بررسیپلی استیشن 4

بررسی بازی Monster Hunter World: Iceborne

تقریبا تمامی گیمرها چندین بازی در لیست خود دارند که با وجود تمام تعریف و تمجیدهای منتقدان و دیگر بازیکنان، به سراغش نرفته‌اند یا اگر رفته‌اند موفق به برقراری ارتباط با آن نشده و کنارش گذاشته‌اند. چنین تجربه‌ای برای من در مورد بازی Monster Hunter World  پیش آمد و به هیچ عنوان موفق به برقراری ارتباط با آن نشدم. حالا که پس از مدت‌ها به بهانه تجربه بسته الحاقی عظیم Iceborne بار دیگر سراغش برگشتم، تا حد زیادی تجربه گذشته‌ام را از یاد بردم. حال سوال این است که Iceborne تا چه اندازه موفق‌تر از نسخه اصلی خود ظاهر می‌شود:

نخست باید این نکته را ذکر کرد که Monster Hunter World برای گیمرهایی که علاقه‌ای به بازی‌های چند نفره ندارند، بدون شک یک تجربه کسل کننده و نه چندان جذاب خواهد بود. زیرا چه نسخه اصلی و چه بسته الحاقی Iceborne تمرکز چندانی روی داستان و سناریو ندارند و همه چیز در این بازی به ردیابی و نبرد گروهی با هیولاها خلاصه می‌شود. برای ورود به دنیای Iceborne نخست باید بخش داستانی نسخه اصلی را به پایان برسانید. اگر هم هنوز موفق به این کار نشده‌اید، باید از یکی از دوستانتان که وارد دنیای Iceborne شده درخواست کنید تا شما را به یکی از ماموریت‌هایش دعوت کند. اگر هم که چنین دوستی را در کنارتان ندارید، چاره‌ای جز تمام کردن مراحل اصلی نسخه اصلی ندارید. البته دلیل سازندگان برای چنین تصمیمی، تا حد زیادی قابل توجیه است زیرا که درجه سختی نسخه Iceborne بسیار بالاتر از نسخه اصلی است و برهمین اساس گیمرهایی که به تنهایی و پیش از کسب مهارت کامل در مقوله هیولاکشی وارد محیط آن شوند، به طور حتم زیر پای هیولاهای برفی له شده و این موضوع را به عنوان یک نکته منفی درباره بازی برای دوستان گیمر خود بازگو می‌کنند. در مقابل وقتی با کسب مهارت و پس از پایان بخش داستانی نسخه اصلی وارد محیط Iceborne شوید، بدون شک با مبارزاتی رو‌به‌رو می‌شوید که با وجود سخت بودن، یک سروگردن از مبارزات نسخه اصلی بالاتر خواهند بود و باید گفت معضل مبارزات بازی با این که به صورت کامل حل نشده اما تا حد زیادی نسبت به نسخه اصلی بهبود یافته.

بازی Monster Hunter World: Iceborne

بنیان گیم پلی بازی با وجود اندکی تغییرات و بهبود هنوز همانی است که در نسخه اصلی با آن سروکله زدیم. برای شکار هیولاها باید تجهیزات ردیابی و شکار خود را آماده کرده و موقعیت آن‌ها را در نقشه بیابید. اگر انتظار یک مبارزه دقیق و درگیر کننده مانند سری سولز را داشته و دقت مبارزات در بازی برایتان مهم است، به طور قطع از مبارزات Iceborne ناامید خواهید شد اما صبر کنید. این موضوع تنها برای افرادی بغرنج خواهد بود که خوره بازی‌‌هایی هستند که نیازمند دقت کامل در مبارزات است. زیرا مبارزات درIceborne  با وجود تمام ایرادات و مشکلات، لذت بخش و درگیر کننده است. اگرهم که در کنار دیگر بازیکنان سراغش بروید مطمئنا با یکی از بهترین بازی‌های نسل طرف خواهید شد.

همان طور که اشاره کردیم، اگر علاقه خاصی به بازی‌های چند نفره نداشته و حوصله چندانی هم برای ردیابی دشمنان ندارید، با احتیاط به Monster Hunter World: Iceborne نزدیک شوید. زیرا با وجود بهبودهای گیم پلی در بسته الحاقی، روح بازی هنوز همان است. اینجا خبری از نوار سلامتی هیولاها نیست و درست مانند یک شکارچی باید براساس رفتار و حرکات، به وضعیت سلامتی یک هیولا پی ببرید. مبارزه با هیولاها هم بدین صورت نیست که با افزایش قدرت و لول بتوانید با یک ضربه کارشان را یکسره کنید. این فکر و خیال ها را در این بازی از سرتان بیرون کنید. بزرگترین نقطه قوت گیم پلی Monster Hunter، هنوز هم مانند گذشته مبارزات تیمی و شکار هیولاها به همراه دوستان و بازیکنان دیگر است. سازندگان در این بسته الحاقی چندین قابلیت جدید هم برای متنوع‌تر شدن گیم پلی به بازی افزوده‌اند. یکی از این قابلیت‌های جدید، توانایی پرتاب قلاب به سمت هیولاها برای سوار شدن روی آن‌هاست. با پرتاب قلاب به سوی هر نقطه از بدن هیولاها قادر خواهید بود به نوعی به او آسیب برسانید اما تصور نکنید که وقتی سوار یکی از هیولاها شدید کار تمام است، ممکن است با پریدن هیولا به آسمان، نقش بر زمین شوید. البته این قلاب تنها برای قلع و قمع هیولاها به کار نمی‌رود و پس از مدت‌ها انتظار، بالاخره این قابلیت هم به بازی افزوده شده که گیمرها با پریدن روی هیولاهای کوچک، بتوانند هیولا سواری کنند. البته پیش بینی سرنوشت این هیولاها چندان هم سخت نیست و بسیاری از آن‌ها در پایان سواری دادن به شکارچیان یا سر از ته دره در می‌آورند تا برای سرگرم کردن آن‌ها راهی دیار عدم خواهند شد.

بازی Monster Hunter World: Iceborne

محیط برفی Iceborne  تنها برای زیبایی طراحی نشده و گیم پلی بازی را هم به طور کامل تحت الشعاع خود قرار می‌دهد. گیمرها باید متد خود برای شکار هیولاها را با توجه به سردی هوا و محیط وحشی آن تطبیق داده و از تجهیزات منحصر بفردی استفاده کنند. در مقابل رفتار هیولاها هم با رفتارشان در سرزمین اصلی تفاوت داشته و آن ها نیز برای شکست شکارچیان از مزایای محیط برفی سود خواهند برد. به عنوان مثال برخی از هیولاها مانند کوسه می‌توانند زیر توده‌ها برف حرکت کرده و شکارچیان را غافلگیر سازند.

گرافیک بازی در یک کلام بی‌نظیر است. سازندگان به زیبایی هر چه تمام تر محیط برفی این نسخه را طراحی کرده و یک شاهکار گرافیکی تحویل مخاطبان داده‌اند. از سوی دیگر با وجود زیبایی محیط، نرخ فریم بازی هم در مبارزات تقریبا ثابت بوده و سازندگان چه از بعد هنری و چه از بعد فنی، محصول شایسته تقدیری را روانه بازار کرده‌اند و باید گفت حتی کوچکترین جزییات هم در طراحی محیط Iceborne از قلم نیوفتاده‌اند.

بازی Monster Hunter World: Iceborne

از دیگر نقاط قوت بسته الحاقی Iceborne، گستردگی بسیار زیاد آن است. طوری که می‌توان گفت پرداخت 40 دلار برای این حجم از محتوا تا که به واقع می‌تواند طرفداران نسخه اصلی را تا صدها ساعت سرگرم کند، تا حدی کم لطفی به سازندگان آن است. این گستردگی تنها محدود به محیط بازی نبوده و تنوع هیولاها و تسلیحات جدید در Iceborne هم به قدری زیاد است که حساب تعداد آن‌ها از ذهن فرار خواهد کرد.

در نهایت بسته الحاقی Iceborne یک ادامه باشکوه برای یکی از بهترین بازی‌های چند نفره نسل هشتم است. با این که این نسخه نام بسته الحاقی را به دوش می‌کشد اما دست کمی از یک عنوان مستقل و عظیم ندارد. عنوانی که با برطرف ساختن بسیاری از ایرادهای نسخه اصلی و افزودن محتوای گسترده می‌تواند تا صدها ساعت طرفداران خود را سرگرم کند.

امتیاز بازی‌سنتر - 8.5

8.5

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
مبارزات بی رحم و جذاب
یک دنیا محتوای جدید
گرافیک خارق العاده
طراحی بی‌نظیر محیط برفی
بهبود گیم پلی نسخه اصلی
نقاط ضعف:
هنوز بازی برای بازیکنان تک نفره چندان جذاب نیست
دوربین مشکل دار
مشکلات مبارزات کامل برطرف نشده
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: 3.7 ( 1 votes)

آریا پیروز

گیم و تکنولوژی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.