بررسیکامپیوتر

لذت بازی در شهر بازی!

با توجه به اوضاع افتضاح بازی Roller Coaster Tycoon World، چشم‌های طرفداران این سبک بازی به سمت Planet Coaster بود. Roller Coaster Tycoon با الهام گرفتن از بازی کلاسیک Theme Park در سال 1999 به بازار آمد و قسمت بزرگی از بازی را به طراحی Roller coaster های مختلف اختصاص داد. پس از عرضه شماره 3 این بازی، Frontier Developments از آتاری جدا شد به طور مستقل به ساختن بازی ادامه داد. آن‌ها پس از ساخت Elite:Dangerous به سراغ بازی مشابه Roller Coaster Tycoon آمدند و حال ما Planet Coaster را داریم. بازیی که می‌خواهد علاقه مندان این سبک را به دوران اوج ببرد.

اگر در این سبک بازی‌ها تازه واردید، توضیحاتی کوتاه نیاز دارید. در این بازی شما یک شهربازی را از پایه می‌سازید و اداره می‌کنید. با قرار دادن بازی‌های مختلف و خوشحال نگه داشتن مشتری‌ها درآمد بیشتری خواهید داشت و می‌توانید شهربازی خود را گسترش دهید. شما مسئول استخدام نیروهای کارمند مانند: رفتگرها و مکانیک‌ها هستید و باید مسائل مالی را نیز کنترل کنید. قرار دادن مکان‌هایی مانند دستشویی، فروش نوشیدنی و غذا برای مشتری‌ها نیز از وظایف دیگر شماست.

چیزی که در این بازی تفاوت بسیاری با Roller Coaster Tycoon های قدیمی کرده، وجود امکانات بسیار زیاد برای شخصی سازی پارک شماست. برخلاف گذشته، همه ساختمان‌ها و دستگاه‌ها را می‌توان طراحی و شخصی‌سازی کرد. برای مثال فروشگاه‌ها به خودی خود یک ساختمان ساده هستند و شما می‌توانید به هر شکل که دوست دارید آن‌ها را تزیین کنید. حتی دستگاه خودپرداز این قابلیت را دارا است! همانطور که انتظار می‌رود این بازی کاملا بر اساس Steam Workshop طراحی شده و حتی همین الان که زمان زیادی از عرضه بازی نمی‌گذرد، تعداد بسیار بسیار زیادی از طراحی‌های مختلف در workshop در دسترس است که به راحتی می‌توانید در بازی خود دانلود کرده و استفاده کنید.
,planet coaster

قسمت طراحی Roller Coaster بازی هم البته بسیار پرجزییات و عمیق است، که انتظار کمتری از این مورد نمی‌رفت. شما می‌توانید علاوه بر شکل خود صندلی‌ها، افکت‌هایی مانند آتش و نورهای الکترونیکی و موسیقی را انتخاب کنید. طراحی Roller Coaster از ابتدا تا حدی پیچیده به نظر می‌آید ولی بعد از مدتی به قول معروف قِلِق کار دستتان می آید و می‌توانید ایده‌های خود را به اجرا درآورید. نکته جالب راهنمای احساس مشتری، سوار بر Roller coaster در قسمت‌های مختلف است. این راهنما به شما ایده‌ای در مورد مقدار هیجان و ترسناک بودن طراحی شما می‌دهد، در صورت بالا بودن این موارد آماده تمیز کردن سطح زمین باشید!

قسمت‌های دیگر شخصی‌سازی، تغییر دادن شکل زمین، اضافه کردن آب، کاشت درخت و حتی تغییر رنگ زمین است. در پایان، یکی از مهمترین ابزار طراحی، ساخت پیاده‌رو برای مشتری‌هاست. قرار دادن پیاده‌رو برای مشتری‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است؛ برای مثال باید دسترسی به کل پارک به آسانی برای همه وجود داشته باشد. در مکان‌هایی که ممکن است ترافیک افراد زیاد شود نیاز به فراختر کردن پیاده‌رو است تا حرکت مشتری‌ها کند نشود. در مواردی ولی، قرار دادن پیاده‌روها به سختی انجام می‌شود و بازی نمی تواند به طور دلخواه شکل پیاده‌رو را محاسبه کند که باعث می‌شود نتوانید آنطور که دوست دارید طرح خود را پیاده کنید و یا حداقل، برای رسیدن به هدف تقلا می‌کنید.

planet coaster

این قدرت شخصی‌سازی در عین حال نقطه منفی برای بازی است. در شماره‌های قبلی بازی تم‌های مختلفی برای ساختمان‌ها و دستگاه‌های بازی وجود داشت، مانند غرب وحشی، تم فضایی و یا ترسناک. این تم‌ها ساختمان و دستگاه‌های مخصوص خود را داشتند و مهم بود که پارک شما از تم خاصی پیروی کند وگرنه مشتری‌ها شکایت می‌کردند. در Planet Coaster متاسفانه این مسئله اهمیتی ندارد. با وجود اینکه مشتری‌ها بیشتر از قبل به مناظر اطراف خود توجه می‌کنند و حتی لحظاتی به تماشای اطراف می‌پردازند، چگونگی چیدن این تزیینات اهمیتی ندارد. شما می‌توانید وقت فراوانی را برای طراحی یک باغ زیبا و یا ساخت قلعه‌ای بزرگ در اطراف Roller Coaster خود بگذرانید و یا می‌توانید تعداد زیادی مشعل آتش در اطراف قرار دهید و همان نتیجه از نظر خوشحالی مشتری‌ها را بگیرید. مسئله دیگر، تعداد کم ساختمان و دستگاه‌های آماده در خود بازی است. اگر به طراحی علاقه زیادی ندارید از اینکه باید وقت زیادی را برای اینکار بگذارید شاکی خواهید شد. البته هزاران ساخته آماده در workshop وجود دارد ولی خود مستلزم رفتن و گشتن در بین هزاران طراحی آماده است!

نکته مهم دیگر این است که بازی با تاکید بر قسمت طراحی ساخته شده است. اگر برای قسمت مدیریت می‌آیید احتمال دارد که ناامید شوید. قسمت مدیریت بازی ساده شده است، هم نظر امکاناتی که در اختیار شما قرار می‌دهد و هم از نظر سختی بازی. بعد از قرار دادن چند دستگاه بازی مشتری‌ها دایم به پارک می‌آیند و بدون زحمت زیادی پول تولید می‌کنید! بازی سه فسمت دارد، قسمت Campaign که در هر سناریو سه هدف خاص را باید به انجام برسانید که در هر مرحله سخت‌تر می‌شوند. این هدف‌ها معمولا بسیار سرراست هستند (جذب تعداد مشخصی مشتری، ساخت تعداد معینی بازی). قسمت دیگر که جذابتر است قسمت Challenge mode است که درجه سختی بیشتری دارد. در این قسمت شما بودجه محدودی دارید، باید از صفر شروع کنید و هدف‌های پیچیده‌تری را به انجام برسانید. برای استفاده از بازی‌ها و امکانات شخصی سازی بایست اول پول خرج کنید تا در دسترس قرا گیرند. قسمت دیگر Sandbox mode است. در این قسمت دسترسی به همه چیز از اول وجود دارد و پول هم نامحدود!

planet coaster

در مجموع قسمت مدیریت بازی به نظر سطحی می آید و Planet Coaster هیچ تلاشی برای نوآوری در این قسمت نکرده و به نظر پسرفت هم داشته است. برای مثال عدم حضور جزییاتی که سابقا در Roller Coaster Tycoon 3 دیده بودیم مانند امکان انتخاب رنگ برای بادکنک‌ها یا فروش چیزهایی مانند کلاه و لباس به مشتری‌ها (مثلا کلاه کابوی!). تعداد کلی دستگاه‌های بازی هم کم به نظر می‌آیند. بنده به عنوان طرفدار پر و پا قرص Roller Coaster Tycoon تا حدودی از کم بودن محتوای بازی ناامید شدم.

از نظر گرافیکی و بصری، بازی بسیار زیبا و چشم نواز است. این بازی از موتور بازی Elite:Dangerous استفاده می‌کند که ممکن است انتخاب عجیبی به نظر برسد ولی برای این بازی کاملا مناسب است. بازی امکان این را به شما می‌دهد که از دید اول شخص بازی را تجربه کنید و در کنار مشتری ها لذت ببرید! همچنین بازی از هوش مصنوعی خاصی برای مشتری‌ها استفاده می‌کند که رفتار آن‌ها، زوم کردن و تماشای این کارکترها را جذاب می کند. مشتری‌ها به صورت گروهی حرکت می‌کنند (مانند خانواده) و به طرز جالبی به اطراف خود عکس‌العمل نشان می‌دهند. هر کدام علاقه به بازی خاصی دارند و به قسمت خاصی از شهر بازی می‌روند. اما همه این‌ها بازی را تا حدودی سنگین می‌کند، حتی در بهترین سخت افزارها با بزرگ شدن پارک نیاز به کمتر کردن تنطیمات گرافیکی بازی است تا بتوان فریم بازی را بالا نگه داشت.

planet coaster

در پایان، می‌توان گفت میزان لذت شما از بازی به خودتان بستگی دارد. اگر علاقه به طراحی دارید، از امکانات فراوان برای طراحی بازی‌ها و ساختمان‌ها لذت خواهید برد. به اشتراک گذاشتن طراحی با دیگر بازیکن‌ها و دیدن بازخورد و پیشنهادات دیگران خود جذابیت خاصی برای علاقه‌مندان این قسمت بازی خواهد داشت. ولی اگر فقط برای بازی مدیریتی می‌آیید ممکن است کمی از سادگی و عدم امکانات این بخش بازی ناامید شوید. در کل من امیدوارم سازنده‌ها برنامه‌ای برای گسترش بازی در آینده داشته باشند تا بازی به پتانسیل واقعی خود نزدیک‌تر شود.

*کپی این بازی توسط سازنده در اختیار سایت بازی‌سنتر قرار داده شد.

مجموع امتیاز - 7

7

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
امکان طراحی و شخصی سازی بسیار عمیق
گرافیک چشم نواز و زیبا
هوش مصنوعی قوی بازدید کنندگان از پارک
نقاط ضعف:
قسمت مدیریت ضعیف
عدم وجود تم های خاص برای شخصی سازی پارک
افت فریم در هنگام بزرگ شدن پارک

User Rating: Be the first one !

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا