بررسیپلی استیشن 4

بررسی بازی Persona 5 Royal

دوست‌داران بازی‌های ویدئویی و به خصوص سبک JRPG در این نسل شانس این را داشتند که یکی از بهترین بازی‌های سبک نقش‌آفرینی ژاپنی را تجربه کنند. بازی Persona 5 در اواخر سال ۲۰۱۶ در ژاپن و در اوایل سال ۲۰۱۷ به طور جهانی برای پلی‌استیشن عرضه شد تا یک الگو برای بازی‌های هم‌سبک خود باشد. بدون شک پرسونا ۵ یکی از بهترین بازی‌های نقش‌آفرینی نوبتی تاریخ صنعت بازی‌های ویدئویی است و احتمالا بهترین این سبک در نسل حاضر. پس از گذشت سه سال از عرضه‌ی نسخه‌ی پنجم، اتلس نسخه تکامل یافته بازی را، که با پسوند Royal شناخته می‌شود، عرضه می‌کند. Persona 5 Royal در واقع همان «پرسونا ۵ » است اما با محتوای اضافی؛ اما نکته‌ای که اینجا مطرح می‌شود قیمت بازی است که «پرسونا ۵ رویال» همانند تمام بازی‌های AAA ۶۰ دلار است. شاید سوالی که برای‌تان ایجاد می‌شود این است که آیا این عنوان که بالای ۸۰ درصد محتوای آن تکراری است، ۶۰ دلار می‌ارزد یا خیر. احتمالا در پایان این مطلب به جواب خود خواهید رسید.

persona r review 1

اگر تا به حال هیچ بازی نقش‌آفرینی ژاپنی را تجربه نکرده‌اید، پرسونا ۵ رویال می‌تواند یک شروع رویایی برای شما در این سبک باشد؛ تجربه‌ای که به احتمال زیاد شما را عاشق این سبک می‌کند. بازیکن در این بازی نقش پسر نوجوانی با نام مستعار جوکر را ایفا می‌کنند که برای زندگی نزد مردی که یک کافی‌شاپ را اداره می‌کند، می‌رود. جوکر که یک سال دومی است در مدرسه‌ای به نام شوجین ثبت‌نام می‌کند. اما یک برنامه در گوشی جوکر او را به دنیایی می‌برد که در آن‌جا قوانین به طور متفاوتی عمل می‌کنند. جوکر در طول بازی با شخصیت‌های مختلفی آشنا می‌شود که پیچش داستانی هر کدام از آن‌ها منحصر به‌فرد است. شیوجی اولین فردی است که با جوکر به آن دنیای عجیب می‌رود و باعث می‌شود هسته اصلی داستان بازی شکل بگیرد. آن‌ها متوجه می‌شوند که تمام کسانی که می‌بینند، آن طور که به نظر می‌رسند نیستند. به بیانی دیگر ظاهر هر کسی نسبت به باطن‌شان بسیار متفاوت است. معلم ورزش مدرسه شوجین، مدرسه را برای خودش یک قصر می‌بیند که خودش پادشاه آن است. در این‌جا جوکر و دوستانش باید با دزدیدن قلب این افراد، باطن‌شان را به عموم مردم نشان دهند. در طول بازی، جوکر و بقیه افرادی که به Phantom Thieves معروف شده‌اند باید به مکان‌هایی که با نام Palace شناخته می‌شوند بروند و قلب آن‌ها را بدزدند.

اما پرسونا ۵ رویال برای بازیکنانی که نسخه‌ی پنجم را بازی کردند در داستان بازی چه محتوای اضافی‌ای قرار داده است؟ بازی دو شخصیت جدید معرفی می‌کند؛ اولی فردی به نام تاکوتو است که به عنوان مشاور در مدرسه شوجین مشغول است و به گروه Phantom Thieves نیز کمک می‌کند و کاسومی نیز دومین شخصیت اضافه شده به بازی است که خط داستانی بسیار جذابی دارد. با اضافه شدن نیمسال سوم در بازی، کاسومی در آن مقطع زمانی قابل بازی می‌شود. پرسونا ۵ رویال از نظر داستانی در بخش انتهایی بازی نیز تغییراتی را به صورت جزئی اعمال کرده‌ است که قطع به یقین بازیکن با احساس رضایت بازی را ترک می‌کند. البته قابل ذکر است که شاید پایان بازی کمی قابل‌پیشبینی باشد.

persona 5 r review 2

بازی از دو قسمت کلی تشکیل شده است؛ یکی گذراندن زندگی عادی جوکر یعنی رفتن به مدرسه، وقت گذرانی با دوستان، درس خواندن، مطالعه کتاب‌های مختلف، گشتن در شهر و از این دست کارها، و دیگری رفتن به پالاس‌های هدف‌هایی که جلو راه جوکر قرار می‌گیرند، که در مبارزه و مخفی کاری شامل آن می‌شود. همچنین همانند Persona 5  ، در رویال نیز می‌توانید با بقیه دوستان‌تان به ممنتوس بروید و شخصیت خود را قوی‌تر بکنید. در رویال چند دانجن جدید نیز به ممنتوس اضافه شده است که برای بازیکنان قدیمی سری هم جذاب خواهد بود.

موردی که در پرسونا ۵ بسیار جذاب بود، کانفیدنت هر شخصیت داخل بازی بود. جوکر با تمام شخصیت‌های درون بازی می‌تواند ارتباط برقرار کند و به این معنی است که هر چه بیشتر با یک شخصیت وقت بگذرانید، کانفیدنت شما با آن شخصیت مورد نظر بالاتر می‌رود. برای مثال درون محله‌ای که شما زندگی می‌کنید یک دکتر وجود دارد و هر چقدر بیشتر به او سر بزنید مهارت شما در این زمینه نیز بیشتر می‌شود. درخت مهارت هم در بازی وجود دارد که دارای پنج شاخه‌ی مهارت، جذابیت، دانش، جرئت و مهربانی است که هر کدام از این پنج‌تا با توجه اعمال جوکر پیشرفت می‌کند.

اتلس در دل گیم‌پلی بازی نیز مواردی کار گذاشته است تا بازیکنان حس تکرار مطلق را حس نکنند. بازیکنان در پرسونا ۵ رویال یک قلاب به همراه دارند که می‌توانند در پالاس‌ها از آن استفاده کنند و به همین دلیل نیز طراحی مراحل پالاس‌ها به صورت جزئی دست‌خوش تغییراتی شده است و البته گیم‌پلی بازی را روان‌تر و سریع‌تر کرده است. نسبت به نسخه‌ی پنجم، پرسوناهای جدیدی نیز اضافه شده است که ترکیب کردن آن‌ها با هم  جذابیت تازه‌ای را به بازی تزریق می‌کند. ترکیب پرسونا‌ها در Velvet Room انجام می شود، وقتی جوکر می‌خوابد یا قبل ورود به یک پالاس، می‌تواند به ولوت روم رفته و پرسوناهایی که از بقیه دشمنان گرفته است را تنظیم کند. پرسونا ۵ حدود ۱۰۰ ساعت گیم‌پلی به بازیکنان ارائه داد؛ در حالی که پرسونا ۵ رویال با وجود اضافه کردن دو شخصیت جدید، ۱۵ الی ۲۰ ساعت اضافه‌تر از پرسونا ۵ می‌تواند بازیکنان را سرگرم کند. البته این عدد فقط مربوط به بخش داستانی بازی است و اگر بازیکن بخواهد بیشتر در بازی بچرخد گیم‌پلی بازی می‌تواند بسیار بیشتر از این‌ها هم بشود. مبارزات بازی به قدری غنی هستند که احتمالا تنها، نسخه‌ی بعدی پرسونا می‌تواند این حس را دوباره به بازیکنان منتقل کند. باس‌های بازی به قدری زیبا و منحصر به‌فرد هستند که بازیکنان را جذب خود می‌کنند. تنوع دشمنان بسیار بالاست و نقطه ضعف هر کدام از آن‌ها اهمیت تعداد پرسوناهای بازی را توجیه می‌کند. بازیکن در مبارزات، بسته به درجه سختی‌ای که انتخاب کرده است، می‌بایست بسیار هوشمندانه عمل کند تا بتواند آسیب زیادی متحمل نشود. از آن‌جایی که پرسونا ۵ رویال یک بازی نقش‌آفرینی نوبتی است، استراتژی بیشتری نسبت به یک بازی مبارزه‌ای Real Time نیاز دارد. جوکر در بازی یک اسلحه در اختیار دارد که خشاب آن بعد از هر مبارزه دوباره پر می‌شود، پرسوناهایی را که در اتاق ولوت تنظیم کرده است، در اختیار دارد و همچنین می‌تواند در نوبت خود از آیتم‌های مختلفی برای بالا بردن سلامتی و یا sp خود استفاده کند. قابل ذکر است که هر پرسونا بسته به عملکردی که دارد مقداری از سلامتی یا sp بازیکن را خرج می‌کند، و اینجاست که اهمیت استراتژی نمایان می‌شود.

persona 5 r review 3

پرسونا ۵ یکی از خاص‌ترین موسیقی‌های نسل هشتم را به همراه خود داشت که گوش دادن به آن کاملا می‌توانست گوش بازیکن را به خود معتاد کند. پرسونا ۵ رویال نیز در این امر کوتاهی نکرده و موسیقی‌های جدیدی اعم از موسیقی متن جدید به بازی اضافه کرده است. در هر کدام از مکان‌های بازی موسیقی کاملا با آن فضا سنخیت دارد و به هیچ وجه نیز تکراری نمی‌شود.

پرسونا ۵ رویال یک ادیشن کامل از تمام مواردی است که یک بازی نقش‌آفرینی ژاپنی باید داشته باشد. داستانی سرراست و جذاب با شخصیت‌هایی چند لایه که می‌توان با هر کدام از آن‌ها تعامل کرد. شخصیت‌های جدیدی که در رویال اضافه شدند، تاثیر بسیار مثبتی در بازی گذاشتند که برای طرفداران و همین‌طور طرفداران جدید سری قابل درک و لذت‌بخش هستند. گیم‌پلی بازی در بالاترین سطح خود قرار دارد و با پیشرفت در بازی این موضوع را بهتر درک خواهید کرد. اگر از پرسونا ۵ لذت بردید، پرسونا ۵ رویال برای شما لذتی مضاعف به همراه خواهد داشت.

امتیاز بازی‌سنتر - 9.5

9.5

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
داستان برای کسانی که با این سبک آشنایی ندارند هم جذاب است
شخصیت‌های متنوع و دوست‌داشتنی
شخصیت‌ پردازی‌های قدرتمند و دیالوگ‌های بسیار وسیع برای هر کدام از شرایط‌های موجود در بازی
گیم‌پلی در بالاتر سطح یک بازی نقش‌آفرینی ژاپنی قرار دارد
محتوای اضافی بازی که به هیچ‌وجه بازیکنان را ناامید نمی‌کند
موسیقی بازی شما را معتاد خود می‌کند
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: 4.1 ( 7 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا