بررسی

بررسی بازی Kingdom Hearts: Birth by Sleep,

بین خودمان بماند، می‌خواهم یک راز بزرگی را به شما بگویم؛ بالاخره روش تولید بازی‌های SEدر این سال‌های اخیر را یاد گرفته‌ام! ابتدا چند شخصیت خوش تیپ و تیپیکال را با داستانی نسبتا جذاب و سرگرم کننده ترکیب کرده، سپس کمی اکشن صرفا نمایشی به آن اضافه می‌کنیم تا دهان بینندگان را قشنگ آب بیندازد. در آخر نیز همان آهنگ‌های فوقالعاده قبلی را کمی تغییر داده به اسم آهنگ‌های جدید به بازی اضافه می‌کنیم. اکنون بازی ما کاملا آماده عرضه و فروش میلیونی است!

Birth by Sleep جدید‌ترین عنوان از سری Kingdom Hearts است که مطابق با فرمول امتحان شده بالا تهیه و برای کنسول PSP منتشر شده است.یک عنوان زیبا و جذاب، بزرگ برای PSP و کوچک در مقایسه با بازی‌های اصلی مجموعه.

از نظر داستانی BbS یک فلش بک بسیار طولانی در دنیای عجیب و غریب مجموعه است و گیمرها را به همراه سه شخصیت جدید خود به سال‌ها پیش از اتفاق افتادن وقایع بازی اصلی می‌برد. ترا (Terra)، آکوآ (Aqua) و ونتوس (Ventus) سه دوست بسیار صمیمی و از شاگردان مکتب کلید-شمشیر(!) هستند که با آرزوی تبدیل شدن به یک استاد بزرگ نزد استاد خود اراکوس (Eraqus) تمرین می‌کنند. اراکوس و شاگردانش مبارزین بسیار شریف و خوبی هستند اما خوشبختانه دیگر استاد بزرگ سبک شمشیر زنی با کلید یعنی استاد زهانورت (Xehanort) به همراه شاگرد مرموزش ونیتس (Vanitas) فرد بسیار بد و شروی است که نقشه‌های بسیار شومی را برای شخصیت‌های ما کشیده است!

زهانورت می‌خواهد قلب شخصیت‌های بازی را دزدیده و با تکمیل کردن X-Blade بالاخره قلمرو قلب‌ها را گشوده و راز ممنوعه آن را برملا کند. مطمئن هستم نه شما و نه شخصیت‌های بازی دوست ندارید راحت و آسوده قلبتان را به همچین کسی دهید تا همه چیز را برهم ریزد، پس باید خود را آماده یک سفر طولانی به دنیای رنگارنگ افسانه‌های شرکت Disney کرده تا به همراه شخصیت‌های دوست داشتنی آن بار دیگر رهبری نبرد بزرگ میان تاریکی و روشنایی را بر عهده گیرید.

با ورود به دنیای زیبای Birth by Sleep و آشنایی با شخصیت‌های آن زمان اولین انتخاب شما فرا می‌رسد. اکنون باید تصمیم بگیرید دوست دارید داستان بازی را با کدام یک از شخصیت‌ها آن شروع کنید چرا که داستان در BbS به سه بخش مجزا تقسیم شده است که با انتخاب هر کدام از شخصیت‌ها بخشی از آن بازگو خواهد شد (البته برای روایت بهتر داستان بهتر است به ترتیب بازی را با ترا، ونتوس و آکوآ دنبال کنید). با کنار هم قرار گرفتن این سه بخش مجزا داستان بازی نز همانند یک پازل کامل شده و به زیبایی به بسیاری از ابهامات و سوال‌های شکل گرفته در ذهن طرفداران پاسخ داده خواهد شد.

تم اصلی داستان BbS نیز همانند دیگر بازی‌های این سبک مبارزه میان نیروهای روشنایی و تاریکی است، نبردی که در آن روشنایی و خوبی پیروز و بدی و تاریکی محکوم به شکست است. در میان این داستان زیبا شما باردیگر از زاویه‌ای جدید به دنیای رنگارنگ کارتون‌های شرکت Disney سفر کرده و سرنوشتی دوباره برای شخصیت‌های آن رقم خواهید زد. در کنار هرکول جنگیده، از سفید برفی زیبا و دوست داشتنی محافظت کرده، به اعماق نیمه تاریک شخصیت آن‌ها سفر کرده و با شخصیت‌های دوست داشتنی بسیاری نظیر میکی ماوس، دانلد داک و گوفی که اکنون سال‌های سال از آن شخصیت پخمه و خنگ فاصله گرفته و به یک مبارز نیرومند تبدیل شده است، دیداری دوباره خواهید داشت.

شخصیت‌های قدیمی و محبوب ما نظیر سرا (Sora)، ریکو (Riku) و کایری (Kairi) نیز به بازی بازگشته‌اند که البته اکنون 10 سال جوان‌تر از آن‌چه که خاطر داشته‌ایم هستند. سه کودک بامزه که روزی تبدیل به بزرگترین قهرمانان قلمرو قلب‌ها خواهند شد. اما میهمان افتخاری و سورپرایز این شماره از بازی نیز کسی نیست جز زک فیر (Zack Fair) که به همراه دوستان دوست داشتنی ما، موگل (Moogle) ها، از دنیای Final Fantasy VII به BbS آمده است تا طرفداران این شخصیت دوست داشتنی و FFVII از شدت هیجان به همراه کنسول خود بالا و پایین بپرند! داستان و این تنوع مثال زدنی در شخصیت‌ها نقطه قوت BbS است. همه چیز دقیقا همانطور است که انتظار داشتیم و خوشبختانه بازی به هیچ وجه مارا ناامید نخواهد کرد.

بازی با هرکدام از شخصیت‌ها تنها به تغییر زاویه روایی داستان خلاصه نخواهد شد چرا که انتخاب هرکدام از این سه شخصیت به طور مستقیم بر روی گیم‌پلی بازی تاثیر خواهد گذاشت. ترا، ونتوس و آکوآ هر کدام دارای ویژگی‌های مختلفی هستند که هریک از آن‌ها را از دیگری کاملا مجزا خواهد کرد؛ ونتوس جوان شخصیتی بسیار شاد و سرزنده دارد که بیشتر دوست دارد همه مساول را با شمشیر-کلید خود حل کند! در مقابل آکوآ دختری بسیار عاقل‌تر است که همیشه با برنامه و معقول‌تر تصمیم می‌گیرد. ترا نیز همانند شاهزاده وطنی خودمان بسیار علاقه‌مند به از دیوار راست بالا رفتن است و در یک چشم برهم زدن از در و دیوار بالا خواهد رفت! با انتخاب هر کدام از این سه دوست وارد دنیای شخصیت‌های کارتونی مجزا شده و در نهایت با رییس‌های مخصوص به خود مبارزه خواهید کرد که واقعا کنار هم قرار گرفتن همه آن‌ها تنوع بسیار خوبی برای گیم‌پلی بازی است.

در شروع کار با هر کدام از شخصیت‌ها دایره انتخاب شما برای استفاده از مهارت‌هایشان بسیرا محدود است و تقریبا جز کوبیدن کلید-شمشیر خود بر سر دشمنان کار دیگری از دستتان برنخواهد آمد اما در ادامه و با ارتقا سطح آن‌ها کم کم قادر خواهید بود به راحتی با دشمنان تفریح کرده و با ترکیب قدرت‌های مختلف خود چند ضرب‌های بسیار قدرتمندی اجرا کنید. اجرای ضربات و قدرت‌های مختلف و ترکیب آن‌ها لذت بخش‌ترین بخش بازی است، خصوصا زمانی که BbS یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های خود را به نمایش خواهد درآورد!

یکی از بخش‌های اضافه شده به گیم‌پلی بازی قابلیت قرض گرفتن قابلیت‌های خاص دیگر شخصیت‌های داستان است که Dimension Link یا به اختصار D-Link نامیده می‌شود. با استفاده از این سیستم شما می‌توانید در میان مبارزات برای مدتی کوتاه قابلیت‌های ویژه دیگر شخصیت‌هایی که در دنیاهای دیگر با آن‌ها ملاقات کرده‌اید را قرض گرفته و با ترکیب آن‌ها با توانایی‌هایی خود چند ضرب‌های وحشتناک و بسیار زیبا اجرا کنید. ترکیب این قابلیت‌ها با یکدیگر اصلی‌ترین نکته برای خلق چندضرب‌های پرتعداد بازی است که عملا دست شما را برای نابودی دشمنان بسیار باز خواهد گذاشت. آیا دوست دارید دشمنان را همانند دانته به آسمان پرتاب کرده و اینبار به جای پیستول با جادو آن‌ها را سوراخ سوراخ کنید؟ یا ترجیح می‌دهید با یک ضربه کارشان را یکسره کنید؟ من پیشنهاد بهتری برای شما دارم؛ اول با کمک جادو آن‌ها را تبدیل به یخ کنید، سپس با آتش سوزانده و در نهایت با کلید-شمشیر خود چنان بر سرشان بکوبید که چیزی از آن‌ها باقی نماند!

سیستم D-Link علاوه‌بر خلق لحظات مفرح موقعیت‌های استراتِیک مختلفی را نیز در اختیار شما قرار خواهد داد به طوری که عملا رمز نابودی بسیاری از دشمنان و خصوصا رییس‌های آن در ترکیب درست و صحیح این ویژگی‌ها است. البته BbS آنقدر سخت نیست که نتوانید از عهده انجام آن برآیید و یا مجبور باشید برای شکست دشمنان خیلی با ترکیب این قابلیت‌ها کلانجار روید.

BbS علاوه‌بر D-Link معرف سیستم جدید دیگری به نام Command System و Command Board است. CS یک نوار جدید است که با هر بار پر شدن آن استایل مبارزه شخصیت‌ها نیز تغییر کرده و سطح آن‌ها ارتقا خواهد یافت. CB نیز یک مینی گیم بسیار ساده شبیه به بازی‌های کارتی رو میزی است که با اتمام هرکدام از دنیاها می توان از محل ذخیره بازی به آن دست رسی پیدا کرد. اگرچه CB یک بازی رومیزی مشابه دیگر بازی‌های این سبک است اما نکته‌ای که آن را بسیار زیبا و جذاب می‌کند انوع و اقسام حقه‌هایی است که در آن نهفته شد است. با برنده شدن در هر راند این بازی جوایز متعددی نظیر آیتم‌های گوناگون، سلاح‌های مختلف و … به شما تعلق خواهد گرفت که جمع آوری آن‌ها علاوه‌بر سرگرم کننده بودن برای پیش برد بازی لازم و ضروری است.

سیستم جادو و Magic Point نیز آخرین بخشی است که در BbS بکلی تغییر کرده و سیستم جدیدی به نام Focus جایگزین آن شده است. اما عملکرد این سیستم به این شکل است که با پر شدن نوار مربوط به آن نشانه گر بازی بر روی یکی از دشمنان متمرکز شده و بازی وارد حالتی به نام ShotLock می‌شود. در این حالت دشمن بخت برگشته مذکور به طور کامل آماده پذیرا شدن انوع و اقسان چند ضرب‌های شما است!

اگرچه این مکانیز به همراه سیستم D-Link عملا گیم‌پلی بازی را تبدیل به یک Button Mashing محض کرده است و جز دکمه زدن پی در پی کار چندان خاصی برای انجام نخواهبد داشت اما باید اعتراف کرد نمی‌توان منکر جذابیت و سرگرم کننده بودن آن شد. واقعا نمایش نابودی دشمنان با انیمیشن‌های زیبای بازی بسیار مفرح از کار درآمده و به سرعت امتحان کردن روش‌های مختلف نابودی دشمنان به عادت روزانه شما تبدیل خواهد شد!

البته نباید انتظار داشته باشید دشمنان نیز همانطور شما را نگاه کرده و هیچ واکنشی از خود نشان ندهند! پس معرفی Heartless ها در KH و Nobodies ها در KHII اکنون BbS معرف نسل سوم از موجودات عجیب و غریب به نام Unversed است که در نوع خود موجودات بسیار خطرناکی هستند! آنسرود‌ها در واقع موجوداتی با فرم حیاتی شبیه به انسان‌ها هستند که از احساسات ناخوشایند و منفی تغزیه می‌کنند. البته نباید آنسرودها را با دیوانه ساز‌های هری پاتر اشتباه بگیرید چون هم بسیار زیبا‌تر و هم معصوم‌تر از آن‌ها طراحی شده‌اند! مبارزه با رییس‌های بازی بخشی از گیم‌پلی BbS است که همانند ستاره‌ای در میان آن می‌درخشد. مبارزه با این رییس‌ها کمی دشوار‌تر از دیگر قسمت‌های بازی است که شکست آن‌ها نیاز به ترکیب بیشتر قدرت‌ها و استفاده از مهارت‌های شخصیت‌ها دارد. لذت مبارزه با این غول‌های بی‌شاخ و دم که اکثر آن‌ها از دنیاهای معروف و آشنای قدیمی آمده‌اند واقعا آنقدر زیاد است که تنها با تجربه آن از نزدیک قادر به لمس آن خواهید بود!

علاوه‌بر بخش تکنفره، BbS معرف بخش چندنفره قدرتمندی است که چندین برابر بیشتر از بخش تکنفره خود اعتیاد آور است! این بخش از بازی شامل چهار بخش مجزا است که تا سقف شش نفر قادر به انجام همزمان آن خواهند بود. بخش اول مد Versus است که اگر یک دوست پرمدعا دارید به راحتی می‌توانید در این بخش درس خوبی به او دهید! بخش دوم مد آشنای Survival است که در آن باید به تنهایی یا همراه با دیگر دوستانتان در مقابل آنسرود‌ها دوام آورده و تعداد بیشتری از آن‌ها را نابود کنید. بخش بعدی بازی رومیزی یاد شده است که مکان بسیار خوبی برای مبارزه دوئلیست‌ها است! البته این بخش شاید به پای بازی‌های بزرگ این سبک نظیر یوگی اه نرسد اما با تقلب‌ها فراوانی که در آن می‌توان کرد بیشتر از هرکدام از آن‌ها مهیج و جذاب است. و اما بخش آخر که برای طرفداران مجموعه غریبه نیست ماشین سواری به سبک Crash Team Racing است که بهترین مد بخش چند نفره بازی بشمار می‌رود.

همانطور که گفته شد BbS نقطه برخورد چندین دنیای مخالف با رنگ‌ها و طراحی‌های مختلف است. طراحی تمامی این دنیاها در بازی واقعا استادانه انجام شده و بازی را از حیث طراحی هنری یک سر و گردن از دیگر بازی‌های این سبک بالاتر قرار می‌دهد. شما به هرکدام از سرزمین‌های بازی که گام بردارید به سرعت حس خوش‌آیندی از بودن در یک مکان آشنا و قدیمی شما را فرا خواهد گرفت. متاسفانه این مراحل و سرزمین‌ها علارغم اینکه بسیار زیبا طراحی شده‌اند چندان نوآورانه نبوده و بدون هیچ کم و کاستی همان چیزی هستند که قبلا در کارتون‌های مجموعه دیده‌اید. همانطور تکراری و قابل پیش بینی که از ارزش‌های بازی خواهد کاست.

هرچه قدر BbS از نظر هنری و طراحی مراحل زیبا است از نظر تکنیکی ضعیف کار شده است. البته ایراد کار از کیفیت پایین بافت‌ها و یا طراحی بد شخصیت‌ها نیست چراکه برعکس بازی در این بخش‌ها نیز بسیار قدرتمند عمل می‌کند، ایراد اصلی بازی در افت شدید فریم و دوربین بسیار آزار دهنده آن است! تقریبا به محض اینکه تعداد دشمنان درون صفحه بالا رود فریم بازی پایین آمده و در برخی موارد عملا تبدیل به اسلو موشن می شود! دوربین بازی نیز آنقدر ایراد ریز و درشت دارد که صحبت کردن از آن‌ها خود به یک مقاله جداگانه نیاز دارد!

متاسفانه موسیقی نیز در حد و اندازه‌های بازی کار نشده است. البته قطعاتی که توسط آهنگ ساز اصلی مجموعه،خانوم یوکو شیمومورا ساخته شده است بسیار شنیدنی و زیبا است اما صداگذاری محیطی و خصوصا دیالوگ‌های شخصیت‌های فرعی بازی یک سوهان روح کامل است! دوبله شخصیت‌های اصلی خصوصا ونتوس و آکوا واقعا زیبا کار شده است اما در مقابل دوبله ترا آنقدر افتضاح و مصنوعی از کار درآمده است که از حیث بدی به راحتی با دوبله Lymol در The Last Hope برابری می‌کند! نکته‌ای که باعث افت کیفیت دوبله ترا می‌شود بد بودن تن صدای دوبلر نیست بلکه ادا کردن مصنوعی و بی‌روح تمامی کلمات است. ترا از درون دچار تردید شده و تاریکی به قلب او نفوز کرده است، به همین دلیل همیشه در حال کشمکش با خود است اما این احساس به هیچ وجه توسط دوبلور شخصیت به بیننده منتقل نمی‌شود.

در آخر باید گفت Birth by Sleep عنوانی بسیار بزرگ و زیبا برای یک کنسول دستی و اثری متوسط در مجموعه است. شاید گیم‌پلی بازی چندان مورد پسند طرفداران مجموعه قرار نگیرد و یا همانند گذشته از موسیقی‌های آن لذت نبرند اما بدون شک روشن شدن بسیاری از ابهامات داستانی چنان شما را درگیر خود خواهد کرد اصلا فراموش خواهند کرد مشغول بازی کردن هستند!

مطالب پیشنهادی:

مجموع امتیاز - 7

7

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گیم‌پلی بازی مفرح و سرگرم کننده است
داستان بازی به همراه شخصیت‌های دوست داشتنی دیزنی شما را در خود غرق خواهد ساخت!
مبارزه با رییس‌های بازی بی‌نهایت دلچسب و زیبا است
بخش تکنفره شما را به راحتی ارضا خواهد نمود
طراحی هنری بازی بسیار زیبا است
بخش چند نفره بازی تا مدت‌ها شما را سرگرم خواهد کرد
نقاط ضعف:
دوربین بازی کمی آزار دهنده است
افت فریم به شدت بر روی اعصابتان راه خواهد رفت!
دوبله ترا به تنهایی نیمی از گیمرها را فراری خواهد داد!

User Rating: Be the first one !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.