ایکس باکس 360بررسی

بررسی بازی Need For Speed: Hot Pursuit

سری Need for Speed یکی از محبوب ترین بازی های Racing در سراسر دنیا می باشد و در کشور ما نیز طرفداران بی شماری دارد. این بازی که تمرکز اصلی آن بر روی رانندگی دیوانه وار و با سرعت بالاست برای اولین بار 16 سال پیش عرضه شد و به سرعت جای خود را دل بازیکن های بی شماری باز کرد و در نسخه سوم یعنی Hot Pursuit به اوج خود رسید. پس از عرضه چند شماره، این سری دچار تغییر و تحول زیادی شد و دنیای جدیدی پیش روی آن قرار گرفت، شهری آزاد که در آن می توانستید به هر کجا که دوست دارید بروید و اتومبیل خود را به صورت دلخواه تغییر داده و به انجام مسابقات مختلف بپردازید. یکی دیگر از تغییرات سری وارد شدن عنصر داستان به بازی بود که بوسیله بازیگرهای واقعی به نمایش در می آمد. شاید بتوان نقطه اوج این عنوان پس از این تغییرات را Most Wanted دانست که با ارائه یک گیم پلی زیبا و روان، لحظات دلنشینی را برای دوستداران این بازی فراهم می آورد. پس از Most Wanted این سری به ناگاه در سراشیبی سقوط قرار گرفت و هر سال نسخه ای ضعیف از آن روانه بازار می شد به طوریکه با عرضه نسخه Undercover طرفداران این عنوان به طور کامل از بازی قطع امید کردند. آخرین نسخه این بازی Shift نام دارد که سبک آن به طور کل با دیگر بازی های سری متفاوت است و می توان آن را در دسته شبیه سازها قرار داد و در مجموع یکی از عناوین خوب سری به شمار می آید ولی به دلیل متفاوت بودن سبک بازی با دیگر نسخه ها و نبود حس سرعت نمی توان آن را یک NFS واقعی به شمار آورد. شرکت EA طبق سنت هر ساله خود امسال نیز شماره دیگری از این بازی را روانه بازار کرده با این تفاوت که سازنده ای بزرگ و زبردست کار ساخت بازی را بر عهده گرفته، سازنده ای که پیش از این قدرت خود را با ساخت سری Burnout به اثبات رسانده است. Criterion قول داده که بازی را به ریشه های کلاسیک خود باز گرداند و یک NFS واقعی را به طرفداران قدیمی هدیه کند. کاری که به نظر می آید به خوبی از عهده آن بر آمده است.

بزرگترین تغییر بازی Need For Speed Hot Pursuit بازگشت به گیم پلی نسخه های قدیمی سری می باشد. دیگر خبری از دنیای باز و تغییرات دلخواه بر روی اتومبیل نیست، خوشبختانه داستان نیز حذف شده و همه چیز برای تجربه یک NFS واقعی مهیا می باشد. در بازی شما می توانید در نقش پلیس یا رانندگان غیر قانونی به انجام مسابقات مختلف بپردازید. دنیای بازی دیگر به صورت Open World نمی باشد و انتخاب مسابقه از روی نقشه امکان پذیر است. محیط بازی به مناطق مختلفی تقسیم شده که در هر منطقه تعدادی مسابقه وجود دارد و شما قادرید در هر زمان بین مراحل پلیس و رانندگان غیر قانونی، مسابقه دلخواه خود را انتخاب کرده و هر بخش را جداگانه و یا به طور همزمان پیش ببرید. مسابقات این دو دسته در برخی بخش ها مشابه و در برخی به طور کامل با یکدیگر متفاوت می باشد. هنگامیکه در نقش رانندگان غیر قانونی قرار دارید مسابقات معمولی مانند Race, Time Trail قرار دارد که در آن باید با دیگر رانندگان مسابقه دهید و یا اینکه در زمان معینی به نقطه پایان برسید. ولی مسابقات دیگری نظیر Hot Pursuit وجود دارد که در آن علاوه بر رقابت با دیگر رانندگان باید از دست پلیس ها نیز فرار کنید. این مسابقات هیجان بسیار بالایی دارد و حس واقعی سرعت را به خوبی در آن مشاهده می کنید. در طول این مسابقات شما توانایی استفاده از قابلیت های ویژه ای را دارا هستید که از این جمله می توان به EMP اشاره کرد که بوسیله آن یک شوک الکتریکی به خودروی رقیب وارد می کند یا تیغه ای متحرک به نام Spike strip که می توانید آن را بر روی جاده رها کرده تا لاستیک اتومبیل های تعقیب کننده شما پنجر شود. علاوه بر این تعدادی قابلیت دیگر مانند Jammer و Turbo نیز در اختیار شماست و همچنین رقبا و پلیس ها نیز از این قابلیت ها بر علیه شما و دیگر رانندگان استفاده می کنند.

تمام این عوامل باعث شده که مسابقات این نسخه به شدت جذاب و هیجان انگیز از کار در بیاید، البته Criterion برای بالا بردن هیجان مسابقات به این عوامل بسنده نکرده و به بازی معروف خود نیز نیم نگاهی داشته است. اگر Burnout را بازی کرده اید با دو ویژگی فوق العاده آن آشنا هستید، Crash و Takedown. بله این ویژگی ها این بار به سری NFS پا گذاشته اند تا هیجان این بازی را به بالاترین حد خود برسانند. در طی مسابقات شما قادر خواهید بود که رقبا و پلیس ها را از مسیر خارج کرده و یا به اصطلاح Takedown کنید. این Takedown ها به سبک Burnout ساخته شده اند و با انجام آن ها صحنه تصادف به صورت تصویر آهسته و به زیبایی هر چه تمام تر به نمایش در می آید. البته جزییات تصادف به عمق تصادفات Burnout نمی باشد و همانند آن اثر تمام اجزای ماشین بر اثر تصادف دچار خرابی نمی شود ولی با این وجود این تصادفات از صحنه های جالب بازی به شمار می آیند. با انجام مسابقات مختلف و گرفتن مدال در آن ها، Bounty دریافت خواهید کرد که این Bounty ها باعث بالا رفتن درجه شما می شود که با بالا رفتن درجه علاوه بر باز شدن اتومبیل های جدید و مسابقات مختلف، تعداد پلیس های تعقیب کننده شما نیز بیشتر شده و باعث می گردد که مسابقات در مراحل بالاتر سخت تر و رسیدن به طلا در آن ها دشوارتر از قبل شود. علاوه بر این شما می توانید به وسیله Takedown کردن پلیس و رقبا و انجام کارهای دیگر نیز Bounty کسب کنید. همچنین به مرور زمان قابلیت های ویژه شما ارتقا یافته و شاهد قابلیت های قدرتمند تری خواهید بود. یکی از راه های پیروز شدن در مسابقات استفاده از میان برها می باشد. در مسیرهای مسابقه، جاده های میان بری وجود دارد که استفاده از آن ها موجب جلو افتادن شما از رقبا خواهد شد، مشکل این میان برها این است که کاملا بر روی نقشه مشخص هستند و پیدا کردن آن ها بسیار راحت می باشد.

شاید بتوان گفت بازی کردن در نقش پلیس لذت بیش تری از بازی کردن در نقش رانندگان غیر قانونی دارد. برخی از مسابقات بخش پلیس Need For Speed: Hot Pursuit همانند بخش رانندگان غیرقانونی می باشد و در آن باید طی زمان مشخصی به نقطه معین رسید، علاوه بر این مسابقات مخصوصی نیز برای این بخش وجود دارد که در آن باید به تعقیب و گریز با رانندگان غیر قانونی بپردازید، این مسابقات بسیار هیجان انگیز و زیبا طراحی شده اند و هدف شما در آن از دور خارج کردن رانندگان قبل از رسیدن به خط پایان می باشد. در این بین قدرت هایی که پیش تر ذکر شد نیز در اختیار شما قرار دارد، به علاوه توانایی مسدود کردن جاده و فراخوانی هلی کوپتر نیز به مجموعه قدرت های شما افزوده شده است. همانند بخش رانندگان غیر قانونی در این جا نیز با گرفتن مدال و از دور خارج کردن رقبا Bounty دریافت کرده و ماشین ها و مسابقات جدید را آزاد خواهید کرد. مشکلی که در این بخش وجود دارد این است که مسابقات پلیس آسان تر از مسابقات غیر قانونی می باشد و با بالارفتن درجه شما مسابقات چندان سخت تر نمی شود و گرفتن مدال طلا در این بخش بسیار راحت تر از بخش رانندگان غیرقانونی است. این نامتعادل بودن درجه سختی ممکن است موجب شود که شما یکی از بخش ها را بسیار زودتر از بخش دیگر به پایان برسانید و به اندازه کافی از هر دو قسمت لذت نبرید.

برخلاف نسخه های قبل شما امکان خرید اتومبیل را ندارید و به مرور و با بالا رفتن میزان Bounty اتومبیل های جدید آزاد می گردند. تنوع اتومبیل ها نسبتا خوب بوده و علاوه بر اتومبیل های معمولی شاهد اتومبیل های گرانقیمتی همچون Bugatti Veyron، Mercedes SLS و تعداد زیادی اتومبیل منحصر به فرد دیگر هستید که رانندگی با هر کدام از آن ها جذابیت خاص خود را دارد. در طول بازی و در صورت تصادف، اتومبیل ها صدمه دیده و به صورت ظاهری دچار خرابی می شوند، این خرابی ها از کیفیت قابل قبولی برخوردار بوده و تا حدی ظاهر اتومبیل ها را تغییر می دهند. البته این خرابی ها تاثیر چندانی بر سرعت و قدرت اتومبیل نمی گذارد، ولی درجه ای برای سلامت اتومبیل در نظر گرفته شده که با پایین آمدن و در نهایت صفر شدن آن، شما از دور مسابقه خارج خواهید شد، پس باید همواره مراقب میزان سلامت اتومبیل خود باشید خصوصا در مراحل انتهایی مسابقات Need For Speed: Hot Pursuit که هر لحظه در خطر حمله بوسیله پلیس و رقبا و یا تصادف با اتومبیل های عبوری قرار دارید. کنترل اتومبیل ها بسیار خوب و روان طراحی شده و هیچ گونه مشکلی با آن نخواهید داشت. در هنگام پیچیدن به راحتی می توانید تعادل اتومبیل خود را حفظ نموده و هنگامیکه سرعت می گیرید سنگینی اتومبیل را به خوبی حس خواهید کرد. هوش مصنوعی رقبا در سطح نسبتا خوبی قرار دارد و آن ها به خوبی رانندگی کرده و از قابلیت های ویژه به موقع استفاده می کنند. البته آن ها در پیدا کردن مسیرهای میان بر تبحر چندانی نداشته و به ندرت پیش می آید که از این مسیرها استفاده کنند، به علاوه هنگامی که یک تصادف در مسیر رخ می دهد ممکن است نتوانند به خوبی از تصادف پیش رو اجتناب نمایند، همین طور بعد از تصادف مدتی طول می کشد تا مسیر صحیح را پیدا کنند. در نقطه دیگر پلیس ها برای به دام انداختن شما به شدت سرسخت هستند و خصوصا در درجات بالاتر به صورت گروهی ماشین شما را محاصره می کنند. مشکل اصلی بازی این است که با بالا رفتن درجه شما و باز شدن تمامی مسیرها، مسابقات به مرور یکنواخت و تکراری شده و پس از مدتی، بازی از جذابیت خاص خود دور خواهد شد. خصوصا هنگامیکه در نقش پلیس بازی می کنید به دلیل آسان بودن مسابقات این بخش، انگیزه کافی برای ادامه بازی و گرفتن مدال طلا در مسابقات نخواهید داشت.

طراحی مسیرهای مسابقه از نکات مثبت بازی می باشد. بازی در یک جزیره ساحلی اتفاق می افتد که این جزیره به مناطق مختلفی تقسیم شده و هر منطقه دارای مسیرهای متفاوتی می باشد. این مسیرها تنوع نسبتا خوبی دارند و شامل مناطق کوهستانی، جنگلی و بیابانی، ساحلی و همین طور بزرگراه ها می باشد. طراحی محیط ها به شدت چشم نواز صورت پذیرفته و دورنمای محیط ها فوق العاده زیباست. طراحی گرد و خاک و دود ناشی از حرکت اتومبیل ها نیز از کیفیت خوبی برخوردار هستند. ممکن است یک مسابقه از یک ناحیه بیابانی شروع شود و سپس به مناطق کوهستانی رفته و در نهایت در یک محیط جنگلی به پایان رسد که این تغییر محیط ها به لطف کیفیت گرافیکی بالای بازی باعث حیرت شما خواهد شد. یکی از بخش های جالب بازی مسابقه در هوای بارانی می باشد که طراحی افکت آب روی جاده، بسیار زیبا انجام پذیرفته و تغییر هوا از نیمه ابری به تمام ابری و گاهی بارش باران در زیر نور آفتاب بسیار هنرمندانه انجام شده است. هنگامیکه اتومبیل شما به نهایت سرعت خود می رسد به لطف افکت های به کار رفته در بازی به خوبی می توانید سرعت بالای بازی را حس کنید. اتومبیل ها نیز دارای کیفیت خوبی می باشند و خصوصا برخی مدل های مشهور و گران قیمت طراحی بی نظیری دارند. البته بر روی بدنه اتومبیل ها لبه های دندانه داری وجود دارد که اندکی از ارزش های این بخش می کاهد.

بخش موسیقی بازی از بخش های غنی آن به شمار می آید. آهنگ های استفاده شده در بازی از کیفیت خوبی برخوردار هستند و برخلاف اکثر بازی های Racing که ممکن است در آن آهنگ های پخش شده در حین مسابقات را به طور کامل خاموش کنید، آهنگ های این بازی دارای جذابیت بالایی می باشند. صدای موتور اتومبیل ها همانند نمونه های واقعی بوده و کیفیت بالایی دارند. صدای ناشی از شکستن اجزای ماشین در هنگام تصادف و همینطور سایر افکت های صوتی به کار رفته در محیط نیز طراحی قابل قبولی دارند.

در نهایت باید گفت Need For Speed: Hot Pursuit همان چیزی است که طرفداران این سری سال ها انتظار آن را می کشیدند. مسابقاتی سریع و هیجان انگیز و تعقیب و گریزهای جذاب، دوباره خاطرات شماره های کلاسیک سری را برای شما زنده خواهد کرد. طراحی زیبای مسیرها و تنوع مسابقات و اتومبیل ها از دیگر دلایلی است که باعث می شود این بازی ساعت ها شما را مجذوب خود کند. Criterion با هنرمندی توانسته با ترکیب المان های موفق Burnout و Need for Speed علاوه بر حفظ اصالت بازی، ویژگی های جدید را به خوبی وارد گیم پلی کند. در نهایت باید گفت Need For Speed Hot Pursuit علاوه بر اینکه یکی از بهترین های سری Need for Speed می باشد، یکی از برترین Racing های این نسل نیز به شمار می آید و اگر از طرفداران این بازی هستید بدون شک این نسخه شما را به خوبی راضی خواهد کرد، همچنین اگر تاکنون بازی های این سری را تجربه نکرده اید به شما توصیه می کنیم به سرعت بازی را تهیه کرده و از انجام آن لذت ببرید.

مجموع امتیاز - 9

9

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گیم پلی سریع و جذاب
گرافیک زیبا
طراحی فوق العاده مسیرها
مسابقات هیجان انگیز
موسیقی عالی
شروعی دوباره برای یک سری فراموش شده
نقاط ضعف:
برخی مشکلات هوش مصنوعی

تکراری شدن روند گیم پلی

User Rating: 4.7 ( 3 votes)

محمد شکری

گیم، کتاب، فیلم، فوتبال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا