بررسیکامپیوتر

بررسی بازی Neo Cab

Neo Cab اول ازهر چیزی یک بازی درباره روابط انسان‌ها در جهان مدرن است و خوشبختانه برعکس بسیاری از عناوینی با چنین موضوعی ، به راحتی می‌تواند با ما انسان‌های قرن بیست و یکم احساس هم ذات پنداری کند. این بازی رابطه عشق و نفرت و البته ترس در رابطه با فناوری را  به خوبی هر چه تمام‌تر در داستانی شخصی روایت می‌کند. Neo Cab  با این اینکه مشخصا در گیم پلی و صداگذاری ضعف دارد اما از آن دست عناوینی است که داستان آن به قدری خوب و ماهرانه به رشته تحریر درآمده که عملا بسیاری از نقاط ضعف بازی را می‌پوشاند.

راننده تاکسی

در ظاهر بازی Neo Cab داستان یک راننده تاکسی در عجیب‌ترین برهه زندگی‌اش را روایت می‌کند ، موضوعی که البته در آن بسیار موفق است اما در پس این داستان جذاب ، دنیایی به مراتب جالب‌تر وجود دارد. وجود یک کمپانی بسیار بزرگ و انحصار طلب در دنیایی که هوش مصنوعی و تکنولوژی در حال بلعیدن روح انسان‌ها است نقش مهمی را در پیش برد داستان دارد. تکنولوژی در این بازی دشمن اصلی نه فقط شما بلکه تمامی دنیای Neo Cab است. موضوعی که ما انسان‌های مدرن قرن بیست و یکم با آن آشنا هستیم و به عنوان مخاطبان جهان سرگرمی با آثار متعددی روبرو شدیم که در آن تبعات منفی تکنولوژی روی جوامع انسانی را به تصویر می‌کشند. نقطه قوت Neo Cab این است که این بار خبری از یک هوش مصنوعی خبیث همچون Shodan سری System Shock نیست و کانسپتی در مورد نجات دنیا به وسیله یک نفر وجود ندارد. همه چیز درباره زنی مصمم است که جز آخرین راننده تاکسی‌های غیر اتوماتیک به شمار می‌آید آن هم در جهانی که هوش مصنوعی در حال تسخیرش است. در چنین شرایطی زندگی لیزا ناگهان متحول شده و محبور می‌شود در این دنیای نابرابر وارد پرونده‌ای شود که سرنوشت شهر تاثیرگذار است.

بازی neo cab

 در حقیقت این بازی دنیایی را به تصویر می‌کشد که اصلا بعید نیست تا کمتر از 20 سال دیگر رنگ واقعیت به خود بگیرید. ترس از هوش مصنوعی و انحصارگرایی شرکت‌های بزرگ دنیای فناوری مشکلاتی است که بازی روی آن‌ها دست گذاشته ، مشکلاتی که شما همین حالا هم می‌توانید آن‌ها در دنیای پیرامون خود حس کنید و Neo Cab موفق شده تمامی آن‌ها از دید یک شهروند عادی در موقعیتی غیر عادی روایت کند. بازی حتی پا را فراتر از این هم می‌گذارد و شخصیت‌هایی را به تصویر می‌کشد که اکثر آن‌ها خودخواه هستند. اکثر کاراکترهای این بازی به طرز عجیبی گستاخ هستند و بعد از گذشت یک ساعت متوجه می‌شوید در دنیایی هستید که شهروندانش حتی جرات ندارند اشتباهات خود را قبول کنند و گاهی اوقات همه چیز را گردن لیزا می‌اندازند. این حس نفرت از کاراکترها وقتی شاهد نمره پایین آن‌ها هستید حتی بیشتر هم می‌شود. گویی اکثر شخصیت‌های بازی دست به یکی کردند تا جلوی پای لیزا سنگ اندازی کنند.

توهم انتخاب

با اینکه شما یک راننده تاکسی اینترنتی هستید اما گیم‌پلی این بازی نه روی قدرت‌ رانندگی شما بلکه روی انتخاب دیالوگ‌ها خلاصه می‌شود. با شروع هر شب باید از محل سکونت خود خارج شده ، مسافر را انتخاب کرده و حواستان به میزان بنزین خودرو هم باشد. شما باید مسافر مورد نظرتان را با توجه به نمرات آن انتخاب کرده و در طول مسیر با انتخاب دیالوگ‌های درست  آن‌ها نه تنها داستان را پیش ببرید بلکه آن‌ها را مجاب کنید که به شما امتیاز بالایی بدهند. انتخاب دیالوگ بازی کمی عجیب است زیرا در مواردی که لیزا عصبانی می‌شود ، قدرت انتخاب یکسری دیالوگ‌ها را ندارد و بازی عملا شما را مجبور می‌کند که یک دیالوگ مشخص را انتخاب کنید ؛ موضوعی که آزادی عمل ظاهری بازی کاسته و عملا آن را شبیه به آثار Telltale می‌کند که در انتخاب‌های شما عملا یک نتیجه را رقم می‌زدند. با اینکه گیم پلی بازی بسیار ساده و بدون هیچ پیچیدگی است اما به لطف داستان تا حدی از ضعف این بخش کاسته می‌شود.

بازی neo cab

تم خسته کننده

بزرگترین نقطه ضعف Neo Cab موسیقی آن است. در این بازی خبری از صداگذاری کاراکترها نیست و صحبت‌های تمامی شخصیت‌ها از طریق نوشته روی صفحه ظاهر می‌شود و در چنین شرایطی هیچ ظلمی بزرگ‌تر این نیست که مخاطب خود را با یک تم یکنواخت ، خسته کننده و حتی گاهی اعصاب خرد کن رها کنید! اکثر تم‌های بازی شما را به یاد رینگ تون‌های دیفالت تلفن‌های هوشمندتان می‌اندازد، تمی ساده ، خسته کننده که گوش دادن آن برای 10 دقیقه هم حوصله سر بر است. با توجه به نبود دیالوگ و حتی صدای محیط و گذاشتن تمامی تمرکز صدای بازی روی بخش موسیقی ، عجیب نیست که سازندگان ترجیح دادند روی تم‌های آرام متمرکز شوند اما حقیقیت این است که موسیقی بازی به هیچ وجه جذاب نیست و این موضوع عملا روی روایت خوب بازی و داستان جالب آن تاثیر خود را می‌گذارد. برای تجربه جذاب‌تر بازی بهتر است صدای بازی را بسته و موسیقی‌های دلخواه خودتان را هنگام بازی پخش کنید. مطمئن باشید از این طریق لذت بیشتری از Neo Cab می‌برید.

Neo Cab شباهت بسیاری به عناوین مستقل داستان محور دارد با این تفاوت که نحوه داستان سرایی آن نسبت به دیگر آثار مشابه تفاوت دارد. اگر گیم پلی بازی کمی بیشتر عمق داشت و در کنار آن شاهد صداگذاری کاراکترها بودیم ، قطعا Neo Cab به شاهکاری مثال زدنی تبدیل می‌شد هرچند با وجود این نقطه ضعف‌ها هم همچنان اثری خوب و قابل احترام است.

امتیاز بازی‌سنتر - 7.5

7.5

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
داستان گیرا
ساخت یک دنیای مدرن به بهترین شکل ممکن
شخصیت پردازی کم نظیر
نقاط ضعف:
خلا صداگذاری شخصیت‌ها
موسیقی ضعیف و اعصاب خرد کن
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PC بررسی شده است

User Rating: 3.47 ( 3 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا