هستند که گاهی آرزو می‌کنید، مرحله‌ای که در حال انجام آن هستید هیچ گاه به پایان نرسد. ترکیب موسیقی در کنار گرافیک هنری چشم‌ نواز، چنان لحظات بدیعی را پدید می‌آورد که هر گیمری را به وجد خواهد آورد.

شاید تصور کنید در نوشتن نکات مثبت Rayman Legends اغراق کرده باشیم، ولی مطمئن باشید شما نیز بعد از تجربه بازی به این نتیجه خواهید رسید که با یکی از بهترین و سرگرم‌کننده ترین پلتفرمرهای این نسل روبرو بوده‌اید.,وقتی ریمن به جنگ هنر می رود,وقتی ریمن به جنگ هنر می رود.

مجموع امتیاز - 9

9

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گرافیک هنری بازی، چشمان شما را نوازش خواهد کرد
گیم پلی جذاب و سرگرم کننده
طراحی عالی مراحل که کمتر مانند آن را شاهد بوده اید
موسیقی زیبا
بخش های جانبی فراوان
لذت انجام بازی به صورت چند نفره
نقاط ضعف:
حضور Murphy گاهی اوقات دردسر ساز می شود

User Rating: 4.72 ( 3 votes)

محمد شکری

گیم، کتاب، فیلم، فوتبال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.