ایکس باکس وانبررسی بازی‌ هاپلی استیشن 4کامپیوترنینتندو سوییچ

بررسی بازی Moving Out

زیبا در عین سادگی

گاهی برخی از رخدادهای زندگی پیرامون ما به صورت کلی برای اکثریت‌مان پیش و پا افتاده قلمداد تصور میشوند و نکته جالب این است که  به راحتی هم از آن ها عبور میکنیم . گاهی اوقات هم شاید در خوش بینانه ترین حالت یک سری رخدادها که در زندگی عادی ما جریان دارد را به صورت کاری بس بیهوده و وقت گیر نگاه می‌کنیم. خیلی هم رقبتی نداریم کمی درباره چالش ها و سختی‌های پیش روی برخی از مشاغل و کار های سخت فکر کنیم و ببینیم کسانی که در این شغل ها در حال فعالیت هستند با چه پیچیدگی ها و سختی هایی روبرو هستند . حال دو استودیوی بازیسازی SMG Studio و DEVM Games با همکاری همدیگر  بازی‌ای ساخته‌اند که شما با داشتن چهار بازیکن به عنوان کارمندان شرکت Smooth Moves مامور جا به جایی وسائل خانه ها و مراکز مختلف در سطح شهر هستید و با چالش های این شغل سخت رو برو خواهید شد. البته تیم سازنده بازی توانسته این چالش پیش روی آمده را به صورت یک بازی سر گرم کننده ، ساده و در عین حال چالش برانگیز نشان دهد.

بررسی بازی Moving Out

ظاهری ساده و خسته کننده ؟

در اول کار بخش تمرینی بازی به صورت اجباری برای شما فعال است و سازندگان بازی گیم پلی پایه را به شما نشان می‌دهند و شما را با مکانیزم‌های پایه‌ای بازی آشنا می‌کنند. در بخش تمرینی انقدر گیم پلی بازی ساده  است که در لحظه با خود میگویید پس من با یک بازی بسیار ساده و خسته کننده سر و کار دارم و Moving Out نباید ارزش چندانی برای بازی کردن در طولانی مدت داشته باشد و به احتمال زیاد از تجربه آن به شدت ساده زود خسته می‌شوم ! حال ببینیم واقعا واقعا می‌توان گیم پلی این بازی را این چنین سطحی و بدون چالش خاصی و در نتیجه خسته کننده دانست . جوابی که در ادامه نقد به آن پاسخ می‌دهیم.

بررسی بازی Moving Out
بخش تمرینی بازی که بازی که شما را با اصول پایه گیم پلی بازی آشنا میکند ولی اگر فکر کردید گیم پلی کلی بازی به همین سادگی بخش تمرینی بازی است سخت در اشتباه هستید

شما برای شروع کار می‌توانید شخصیت درون بازی خود را تغییراتی  داده و رنگ پوست و کلاه و لباس شخصیت های درون Moving Out را با توجه میزانی که بازی برای شما مشخص کرده عوض کنید و اقدام به شروع بازی کنید. در شروع بازی منویی ظاهر میشود و میزان قرار داد حمل و نقل ، قوانین و پاداش هایی برای شما در نظر گرفته میشود. اینکه چگونه از یک خانه ، هتل و یا یک مجموعه صنعتی و همین طور بسیاری از مکان های متنوع دیگر اقدام به جا به جایی وسائل کنید . در نمایش بعدی یک نقشه کلی از محیط شهری بازی به صورت یک نقشه متحرک نشان داده می‌شود و شما کنترل حرکت دادن کامیون حمل بار را در طول نقشه بازی بر عهده دارید . شما در طول نقشه با کامیون حمل بار خود می‌توانید رانندگی کنید  و به یک باره علامت نشانه‌ای به شما نشان داده میشود که به طور مثال خانه ای منتظر این است که وسائل آن را جا به جا کنید . با کامیون حمل بار به آن خانه نزدیک میشوید و از این جا به بعد گیم پلی بازی آغاز می‌شود .

بررسی بازی Moving Out
منوی تغییرات شخصیت اول بازی که میتوانید رنگ پوست و لباس اون را تغییر دهید . البته تیم سازنده بازی دست شما را برای تغییرات زیادی باز نگذاشته است و میتوانست کمی این بخش را گسترده تر طراحی کند

گیم پلی پایه بازی جا به جایی وسائل مختلف را شامل میشود . هر مکانی که برای کار به آن جا میروید پاداش ، رکورد بازی و همچنین دارای محدودیت زمانی طلایی ، نقره ای  و برنزی است تا بتوانید تمام جعبه ها وسایل مختلف را به شکلی تر و تمیز و یا بسیار نا مرتب در هر سطح آن مجموعه جمع کنید و آن‌ها را به پشت کامیون حمل بار منتقل کنید . شما اگر دوست داشته باشید می‌توانید تمام خانه را نابود کنید تا وسائل خانه را به کامیون حمل بار منتقل کنید و آسیب جدی به وسائل و حتی خود خانه وارد کنید . مثلا برای این که وقت شما گرفته نشود میتوانید یک جعبه را به صورت مستقیم از خود خانه چه طبقه اول و چه طبقه دوم باشید از پنجره به سمت کامیون پرتاب کنید و در این بین هم شیشه پنجره بخش برگشته هم نابود شود.  اگر بر اعصاب خود کنترل کافی نداشته باشید و فرد صبوری نباشید  وقتی کار حمل و نقل شما تمام شد به یک باره میبینید که تمام خانه را ویران کرده اید! وسائلی را که باید جا به جا کنید در بین راه به جاهای مختلف زده و کتاب خانه ها و همه چیز را نابود میکنید تا اسباب کشی را فقط انجام داده باشید و یا این که کار اسباب کشی را با فکر و هدف و برنامه مدونی به جلو هدایت کرده که خب شما با بازی و کسب مهارت بیشتر می‌توانید به این امر نائل و اسباب کش ماهری در حیطه کاری خود شوید .

بررسی بازی Moving Out
در بازی میتوانید صبر پیشه کنید و اساب کشی خانه را با برنامه و کم ترین میزان خسارت به پایان برسانید یا این که همانند این عکس در پایان اسباب کشی آن خانه را تبدیل به یک ویرانه کنید .

در بازی وسائل مختلفی را میتوانید جا به جا کنید . از بلند کردن جعبه ها بگیرید تا وسائل مختلف یک خانه که ذهن شما را درگیر خود میکند . به طور مثال جعبه‌هایی که میتوانید بلند کنید و به کامیون حمل بار منتقل کنید شاید بتوان گفت آسان ترین جا به جایی در طول بازی باشد . آن‌ها را می‌توانید به صورت راه رفتن تا کامیون حمل بار منتقل کنید و یا این که آن ها را از خود خانه به سوی کامیون حمل بار پرتاب کنید . جا به جایی تختخواب ها به شدت دشوار است و شما برای عبور کردن تختخواب ها از در های مختلف خانه تا خود کامیون حمل بار با چالش های سختی روبرو میشوید البته از تختخواب ها هم وسائل سخت تری هم در بازی موجود است . به طور مثال مبل های راحتی ال ( L )  مانندی که به شدت جا به جایی آن‌ها سخت است مخصوصا اگر با خانه‌هایی هم طرف شوید که معماری  آن‌ها بسته باشد و یا با در های کوچکی طرف باشید. سازندگان بازی حتی فضاسازی مکان های مختلف را هم بطوری طراحی کرده اند که یک راست بر هسته گیم پلی بازی تاثیر گذار باشد و محیط های مختلف می‌توانند کار را برای شما آسان تر کنند و یا سخت تر .

بررسی بازی Moving Out
جا به جایی وسائل بزرگی که مثل مبل های ال مانند در بازی عذاب الهی است . به خصوص این که خانه هم کوچک باشد و در های خانه هم کوچک که در این لحظات میخواهید همه چیز را نابود کنید !!!

در بازی با انواع اقسام چالش ها روبرو می‌شوید و هر چه قدر بیشتر پیشروی کرده  بازی سخت تر شده و چالش های بیشتری روبروی شما قرار میگیرد . به طور مثال جا به جایی پیانو ها و بسیار موارد دیگر  در بازی رفته رفته اضافه می‌شوند و این تنوع وسائل و موضوعات پیرامونی که در هر وسیله‌ای پیش روی شما قرار می‌گیرد در نوع خود بسیار جالب و منحصر به فرد طراحی شده است. به طور مثال در مراحلی شما با جعبه‌هایی روبرو میشوید که شکستنی هستند و دیگر نمی‌توانید از پنجره مکان مربوطه به سمت کامیون حمل بار پرتاب کنید چون در این صورت جعبه شما شکسته و نمره منفی در قبال این کار خود دریافت خواهید کرد. اگر هم بخواهید خانه‌های حیوان‌های خانگی خانه از جمله مرغ و حیوانات دیگر را بردارید به یک باره میبنید که حیوان گرامی عصبی شده و به سمت شما حمله می‌کند که این باعث می‌شود در روند سرعت کار شما تاثیر منفی بگذارد . البته اگر اعصاب ندارید مرغ را برداشته و او را شوت کنید به طرف دیگر و وقتی این کار را کردید صدا هایی که از مرغ و حیوانات دیگر بلند میشود شما را به خنده وا داشته و صحنه های بامزه‌ای را برای شما رقم خواهد زد.

بررسی بازی Moving Out
در بازی شما هر چه جلو تر رفته تنوع مراحل بیشتر و چالش پیش روی شما هم بیشتر میشود . طراحی مراحل و مکان ها هم به همین سو جذاب تر و دیدنی تر میشود

این چند نفره هیجان انگیز !

 Moving Out برای طرفداران بازی های چند نفره هم طراحی شده ! شما برای اسباب کشی میتوانید به صورت 4 نفر هم زمان مشغول به اسباب کشی خانه‌ها شوید و با هم همکاری کنید . مثلا با هم می‌توانید یک پیانو یا مبل ال مانند و به طور کلی وسائل بزرگ را جا به جا کنید. البته اگر فکر می‌کنید دیگر کار برای شما بسیار راحت تر شده سخت در اشتباهید. در وهله اول باید با هم هماهنگی زیادی داشته باشید و با بازی بیشتر در کنار هم میتوانید هماهنگ تر شوید. همین طور یک سری وسائل  – برای این که بازی چند نفره سخت تر شود – نسبت به بازی یک نفره سنگین تر می‌شوند که برای بلند کردن آن‌ها حتما نیاز به دو نفر داشته باشد. البته این نکته باید گفته شود که این بازی چند نفره فقط به صورت local co-op انجام می‌شود و خبری از بازی آنلاین نخواهد بود که متاسفانه  این برای شما دوستداران عناوین آنلاین تا حدودی ناامید کننده است.

بدون هیچ شکی بازی کردن با دوستان خود بهترین حالت ممکن است. البته باید به این نکته هم اشاره کرد  از لحاظ گیم پلی فنی بخش تک نفره بازی بسیار قابل قبول است و همان طور که اشاره هم کردم تعداد مواردی از وسائل در هر سطح کاهش می یابد و اشیاء سنگین تر به منظور راحت تر شدن بازی انفرادی سبک‌تر می شوند. با این حال ، بسته بندی محتویات یک خانه در یک کامیون با دو دست خود تقریباً به همان اندازه جالب است که به نظر می رسد. بازی را می‌توانید در مدت زمان 8 ساعت به پایان برسانید و صد البته بعد از اتمام بخش داستانی می‌توانید مراحلی از بازی را که رکورد های خوبی نزدید از دوباره بازی کنید و به رکورد های بهتری دست پیدا کنید .

بررسی بازی Moving Out
بخشی از نقشه بازی که در آن با کامیون حمل بار خود میتوانید در طول شهر به گردش بپردازید و برای قرار داد های جدید کاری آماده شوید .

گرافیکی رنگارنگ

طراحی گرافیک کلی Moving Out هم بر اساس سبک و سیاق گیم پلی بازی طراحی شده. کیفیت رنگ بندی و شفافیت تصویر و رنگ ها بسیار زیبا طراحی شده و در بازی خود نمایی میکند . وزن اجسام مختلف در بازی بسیار خوب محاسبه شده و میزان سنگین بودن و یا سبک بودن هر وسیله ای به شما بسیار خوب منتقل میشود و سازندگان در این بخش با توجه به سبک خاصی که بازی دارد سنگ تمام گذاشته اند . در بازی افت فرمی مشاهده نمی‌شود و فرم ریت در بازی از ثبات بسیار خوبی برخوردار است .  درست است که گرافیک کلی بازی پیچیده نیست و گرافیک بسیار ساده و روتینی دارد ولی آن چه باید گفته شود این است که گرافیک بصری و فنی بازی هم با توجه به سبک و سیاق بازی قابل قبول است و سازندگان در این بخش هم کار خود را به خوبی به اتمام رسانده اند .

بررسی بازی Moving Out
هر چقدر مراحل بازی رو پشت بگذارید تنوع محیطی مکان هایی که در آن ها برای کار میروید شاهد آن خواهید بود و گرافیک ساده ولی در عین حال جذاب بازی شما را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد .

صدا و موسیقی هم ریتم گیم پلی بازی

موسیقی بازی با ریتم و سرعت گیم پلی بازی به شدت هم آوایی دارد و بازی در این بخش هم نمره قبولی میگیرد . صداگذاری  وسائل و کاراکتر های بازی به طرز فوق العاده های عالی طراحی شده و صدا گذاری بازی هم با چاشنی طنز و لذت فراوانی طراحی و توسعه داده شده است . به طور کلی میتوان گفت حتی سبک صدا گذاری بازی هم بر اساس یک بازی فان طراحی شده و این به خودی خود باعث شده که در طول مراحل بازی شما از بازی خسته نشوید و به ادامه بازی بپردازید .

سخن پایانی

بازی Moving Out مجموعه ای از عملکرد یک انسان در زندگی واقعی است . کسانی که صبر و تحمل ندارند و کار هایشان را با عجله و بدون هیچ فکر و برنامه ای انجام میدهند و در سوی دیگر کسانی که کار هایشان را با برنامه و فکر و صبر و تحمل به اتمام میرسانند. اگر به عناوین ساده و جذاب و در عین حال سخت مثل Overcooked علاقه دارید این عنوان راست کار شماست.

مطالب پیشنهادی:

امتیاز بازی‌سنتر - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گیم پلی جذاب
صدا گذاری قابل قبول
تاثیرات روانی صبور بودن یا عجول بودن در گیم پلی بازی
نقاط ضعف:
فاقد بخش آنلاین چند نفره
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: 3.05 ( 1 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.