ایکس باکس سری ایکسایکس باکس وانبررسی بازی‌ هاپلی استیشن 4پلی استیشن 5کامپیوتر

بررسی بازی Planet Coaster: Console Edition

عناوین شبیه سازی همیشه در صنعت گیم طرفداران منحصر به فرد و خاص خود را دارد و در صنعت بازی های ویدئویی این سبک بازی های شبیه ساز/مدیریتی که میتوان به صورت بسیار گسترده ای بر بسیاری از بخش های بازی مدیریت کرد و با توجه به سلیقه شخصی و برنامه ریزی هر فرد گیم پلی بازی را هدفمند پیش برد و از تجربه چنین بازی های خاصی لذت کافی را بتوان برد . حال استودیوی بریتانیایی Frontier Developments که تبحر بسیار بالایی در ساخت و توسعه بازی های شبیه ساز/مدیریتی دارد در جدید ترین اثر خود بازی Planet Coaster: Console Edition را منتشر کرده است . Planet Coaster در اصل بازی ای بود که در سال 2016 بر روی پی سی منتشر شده بود و همچنین تمام و کمال بر اساس یک تجربه ناب با موس و کیبُرد ساخته شده بود و در زمانی که منتشر شد با بازخوردهای بسیار خوبی از طرف منتقدین و گیمر ها در سراسر جهان روبرو شده بود . همین طور باید اشاره کنم بازی مادر این سری RollerCoaster Tycoon 3 نام داشت که در سال 2004 بر روی پی سی انتشار یافته بود و اگر قطع همکاری Frontier Developments با کمپانی Atari نبود اکنون بازی Planet Coaster در اصل RollerCoaster Tycoon 4 نام داشت و به علت قطع همکاری Frontier Developments با کمپانی Atari نام این بازی به Planet Coaster تغییر نام یافت . حال با هم به دنیای شاد و مفرح شهر بازی قدم میگذاریم و با هم ببینیم استودیوی سازنده چگونه یک بازی که بر اساس موس و کیبُرد ساخته شده بود را بر روی کنسول ها پورت و بهینه سازی کرده و به صورت کلی کیفیت کلی بازی بر روی کنسول ها چگونه است و بازی دچار چه تغییرات و پیشرفت هایی شده است .

بررسی بازی PLANET COASTER: CONSOLE EDITION
ورود به دنیای شاد و رنگارنگ PLANET COASTER

 بخش آموزشی قابل قبول

اگر شما یک گیمر تازه کار برای این سبک بازی های شبیه ساز/مدیریتی باشید با ورود به گیم پلی بازی در اولین نگاه با منوهای تو در تویی که وجود دارد شما را دچار سر گیجه میکند و همه چیز برای شما گنگ و نامفهوم به نظر میرسد . در این هنگام یک بخش تمرینی سر راست و کارامد که شما را با هسته گیم پلی بازی و دنیای این گونه بازی ها آشنا کند از نان شب هم واجب تر است . سازندگان از این امر مهم دریغ نکرده و بخش تمرینی بسیار خوبی را برای شما فراهم کرده اند . شما اول باید بخش تمرینی بازی را پشت سر بگذارید تا با اصول اولیه مدیریت پارک شهر خود آشنا شوید . یکی از ویژگی های جدید نسخه کنسولی نسبت به نسخه پی سی تفاوتی که با نسخه قدیمی پی سی آن نمایان است شخصیت های جدیدی هستند که ما را در بخش تمرینی و همین طور کریر بازی همراهی میکنند .  شخصیت هایی مانند مدیر ، بخش امور مالی ، مهندس و اینفلوئنسر ( کاربران پرفالوور که میتوانند برای تبلیغات کمپانی های مختلف بسیار مفید باشند ) به ما کمک می کنند تا پارک تفریحی خود را در بین بهترین و محبوب ترین پارک های جهان قرار دهیم. و آنها کسانی هستند که به صورت صوتی در مورد چگونگی حرکت رو به جلو و پیشبرد بازی  به ما مشاوره صوتی می دهند و واقعا هم کمک بسیار خوبی در جهت آشنایی هر چه بیشتر نحوه مدیریت پارک شهر در بازی میکنند .

بررسی بازی PLANET COASTER: CONSOLE EDITION
منوی اصلی بازی دسترسی شما را به بخش های مختلف بازی فراهم میکند و بسیار کاربردی و ساده طراحی شده است .

بخش مدیریتی عمیق و گیم پلی ای با حساب و کتاب

مدیریت کردن یک پارک شهر اصلا و ابدا کار راحتی نیست . کارمندان رسمی ، نگه داری تجهیرات و امکانات ، بازدید کنندگان و مشتریان پارک شهر شما و نگه داری بخش امور مالی و بسیار بخش های دیگر یک پارک تفریحی نگه داری آن در واقعیت کاری بس دشوار و سخت است و شما باید به تمامی این بخش ها رسیدگی کنید و نیرو های انسانی و مشتریان پارک خود را راضی نگه دارید و همین طور به امکانات و تجهیزات پارک رسیدگی کنید . بازدید کنندگان خواسته های مختلفی از امکانات پارک شما دارند . انواع جاذبه های پارک شهر شما گرفته تا فروشگاه های مربوط به تغذیه ، سرویس بهداشتی و قیمت های معقول مربوط به هر بخش از جاذبه های پارک را باید کنترل کاملی بر آن ها داشته باشید تا راندمان پارک شما بالا تر رفته و بر میزان مشتریان پارک شما افزوده شود و به همین سو سود مالی پارک شما در طول زمان بیشتر و بیشتر میشود . شما باید اطمینان حاصل کنید که درآمد حاصل از جاذبه ها بیش از هزینه های نگهداری است و شما میتوانید قیمت بلیط ها را بالا ببرید . اما این باعث می شود که بسیاری از بازدیدکنندگان تمایل به افزایش قیمت نداشته باشند. با این حال ، اگر جاذبه هر بخش از پارک شهر را با تزئینات پیرامون آن مضمون کنیم (حتی می توانیم حرکت انیماتریک و جلوه های ویژه را برنامه ریزی کنیم) ، آنها تمایل بیشتری به پرداخت هزینه اضافی خواهند داشت و گرچه با گذشت زمان جذابیت از هر بخش از چاذبه های پارک شما  خارج می شود و به همین میزان کم سود تر میشود . پس باید در طول زمان هر بخش از جاذبه خود رسیدگی کنید و رنگ بندی ، تِم و طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی هر قسمت از جاذبه های پارک شما را دچار تغییرات کنید تا برای مشتریان پارک شما بعد از مدتی خسته کننده و تکراری نشود و هر چند مدت با ایده های نو و تازه پارک شهر خود را نو نوار کنید و جان دوباره ای به آن ببخشید .

بررسی بازی PLANET COASTER: CONSOLE EDITION

نظارت بر بخش امور مالی و توجه به اخلاق گرایی

شما برای جذب بازدید کننده و مشتریان جدید به پارک خود حتی میتوانید اقدام به تبلیغ کنید . و با بیلبورد های تبلیغاتی بخش مختلف جاذبه های پارک خود  به هر قسمت از بخش تفریحی پارک شهر شاهد مشتریان بیشتری برای پارک خود باشید . همین طور باید بخش امور مالی خود را بسیار بر روی آن به صورت هدفمند برنامه درستی داشته باشید و سرمایه پارک خود را بیخود و بی جهت هدر ندهید و صد البته شما در طول گیم پلی بازی با آزمون و خطا های بسیار بعد از مدتی با نحوه پارک داری میتوانید آشنا شوید . اگر بخش امور مالی خود را خوب کنترل نکنید بدهی به بار میاورید و در نهایت حتی کار پارک شهر شما به ورشکستگی کشیده میشود و باید همه چیز را از نو شروع کنید . رفتار انسانی و اخلاق مداری با کارمندان خود را هیچ وقت فراموش نکنید . داشتن حقوق خوب برای کارمندان خود بسیار مهم است و باید اطمینان حاصل کنید که آنها از شما  راضی هستند. همین طور در آموزش دادن به آنها سرمایه گذاری کنید تا در شغلشان موثرتر باشند و راندمان کاریشان بالا تر برود . همین طور به خوابگاه های آنان رسیدگی کنید تا استراحت گاه مناسبی برای آنان فراهم شود . فروشندگان زیادی را استخدام کنید تا فروشگاه ها را بدون مراقبت ترک نکنند و فروشگاه ها به نوعی به حال خود رها نشوند .

بررسی بازی PLANET COASTER: CONSOLE EDITION
توجه به هر وسیله تعبیه شده در پارک شهر بسیار مهم است و باید مهندسین پارک شهر همیشه به آن ها سرک بکشند و به آن ها رسیدگی کنند .

شما میتوانید ترن هوایی یا همان قطار مرگ  ( Roller coaster ) در پارک خود تعبیه کنید و همین طور چرخ و فلک و انواع اقسام جاذبه های مختلف را در پارک خود ایجاد کنید . البته با ایجاد هر کدام از این امکانات تفریحی شما با چالش هایی هم روبرو میشوید . نگه داری این وسائل چالش های بسیار زیادی برای شما به وجود میاورد و باید مهندسینی را استخدام کنید تا بتوانید این وسائل را سالم نگه دارید . هر کدام از این وسائل چالش های دیگری هم با خود به همراه دارند . به طور مثال قطار مرگ برای بسیاری از مشتریان که سوار بر آن میشوند امکان دارند بعضی از آن ها را دچار سرگیجه و حالت تحوع کند و به همین خاطر باید کنترل شدیدی بر این بخش داشته باشید تا کسی در این بخش دچار خطر جانی نشود و بخش های مختلف جاذبه های پارک با توجه به نوع وسیله میتواند چالش های بسیاری را پیش روی شما قرار دهد ولی از آن سو با مدیریت درست میتوانند هر کدام از این بخش ها سود مالی بسیار خوبی را هم برای شما فراهم کنند .

بررسی بازی PLANET COASTER: CONSOLE EDITION
از ترن هوایی بگیرد تا چرخ و فلک و انواع اقسام وسائل تفریحی پارک شهر ها در دنیای واقعی رو میتوانید در بازی ببینید و از تجربه بازی مدیریت کردن آن ها لذت فراوان ببرید .

شما وقتی در قسمت های مختلف هر پارک وسیله جدیدی تعبیه میکنید باید زیبا سازی های هر بخش را هم به شدت به آن توجه کنید . از ساخت قسمت های ورودی و خروجی مشتریان که باید زیبا طراحی شود و فضای خوبی را دارا باشد تا مشتریان شما در صف خیلی خسته نشوند . از گُل کاری تا درخت کاری و کاشی کاری ها و سنگ فرش های روی زمین و ماکت های تزیینی و بسیار موارد دیگر باعث میشود فضای کلی پارک شما زیبا تر جلوه کند و مشتریان شما را راضی نگه دارد . شما وقتی روی هر مشتری بروید صحبت های آن ها و میزان رضایت و یا عدم رضایت آن ها را متوجه خواهید شد . حتی میزان گرسنگی و علاقه مندی های آن ها به فروشگاه های شما و بسیار موارد دیگر را متوجه خواهید شد و شما میتوانید کنترل بسیار زیادی در هر بخش از بازی داشته باشید . مشتریانی که از شما راضی نیستند و یا این که باعث رنجش آنان شده اید را به طور مثال بلیط های مجانی برای آنان در نظر بگیرید و امکانات رفاهی دیگری را برای آن ها فراهم کنید . تمامی این موارد جزئی باعث میشود در دراز مدت پارک شهر شما روند صعودی داشته باشد و سود مالی بیشتری به دست آورید و پارک شهر خود را وسعت دهید و در هر چه بهتر شدن پارک شهر خود تلاش های بسیار زیادی باید به خرج دهید .

بررسی بازی PLANET COASTER: CONSOLE EDITION
شما همیشه باید به مشتریان پارک شهر توجه ویژه ای داشته باشید و هر کدام از آن ها علاقه مندی ها و اخلاقیات خاص خود را دارند و باید به درخواست ها و علاقه مندی آن ها همیشه توجه داشته باشید تا بتوانید بازدید کنندگان پارک را تا جایی که میتوانید راضی نگه دارید .

گرافیک در خدمت طراحی گیم پلی بازی

گرافیک کلی بازی Planet Coaster با یک تِم فانتزی گونه و رنگ بندی شاد و مفرحی با توجه به سبک و سیاق گیم پلی بازی طراحی شده است . همین طور به دلیل این که شما باید به طور دائم به نقاط مختلف پارک شهر خود سرک بکشید و شاهد هیچ افت فرم و لگی نباشید و به طور دائم نمای گیم پلی بازی را باید دور و نزدیک کنید گرافیک فنی بازی از افکت های سنگینی برخودار نیست تا بتوانید خیلی روان و راحت به نقاط مختلف پارک خود دسترسی داشته باشید . اما با این حال شما باز هم در بازی هر از چند گاهی شاهد دیر بارگذاری شدن بافت ها با توجه به دور شدن و نزدیک شدن دوربین در بازی میشوید اما باید اشاره کرد این دیر بارگذاری شدن بافت ها آن چنان زیاد نیست و به گرافیک فنی بازی آسیب شدیدی وارد نکرده است . همین طور بازی از HDR پشتیبانی میکند و رنگ بندی بازی در زمان HDR حقیقتا چشم نواز است . بخش صدا گذاری بازی هم توانسته تا حدودی جو و اتمسفر یک پارک شهر زنده و پویا را به گیمر تلقین کند و شما صدای بازدید کنندگان در پارک را میشنوید که وقتی سوار یک قطار مرگ میشوند از ترس صدای داد و فریادشان رو میشونید که حس جالبی به شما دست میدهد . صدا گذاری وسایل تفریحی در پارک هم به خوبی بر روی آن کار شده و میتوان برای هر بخش وسیله تفریحی پارک شهر موسیقی مورد نظر همان بخش را انتخاب کرد و مشتریان از گوش دادن موسیقی های گوش نواز لذت فراوانی میبرند و در روحیه آنان تاثیر بسزایی خواهد گذاشت .  به صور کلی بخش صدا گذاری بازی قابل قبول بوده و توانسته حس بودن در یک پارک شهر را به شما القا کند .

بررسی بازی PLANET COASTER: CONSOLE EDITION

سخن پایانی

Planet Coaster Console Edition توانسته پورت بسیار خوبی از یک نسخه پی سی باشد که برای کنسول ها بهینه سازی شده و سازندگان در تحقق این امر موفق بوده اند و مکانیزم های گیم پلی بازی با کنترلر کنسول ها بسیار خوب سازگار شده اند . Planet Coaster یک بازی کاملا جذاب برای طرفداران پارک های تفریحی و بازی های شبیه ساز/مدیریتی است و بازی برای آن دسته از گیمر هایی ساخته شده است که اولا از عاشقان سبک های شبیه ساز/مدیریتی هستند و ثانیا صبر زیادی برای یادگیری چنین بازی هایی دارند . آن سوی ماجرا اگر گیمر صبوری نیستید و هیچ علاقه ای به این دسته از بازی های شبیه ساز/مدیریتی ندارید به هیچ عنوان این بازی را به شما پیشنهاد نمیکنم چون بعد از مدت بسیار کوتاهی عطایش را به لقایش خواهید بخشید و به راحتی آن را کنار خواهید گذاشت .

مطالب پیشنهادی:

امتیاز بازی‌سنتر - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
یک بازی شبیه ساز/مدیریتی عمیق و به شدت گسترده
پورت عالی و بهنیه سازی فوق العاده از نسخه پی سی بر روی کنسول ها
اعتیاد آور برای عاشقان بازی های شبیه ساز/مدیریتی
پر محتوا
تنوع محیطی پارک های مصنوعی در بازی
نقاط ضعف:
بخشی از قابلیت های نسخه پی سی در کنسول ها محدود شده است
دیر بارگذاری شدن بافت ها
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: 4.78 ( 2 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.