ایکس باکس 360بررسی بازی‌ هاپلی استیشن 3

بررسی بازی Need for Speed: Shift 2 Unleashed

تعقیب و گریز در پیست های تاریک ،ترس و وحشت از لغزش های ناگهانی و چراغ هایی که همیشه به دنبال شما به سرعت لحظه به لحظه نزدیک می شوند تا اتومبیل شما را واژگون ساخته و از دور خارج کنند. به دنیای خشن Shift خوش آمدید.
پس از روی کار آمدن John Riccitiello به عنوان رییس جدید EA سیاست های این کمپانی دستخوش تغییرات بسیاری شد که یکی از آن ها مربوط بود به سری محبوب NFS که در آن زمان وضعیت چندان مناسبی نداشت و با انتشار هر شماره از محبوبیت و فروش آن کاسته می شد. به همین جهت ساخت شماره جدید بازی به استدیو Slightly Mad Studios واگذار شد. استدیویی که تشکیل شده بود از نفرات اصلی و کلیدی SimBin Studios که سری تحسین شده GTR را در کارنامه خود داشت. از طرفی استدیو Criterion Games و سازنده سری Burnout وظیفه ساخت شماره ای دیگر از بازی را به عهده گرفت. با اجرای اینکار، سری NFS به دو قسمت Simulation و Arcade تقسیم شد و Slightly Mad مشغول به ساخت نسخه Simulation شد وCriterion روی نسخه Arcade شروع به کار کرد. هر دو نسخه با موفقیت بسیار خوبی هم از جهت جلب نظر منتقدین و هم طرفدران روبرو شدند و فروش بسیار خوبی کردند. Shift 2 Unleashed در ادامه موفقیت شماره اول، حال میهمان نمایشگر های ما شده است و قرار است ساعت های پر هیجانی را با اتومبیل های لوکس و گران قیمت آن سپری کنیم.

با شروع بازی منوی زیبای آن که میان هیاهوی یک مسابقه حول یکی از اتومبیل ها به چرخش در می آید چشم هر بازیکننده ای را به خود جلب می کند به شکلی که شما را وادار می کند چند ثانیه ای به گردش در آن بپردازید و از تمام زاویه ها به آن نگاه کنید.
مانند قبل سطح مهارت بازیکننده توسط تست رانندگی سنجیده شده و مطابق آن کنترل و درجه سختی تنظیم می شود. البته این قابلیت وجود دارد که مطابق دلخواه این تنطیمات را تغییر داده و به روشی مورد نظر خود به رانندگی بپردازید.
اگر شماره اول را بازی کرده باشید و کنترل سخت و بی رحم آن را به یاد داشته باشید به سرعت متوجه خواهید شد که کنترل بازی خوش دست تر و ترمز کردن راحت تر شده است و نیازی ندارید از 100 متر قبل دنده را به شکل معکوس عوض کرده و یا ترمز کنید تا از سرعت اتومبیل بکاهید. این به این معنی نیست که Shift 2 بازی بسیار راحت تری نسبت به شماره قبلی است و هنوز هم بعضی از مسابقات و ترک ها به تمرین و ممارست زیادی نیازداشته تا راننده کاملا با پیچ و خم های جاده آشنا شود و مسابقه را با پیروزی به پایان برساند. با این وجود در بخش کنترل هنوز هم اشکالاتی وجود دارد وبا لحظاتی مواجه خواهید شد که اتومبیل به طرز غیر معمولی واکنش نشان داده و تلاش های شما را بر باد می دهد. این مشکل به شکلی نیست که تجربه بازی را خراب کند بلکه با پیشرفت در بازی به آن عادت خواهید کرد و با کمی احتیاط و برخورد کمتر با دیگر ماشین ها می توانید به کل از این اتفاقات جلوگیری کنید.

هوش مصنوعی بسیار پیشرفته تر از قبل عمل می کند. شاید براحتی در شماره اول می توانستیم از کنار اتومبیل های دیگر سبقت بگیریم و بدون هیچ مشکلی از کنار رقبا عبور کنیم ولی این بار قضیه کاملا فرق می کند. به محض اینکه بخواهید از اتومبیل جلویی خود سبقت بگیرید خواهید دید که راننده سعی می کند سد راه شما شده و یا با یک ضربه شما را از مسیر جاده منحرف کند. با کمی تعلل رقبا به سرعت از شما سبقت می گیرند و تا جای ممکن از مسابقه دست نمی کشند و تا آخرین لحظه شما را دنبال می کنند تا با انجام یک اشتباه از شما سبقت بگیرند. اگه کمی خشن عمل کنید با برخورد به اتومبیل های دیگر کنترل ماشین از دست شما رها شده و به سرعت از مسیر اصلی خارج می شوید. با این کار امکان استفاده از اتومبیل حریف برای ممانعت از خارج شدن اتومبیلتان از مسیر اصلی در سر پیچ های تند نیز تقریبا غیر ممکن می شود. چیزی که در شماره اول در مسابقات دو نفره کاملا عملی بود. در سر پیچ اول با سرعت گرفتن و یک ضربه شدید از کنار، اتومبیل حریف knock out می شد و به مسیر خود ادامه داده و براحتی مسابقه را برنده می شدیم! به مانند بازی های Codmasters حریفان نیز به شکل اتفاقی اشتباهاتی می کنند و از مسیر اصلی خارج شده و بعضی اوقات باعث خلق تصادفاتی جذاب و طبیعی می شوند که شما حس کنید که در یک مسابقه واقعی در حال رانندگی هستید. خارج شدن و میانبر زدن با استفاده از فضای کنار جاده به سختی باعث جریمه شدن راننده می شود و علاوه بر نا معتبر شدن رکورد کسب شده او را مجبور به تکرار مسابقه می کند.
نمای دوربین از نکات بجسته Shift بود. با روشن شدن موتور و بالارفتن سرعت، تصویر شروع به لرزیدن می کرد و سرعت بالا و فشار هوایی که بر روی ماشین بود کاملا احساس می شد. این بار همان هیجان و ویژگی ها وجود دارد به علاوه این که این بار جاده را در نمای راننده و از داخل کلاه محافظتی او دنبال می کنید. نمای جدید دید وسیع تری به بازی کننده می دهد و در سر پیچ ها به مانند یک راننده واقعی دوربین به سمت مورد نظر چرخش کرده و دید مناسب تری به او می دهد. البته برخی اوقات در پیچ هایی که تراکم اتومبیل ها در جاده زیاد شده و به اجبار از ترمز بیشتر استفاده می شود دوربین در این حالت جالب عمل نمی کند و به جای کمک، مشکل آفرین شده و کار را سخت تر می کند. نمای بیرونی نیز ترمیم شده است و حال می توان طبق معمول از این نما نیز به رانندگی پرداخت و دیگر اجباری در استفاده از نمای کاکپیت نیست. نقشه ضعیف Shift تصحیح شده و حالا محیط بیشتری را نمایش می دهد . نشان گر کوچکی که مخصوص به حرکت شما بود بزرگ تر ترسیم شده است تا دید بهتری در میان مسابقه نسبت به آن داشته باشید و براحتی بتوانید محل قرار گیری خودرو خود را در میان دیگر خودرو ها تشخیص بدهید و آماده تر به ملاقات پیچ های تند جاده بروید.

بازی کنندگان در 60 مسابقه مختلف مانند Drifting و مسابقات اتومبیل های قدرتی و یا کلاسیک به مسابقه پرداخته که این مسابقات در 35 منطقه و 70 ترک مختلف برگذار می شوند. مسابقات در شب یکی از جذاب ترین بخش های بازی را تشکیل می دهند و به نحوی خاطرات دره کربن در NFS Carbon را تداعی می کنند. رانندگان مشهور مسابقات اتومبیل رانی شما را در این بین همراهی کرده و برای هر مسابقه نکات لازم را به شما آموزش می دهند. با توجه به کیفیت رانندگی، فرد XP دریافت می کند که بوسیله آن ها مسابقات و اتومبیل ها جدید آزاد می شوند. سیستم Autolog که در Hot Pursuit برای اولین بار استفاده شد این بار با ویژگی های کامل تری مسابقات تک نفره را به میدان رقابت بین شما و دوستانتان تبدیل می کند و اطلاعات بیشتری از چگونگی و یا زمان ثبت رکورد آن ها به شما می دهد.

بیش از 140 مدل مختلف از اتومبیل های معروف کلاسیک و جدید 37 کمپانی بزرگ صنعت اتومبیل سازی در Shift 2 حضور دارند که در مقایسه با عنوان هایی مثل GT یا Fortza تعداد کمی محسوب می شود. طبق گفته سازنده ها دلیل این کار، تمرکز تیم بر روی ساخت و آماده سازی هر چه بهترماشین هایTop و اصلی هر برند بوده است. اکثر اتومبیل ها را مدل های قدیمی ای که در شماره قبل و بسیاری دیگر از شماره های این سری وجود داشته است تشکیل داده است که در بین آن ها مدل های جدیدی نیز دیده می شود که البته تعداد آن ها بسیار کم است. از مهمترین آن ها می توان از Pagani Huayra نام برد که برای اولین بار در دنیای بازی ها نمایش داده می شود.
با پیشرفت در بازی تجهیزات بیشتری در اختیار شما گذاشته می شود تا علاوه بر تزیین ظاهری از لحاظ فنی اتومبیل خود را ارتقا دهید. قابلیت تزیین کاملی به شما داده شده است و می توانید ظاهر اتومبیل خود را مطابق دلخواه خود شکل دهید. در قسمت فنی تمامی وسایل لازم فراهم شده تا یک ماشین ساده را به یک اتومبیل حرفه ای، آماده برای مسابقات تبدل کنید. به مانند شماره قبل این بار نیز در صورت خرید قطعه نا مناسب امکان پس دادن و بازپس گیری پول وجود دارد و با خیال راحت می توانید امتحانات لازم را بر روی خودرو خود انجام دهید.افراد حرفه ای تر می توانند به قسمت تنظیمات دستی رفته و در این قسمت تنظیمات مطابق نیاز خود را بر روی قسمت های مهم اتومبیل خود انجام دهند.

نمای کاکپیت مثل گذشته در نوع خود بهترین است و جزییات خیره کننده ای را می توان در داخل هر خودرو مشاهده کرد. خط دوخت چرم های بر روی صندلی ها ، شماره های ریز دیجیتال صفحه کیلومتر و ضبط صوت و سایه های زیبایی که در پشت کوچکترین اجزای داخلی ماشین ایجاد می شوند تنها بخشی از زیبایی های این قسمت را تشکیل می دهند. مسابقات در شب از نور پردازی زیبای استفاده می کند .رقص نور چراغ های خودروی حریف که از داخل شیشه های پشت وارد ماشین می شود و همه چیز را روشن می کند یکی از صحنه های زیبای بازی را شکل می دهد.نمای بیرون ماشین ها با نمونه واقعی برابری می کنند و با انعکاس نور بر بدنه براق آن ها به پارکینگ اختصاصی شما زیبایی خاصی می بخشد. مدل ها تخریب پذیری نسبتا خوبی دارند و نسبت به بازی های دیگر در این ژانر در تصادفات صدمه بیشتری می بینند. زیبایی های بازی فقط مختص ماشین ها نیست بلکه پیست ها و محیط اطراف نیز به خوبی طراحی شده اند و در پشت زمینه اتومبیل ها ، نماهای زیبای بازی را کامل می کنند.
در طول مسابقه تنها چیزی که به گوش می رسد صدای زیبا و طبیعی موتور اتومبیلی است که در حال رانندگی با آن هستید و به قدری این صدا عالی کار شده که از شنیدن آن در طول مسابقه خسته نخواهید شد. در عوض پس از پایان مسابقه موسیقی شاد و تندی پخش می شود که خستگی مسابقه را از تن بازکننده بیرون کرده و او را آماده مسابقه بعدی کند.
با انتشار Shift 2 این سری یک قدم بیشتر به شبیه سازهای دیگر بازار نزدیک شده است ولی هنوز راه طولانیی در پیش دارد تا به عنوان رقیبی برای بازی های این ژانر معرفی شود. مطئمنا برای طرفداران این ژانر تجربه Shift 2 تجربه ای جدید، با اکشن و هیجان بیشتر و برای کسانی که تا بحال شبیه ساز اتومبیل رانی بازی نکرده اند یک شروع مناسب و سرگرم کنند خواهد بود.

مطالب پیشنهادی:

مجموع امتیاز - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:

کنترل تصحیح شده شماره اول
مسابقات هیجان انگیز در شب
نمای جدید کلاه امنیتی
گرافیک زیبا و مدل سازی عالی اوتومبیل ها
نقاط ضعف:
تعداد ماشین ها کم و کمبود مدل های جدید

User Rating: Be the first one !
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن