ایکس باکس وانبررسیبررسی ویدیویی بازی هاپلی استیشن 4

بررسی بازی PES 2020

برای مشاهده بررسی بازی PES 2020 در یوتوب کلیلک کنید

وقتی چند ماه پیش کونامی از گرفتن لایسنس کامل یوونتوس خبر داد ، بسیاری از طرفداران قدیمی PES مطمئن شدند که امسال نوبت به درخشش دوباره این سری رسیده است. در هر صورت این اولین بار است که فیفا لایسنس یک تیم بزرگ را از دست داده. با این حال آیا PES موفق شده ضعف سال‌های گذشته‌اش از مشکلات لایسنس تا سطحی بودن مستر لیگ را جبران کند ؟ در جواب باید گفت هم بله هم خیر. بازی PES 2020 هم به مانند دیگر نسخه‌های این مجموعه  از تعدادی مشکلات اعصاب خرد کن رنج می‌برد اما در مجموع باید اعتراف کرد که نسخه جدید حداقل در بسیاری از جنبه‌ها به تکامل رسیده و بهترین گیم‌پلی ممکن را به مخاطبانش ارائه می‌کند. PES 2020 بدون شک پخته‌ترین فوتبالی است که کونامی طی ده سال گذشته ارائه داده.

مشکل رابط کاربری

اگر بخواهیم از همان ابتدا این بازی را زیربین قرار دهیم ، مشکل رابط کاربری نه تنها هنوز هم به چشم می‌خورد بلکه در مواردی حتی از قبل هم بدتر شده. مثلا همان منو اول بازی توی ذوقتان می‌زند طوری که به خودتان می‌گویید «مگر ابتدایی‌تر از این هم می‌شود ؟»  به گزینه‌های منو نگاه کنید ، هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیر که رابط کاربری شکیل PES 2019 چنین جایگزین زشت و ابتدایی داشته باشد. منو اول آنقدر بدریخت است که ناخودآگاه شما را به یاد منو بازی‌های تحت وب 10 سال پیش می‌اندازد. خوشبختانه هرچه قدر که منو ابتدایی زشت طراحی شده رابط کاربری بازی در بخش‌های دیگر به خصوص  مستر لیگ به حد کمال رسیده و بسیار روان و زیبا طراحی شده است.

بهبود هر چه بیشتر گیم‌پلی

از رابط کاربری که بگذریم به گیم‌پلی بازی می‌رسیم که هسته اصلی هر شبیه ساز فوتبال است. PES 2020 بدون شک بهترین دستپخت کونامی طی دهه گذشته به شمار می‌آید. گیم‌پلی این نسخه با حفظ هیجان توانسته واقع گرایانه تر باشد. موردی که شاید  موجب سخت تر شدن بازی شده اما به هیچ وجه توی ذوق نمی‌زند. دو تفاوت بزرگ این نسخه با با عناوین قبلی در سانتر و شوت خلاصه می‌شود. سانتر و شوت بسیار واقع گرایانه تر شده و برای انجام هر چه بهتر این دو باید در وهله نخست به قدرت کلی بازیکنان ، Skill آن‌ها و پا تخصصی‌شان دقت کنید. به طور مثال در نسخه‌های قبلی وینگ‌های شما بدون توجه به پای اختصاصی‌شان ، سانترهای دقیقی داشتد در حالی که این روند شامل PES 2020 نمی‌شود. اگر وینگ‌های شما به مانند نیمار یا مسی باشند ، یعنی تخصص آن‌ها نفوذ به درون محوطه و شوت زدن باشد ، آن‌گاه آن‌ها گزینه مناسبی برای سانتر نیستند زیرا این دست وینگ‌ها در صورت عدم دربیل مدافعان مجبورند با پای غیر تخصصی خود سانتر کنند که در این صورت به احتمال فراوان توپ شما به مقصد نمی‌رسد. این موضوع در زدن شوت هم رعایت شده و حتی بهترین مهاجمان هم اکثرا در شوت زدن با پای غیر تخصصی خود ناموفق هستند.

جذابیت دیگر گیم پلی در بزرگ تر شدن زمین خلاصه میشه و همین بزرگ تر شدن باعث شده تا شما برای اجرای تاکتیک خود دستتان بازتر باشد. مثلا برخلاف گذشته حتی اگر از قدرت دربیل زنی بالایی هم برخوردار نباشید باز هم با استفاده از پاس ، سانتر و موقعیت شناسی می‌توانید به بهترین تیم‌ها آن هم روی درجه سوپر استار گل بزنید. همچنین به لطف بزرگتر شدن و دوربین واقع گرایانه‌تر این نسخه ، استفاده از فضاهای خالی که مدافعان آن را به خوبی پوشش ندادند ، نقش بسیار مهمی دارد. شاید به همین دلیل می‌توان گفت سوپراستار اصلی PES 2020 هافبک‌های بازیساز هستند که قادرند بیش از گذشته  موقعیت‌ خلق کنند.

تفاوت تاکتیک‌ها

در کنار همه این ویژگی‌ها نباید از هوش مصنوعی بازی به راحتی عبور کرد. طرفداران PES حتما به خاطر دارند که تا دو سال پیش تقریبا تاکتیک اصلی همه تیم‌ها در درجات سختی بالا استفاده از تیکی تاکا و پاس‌های مداوم اعصاب خرد کن بود هرچند این ایراد کمی در PES 2019 بهتر شد. با این حال تا سال گذشته و هم بدون توجه به قدرت تیم ، هوش مصنوعی حتی در بازی‌هایی که با اختلاف زیاد می‌باخت ، مالکیت توپ بیشتری را نسبت به شما در اختیار داشت. این ایراد امسال کاملا برطرف شده و هر تیم دقیقا بر اساس تاکتیک اصلی‌اش بازی می‌کند. گاهی اوقات مالکیت توپ آن‌ها کم و گاهی موقعیت‌های هوایی‌شان زیاد است. این دیگر بستگی به حریف دارد اما همین قدر که دیگر تاکتیک‌ها به یکی دو نمونه خلاصه نمی‌شوند جای تعریف و تمجید دارد.

مشکلات لایسنس پابرجاست

کونامی امسال با گرفتن لایسنس تیم‌های یوونتوس ، منچستر یونایتد و بایرن مونیخ حسابی طرفدارانش را خوشحال کرد و کام دوستداران فیفا را تلخ. به لطف این لایسنس ‌ها نه تنها چهره بازیکنان تیم‌های مذکور به بهترین شکل ممکن طراحی شده‌اند بلکه سه استادیوم آلیانتز ، آلیانتز آرنا و الدترافورد در انحصار PES 2020 هستند. در این بین آلیانتز آرنا بدون هیچ اغراقی بی‌نظیر و با جزییات فراوان ساخته و بهترین طراحی ممکن بر اساس ورزشگاه بایرن مونیخ را ارائه می‌کند. این بخش خوب ماجراست ، بخش بد اینکه هنوز هم PES 2020 در بخش لایسنس در وضعیت بغرنجی قرار دارد. در انگلستان دو تیم ، در اسپانیا فقط یک تیم و از آلمان هم سه تیم لایسنس شده‌اند که از این منظر شاهد افت هم هستیم چون مثلا سال گذشته آتلتیکو مادرید و والنسیا هم جز تیم‌های لایسنس شده بودند که در این نسخه خبری از آن‌ها هم نیست. با این حال کونامی پس از گذشت 25 سال بالاخره در بخش تیم‌های لایسنس نشده دست به خلاقیت زد و این بار اسم اکثر تیم‌های لایسنش نشده درست است. یعنی به جای مثلا Man Blue از اسم Manchester B استفاده شده. به همین خاطر دیگر مشکلی از منظر اسم وجود ندارد و اسم همه تیم‌ها درست است با این تفاوت که در آخر آن‌ها یک یا دو کلمه اضافه شدند مثل Manchester B  یا Liverpool Red. البته توصیه ما این است که برای بهترین تجربه ممکن از آپشن فایل استفاده کنید.

بازی pes 2020

انقلاب مسترلیگ

از گذشته تا امروز مسترلیگ مهم‌ترین بخش PES بوده ؛ حتی حالا هم که بخش آنلاین و ورزش‌های الکترونیک از هر زمانی مهم‌تر شده و کونامی هم اسم بازی را به eFootball تغییر داده باز هم برای بسیاری از کاربران مسترلیگ از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است. مسترلیگ PES 2020 بزرگترین نکته مثبت این نسخه است و بالاخره پس از سال‌ها شاهد تحولی بزرگ در این بخش بودیم. کونامی سعی کرده در مسترلیگ PES 2020 بخش داستانی بگنجاند و در این کار کاملا موفق بوده هرچند داستان مسترلیگ به هیچ وجه شبیه به تجربه Journey در فیفا نیست. به مانند گذشته شما در نقش سرمربی حضور دارید هرچند این بار به جای شخصیت‌های خیالی ، شخصیت‌های واقعی مثل رود گولیت ، روبرتو کارلوس ، لوتار ماتئوس و تعدادی بازیکن مشهور بازنشسته ، را به عنوان سرمربی تیم انتخاب می‌کنید. با اینکه لیست مربیان بلند بالا نیست ولی همین تغییر باعث شده تا حس واقعی بودن بیشتری به بازی تزریق شود. حالا برای اولین بار شاهد جنب و جوش‌های مربیان واقعی در کنار زمین هستیم. تحول دیگر در مسترلیگ گنجاندن دیالوگ ، کنفرانس مطبوعاتی و جلسات با اعضای باشگاه و تیم است. این بخش‌ها لزوما تزیینی نیستند و در عملکرد کلی شما تاثیرگذارند. مثلا در ابتدای هر فصل مدیر ورزشی از شما می‌خواهد هدف فصلتان را مشخص کنید که این موضوع در ادامه تاثیرگذار خواهد بود. دیدار با بازیکنان ، جواب دادن به سوالات در کنفرانس‌های مطبوعاتی و استقبال از بازیکنان تازه وارد از جمله دیگر ویژگی‌های جالب مسترلیگ در PES 2020 است. اما تحول مسترلیگ به این بخش خلاصه نمی‌شود. شما حالا در ریزترین جزییات فصل هم دخل و تصرف دارید. مثلا یکی از جالب ترین بخش به درآمد باشگاه بازمی‌گردد و اینکه شما می‌توانید مشخص کنید که هر کدام از درآمدها به بخش دستمزدها تزریق شوند یا نقل و انتقالات. حالا  که صحبت از نقل و انتقالات شد باید بگوییم که نقل و انتقالات PES 2020 کاملا شبیه سازی و بر اساس واقعیت ساخته شده‌اند. البته انتخاب میزان سختی این بخش برعهده شماست اما در هیچ حالتی بولونیا نمی‌‌تواند مسی را با 40 میلیون یورو بخرد! نه تنها ارقام واقعی شده‌اند بلکه خود مذاکرات هم بسیار چالش برانگیز هستند. مثلا بند فسخ قرارداد در نسخه‌های قبلی واقعا یک گزینه تزیینی بود اما در این نسخه یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در خرید و فروش بازیکن است. با دادن مبلغ فسخ می‌توانید مهم‌ترین و کلیدی ترین بازیکنان بزرگ دنیا را بدون اهمیت به میزان رضایت باشگاه مقابل خریداری کنید.

بازی pes 2020

نمره قبولی

در نهایت باید برویم به سراغ گرافیک و فیزیک بازی. گرافیک که به لطف فاکس انجین به شدت واقع گرایانه است و خوشبختانه در این زمینه هر سال شاهد پیشرفت PES  بودیم. در PES 2020 هم چهره ورزشکاران و هم استادیوم‌ها فوق العاده طراحی شدند. در بخش فیزیک هم شاهد پیشرفت‌های چشم گیری هستیم و حالا نه تنها انیمیشن‌های بازی با جزییاتی بالایی طراحی شدند بلکه برخورد بین بازیکنان بسیار واقعی تر از گذشته شده. البته همین برخورد بیشتر بازیکنان با هم گاهی اوقات سبب می‌شود جلوی دروازه و موقعیت‌های حساس بازیکنان مدام بهم بخورند مخصوصا اگر در صحنه‌ای تعدد بازیکن زیاد باشد. از این منظر بازی کمی شبیه به نسخه‌های پیشین فیفا شده که در آن‌ها تعدد بازیکنان منجر به گره خوردن آن‌ها به هم و فراهم شدن موقعیت‌های باد آورده می‌شد. البته در مجموع کفه مثبت این بخش به کفه منفی آن می‌چربد و PES 2020 یکی از واقع گرایانه‌ترین فوتبال‌های شبیه سازی تاریخ را به شما ارائه می‌دهد. اگر طرفدار PES هستید این نسخه قطعا ناامیدتان نمی‌کند و اگر هم فیفا بازهستید و به اصرار دوستانتان PES می‌زنید بازهم PES 2020 بیشتر از نسخه‌های قبلی این سری شما را راضی می‌کند.

امتیاز بازی‌سنتر - 8.5

8.5

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
تحول مسترلیگ
گرافیک چشم نواز و استادیوم‌هایی که با جزییات تمام طراحی شدند
بهبود گیم‌پلی
نقاط ضعف:
مشکلات لایسنس همچنان پابرجاست
گاهی اوقات در صحنه های شلوغ بازیکنان به هم گره می‌خورند
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: 4.63 ( 8 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا