ایکس باکس 360بررسی بازی‌ ها

بررسی بازی nail’d

عده ی زیادی از مردم همه ساله شاهد عرضه ی عناوین ریسینگ بسیاری هستند که تنها تعداد بسیار قلیلی از آنها می توانند رضایتشان را جلب کنند. در این چند سال اخیر عناوین بسیاری در قالب این سبک عرضه شد، ولیکن تنها تعداد انگشت شماری از آنها توانستند به موفقیت دست یابند و مردم را ارضا کنند. در سال 2009 عنوانی به نام Pure عرضه گشت و توانست در ذهن مردم جایی برای خود باز کند. سازنده ی این عنوان توانست با ایجاد فضایی گسترده دست بازیکن را در گیم پلی آن باز بگذارد. پس از این بازی چند IP جدید نیز همچون Fuel عرضه شدند ولی بازهم نتوانستند موفقیت عنوان Pure را تکرار کنند. درست در طی نمایشگاه E3 2009 بود که عنوان جدیدی به نام nail’d معرفی شد و تاریخ عرضه ی آن نیز TBA 2010 اعلام گردید. در همان کنفرانس، سازنده ی بازی یعنی کمپانی Techland تریلر بسیار زیبایی را از بازی به نمایش گذاشت که همه ی حضار در آن کنفرانس را حیرت زده نمود! nail’d عنوانی است در سبک ریسینگ که سازنده ی آن کمپانی Techland و ناشرش نیز شرکت Deep Silver می باشد. عنوان nail’d در تاریخ 30 نوامبر سال 2010 (مصادف با 9 آذر سال 1389 خورشیدی) برای سه پلتفورم Xbox360 ، PS3 و PC عرضه شد. استودیو بازی سازی Techland ، استودیویی لهستانی می باشد که واحد اصلی آن نیز در شهر Wroclaw لهستان واقع شده است. این شرکت از سال 1991 شروع بکار کرد و اولین عنوانش را پس از 9 سال یعنی در سال 2000 عرضه نمود. در کارنامه ی این استودیوی کوچک نیز عناوین بزرگی دیده نمی شود، شاید بهترین نمره ی این شرکت را بتوان سری Call of Juarez دانست که آخرین نسخه ی این سری یعنی CoJ Bound In Blood نیز در سال 2009 برای PC ،PS3 و XBox360 عرضه شد. قبل از عرضه آخرین عنوان این شرکت یعنی nail’d، دست اندرکاران آن وعده ی یک عنوان ریسینگ آرکید بسیار خوب را به مشتاقان این بازی دادند، ما نیز جزء همان مشتاقان بودیم و حال که این عنوان به دستمان رسیده، قصد داریم شما عزیزان را با نقد آن همراه سازیم. پس تا آخر این نقد کوتاه با ما همراه باشید.
,,گیم پلی عنوان nail’d یکی از نقاط قوت بازی به شمار می آید. این قسمت از بازی شامل دو مُد مجزا از یکدیگر یعنی تک نفره و مولتی پلیر می باشد. قسمت تک نفره یا Single Player آن، به عقیده ی ما جذاب ترین قسمت بازی به شمار می آید. در این قسمت شما باید Carreer بازی را که شامل بخش ها و آیتم های بسیار جذابی است، به اتمام برسانید و بعد از آن به طور دلخواه می توانید قسمتهای متفرقه مانند Challenge و… را انجام دهید. طراحان بسیاری شبانه روز بر روی طراحی پیست های بازی تمرکز کرده اند. ممکن است تا به حال نام پارک ملی یوس مایت را شنیده باشید. پیست های بازی بر اساس قسمتهای پهناور این پارک بسیار بزرگ طراحی شده اند. همچنین عده ی بسیار زیادی از سازندگان بازی برای مشاهده ی این پارک و انتخاب قسمت هایی از آن برای طراحی پیست های بازی، به مدت چند روز در این پارک اقامت داشته اند تا بتوانند به نحو احسن پیست های بازی را شبیه سازی کنند. مطمئن باشید پیست های بازی کاملا شبیه قسمتهایی از این پارک می باشد. در این عنوان بیش از 25 پیست مختلف و جذاب وجود دارد که قسمت های پر پیچ و خم و میانبرها شامل حال تمامی آنها می شود. میانبرهای بازی نیز به نوبه خود بسیار جالب هستند. در بعضی از آنها بدون هیچ دردسری میتوان وارد شد و در این بین برای وارد شدن به برخی از میانبرها باید هفت خوان رستم را پشت سر بگذارید (بعضی از میانبرهای بازی بن بست یا همان ضد حال هستند)! شخصیت هایی که شما آنها را بر روی موتور کنترل می کنید نیز بسیار مختلف هستند. آنها در هنگام پرش از سکو یا صخره ای بلند، حرکات آکروباتیک بسیار زیبایی انجام می دهند که این امر نیز مسلما جذابیت بازی را مضاعف می کند. کنترل کردن موتور چهار چرخی که با آن مراحل را پشت سر می گذارید نیز کار ساده ای است، اگر با آنالوگ بازی میکنید، در هنگام پیچ نباید آنرا زیاد بچرخانید زیرا موجب سرنگونی موتور می شود. شایان ذکر است که مارک تمام موتورهای موجود در بازی MX و ATV هستند. همچنین Customize کردن شخصیت ها و موتورهای بازی نیز دارای آیتم های زیبایی است. شما گه گاه در حین انجام بازی با استفاده از شخصیتی که موتور را می راند حرکات آکروباتیک زیبایی انجام می دهید که این امر بی پاداش نخواهد بود و قطعا برای شما یک آچیومنت و یا یک تروفی را به همراه دارد. به طور کلی آچیومنت ها و تروفی های این عنوان با یکدیگر فرق چندانی ندارند مگر در تعدادشان.

قسمتی بعدی که بخش دیگری از گیم پلی بازی را تشکیل می دهد، مُد مولتی پلیر بازی است. بخش های این قسمت نیز بسیار متنوع و جذاب هستند. شما میتوانید به طور همزمان با 12 تن از دوستانتان به رقابت بپردازید. همچنین بازیکن دراین بخش میتوانید موتورها و شخصیت های مورد علاقه ی خود را Custumize کند. پیست هایی که در قسمت تک نفره ی بازی وجود دارد نیز در این مُد وجود خواهد داشت. تنها باید گفت بسیار جالب طراحی شده است و تجربه ی آن خالی از لطف نیز نخواهد بود.

گرافیک بازی نیز بسیار چشم نواز است. موتور گرافیکی بازی همان موتوری است که استودیو Techland برای ساخت بازی CoJ Bound In Blood بکار گرفته بود. بنابراین انتظار خیلی بالایی از گرافیک بازی نباید داشت، زیرا هم موتور بازی قدیمی است و هم طراحان کار کشته ای روی آن کار نکرده اند. البته قسمتهای مثبت گرافیک بازی را نیز نباید فراموش کرد. طراحی عوامل طبیعی منجمله درخت ها، ابرها، صخره ها و… بسیار عالی می باشد. البته سازنده ی بازی برای بالا رفتن کیفیت بافت ها کمی موتور بازی را تقویت کرده که تا حدودی به این امر دست یافته است. قسمت طراحی بدنه ی موتورها و چهره ی شخصیت ها (که بسیار کم و فقط در حین Customize کردن آنها دیده می شود) نیز به نحو احسن کار شده است. رنگبندی بازی نیز بسیار متنوع می باشد. مثلا هیچگاه شما از جاده های بازی خسته نمی شوید، زیرا رنگبندی هر کدام از آنها با دیگری فرق دارد. میتوان نتیجه گرفت که Techland از پالت رنگی نسبتا خوبی برای رنگبندی بازی استفاده کرده است. سیستم شبانه روز نیز در بازی وجود دارد. همچنین طلوع و غروب زیبای آفتاب در حین انجام مراحل اتفاق می افتد که این امر نیز به نوبه خود بسیار زیباست. در بین این نقاط مثبت، نقاط منفی هم جای دارند که گفتن آنها نیز ضروری است. در بسیاری از مواقع دیده شد که بازی با افت فریم همراه است. بافت زمین نیز، بافت قوی نیست و گاهی اوقات در حین انجام بازی تو ذوق بازیکن می زند. همچنین لودینگ های بازی در حد معمول می باشد و نه خیلی طولانی مدت است و نه کم مدت. در آخر باید گفت، nail’d از گرافیک فوق العاده ای بهره نمی برد، ولی با توجه به موتور بازی باید یقین داشت گرافیک نسبتا خوبی دارد که رضایت بازیکن را نیز جلب می نماید.

آخرین بخشی که در اینجا به بررسی آن می پردازیم، قسمت صدا گزاری و موسیقی بازی است. شاید بهترین قسمت بعد از گیم پلی بازی را بتوان این بخش دانست. دست اندرکاران صداگزار که کار طراحی صدا گزاری بازی را بر عهده داشتند، عضو خود شرکت Techland هستند و به طور انحصاری برای این شرکت کار می کنند. صدای پدیده های طبیعی همچون باد، باران و رعد و برق بسیار زیبا کار شده اند. از همه ی آنها زیباتر صدای اگزوز موتورهای بازی است که در حین انجام مراحل با شنیدن صدای آنها حس سرعت سرسام آور به خوبی به شما القا می شود و اینجاست که بالا رفتن پمپاژ خون در قلب شما اتفاق می افتد! در بازی گاها بین دو موتور تصادف ایجاد می شود. اگر شما نزدیک به محل وقوع تصادف باشید صدای بسیار گوشخراشی را می شنوید که مو را به تنتان سیخ می کند!

قسمت موزیک یا موسیقی بازی نیز عالی کار شده است. در این بخش بیش از 14 تراک (که بعضی از آنها در منوی اصلی بازی و بعضی از آنها نیز برای هیجانی شدن مراحل بازی استفاده شده است) وجود دارد. کار ساخت آنها توسط برخی از موزیسیان های لهستانی و آمریکایی انجام شده است. لازم به ذکر است که تمام سوند تراک های بازی در سبک ر.پ و ر.ا.ک می باشد.

در آخر باید رضایتمان را از بازی nail’d اعلام نماییم! این عنوان از سوی ESRB درجه ی سنی +10 را دریافت کرده است که این امر نیز به نوبه ی خود جای بحث دارد، زیرا تمام بازی هایی که در سبک رالی ساخته میشود درجه ی سنی +3 را دریافت می کنند. این نشان می دهد که در بازی مسلما گاهی اوقات فرد بازیکن هیجانی می شود و این هیجان برای کودکان زیر ده سال مضر است. عنوان فوق العاده ی nail’d را به تمامی شما دوستداران ریسینگ های آرکید پیشنهاد کرده و آرزو می کنیم لحظات خوبی را با مسابقات آن داشته باشید.

مطالب پیشنهادی:

مجموع امتیاز - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گیم پلی زیبا
صداگزاری عالی
موسیقی عالی
پیست های متنوع
مسابقات هیجان انگیز
نقاط ضعف:
برخی مشکلات گرافیکی

User Rating: Be the first one !
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.
بستن
بستن