ایکس باکس وانبررسیپلی استیشن 4کامپیوترنینتندو سوییچ

بررسی بازی Monster Energy Supercross – The Official Videogame 3

 استودیوی ایتالیایی Milestone واقع در شهر میلان ایتالیا که تجربه بالا و مهارت ویژه ای در ساخت بازی های ورزشی مسابقه‌ای ماشینی و موتورسیکلت دارد در تازه ترین اثر خود نسخه ای جدید از سری بازی های Monster Energy Supercross  را منتشر کرده است . نسخه دوم این بازی در سال 2019 منتشر شد و با بازخورد نسبتا خوبی از سوی طرفداران بازی و همین طور منتقدین صنعت گیم همراه بود و استودیوی Milestone را مجاب کرد که نسخه ای جدیدی از سری بازی های Supercross را روانه بازار کند . مسابقات قهرمانی AMR Supercross یک سری مسابقات اتومبیلرانی آمریکایی است که  در سال 1974 توسط انجمن موتورسواران آمریكا (AMA) تأسیس شد . Supercross نوعی از موتورسواری است که شامل موتور سیکلت های خارج از جاده در یک مسیر خاکی ساخته شده متشکل از پرش های شیب دار و موانع را شامل میشود. حال به نقد و بررسی بازی بازی Monster Energy  Supercross 3  میپردازیم و با هم به دنیای پر هیجان و پر حادثه و جذابیت بی انتهای Supercross قدم میگذاریم تا ببینیم سازندگان آن تا چه حد توانسته اند این دنیای پر از تحرک و تکاپو و جو و اتمسفر این مسابقات را  در یک بازی کامپیوتری شبیه سازی کنند و به چه اندازه موفق بوده اند !

 بازی Monster Energy Supercross - The Official Videogame 3
ورد به دنیای آدرنالین و سراسر هیجان

باز بینی در بخش موتور فیزیک بازی !

سازندگان بازی در توسعه و فرایند بهبود گیم پلی بازی نسبت به نسخه قبل در بخش فیزیک بازبینی های جدی ای به عمل آورده اند . بخش فیزیک بازی و محاسبات نحوه برخورد موتور به موانع محافظتی کنار جاده تا دیوار ها و محاسبات شدت برخورد بر اثر میزان سرعت و همین طور میزان ارتقا موتور نسبت به زمین و بسیاری از جنبه های دیگر در بخش فیزیک را مورد بازبینی کلی قرار داده اند و به بازخورد های طرفداران بازی و منتقدین صنعت گیم توجه ویژه ای کردند . نتیجه کار فوق العاده است . فیزیک موتور به خوبی بازسازی شده است . تعامل موتور سوار با موتور سیکلت در بازی بسیار زیبا و دلچسب کار شده است . به همین سو گیم پلی بازی به خاطر فیزیک بازسازی شده بسیار هیجان انگیز و چشم نواز از آب در آمده است .

بخش بزرگی از مهارت بازی شما در کنترل موتور سیکلت و مهارت در لمس به موقع آنالوگ دسته بازی معنی شده است . وقتی برای اولین بار پا به گیم پلی بازی قدم میگذارید و تجربه قبلی هم نسبت به این سبک از بازی نداشته باشید نتیجه کار شما به ناکجا آباد است . به طور دائم به زمین میخورید و نمیتوانید تعادل موتور سیکلت را نگه دارید . از مسیر جاده اصلی خارج میشوید و موتور سوار بینوا و موتور سیکلت بخت برگشته را نابود میکنید . البته به جای این که عصبی شوید و دست از بازی کردن بردارید در عوض دوست دارید هر چه بیشتر و بیشتر گیم پلی بازی را فرا بگیرید تا بتوانید بیش از پیش سر از هسته گیم پلی بازی در بیاورید  . انیمیشن های موتور سوار و تعامل و تطبیق نحوه واکنش انیمیشن های موتور سوار با موتور سیکلت و در ادامه تطبیق واکنش انیمشن های موتور سیکلت در هنگام برخورد با محیط هم بسیار عالی از آب در امده است . پرتاب شدن موتور سوار هم به این سو و آن سو بسیار خوب طراحی شده است .

 بازی Monster Energy Supercross - The Official Videogame 3
طراحی موتور سیکلت ها به صورت فوق العاده ای بر روی آن دقت شده . چه بر روی بافت های آن و چه با مدل واقعی آن در واقعیت

آدرنالین تا بی نهایت و فراتر از آن !

 گیم پلی بازی انقدر زیبا و پرهیجان کار شده است که دوست دارید ساعت ها پای بازی بنشینید تا بتوانید مهارت بازی خودتان را بالا ببرید . شما باید مثل دنیای واقعی به تعاملات و محاسبات فیزیک بازی و تاثیر جاده ها و میزان شدت برخورد و کنترل کردن موتور سیکلت احترام بگذارید و اصول فیزیک را رعایت کنید . بازی به صورت تماما آرکد طراحی نشده و اگر با دید یک بازی آرکد پا به قدم بگذارید نتیجه ای جز سرشکستگی و افسوس چیز دیگری برای شما در بر ندارد . مسیر جاده ها پر از چاله ها و شیب ها و دست انداز های بسیار است و وقتی به سمت پرش های شیب دار کشیده میشوید و به آسمان میروید میتوانید دست به حرکات آکروباتیک و زیبا بزنید و اگر درست این کار را انجام دهید تماشاگرات استادیوم شما راتشویق میکنند و صدای شوکه شدن آن ها را در بازی میشنوید . بیرون آمدن شلعه های آتش و موسیقی های بی نظیر بازی و گیم پلی جذاب و زیبای بازی آدرنالین بدنتان را چنان بالا میبرد که وجود خودتان را در استادیوم تمام و کمال حس میکنید و این یعنی این که سازندگان توانسته اند در این بخش به چیزی که بخواهد برسند .  همین طور درست عمل کردن  حرکت های آکروباتیک در آسمان برای شما امتیاز های ویژه ای دارد که در میزان بالا رفتن اعتبار شما نقش بسزایی دارد .

 بازی Monster Energy Supercross - The Official Videogame 3
نور پردازی بازی در روز بسیار چشم نواز است

 در بخش تنظیمات بازی سازندگان برای شما ویزگی های جالبی برای انتخاب به سمت و سو کشیدن بازی به سوی یک بازی آرکد و شبیه ساز دست شما را تا حدود زیادی باز گذاشته اند . میتوانید بخش فیزیک بازی را در حالت استاندارد انتخاب کنید که انتخاب پایه ای بازی است و همین طور در حالت Advanced که میتوانید زیر مجموعه های این حالت فیزیک مانند وزن موتور سوار ( Rider Weight ) را به صورت دستی انتخاب کنید که در این حالت انتخاب شده حساسیت برخورد شما و کنترل شما بر روی موتور به سمت و سوی یک بازی شبیه ساز سوق داده میشود . در بازی 5 درجه سختی از درجه خیلی آسان ( Very Easy ) تا درجه واقع گرایی ( Realistic ) وجود دارد که با توجه به مهارت و توانایی کیفیت بازی خود میتوانید یکی از این گزینه های درجه سختی را انتخاب کنید و توانایی های خود را به چالش بکشید .

منو های بازی ساده و جذاب و در عین حال کارامد و سر راست طراحی شده اند و شما به راحتی میتوانید چیزی را که به دنبالش در بازی هستید پیدا کنید . سازندگان بازی بر روی بخش صدا گذرای بازی قابل قبول کار کرده اند و صدا گذاری بازی بر روی سیستم های صوتی 5.1 کاناله و سینماهای خانگی بسیار زیبا و چشم نواز شنیده میشود . کیفیت صدا ها و تفکیک بندی صدا ها بسیار ماهرانه ضبط و ساخته و پرداخته شده است . صدا هایی با کیفیت و بسیار رسا . موسیقی بازی آن چنان و زیبا و جذاب است که در زمان گیم پلی هیجان و آدرنالین شما تا بی نهایت بالا میرود و صدا گذاری بازی لذتی دو چندان به بخش گیم پلی بازی داده و به نوعی میتوان گفت جو و اتمسفر بازی هم به خاطر کیفیت خوب صدا گذاری بازی باز هم توانسته  توانسته نمره قابل قبولی بگیرد . مراسم قبل بازی و اتش بازی و صحبت های گزارشگر بازی هم چشم نواز کار شده است .  در بخش لایسنس ها هم سازندگان بازی توانسته اند جواز کل فهرست موتور سواران فصل 2019 را در اختیار بگیرند . با انجام این کار ، توسعه دهندگان بیش از 100 موتور سوار مختلف را در اختیار بگیرند و همینن طور جواز موتور های دسته 450SX و 250SX سی سی و بسیاری از اسپانسر های واقعی و برند های بزرگ جهان را هم در اختیار بگیرند و استادیوم های بسیار خوب و متنوعی هم درون بازی قرار گرفته است . به طور کلی بخش لایسنس ها بسیار خوب و کامل در اختیار سازندگان قرار گرفته است .

بازی Monster Energy Supercross - The Official Videogame -3
منوی بازی بسیار شیک ، ساده و در عین حال کاربردیست

گرافیک بصری  زیبا همراه با برخی مشکلات تکنیکی

سازندگان برای توسعه این بازی از موتور گرافیکی Unreal Engine 3 استفاده کرده اند . موتور گرافیکی بسیار قدرتمند و در عین حال کارامد همراه با ادیتور های بسیاری قوی ای که دارد کار هر سازنده ای را برای طراحی و توسعه بازی مورد نظر ساده میکند . سازندگان به خاطر موتور فیزیک بازی و استفاده بسیار زیاد از بخش محاسبات فیزیک که به همین خاطر  قدرت سخت افزار کنسول ها  به شدت به چالش میکشند مجبور شده اند در بخش گرافیکی بازی راه های میان بری را انتخاب کنند . سازندگان از کیفیت تماشاگران بازی زده اند و کیفیت تماشاگران بیشتر شبیه به تماشاگران نسل هفتمی شبیه است .. البته به خاطر این که تماشاگران اصولا از جاده های اصلی بازی دور هستند و گیم پلی بازی بسیار درگیر کننده و سریع است شما کم تر در هنگام گیم پلی بازی کیفیت متوسط تماشاگران شما را اذیت میکند . البته سازندگان برای برطرف کردن این مشکل راه حل و حیله ای هم در نظر گرفته اند و از تکنیک Depth of Field ( عمق میدان ) استفاده کرده اند . این تکنیک باعث  باعث می شود برخی اجسام اصولا هر چیزی که بافت هایش کیفیت چندانی نداشته و دور از بازیکن قرار دارند تار شوند درنتیجه نقاط ضعف کمتر خودشان را نشان می دهند.

بازی Monster Energy Supercross - The Official Videogame 3
گرافیک بازی در هوای بارانی بسیار چشم نواز است . از افکت های باران بگیرید تا گل و لای بر روی زمین

در عوض سازندگان در میدان جاده بازی و اشیاء و اجسام و هر چیزی که در کنار جاده قرار دارد را با کیفیت بسیار بالایی ساخته اند . بافت های اجسام و موتور سواران و موتور سیکلت و محافظین کناره جاده ای بسیار با کیفیت طراحی شده است . تکنیک Anisotropic Filtering در بازی 16x است و این باعث شده کیفیت بافت های سطوح روی زمین و عمق دید میدانی آن بسیار بالابرود و به همین خاطر شما کیفیت بالای گل و لای و خاک و هر چیزی که بر روی جاده قرار گرفته حتی تا نقاط دوره جاده ای با کیفیت بالا مشاهده میکنید و همین طور لایه بافت روی اشیا یا همان  Displace Mapping هم به خوبی بر روی سطوح جاده قابل مشاهده است .  نور پردازی و رنگ بندی بازی بسیار خوب و یکپارچه پیکر بندی شده و در سطح بسیار بالایی قرار گرفته است  . در بازی از تکنیک MSAA هم استفاده شده که عمل ترکیب رنگ پیکسل های لبه دار روی تمام پیکسل های یک فریم را سازندگان به خوبی روی آن کار کرده اند . افکت های باران هم بسیار خوب و قابل قبول کار شده . البته بازی با مشکل دیر بارگذاری شدن بافت ها ( Texture Loading )  در سوییچ کات سن به کات سن دیگری دیده میشود که یک نقطعه ضعف به شمار می آید و چنین مشکلی از سازندگان با تجربه این بازی اصلا انتظار آن نمیرفت . به طور کلی بخش گرافیک بصری بازی بسیار با کیفیت و بخش فنی بازی دچار مشکلاتی است ولی به پیکره کلی بازی ضربه نمیزند . فرم ریت بازی هم دارای نوسان بسیار کمی است و از ثبات قابل قبولی برخوردار است .

بازی Monster Energy Supercross - The Official Videogame -3
گرافیک بازی کیفیت خود را حتی از نمای گیم پلی هم حفظ میکند و از ثبات خوبی برخوردار است

بخش ادیتور کارامد و قابل قبول

با وجود استادیوم های متنوع و لایسنس های خوب در بازی با این حال سازندگان بخش ادیتور متنوع و پر عمقی را برای شما در نظر گرفته اند . شما میتوانید لباس و کفش و کلاه و رنگ بندی لباس ها و کلاه و جنسیت موتور سوار را انتخاب کنید . همین طور شما میتوانید بخش های مختلف موتور خود را بنا به سلیقه خود عوض کنید . از طراحی بدنه موتور سیکلت بگیرید تا انتخاب اجزا مختلف قطعات موتور سیکلت و همین طور انتخاب رنگ بندی کلی موتور یا رنگ بندی قطعات مختلف موتور سیکلت خود را تغییر دهید . همین طور برای عکس گرفتن از صحنه های زیبای بازی هم بخش ادیتور عکس برداری بسیار قابل قبول و گسترده ای برای شما تدارک گرفته شده است .  حتی سازندگان در بازی برای شما بخش ادیت استادیوم را هم در نظر گرفته اند و شما میتوانید بخش هایی زیادی از استادیوم را به صورت دل خواه تغییر دهید . این تغییرات و انتخاب ها بیشتر در طراحی جاده استادیوم سازندگان برای شما در نظر گرفته اند . مد های بازی از تنوع خوبی برخوردار است . مد هایی همانند Career Mode و بخش Challenge و Champoionchip و بخش حرکات نمایشی Single Event و بخش زمانی Time Attack و مد دیگری به نام Compound باعث شده محتوای تکرار بازی بیش از پیش بالا برود و نمره قابل قبولی بگیرد . ولی بخش کریر مد متاسفانه خیلی ساده طراحی شده و ویژگی ها و تنوع زیادی را با خود در بر نمیگیرد .

یازی Monster Energy Supercross - The Official Videogame -3-4
نمایی از بخش قابلیت ادیت کردن استادیوم در بازی

سخن پایانی

آخرین ساخته از استودیوی Milestone عنوانی در خور تحسین است . بازی با نوسانات کمی در بخش های مختلف است . ثبات و تعادل قابل قبول و زنجیره بخش های مختلف این بازی که به خوبی به هم وصل شده اند را به راحتی میتوان در تک تک بخش های بازی مشاهده کرد و کاملا مشخص است تیم توسعه دهنده ای که این بازی را ساخته تمام و کمال میداند که به دنبال چه بوده و از خروجی نهایی بازی چه میخواهد . برای طرفداران بازی های موتور سواری جاده ای و هیجان و آدرنالین بالا و حوادث و شور وصف ناشدنی  بازی Monster Energy  Supercross 3 را پیشنهاد میکنم و با تجربه این بازی ساعت های زیبایی را  رقم خواهید زد .

امتیاز بازی سنتر - 7.5

7.5

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
این گیم پلی زیبا
جو و اتمسفر بی نظیر
بخش ادیتور کارامد
گرافیک بصری
نقاط ضعف:
برخی مشکلات در گرافیک فنی
کریر مد کم عمق
بخش تمرینی ضعیف
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: Be the first one !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا