بررسیکامپیوتر

بررسی بازی Planet Zoo

آوای خوش حیات وحش

یکی از بزرگترین جذابیت‌های دنیای گیم، این است که تقریبا برای هر سلیقه‌ و حال روحی افراد یک بازی وجود دارد. اگر خشمگین هستید، ده‌ها و شاید صدها بازی برای تخلیه خشمتان در بازار پیدا می‌شود و اگر هم بخواهید بدون استرس برای خود یک دنیای زیبا بسازید، باز هم انتخاب‌های زیادی پیش رویتان است. یکی از این دست عناوین که به تازگی روانه بازار شده، بازی Planet Zoo است که همانطور که از نامش پیداست، همه چیز در آن به ساخت و توسعه باغ وحش ختم می‌شود.

عنوان Planet Zoo جدیدترین ساخته استودیوی Frontier Developments است که دو بازی Jurassic Park Evolution و Zoo Tycoon را در کارنامه دارد. برهمین اساس با اطمینان می‌توان گفت این استودیو در امر ساخت بازی‌های مدیریت باغ وحش و حیوانات بی رقیب است. بازی Planet Zoo از منظر مکانیزم‌های گیم پلی و مدیریتی شباهت‌های زیادی با دو ساخته پیشین این استودیو دارد تنها با این تفاوت که اینجا خبری از فرار تیرانوزریس‌ها و تلاش برای از پا درآوردن دایناسورهای وحشی  و فراری نیست.

بازی از همان لحظات نخست دست کاربرانش را باز می‌گذارد تا هر طور که خواستند از بازی لذت ببرند. اصلی‌ترین مد در Planet Zoo بخش Career است که گیمرها باید در آن مدیریت یک باغ وحش کوچک را برعهده گرفته و با غلبه بر چالش‌های مختلف در نهایت یک باغ وحش بی‌نظیر بسازند. بهترین راه برای تجربه بازی Planet Zoo بدون شک آغاز آن با مد Career است که به عنوان بخش آموزشی نیز عمل می‌کند. بخش دوم مد سناریوهاست که بازیکنان را در موقعیت‌های مختلفی قرار می‌دهد تا بر چالش‌هایی که عمدتا سخت محسوب می‌شوند غلبه کنند . مد سوم که به عقیده من جذابترین مد در بازی‌های مدیریتی از قبیل Planet Zoo و Cities است، چیزی جز مد Sandbox نیست. در این مد تمام امکانات در اختیار بازیکنان است و آن‌ها می‌توانند با در اختیار گرفتن منابع نامحدود مالی، هرگونه که دلشان خواست و بدون نگرانی از بحران‌های اقتصادی، باغ وحش خود را بسازند.

در بازی Planet Zoo همه چیز محدود به ساخت و ساز و مدیریت سلایق بازدیدکنندگان نیست. بازیکنان باید توجه ویژه‌ای هم به روحیات و نیازهای حیوانات درون پارک داشته باشند. زیرا عدم رسیدگی درست و کافی به آنان مساوی است با خشن شدن، گرسنگی کشیدن و در نهایت فرار یا مرگ آنان. برطرف ساختن نیازهای هرکدام از حیوانات به همین سادگی که تصور می‌کنید هم نیست. برای بالا بردن روحیه آن‌ها باید به دمای محیط و پوشش گیاهی اطرافشان هم دقت کنید. با پایین آمدن حس رضایت حیوانات، رفتار آن‌ها تغییر کرده و بدرفتاری مسئولان باغ وحش با حیوانات به سرعت زیر ذره بین موسسات حمایت از حیوانات قرار می‌گیرد. آخرین چیزی هم که گیمرها در پارکشان می‌خواهند، گروه های حامی حیوانات با پلاکاردهای بزرگ است که بخش عمده‌ای از بازدیدکنندگان را از پارک فراری می‌دهند.

بدون شک بزرگترین چالش و صد البته جذابترین آن، نحوه ارتباط با حیوانات و راضی نگاه داشتن آن‌هاست. سازندگان توجه ویژه‌ای به این بخش کرده و جزییات زیادی را در آن تعبیه کرده‌اند. به عنوان مثال برای راضی نگه داشتن میمون‌ها علاوه بر قرار دادن درخت در محل زندگی آن‌ها باید به مقدار کافی اسباب بازی هم در اختیارشان بگذارید تا مبادا حوصله‌شان سر رفته و خلق و خوی خشن بگیرند.

بازی planet zoo

از سوی دیگر هم تصور نکنید وظیفه گیمرها به عنوان مدیر باغ وحش نگه داری از حیوانات برای سرگرم کردن بازدیدکنندگان است. بازیکنان باید با محافظت از گونه‌های در خطر انقراض و تامین نیازهای آنان، شرایط را برای جفت گیری این گونه‌ها فراهم کرده و در نهایت پس از رسیدن جمعیت‌اشان به یک حد مشخص، این گونه محافظت شده را در اختیار سازمان‌های حفاظت ازمحیط زیست قرار دهند تا آن‌ها را به آغوش طبیعت بازگردانند. پس افرادی که با نگهداری حیوانات در باغ وحش‌ها مشکل دارند هم می‌توانند از این بازی لذت ببرند.

با این حال برای دستیابی به این هدف والا گیمرها نیازمند منابع مالی هم هستند که این پول توسط عوامل مختلفی تامین می‌شود، نخست از طریق دریافت ورودی و فروش آیتم‌های مختلف به بازدیدکنندگان می‌توان منابع مالی لازم برای تامین خوراک حیوانات و ساخت ساختمان‌های جدید را کسب کرد. دومین راه کسب درآمد، برگزاری تورهای آموزشی برای بازدیدکنندگان و جلب رضایت آنان برای اهدای پول به باغ وحش است. اگر گیمرها موفق به بالا نگه داشتن روحیه حیوانات شوند و از سوی دیگر به مسئله حفاظت از گونه‌های در خطر انقراض توجه کافی را معطوف سازند، پول‌های اهدائی بازدیدکنندگان هم افزایش می‌یابد.

بازی planet zoo

گرافیک بازی برای یک بازی استراتژیک بسیار زیبا و چشم نواز است و طراحی حیوانات با دقت و ظرافت خاصی صورت گرفته اما در مقابل، دقت چندانی در طراحی بازدیدکنندگان انجام نشده و آن‌ها گاه و بیگاه دچار معضل باگ می‌شوند. این باگ‌ها موجب می‌شود بازدیدکنندگان به صورت ناگهانی در میله‌های محافظ گیر کرده یا مسیر خود را در پارک گم کرده و به دور خود بچرخند. جدا از طراحی ضعیف هوش منصوعی بازدیدکنندگان، طراحی حیوانات و حشرات به زیبایی هرچه تمام تر صورت گرفته.

در نهایت باید گفت عنوان Planet Zoo یک بازی جذاب برای طرفداران ژانر استراتژیک و مدیریت خواهد بود. گرافیک زیبا، گیم پلی روان، امکانات شخصی سازی فوق العاده به همراه دریایی از حیوانات و حشراتی که گیمرها می‌توانند در باغ وحش آن‌ها را مستقر نمایند، بازی Planet Zoo  را بدل به یکی از جذابترین عناوین استراتژیک سال 2019 ساخته.

امتیاز بازی‌سنتر - 8.5

8.5

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
تنوع بالای گونه‌های زیستی
امکانات زیاد ساخت و ساز و شخصی سازی محیط
مکانیزم روحیات حیوانات
طراحی زیبای حیوانات
نقاط ضعف:
برخی باگ‌ها
عدم توجه به طراحی درست بازدیدکنندگان
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PC بررسی شده است

User Rating: 0.55 ( 1 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.