بررسیپلی استیشن 4

نقد و بررسی Monster Hunter: World

همیشه بازی‌هایی بوده‌اند که به خاطر تمرکز بر روی بازار ژاپن فرصت تجربه آن‌ها را نداشتیم و تازه در این چند ساله موفق شدیم تا بعضی از عناوین شاهکار ژاپنی را تجربه کنیم؛ برای مثال، سری «Yakuza» و «Monster Hunter» از این دسته عناوین هستند. اثرهای نام برده شده و امثال آن، فن‌بیس بسیار عظیمی در ژاپن دارند، ولی متاسفانه در غرب طرفدارانی به مراتب کمتری داشته‌اند. خوش‌بختانه در این نسل بازی‌سازها و ناشرین ژاپنی رغبت کردند و بازی‌های بومی خود را به صورت ریمستر، ریمیک یا کلا نسخه جدید آن‌ها را برای غرب منتشر ساختند که اتفاقا اکثر آن‌ها هم با استقبال خوبی روبرو شدند. اما بازی‌ای که در اینجا مهم است و حرف اول را برای ما می‌زند، فرنچایز Monster Hunter است که معمولا تمامی نسخه‌های آن بسیار موفق و پرفروش ظاهر شدند، ولی خیلی از بازیکن‌ها (از جمله خود من) فرصت تجربه آن را نداشتند. هنگامی که «Monster Hunter: World» معرفی شد، حس عجیبی نسبت به آن داشتم؛ از طرفی همیشه دوست داشتم این سری را حتی برای مدت کوتاهی تجربه کنم ولی از طرفی دیگر فضای کلی بازی و طراحی آن چندان برایم جذاب نبود و به کلی قیدش را زدم؛ این حس دوگانگی تا روزهای نزدیک عرضه بازی همراهم بود و حتی تا همین هفته گذشته هیچ انگیزه‌ای برای بازی کردن آن نداشتم! اما  شرایط به گونه‌ای پیش رفت که توانستم این عنوان را انجام دهم و پس از یک ساعت بازی کردن، Monster Hunter: World یک دفعه به لیست بهترین و عجیب‌ترین بازی‌هایی که امسال تجربه کردم پیوست! در ادامه مطلب بررسی می‌کنیم که چرا Monster Hunter: World یکی از بهترین بازی‌های سال است و چرا باید آن را تجربه کنید.

داستان بازی از جایی شروع می‌شود که شما به عنوان یک شکارچی جدید وارد کشتی ناوگان پنجم شکارچی‌ها می‌شوید که برای فهمیدن علت یک ماجرای اسراسر آمیز، به New World سفر می‌کنید. در همین‌جا، مشغول صحبت با دیگر شخصیت‌های داستان (البته پروتاگونیست بازی هیچ‌وقت حرف نمی‌زند و با تکان دادن سرمنظور خود را می‌رساند) و ساخت شخصیت و گربه دست‌آموز خود با نام Palico می‌شوید. پس از انجام کارهای ذکر شده، ناگهان یک هیولای بزرگ با نام «Zorah Magdaros» ظاهر می‌شود و کشتی را نابود می‌کند. حالا در اینجا شما وظیفه دارید که با دستیار خود از مهلکه فرار کنید و خود را به Astera (یکی از دهکده‌ها و پایگاه‌های اصلی) برسانید.

بر خلاف تصوری که از داستان داشتیم، با یک روایت جدی‌تری سر و کار داریم که باعث شده تا مبارزات و کوئست‌ها که کشتن هیولاها در راس آن‌ها قرار دارد، بیهوده به‌ نظر نرسد و شما یک هدف ثابت را دنبال کنید. از سمتی دیگر کات‌سین‌های بسیار با کیفیت و خوبی هم در خلال داستان به چشم می‌خورد که بخش داستانی را پیش از پیش جذاب کرده است. البته ممکن است از آنجایی که با فضای کلی بازی آشنا نباشید، بعضی از قسمت‌ها برایتان گنگ باشد که خوشبختانه با طی کردن مراحل بیشتر این ابهامات هم خود به خود رفع خواهند شد. width=810 height=455 /></p><p dir=rtl style=می‌خواهید کارکتران شبیه گرالت باشد یا بیگ‌باس؟ سیستم ساخت کارکتر بازی این اجازه را به شما می‌دهد که کارکتر موردعلاقه خود را بسازید

اولین چیزی که به محض ورود به دنیای بازی توجه شما را به خود جلب می‌کند، گستردگی و وسعت بسیار زیاد آن است، در این نقطه سازندگان به خوبی توانسته‌اند تا بازیکنان جدید را با ویژگی‌های کلی بازی آَشنا کنند و از سمتی دیگر هم قابلیت جدید این نسخه را به بازیکنان قدیمی معرفی نمایند. بخش‌های بسیار مختلفی وجود دارند که هر یک وظیفه انجام کاری را بر عهده می‌گیرند، مثلا در Astera می‌توانید رستوران، آهنگران، دانشمندان و محققان، فروشندگان و … را ببینید که هر یک تاثیر مهمی بر روی گیم‌پلی دارند و می‌توانند آیتم‌های باارزشی را در اختیار شما قرار دهند؛ بنابراین ممکن است در اوایل بازی حسابی گیج شوید و در میان انبوه کارهایی که می‌توانید انجام دهید، سردرگم گردید. با این حال همان‌طور که قبل‌تر گفتم، هربار که وارد بخش جدیدی شوید، بازی یک راهنمایی کلی در اختیار شما می‌گذارد که با استفاده از آن می‌توانید ساز و کار کلی قسمت‌ها را یاد بگیرید.

پس از کمی گشت و گذار در Astera، نوبت به انتخاب اسلحه می‌رسد که طراحان سعی کرده‌اند انواع سلایق را پوشش دهند، به همین خاطر 14 مدل اسلحه مختلف در بازی وجود دارد. از آنجایی که شما یک شکارچی هستید و دائما از اسلحه خود استفاده می‌کنید، پس انتخاب سلاح درست در اوایل بازی بسیار برای شما مهم و حیاتی است، در حدی که لذت بردن از بخش اعظم داستان به انتخاب سلاح مناسب بستگی دارد! شخصا سعی کردم سلاح‌های مختلفی را امتحان کنم و در این بین متوجه شدم که هر یک از آن‌ها کاملا تجربه‌ای متفاوت از مبارزات به شما ارائه می‌دهد. اگر به مبارزه از راه دور علاقه دارید، تیرکمان‌ها برای شما مناسب هستند، اگر به اسلحه‌های سنگینی که دمیج زیادی به هیولاها وارد می‌کنند تمایل دارید، انواع چکش‌ها و سلاح‌های سنگین برای شما وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. البته شخصا پیشنهاد می‌کنم اگر برای اولین بار این سری را انجام می‌دهید، به سراغ Dual Blades  و Long Sword بروید، زیرا کار کردن با آن‌ها به مراتب آسان‌تر از بقیه اسلحه‌ها است. چیزی که بعد از استفاده اکثر سلاح‌ها متوجه آن‌ شدم، این است که هر کدام از آن‌ها دارای حس و حال خاص و Moveset مختص به خود است که هر کدامشان را منحصر به فرد می‌سازد. مثلا هر اسلحه دارای کمبوهای مخصوص به خود است که می‌توانید هنگام مبارزات در گوشه صفحه آن‌ها را مشاهده کنید و انجامشان دهید؛ حالا که اسم کمبو آمد لازم است اشاره کنیم که نباید آن را با عناوین Hack & Slash مقایسه کرد، چون تنوع و تعداد آن‌ها به نسبت کمتر است. با تمام این صحبت‌ها، انتخاب درست اسلحه یکی از مهم‌ترین تصمیمات شما در بازی است که می‌تواند تاثیر زیادی بر روی تجربه شما داشته باشد.

اما به مهم‌ترین بخش بازی می‌رسیم، یعنی هیولاها! تمامی کوئست‌های اصلی معمولا به همین شکار یا گرفتن هیولاها خلاصه می‌شود و به صورت کلی تنها هدف شما در بازی تنها به شکار هیولاها خلاصه می‌گردد. وقتی ‌که هیولاها در راس بازی قرار دارند، یعنی اینکه سازندگان وظیفه داشته‌اند تا چندین نکته مهم را در طراحی آن‌ها به کار ببرند؛ اول از هر چیز، باید هیولاها طراحی بسیار خوبی داشته باشند و دوم اینکه از تنوع خوبی برخوردار باشند. خوش‌بختانه سازندگان در این بخش بیشتر از آن چیزی که ازشان انتظار می‌رفت، عمل کرده‌اند. هیولاها در این بازی در یک کلمه بی‌نظیر هستند و هر کدام دارای نقاط ضعف و قابلیت‌های متفاوت و نیز خلق و خوی منحصر به ‌فرد بوده و به طور خلاصه تک تک هیولاها دارای کارکتر مخصوص به خود هستند. اما چیزی که من را به خودش جذب کرد، این بود که موجودات درون بازی واقعا کلمه «هیولا» را یدک می‌کشند؛ منظور من این است که هیولاها واقعا هیولا هستند و کشتنشان، کار هر کسی نیست و بسیار بسیار دشوار است. به طور کلی Monster Hunter World را نباید از آن دسته بازی‌هایی که یک شمشیر در دست بازیکن قرار می‌دهند و چند هیولا هم در مپ می‌گذارند و شما را وادار به سلاخی کردن آن‌ها می‌کنند، به حساب بیاوریم. هر هیولا، استراتژی مخصوص به خود را می‌طلبد و در بین هر مبارزه باید با فکر پیش بروید و اگر تنها بخواهید دکمه‌ها را به صورت پیاپی و پشت سر هم فشار دهید، قطعا شکست خواهید خورد.

 width=810 height=455></p><p dir=rtl style=Palico، در طول بازی همراه شما خواهد بود و در مبارزات و پیدا کردن آیتم‌ها یاری می‌رساند

اکثر توضیحات بالا بخاطر این بود که به شما بگوییم دنیای Monster Hunter World و بصورت کلی‌تر اکوسیستم آن، واقعا شاهکار است و در معدود بازی‌هایی می‌توان مشابه آن را پیدا کرد. وقتی در حال قدم زدن در New World هستید، به راحتی متوجه زنده بودن موجودات و طبیعت می‌شوید. صدها گیاه و قارچ در جای جای دنیای بازی وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را برداشته و استفاده کنید، همچنین انواع مختلف موجود وحشی و اهلی وجود دارد که می‌توانید با کشتن آن‌ها گوشت و استخوانشان را بردارید. حتی گاهی اوقات ممکن است که حوصله‌تان سر برود و تنها بخواهید ماهی‌گیری کنید و محیط‌ها را تماشا کنید، در این وضعیت باز هم Monster Hunter World بسیار جذاب است و قادر است تا شما را سرگرم خود کند. واقعا نمی‌توان نقطه‌ای در نقشه پیدا کرد که کاملا خالی باشد و هیولا یا گیاهی در آن نباشد. کافی است تا در دنیای بزرگ بازی قدم بگذارید و متوجه شوید که همیشه در کنار شما چیزی در حال حرکت کردن است! جدا از هیولاها، سایر حیوانات مثل خرگوش، ماهی، حشرات و … هم در گوشه و کنار محیط حضور دارند که باعث گردیده اکوسیستم بازی کاملا غنی بوده و حس زنده بودن و پویایی را به خوبی القا کند.

وجود اکوسیستم غنی و جاری بودن زندگی در آن باعث شده تا گیمر بتواند ساعت‌های طولانی در دنیا بازی چرخ بزند و از لحظه لحظه آن لذت ببرد؛ طوری که واقعا احساس می‌کنید وارد یک دنیا کاملا جدیده شده‌اید. اما چیزی که برای شخص من بسیار جالب بود، این بود که اگر می‌خواهید به یک شکارچی درجه یک و قدرتمند تبدیل شوید، مجبورید در دنیای بازی بچرخید، آیتم‌ جمع کرده و یک هیولا را برای چندین بار شکار کنید که خوب تمامی این کارها بسیار لذت‌بخش است. اما دلیلی این کار چیست؟ در واقع اگر بخواهیم خیلی ساده توضیح دهیم، باید گفت که سیستم لول‌آپ و ارتقا کارکتر نسبت به بقیه بازی‌های RPG متفاوت است و با جمع کردن XP نمی‌توان کارکتر خود را قوی کنید. از سمتی دیگر اگر می‌خواهید تجهیزات مختلف (زره، شمشیر و …) تهیه کنید، باید حتما یکسری متریال خاص داشته باشید که آن‌ را تنها می‌توانید از محیط یا کشتن هیولاها بدست آورید.

 width=810 height=455 /></p><p dir=rtl style=برای پیدا کردن یک هیولا خاص مجبور هستید تا ردپای آن را دنبال کنید

یکی دیگر از بخش‌های جذاب و البته پر ایراد بازی، مربوط به قسمت چند نفره می‌شود. اول از هر چیز شاید بتوان از پیچیده بودن این بخش و عدم آموزش درست بازی ایراد گرفت، لذا ممکن است برای تجربه این بخش همراه با دوستانتان کمی گیج شوید. از این ایراد که فاکتور بگیریم، بخش چندنفره و شکار با دوستان بسیار جذاب است اما چند عامل مهم است که باعث شده این بخش دارای ایراداتی باشد. مکانیزم کلی بخش آنلاین تا حدی آشنا است؛ بدین صورت که شما می‌توانید قبل از وارد شدن به بازی، عضو یک Session شوید و پس از آن می‌توانید با دیگر افراد یا دوستان خود ماموریت‌های فرعی و اصلی را تجربه کنید. یکی از ویژگی‌های این قسمت این است که اگر در بین ماموریتی یا مبارزه به مشکلی برخوردید، می‌توانید با استفاده از گزینه «Fire SOS Flare» از بازیکنان کمک بخواهید تا آن‌ها به شما یاری برسانند. البته نکته مهمی که در این بین وجود دارد این است که اگر بازیکنی به بازی شما بپیوندد، هیولاها هم به همان میزان قوی‌تر خواهند شد. بنابراین نمی‌توان بخش آنلاین را راه فراری برای سختی بازی در نظر گرفت. ویژگی که امیدوارم بودم در این بخش باشد یا در آینده به آن اضافه شود، قابلیت زنده کردن هم‌تیمی‌ها بود. خیلی اوقات پیش می‌آید که مثلا چندین دقیقه با یک هیولا درگیر شده‌اید و وقتی که به پایان کار نزدیک می‌شوید، ناگهان یکی از هم‌تیمی‌هایتان خرابکاری می‌کند و کشته می‌شود و اگر دیگر شانسی برای ادامه بازی نداشته باشید، مجبورید تا تمام ماموریت را از ابتدا آغاز کنید. با این حال، بخش آنلاین یکی از لذت‌‌بخش‌ترین قسمت‌های بازی است و تجربه آن در کنار دوستان می‌تواند بسیار مفرح باشد.

در بخش گرافیکی شاید Monster Hunter World در حد عناوین AAA ظاهر نشده باشد، اما گرافیک کلی آن که شامل بافت‌ها، Draw Distance و … می‌شود به خوبی کار شده و می‌توان آن را قابل قبول دانست. رنگ‌بندی محیط، طراحی هیولاها و لباس‌های کارکترها از دیگر نکات مثبت این جنبه هستند که می‌توان از آن‌ها به عنوان یک نکته مثبت یاد کرد.

 width=810 height=455></p><p dir=rtl style=اگر از من بپرسند Monster Hunter World شبیه کدام بازی است، دقیقا نمی‌دانم چه جوابی باید بدهم! شاید بتوان گفت که بازی ترکیبی از بهترین عناوین ژانر Action RPG است که نکات مثبت آن‌ها را در کنار یکدیگر قرار داده و به یک فرمول جدید دست پیدا کرده است.  اگر همیشه دوست داشته‌اید این سری را تجربه کنید، همین الان بهترین زمان برای انجام این کار است. اگر باز هم از این فرنچایز خوشتان نمی‌آید یا کلا علاقه‌ای به این سبک بازی‌ها ندارید، بد نیست که یک فرصتی به آن بدهید تا خود را ثابت کند؛ مطمئن باشید در هر حال Monster Hunter World یکی از خاص‌ترین بازی‌هایی خواهد بود که نجربه کرده‌اید.

نقد و بررسی بازی Monster Hunter: World بر اساس نسخه ارسالی سازنده برای وبسایت بازی‌سنتر نوشته شده است.

مجموع امتیاز - 9

9

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
اکوسیستم و دنیایی غنی و بی‌نظیر
طراحی هیولاها
سیستم مبارزات جذاب و تاکتیکی
سیستم گشت و گذار در محیط و لذت‌بخش بودن آن
نقاط ضعف:
بخش چندنفره می‌توانست بهتر کار شود

User Rating: 5 ( 2 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا