ایکس باکس سری ایکسایکس باکس وانبررسیپلی استیشن 4پلی استیشن 5کامپیوترگوگل استیدیانینتندو سوییچ

بررسی بازی NBA 2K21

تنفس مصنوعی

در پایان هر نسل بازهای سالیانه ورزشی همیشه در مبحث تولید و توسعه با چالش‌ها و مشکلات مختلفی روبرو میشوند . سازندگان با برنامه‌های مشخص و مختلفی که دارند اقدام به توسعه و برنامه ریزی تولید نسخه های دو نسل مختلف سیاست گذاری میکنند و بازی را به مرحله تولید میبرند. استودیوی Visual Concepts اقدام به انتشار NBA 2K21 نسخه نسل هشتمی کرده و توسعه این نسخه را به استودیوی فرعی خود در L.A که VC South نام دارد واگذار کرده. نسخه نسل نهمی بازی هم در ایالت کالیفرنیا در شهر  Novato که دفتر مرکزی استودیو های Visual Concepts است ، ساخته می‌شود . نقد مورد نظر ما نسخه نسل هشتمی این سری است و باید ببینیم Visual Concepts نسخه نسل هشتمی این سری را چگونه توسعه داده و آیا نسخه ای که شما باید 60 دلار بابت آن پرداخت کنید با تغییرات و پیشرفت های زیادی مواجه شده است ؟ و یا صرفا یک نسخه به روز رسانی شده همان نسخه قبلی این سری است ؟ و پاسخ این پرسش‌ها را در پایان نقد خواهید گرفت.
بررسی بازی NBA 2K21
منوی اصلی بازی در نسخه جدید دچار تغییراتی شده و دسترسی شما به بخش های مختلف بسیار سریع تر و راحت تر از سال های گذشته در اختیار شما قرار گرفته است .
در NBA 2K21 تیم های زیادی برای انتخاب وجود دارند. علاوه بر 30 تیم فعلی و به روز رسانی آخرین  آخرین ستارگان در بازی ( All Star ) تعداد 67 تیم کلاسیک و 36 تیم دیگر وجود دارند که بهترین بازیکنان تاریخ  را گرد هم آورده است . همچنین ما شاهد بازگشت تیم های ایالات متحده از المپیک 2012 و 2016 هستیم. همین طور 53 قطعه موسیقی به بازی اضافه شده اکه آمیخته ای از آهنگ‌های پاپ و هیپ هاپ ملودیک در بازی است .
بررسی بازی NBA 2K21
طراحی مدلینگ بدنی بازیکنان به صورت اسکن سه بعدی صورت گرفته و همین طور نحوه رفتاری شخصی بسیاری از بازیکنان همانند واقعیت ساخته شده است . به طور مثال مایکل جردن وقتی در واقعیت اقدام به پرتاب توپ میکرد زبان خود را بیرون میاورد و سازندگان بازی حتی به این موارد هم دقت به خرج داده اند و در بازی این موارد را اضافه کرده اند .
گیم پلی NBA 2k21 مثل همیشه اصول یک بازی شبیه ساز را رعایت کرده و بر اساس قوانین یک شبیه ساز بازی توسعه یافته است . هسته گیم پلی بازی  همان نسخه NBA 2K20 است . البته بهبود هایی در بخش های مختلف گیم پلی صورت گرفته . به طور مثال در NBA 2K21 تعادلی بهتر بین دفاع و حمله صورت گرفته و مکانیزم های دریبل زدن بازیکنان تکنیکی را در بازی به طرزی ملموس تر و چشمگیر تر مشاهده خواهیم کرد . پرتاپ نزدیک سبد ( Alley oop ) را در NBA 2K21 بیشتر میبینیم که از سوی بازیکنان صورت میگیرد و بازیکنان درک بیشتری در مهارت‌های این چنینی از خود بروز میدهند . پاس‌های منجر به گل طبیعی تر شده و انیمیشنهای بیشتری برای آن در نظر گرفته شده است . انیمیشن های جدیدی به ضربات آبشار ( Dunk ) شده و شما در بازی از صحنه های زیبا و خیره کننده ای که بازیکنانی مانند Lebron James –  Giannis Antetokounmpo – Zach Lavine در ضربات آبشار به نمایش در می آورند هیجان زده میشوید و محو تماشای آن‌ها خواهید شد .
بررسی بازی NBA 2K21
در درجات سختی بالا برای پیروز شدن بر حریف مهارت های گیم پلی شما در بازی فقط کافی نیست و شما باید در بخش های تاکتیکی و استفاده درست از تاکتیک و تعویض های به موقع بتوانید بر حریف خود چیره شوید . درجات سختی بالا هوش مصنوعی سی پی یو تمام و کمال بیشتر به یک هوش انسانی نزدیک است تا یک هوش ماشینی و اسکریپت شده .
بهبود های خوبی در دفاع های نفر به نفر ( Man-to-man defense )  صورت گرفته و بازیکنان مارک سخت‌تر و بهتری را به نمایش در می آورند .  پاس از زیر حلقه ( Outlet pass ) که بعد از ریباند کردن توپ سریع اقدام به ضد حمله میکند بهبود یافته و بازیکنان درک بهتری از موقعیت بازی در زمان ضد حمله کردن دارند و به خوبی آن را اجرا میکنند . سیستم پرتاپ شوت هم دچار تغییراتی شده که باعث بازخورد های مختلفی در بین طرفداران بازی شده است . بخشی با این سیستم پرتاب که چالشی تر و سخت تر شده موافق هستند و بخشی دیگر به خاطر پیچیده بودن بیش از جد سیستم پرتاب جدید انتقادهایی را وارد کرده اند . سیستم پرتاب به گونه‌ای است که بعد از نگه داشتن دکمه ضربدر نواری بالای سر بازیکن پر میشود و درجه ای به حرکت در می آید و شما باید درجه به حرکت در آمده را در یک محیط سبز رنگ نگه دارید تا پرتاب شما به درستی و با دقت بالا به سوی سبد برود. این سیستم جدید برای بسیاری خوشایند نبوده و تیم سازنده در بیانه ای گفته که به دلیل باز خورد طرفداران در درجه های سختی Rookie, Pro, and All-Star سیستم شوت زنی را مثل سابق بر میگردانیم ولی در درجه سختی های بالاتر سیستم پرتاب شوت در همین حالت جدید خود باقی میماند و بازی را به سوی شبیه ساز سوق میدهد . به شخصه با این سیستم شبیه ساز تجربه ای که داشتم لذت بخش بوده ولی برای آشنایی بهتر با آن کمی به زمان بیشتری نیاز است .
بررسی بازی NBA 2K21
همان طور که اشاره کردم سیستم تایم شوتینگ در نسخه امسال با انتقادات بسیاری مواجه شده و برخی این سیستم را قدمی نو به سوی یک بازی شبیه ساز برداشت کرده اند برخی میگویند این سیستم تایم شوتینگ جدید سختی بیش از حدی دارد وگیم پلی بازی را در هنگام ضربات شوت به سبد دچار مشکل کرده است .
هوش مصنوعی در به نمایش در آوردن بازی انسانی بازیکنان بی نظیر عمل کرده و رفتار بازیکنان مختلف و نحوه رفتاری آنان در زمین خیره کننده است . هر بازیکنی دقیقا مانند خود در واقعیت رفتار کرده و حتی استایل حرکتی و مدل‌های حرکتی شخصی آنان در بازی طراحی شده است . مدلینگ بدنی بازیکنان در سطح کیفی بسیار بالا است و تمامی بازیکنان NBA از نوک پا تا سر آنان اسکن سه بعدی  شده اند . شما در درجه‌های سختی بالا به شدت نیاز به استفاده از تاکتیک های مناسب و شناور در زمان گیم پلی دارید. باید شناخت بسیار زیادی به کیفیت کاری بازیکنان تیم خود داشته باشید و از مهارت های آنان در بازی به درستی استفاده کنید . به طور کلی درجه سختی Hall of Fame آن چنان بازی را به سوی یک بازی شبیه ساز سوق داده شده که اگر شما شناختی از بازیکنان تیم خود و تیم مقابل نداشته باشید به راستی که بردن سی پی یو سخت میشود و شما باید از ده‌ها دستور تاکتیکی و فردی در بازی در زمان مناسب خود استفاده بهینه‌ای کنید تا بتوانید بر رقیب خود چیره شوید .
بررسی بازی NBA 2K21
جو واتمسفر ، پرزنتیشن های بازی و روایت کارگردانی دوربین بازی به صورت زنده و پویا که صحنه های مهم بازی و واکنش ها و حرکت های نیمکت ذخیره ها و مربیان را بسیار زیبا شکار میکند و به تصویر میکشد از دیگر بخش های فوق العاده این عنوان ورزشی جذاب نسل هشتمی است .
اسلایدر های بسیار زیادی برای تنظیمات شخصی در بازی وجود دارد و رقم قابل توجه 71 تنظیم اسلایدر گوناگون در بازی برای شما در نظر گرفته شده که با توجه به سلیقه شخصی خودتان میتوانید اسلایدر های بیشمار را تنظیم کنید و بازی را به سوی یک عنوان آرکید و یا یک بازی شبیه ساز تمام و کمال سوق دهید . حتی سازندگان برای برای بخش خطا ها در بازی اسلایدر های بسیار متنوعی را گذاشته اند و دست شما در جای جای بازی برای تغییرات مورد نظر شما باز است و هیچ بازی ورزشی وجود ندارد که سازندگانش تا این وسعت بسیار زیاد تنظیمات اسلایدر متنوعی را پیش روی شما قرار داده باشند .
بررسی بازی NBA 2K21
سازندگان بازی 71 اسلایدر مختلف برای تنظیمات دل خواه شما در نظر گرفته اند و شما با توجه به سلیقه خودتان میتوانید اسلایدر های بازی را در بازی تنظیم کنید . حتی بخش حمله ، دفاع و خطا ها و بخش های دیگر درجه سختی جداگانه ای برای آن در نظر گرفته شده است

سازندگان برای طرفداران بخش آفلاین و آنلاین مدهای بسیار متنوع و با کیفیتی را تدارک دیده‌اند و آن قدر تنوع مدها زیاد است که شما حتی برای تجربه کردن یک سال این مدها هم زمان کم می آورید . در بین مد های بازی در مد My Career  جایی که شما باید یک بازیکن بسازید و آن را به اوج برسانید. طبق معمول  یک داستان سینمایی به عنوان پس زمینه نمایش داده میشود و  این بار با بازیگرانی چون جسی ویلیامز (آناتومی گری) ، جیمون هونسو (الماس خون) یا مایکل کی ویلیامز (سیم)  ، همچنین بازیکنان دامیان لیلارد و صهیون ویلیامسون نیز به برای تجربه مد My Career به بازی اضافه شده اند . نام بخش داستانی NBA 2K21 سایه بلند ( Long Shadow ) نام دارد و ما در نقش جونیور پسر یک ستاره سابق بسکتبال ایفای نقش میکنیم که این شخصیت باید بر سایه طولانی پدرش که بر زندگی شخصی و ورزشی‌اش احاطه کرده غلبه کند و به جایگاهی درخشان در NBA برسد .  ما در دبیرستان شروع به بازی می کنیم و باید به لطف یکی از ده دانشگاه واقعی که در بازی از آن ها استفاده شده بازی را به پیش ببریم و از چالش های زندگی شخصی و ورزشی عبور کنیم و رفته رفته به مدارج بالاتر برسیم . بخش ساخت بازیکن بسیار غنی و گسترده است و  شما حتی توانایی اسکن صورت خود را با برنامه بازی دارید تا صورت خود را به بازی اضافه کنید. بازی حتی بخش ساخت کفش ( Shoe Creator ) را دارد و شما توانایی ساخت کفش ورزشی مورد نظر خود را به شکل دل خواه دارید.

بررسی بازی NBA 2K21
وقتی شما در بخش داستانی بازی شروع به فعالیت میکنید جو و اتمسفر هر مسابقه ای با توجه به دورانی که در آن بازی میکنید تفاوت دارد و صدا گذاری و طراحی سالن ها و همه و همه چیز در آن بازه زمانی و مکانی طراحی شده است .

یکی از برجسته ترین مد های بازی مد MY GM است که این مد حکم مد مسترلیگ در PES و کریر در سری فیفا را دارد . شما در نقش مدیر ، مربی باشگاه کنترل تمامی بخش های باشگاه را بر عهده دارید و باید تعادل بسیار خوبی را در نحوه مدیریت خود به وجود بیاورید. همچنین باید سعی کنید انواع بخش‌های باشگاه را کنترل کنید . درخواست از مدیر ارشد مالی باشگاه  ، گفتگو با بازیکنان ، استخدام پرسنل ، کمک مربی ، سرمربی و با  بسیاری دیگر از کادر باشگاه شما ارتباط برقرار کنید . در طول فصل حتی بازیکنان و بسیاری از اشخاص کادر باشگاه شما امکان دارد بین همدیگر و حتی با شما مشکل پیدا کنند و راضی کردن تمامی کادر باشگاه کاری بس سخت و دشوار است . هر تصمیم شما در نحوه مدیریت باشگاه بر روی فرد ، فرد کادر باشگاه تاثیر میگذارد . این وسط پای فن‌های باشگاه هم میتواند به چالش های پیش رو باز شود و حتی کار به بخش سوشیال مدیا هم کشیده شود و حواشی باشگاه شما بیش از پیش دچار نوسانان مختلفی شود .

بررسی بازی NBA 2K21
در بخش مای جیم از مدیر ارشد مالی باشگاه  ، گفتگو با بازیکنان ، استخدام پرسنل ، کمک مربی ، سرمربی و با بسیاری دیگر از کادر باشگاه شما ارتباط برقرار کنید و هر یک از این افراد قدرت ها و مهارت های مربوط به خود را دارند و شما در طول فصل با چالش های بسیار زیادی مواجه خواهید شد .

 مد My GM از عناصر RPG بهره میبرد . My GM دارای یک ساختار درختی مهارتی کاملاً جدیدی است که البته این ویژگی ها هم در نسخه قبلی به بازی اضافه شده  پیشرفت کرده است . شما  می توانید سبک اصلی خود را برای شروع از سطح یک انتخاب کنید ، سپس می توانید در امتداد هر یک از پنج درخت شروعی که وجود دارد به هر مهارت مجاور بروید و سبک و سیاق مدیریتی و مربی گری و باشگاه داری خود را رو به جلو سوق دهید. بخش سوشال مدیا در بازی فوق العاده است و اتفاقاتی که در لیگ میفتند از فن های باشگاه های مختلف گرفته تا مدیران و بازیکنان و خبرنگاران در رابطه با موضوعات مختلف صحبت میکنند. به طور کلی  مد My GM آن قدر پیجیده و در هم تنیده طراحی شده که ساعت های زیادی شما را برای تجربه این مد میخکوب میکند .

بررسی بازی NBA 2K21
نکته بی نظیر این ساختار درختی این است دقیقا مثل عناصر آر پی جی بازی های این سبک شما اگر شاخه درختی خودتان را را هر سمتی سوق بدین باشگاه شما به آن سمت سمت کشیده خواهد شد . به طول مثال یه باشگاه حریص و طماع که فقط اقدام به خرید ستاره ها میکند و یا باشگاهی که دوست دارد روی بازیکنان جوان سرمایه گذاری کند و بر روی جوان ها و تیم های پایه سرمایه گذاری کند و این باعث میشود طرز فکر شما و میزان علاقه شما در روند توسعه باشگاه شما تاثیر گذار باشد . البته کار به این جا ختم نمیشود و این گستردگی و تاثیرات این ساختار درختی بر روی دیگر بخش های باشگاه از قبیل امکانات باشگاه و بسیار موارد دیگر تاثیر گذار خواهد بود .
سازندگان سری NBA 2K از موتور گرافیکی اختصاصی بسیار قدرتمندی به نام Eco-Motion Engine استفاده میکنند که توانایی بالایی در نمایش بصری و فنی دارد . گرافیک NBA 2K21 نسبت به نسخه قبلی تفاوتی نکرده و هیچ بهبود و پیشرفت بزرگی در آن صورت نگرفته و کاملا مشخص است تیم توسعه دهنده این بخش را در پایان نسل به حال خود رها کرده است . با تمامی این اوصاف گرافیک بصری و فنی بازی حتی در پایان نسل هشتم خیره کننده است و هر بیننده ای را میتواند به راحتی تحت تاثیر خورد قرار دهد . نور پردازی در بازی در بالاترین سطح خود قرار دارد و بافت های استادیوم و جزئیات پوست بازیکنان و کیفیت تماشاگران و همه و همه چیز در بالاترین سطح خود قرارد دارد . بازی از موتور انیمیشن بسیار پیشرفته ای به نام یوفوریا ( Euphoria Engine ) بهره میبرد و سازندگان در به تصویر کشیدن نحوه حرکتی بازیکنان و انیمیشن های بسیار با کیفیت دستشان باز است و بازی در این بخش حتی با توجه به این که در نسخه NBA 2K21 تغییرات و بهبود های صورت نگرفته به بلوغ کامل خود رسیده است . البته انتقاد اصلی را در پایان نقد برای شما خواهم گفت .
بررسی بازی NBA 2K21
گرافیک بصری و فنی بازی حتی با وجود پایان نسل هشتم همچنان چشم نواز و خیره کننده است . اگر چه گرافیک این نسخه نسبت به نسخه قبل هیچ تغییر و پیشرفتی دیگر به خود ندیده است .

همین طور دنیای آنلاین کوچکی که می توانیم در آن با بازیکنان دیگر ارتباط برقرار کنیم و از امکاناتی مانند سالن های ورزشی ، آرایشگاه ها ، مغازه ها ، باشگاه بدنسازی و مغازه های خال کوبی دیدن کنیم و شخصیت خود را ارتقا دهیم. این بخش  شباهت زیادی به سال گذشته دارد ، اما یک منطقه جدید آفتابی که یادآور منطقه سانتا مونیکا است به بازی اضافه شده است و همین طور در لس آنجلس مناطق ساحلی جدیدی به بازی اضافه شده که در شب با نور پردازی نئونی بسیار جو لذت بخشی را برای شما فراهم میکند. شما میتوانید با دیگر گیمر های نقاط جهان در مناطق مختلف آمریکا به رقابت های خیابانی بپردازید و یا این که شخصیت بازی خود را ارتقا دهید . البته از پرداخت های درون برنامه ای اصلا نباید غافل شویم که بلای جان صنعت گیم  شده است . امروز کمتر بازی آنلاینی سراغ دارید که پرداخت های درون برنامه ای در آن مشاهده نکنید . بازی NBA 2K21 هم بخش آنلاین آن ما پرداخت های درون برنامه ای را میبینم که در جای جای بازی رد پایی از آن دیده میشود . واحد ارز مجازی بازی VC است و شما با پرداخت پول واقعی میتوانید VC بیشتری به دست بیاورد و با آن اقدام به افزایش مهارت و شخصی سازی بازیکن خود کنید . البته شما در بازی به طور عادی هم میتوانید مهارت های خود را افزایش دهید و حتی اقدام به خرید لباس و از این قبیل وسائل کنید ولی باید مدت زیادی بازی کنید و با کسب امتیاز های مختلف در مسابقات و چالش های گوناگون VC دریافت میکنید.

بررسی بازی NBA 2K21
در قسمت محله بخش آنلاین مای کریر شما میتوانید با دیگر افراد سر تا سر جهان به بازی کردن بپردازید و همین طور مهارت های خود را افزایش دهید و به فروشگاه ها و مغازه های مختلف برای خرید لباس و انواع و اقسام وسائل اقدام کنید . البته پرداخت های درون برنامه ای به هر حال در جای جای بخش آنلاین دیده میشود و نقطه ضعفی بزرگ برای این بازی و باز های آنلاین دیگر در صنعت گیم است که گریبانگیر صنعت گیم شده است .
صدا گذاری بازی در بالاترین سطح کیفی خود قرار دارد و سازندگان به کوچک‌ترین جزئیات صدا گذاری هم توجه کرده اند. صدای ورزشگاه و کیفیت صدای تماشاگران ، فریادهای بازیکنان ، صحبت های داوران با بازیکنان ، بازیکنان کنار زمین همه و همه به طرز بی نظیری صدا گذاری شده و کیفیت صداها بسیار شفاف و با کیفیت است. گزارشگران بازی هم در بالاترین سطح ممکن اتفاقات بازی را روایت میکنند و تنوع گزارشگری در بازی به شدت زیاد است و اصلا شما را بعد از مدتی خسته نمیکند .  در بازی های مهم و در لحظات حساس تماشاگران نحوه تشویق و فریاد های آن ها بسته به نتیجه بازی رفتار آن ها متفاوت میشود و با صدای بیشتر و شعار های هیجانی تری جو ورزشگاه را به شدت مهیج و زیبا میکنند . در لحظات پایان بازی اگر بازی برابر و نزدیک باشد شما با دیدن صدای تماشاگران و رفتار آنان در ورزشگاه حیرت زده میشوید و تمام و کمال در اتمسفر بی همتای این بازی غرق میشوید . شما اگر از سیستم های صوتی 5.1 کاناله بهره ببرید میتوانید نهایت لذت را از کیفیت صدای این بازی داشته باشید .

سخن پایانی

سری NBA 2K از موفق ترین بازی های ورزشی در نسل هشتم بوده که در صنعت گیم ما شاهد بودیم و به صورت کلی نسلی بسیار موفقیت آمیز چه در مبحث فروش و چه در مبحث کیفی بازی داشته . NBA 2K21 حتی در مقیاس با بسیاری از بازی های ورزشی دیگر حتی در پایان نسل هم پیشرفت هایی داشته و بهبود هایی در آن رخ داده ولی اگر از دید طرفداران دو آتشه بازی و کسانی که با این بازی زندگی میکنند و هر نسخه از این بازی را خریداری میکنند نگاهی اجمالی داشته باشیم NBA 2K21 نسبت به نسخه قبلی خود شاهد تغییرات چشمگیری نبوده است و طرفداران بازی را راضی نمیکند . طرفداران بازی های بسکتبالی اگر نسخه قبلی این بازی را در اختیار دارند نیاز چندانی نیست که اقدام به خرید NBA 2K21 کنند مگر این که بخواهند بخش داستانی بازی را تجربه کنند . بازی های ورزشی نسل هشتم به تنفس مصنوعی افتاده اند و از این به بعد اگر شما خواهان این هستید که شاهد تغییر و تحولات در سری NBA 2K باشید باید دست به جیب شده و اقدام به خرید کنسول های نسل بعدی کنید تا بتوانید نسخه نسل بعدی NBA 2K21 را تجربه کنید.

امتیاز بازی‌سنتر - 7.5

7.5

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
یک بازی شبیه ساز فوق العاده ورزشی
انیمیشن های خیره کننده
گرافیک بصری و فنی
صدا گذاری بی نظیر
مد های آفلاین و آنلاین متنوع و بسیار با کیفیت
جو و اتمسفری خیره کننده
نقاط ضعف:
پرداخت های درون برنامه ای
این نسخه نسبت به سال قبل تغییرات و پیشرفت های زیادی به خود ندیده است
تطبیق فیزیک توپ با برخی انیمیشن ها کمی دچار مشکل است
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: 2.28 ( 3 votes)

یک دیدگاه

  1. ویدیو Df اومده نسخه نسل بعدی این بازی حداقل از نظر گرافیکی میشه گفت بیش از یک سر و گردن بالاتر از نسل فعلی هست .کیفیت نورپرداری سایه ها تکسچرها مدل سازی بازیکنان درون زمین جزییات چهره ها انیمیشن های بی نظیر و فوق العاده طبیعی تر و فیزیک بازی هم دچار تغییراتی شده و یک پکیج کاملا نسل بعدی ارایه میده

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا