ایکس باکس وانبررسیپلی استیشن 4کامپیوترنینتندو سوییچ

بررسی بازی Neon Abyss

ضیافت در حمام گلوله

بازی Neon Abyss از آن دست عناوین عجیب و غریب است که ممکن است در نگاه اول تداعی کننده بازی‌هایی مانند Metal Slug و Enter the Gungeon باشد اما در عمل شبیه به هیچ بازی دیگری نیست. بازی Neon Abyss در ژانر شوتر Roguelike ساخته شده و سازندگان بازی در استودیوی Veewo Games قصد دارند این ژانر را با یک انقلاب مواجه سازند، حال سوال این است که موفق به ایجاد این انقلاب شده‌اند؟ هم آره هم نه:

داستان بازی از جایی آغاز می‌شود که گیمرها به عنوان یکی از اعضای Grimm Squad، توسط هادث (Hades) مامور می‌شوند تا به نبرد چندین خدا و الهه بروند که بنای شورش و سرکشی گذاشته‌اند. این خدایان وظایف مختلفی از جمله کنترل رسانه‌های جمعی تا بازی‌های آنلاین را برعهده دارند، برهمین اساس سرکوب و سربه راه کردن دوباره‌ی این خدایان یک امر حیاتی است که واکنشی سریع می‌طلبد. سطح دیوانگی داستان بازی در همین چند خط توصیف کاملا مشخص است و برای تاکید بر آن نیازی به توضیح بیشتر نیست.

neon abyss 1

در بحث گیم پلی با وجود سریع و درهم برهم بودن مبارزات، خبری از پیچیدگی‌های معمول عناوین این ژانر نیست. حتی در این بازی خبری از دکمه جا خالی دادن یا همان Dodge نبوده و بازیکنان برای فرار کردن از گلوله‌ها و حملات دشمنان باید به دویدن و پریدن سریع بسنده کنند.  با این که انجام عملیات جا خالی دادن به واسطه گرافیک دو بعدی بازی بسیار ساده و راحت انجام می‌گیرد اما این سادگی در تمامی نقاط بازی حکمفرما نبوده و گاهی چنان صحنه مملو از گلوله و آتش می‌شود که گیمرها قادر به فرار یا جا خالی دادن نبوده و کشته می‌شوند.

در بحث مبارزات و تنوع تسلیحات، با یک عنوان بسیار خوب سروکار داریم. در نقاط مختلف مراحل بازی، انواع تسلیحات و قابلیت‌ها یافت می‌شوند که با ترکیب هرکدام با یکدیگر می‌توان به نحو جدیدی دمار از روزگار دشمنان درآورد. به عنوان مثال قابلیت گلوله‌های انفجاری، پخش شدن ترکش و موشک‌های هدایت شونده از جمله قابلیت‌هایی هستند که در گوشه و کنار محیط وجود داشته و گیمرها می‌توانند آن‌ها را روی تسلیحات مختلف مانند شاتگان و راکت انداز سوار کنند. ترکیب این قابلیت‌ها تسلیحات بر سرعت و جذابیت گیم پلی افزوده و بدون شک یک نقطه قوت اساسی برای بازی به حساب می‌آید. گیمرها قادر به ذخیره برخی تسلیحات و تجهیزات مختلف روی کاراکترهای خود هستند تا یک کاراکتر قدرتمند ذخیره کنند.

neon abyss 2

یکی از جالب توجه ترین ویژگی‌های گیم پلی بازی، وجود آیتم‌هایی تخم مرغ مانند در گوشه و کنار محیط است که با برداشتن هرکدام از آن‌ها، یک یار کمکی در کنارتان ظاهر شده و در ادامه مسیر مرحله به بازیکنان یاری می‌رسانند. این یارهای کمکی هر کدام یک ویژگی و قابلیت منحصر بفرد دارند و به روش‌های مختلف دمار از روزگار دشمنان درِمی‌آورند. البته لازم به ذکر است تمامی این یارهای کمکی متخصص قلع و قمع دشمنان نبوده و برخی از آنان هم صاحب قابلیت‌های لجستیکی مانند جمع اوری سکه و تامین زره هستند. بدون شک وجود این یارهای کمکی که به نوعی می‌توان آن‌ها را به پوکمون‌ها تشبیه کرد، تبدیل به یکی از نقاط قوت گیم پلی بازی شده‌اند.

یکی دیگر از نقاط جذاب گیم پلی، قابلیت لول آپ کردن تجهیزات و المان‌های محدود نقش آفرینی است که این روزها تبدیل به بخشی جداناپذیر از گیم پلی بازی‌ها گشته است. در بازی Neon Abyss هم گیمرها قادر به تقویت کاراکتر خود هستند تا در نهایت یک شخصیت شکست ناپذیر بسازند. از ویژگی‎‌های قابل توجه و خوب گیم پلی بازی این است که لول آپ‌ کاراکترهای بازیکنان پس از هر بار پایان بازی ریست نشده و آن‌ها قادر به انتقال کاراکترهای خود به پلی ترو‌های بعدی هستند.

neon abyss 3

گیمرها برای لول آپ کردن کاراکترهای خود باید با کشتن دشمنان امتیاز کسب کرده و خرج قابلیت‌های جدید کنند. البته این تنها روش افزایش قابلیت‌ها نبوده و برخی از توانایی ها را باید از پشت درب‌های بسته بیابید. این درب‌های بسته هم با تیراندازی و جادو باز نمی‌شوند و برای باز کردنشان باید به دنبال کلید مخصوص بگردید.

در بحث گرافیک با این که گرافیک فنی بازی چندان تعریفی نداشته و حالت پیکسلی دارد اما گاها صحنه‌های مبارزات چنان شلوغ و درهم می‌شود که بازی دچار افت فریم‌های گاه و بیگاه و آزاردهنده می‌گردد.

در نهایت باید گفت بازی Neon Abyss با این که یک بازی انقلابی نیست اما یک عنوان بسیار سریع و درگیرکننده است که با وجود برخی ایرادات جزئی فنی، یک تجربه بسیار لذت بخش برای گیمرهاست که نباید از آن غافل شوند.

امتیاز بازی‌سنتر - 8.5

8.5

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گیم پلی سریع و درگیرکننده
قابلیت احضار یارهای کمکی
توانایی ترکیب تسلیحات و قابلیت‌ها
سیستم لول آپ چالش برانگیز
نقاط ضعف:
افت فریم‌های اعصاب خرد کن
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: Be the first one !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا