ایکس باکس 360بررسی بازی‌ ها

بررسی بازی Kinect Sports

چندی پیش شرکت مایکروسافت با ارائه دستگاه جدید خود که با نام تجاری کینکت وارد بازار شد توانست ابتکار جدیدی را به صنعت بازی‌های رایانه‌ای ارائه کند. در این بین بازی‌های جدید و جالبی عرضه شد که تمامی آن‌ها به کمک حرکت دادن اعضای بدن و بدون دخالت دسته‌های بازی قابل انجام است و یکی از آن‌ها Kinect Sports نام دارد که به نوعی می‌توان آن را سرگرم کننده‌ترین عنوان این وسیله دانست زیرا سازندگان با ورزش‌های متفاوتی که در آن جای داده‌اند سعی داشتند که تنوع را به داخل بازی وارد کنند و همچنین با قرار دادن برخی mini gameها لحظات شادی را برای شما و دوستانی که در کنار یکدیگر بازی می‌کنید فراهم آورد. در این نقد علاوه بر توضیحاتی پیرامون هر ورزش و ابتکارات انجام شده در این راستا به زمینه‌های گرافیکی و صداگذاری و کنترل منوها نیز گریزی خواهیم زد زیرا این بخش‌ها هستند که در کنار یکدیگر پیکره یک بازی را خواهند ساخت. البته پیش از توضیح دادن در مورد این آیتم‌ها ابتدا نکته‌ای را باید عنوان کنم. در تمامی شش ورزش موجود، پیش از ورود به ورزشگاه‌ها می‌توانید درجه سختی بازی را از Beginner تا Champion تغییر دهید، آن ورزش را به صورت چند نفره(آنلاین یا آفلاین) انجام دهید و همچنین فیلم آموزشی مربوط به هر رشته برای آشنایی هر چه بیشتر شما با قدرت عمل خود در بازی پخش خواهد شد که سعی کنید در آن زمان حداکثر توجه خود را معطوف به صفحه نمایش کنید.

Soccer
اولین ورزش در این بازی که به نوعی می‌توان آن را محبوب‌ترین ورزش در سطح دنیا دانست؛ فوتبال است. نحوه کنترل بازیکنان جالب کار شده است به این صورت می‌باشد که در زمان حمله، هنگامی که توپ در اختیار بازیکنان شما است دو یا سه جهت برای زدن توپ مشخص می‌شود که می‌توانید توپ را به صورت نسبی در آن جهات روانه کنید و با پاس‌کاری به زمین حریف رسیده و به سمت دروازه شوت کنید. در هنگام حمله ممکن است کرنری را به دست آورید. در این زمان هم تیمی شما سانتری را برای شما ارسال خواهد کرد و شما می‌توانید توپ را با ضربه سر یا به صورت چکشی وارد دروازه کنید که فوق العاده لذت‌بخش است. سیستم دفاعی بازی نیز جالب کار شده است اما تاخیرهایی را تا مواجه شدن بازیکنان با یکدیگر در برخی موارد شاهد خواهیم بود و برای دفع کردن توپ نیز باید پای خود را در مسیر توپ که از چپ یا راست شما عبور می‌کند قرار دهید. در نهایت دروازبان که آواتارخود شما نیز می‌باشد به کمک دستان خود توپ‌ها را دفع خواهد کرد. البته داوری در بازی واقعا بد کار شده است مخصوصا در درجات سخت‌تر و گاهی اوقات هر تکل مدافعان شما را خطا می‌گیرد و به تیم مقابل ضربه ایستگاه یا حتی ضربه پنالتی می‌دهد که کار را در زمان اندک بازی سخت‌تر اما جذاب می‌کند. برای این ورزش دو mini game نیز طراحی شده است که در یکی از آن‌ها نقش دروازبانی را خواهید داشت که وظیفه دارد از ورود ضربات به دروازه خود جلوگیری کند و در دیگری نیز شما به عنوان مهاجم باید به سیبل‌هایی که در داخل دروازه قرار دارد شوت کنید که البته دروازبانی برای سخت‌تر شدن کار در بین شما و سیبل‌ها قرار دارد که جذابیت مضاعفی به بازی خواهد داد.

Bowling
همان‌طور که از نام این ورزش متوجه شده‌اید با بازی شیرین و جذاب بولینگ روبه‌رو هستیم. در این ورزش شما باید به کمک توپ‌هایی که در دو طرف شما قرار دارد و آن‌ها را با دست راست یا چپ خود بلند می‌کنید به Pinهای مقابل خود ضربه بزنید و آن‌ها را بیاندازید. نحوه کار دقیقا مشابه با واقعیت است و شما باید دست خود را از کناره بدن عبور دهید و توپ را بر روی زمین با سرعت هر چه بیشتر بفرستید تا با انداختن تمامی توپ‌ها شاهد Strike شدن آن round شوید و اگر توپی باقی ماند در شانس دوم خود آن را انداخته تا با انجام این کار Spare را در همان round به دست آورید که در واقع به معنای انداختن تمامی Pinها با دو ضربه در یک دور می‌باشد. هوش مصنوعی در این بخش نسبتا خوب کار شده است اما در حالت Champion خیلی تعادل نخواهد داشت. این ورزش نیز دارای دو mini game نسبتا جذاب است که در یکی از آن‌ها باید Pinهای پراکنده را با یک توپ بیاندازید و در صورت تمام شدن فرصت خود بازی به اتمام می‌رسد و در دیگری نیز که بازی بسیار سرعتی است می‌توانید با هر دو دست توپ برداشته و به سمت موانع پرتاب کنید و با انداختن آن‌ها امتیاز کسب کنید. این کار باید در یک زمان مشخص انجام شود.

Track and Field
این بخش شامل سری ورزش‌های مادر و پایه می‌شود که از بین آن‌ها شاهد Sprint و Javelin Throw و Long Jump و Discus و Hurdles خواهیم بود که نحوه انجام هر یک را به صورت جداگانه توضیح خواهم داد. اولین قسمت دوی 100 متر است که در آن تنها کاری که باید انجام دهید درجا دویدن است تا به خط پایان برسید. ورزش بعدی پرتاب نیزه است که در آن سه فرصت به شما داده خواهد شد تا با دست قوی‌تر خود نیزه‌ای را برداشته و با درجا دویدن و رسیدن به محوطه پرتاب، نیزه را به عقب برده و سپس رها کنید تا رکورد شما به ثبت برسد. بخش بعد پرش است که در آن بار دیگر در جای خود دویده تا به محل پریدن برسید و سپس با بلند کردن هر دو پای خود از زمین آواتار شما به سمت جلو خواهد پرید. ورزش بعدی که بسیار راحت و بدون مصرف انرژی می‌باشد؛ پرتاب دیسک نام دارد. تنها کاری که باید انجام شود برداشتن دیسک‌ها از دو طرف و سپس پرتاب کردن آن‌ها می‌باشد. آخرین و پر انرژی‌ترین بخش در این سری دو با مانع می‌باشد که دقیقا مانند دو 100 متر است با این تفاوت که با رسیدن به موانع باید با پریدن، از روی آن‌ها عبور کنید. مشکل عمده این بخش جابه‌جا کردن تمامی رکوردهای جهانی است به نحوی که بدون هیچگونه تلاش خاصی می‌توانید به این امر جامه عمل بپوشانید.

Boxing

ورزشی سخت و پرانرژی که طرفداران خاص خود را دارد. این افراد باید روحیه مبارزه طلبی داشته و از انرژی زیادی برخوردار باشند زیرا باید با دفاع به موقع و گرفتن گارد، عوض کردن مداوم پاها، توانایی زدن ضربات سهمگین به حریف خود را داشته باشند. دوربین این ورزش از نمای اول شخص می‌باشد و شما با تکان دادن دست‌های خود و زدن انواع ضربات می‌توانید خط جان رقیب خود را کاهش دهید و در نهایت او را knock down کنید که البته این امر را باید به صورت مداوم و در دفعات زیادی انجام دهید تا در نهایت مبارز مقابل شما توانایی راست کردن قامت خود را نداشته و داور شما را برنده اعلام کند. نکته جالب در این ورزش هوش مصنوعی به مراتب بالاتر حریفان است به طوری که واقعا حریفان شما مانند بوکسرهای واقعی به سمت شما حمله‌ور می‌شوند و کار بسیار سختی در مقابل آن‌ها پیش رو خواهید داشت. طراحی سالن‌ورزشی و معرفی ورزشکاران و roundهای مختلف نیز مانند تمامی مسابقات واقعی می‌باشد و با همان کمیت و کیفیت به تصویر کشیده شده است.

Table Tennis
تنیس روی میز یا همان پینگ پونگ یکی دیگر از ورزش‌های این بخش می‌باشد که در آن دست بازیکن نقش راکت را ایفا خواهد کرد و در آن قابلیت زدن ضربات مختلف با جهت‌های متفاوت را خواهید داشت که چاشنی قدرت را نیز می‌توانید به آن اضافه کنید تا کار را برای حریف خود سخت‌تر کرده و کنترل توپ برای او دشوارتر شود. بازیکنان می‌توانند در راستای میز تنیس جابه‌جا شوند و ضرباتی را به کمک دست خود به توپ وارد کنند. البته قبل از شروع بازی از شما خواسته می‌شود دستی را که به عنوان راکت در نظر دارید انتخاب کنید و آن را تا پایان مسابقه نمی‌توانید عوض کنید. این ورزش را به صورت دو نفره نیز می‌توانید انجام دهید که فوق العاده جذاب‌تر می‌شود؛ مخصوصا اگر هر دو در یک تیم باشید و هوش مصنوعی بازی را نیز کمی بالا ببرید. البته گاهی اوقات مشکلات در دریافت توپ به وجود می‌آید اما به علت اندک بودن این موارد قابل چشم پوشی است و نمی‌توان خرده‌ای به آن گرفت.

Beach Volleyball
والیبال ساحلی ورزش جالبی برای استفاده از کینکت می‌باشد اما مشکلات بیشتری را نسبت به بقیه رشته‌های ورزشی دارد. در این قسمت هدف بردن تیم مقابل است که هر تیم از دو بازیکن تشکیل شده است. نحوه زدن سرویس‌ها خوب است اما مشکل اصلی زمانی نمایان می‌شود که هنگام ضربه زدن به توپ اگه دست و توپ شما فاصله نسبتا زیادی را از یکدیگر داشته باشند باز هم توپ روانه زمین مقابل می‌شود که کمی آزاردهنده است. در این ورزش توانایی حرکت کردن از شما گرفته شده است و تنها باید در مکانی ایستاده و ضربات را دفع کنید یا به هم تیمی خود پاس دهید. تنها انرژی که مصرف خواهد شد پریدن در مقابل تور و زدن ضربه یا دفاع کردن است و به جز آن کار خاصی صورت نمی‌گیرد. جهت وارد کردن ضربه به توپ نیز خیلی خوب کار نشده است و در موارد زیادی شاهد عدم پیروی صحیح از دستورات خود خواهید بود. در آخر هم می‌توان به هوش مصنوعی فوق العاده قوی در درجات بالای این قسمت اشاره کرد که واقعا غیر واقعی و سخت کار شده است.

در پایان معرفی رشته‌های ورزشی این بازی باید به بخشی با نام Party Play نیز اشاره کرد. هدف از ساخت این بخش به وجود آوردن یک تورنومنت بین دو گروه از بازیکنان است که به دو دسته تیم قرمز و آبی تقسیم می‌شوند که هر تیم با یک نماد خاص مانند ربات یا موجودات عجیب و غریب و ناشناخته متمایز می‌شود. در این قسمت شما می‌توانید با تعداد زیادی از دوستان خود به انجام تمام بازی‌ها بپردازید و در هر بخش باید ماموریت‌هایی که برای هر دو تیم تعیین می‌شود را انجام دهید و گروهی که بیشترین امتیاز را بیاورد در آن بخش به عنوان تیم اول شناخته می‌شود. به عنوان مثال در بازی بولینگ باید با دست چپ خود بیشترین تعداد Pinهای پراکنده را انداخته یا در پینگ پونگ بیشترین تعداد توپی که می‌توانید را برگشت دهید و در سایر رشته نیز کارهایی از این قبیل را انجام دهید. البته مشکلی که شاهد آن در طول بازی خواهیم بود نبود سری مسابقات مجزا است که لطمه اساسی را بر پیکره گیم‌پلی وارد کرده است زیرا اگر یک تورنومنت فوتبال یا والیبال در هر بخش گنجانده میشد علاوه بر سرگرمی مضاعف، باعث به وجود آمدن هیجان در مراحل حذفی و تنگاتنگ شدن رقابت بین بازیکنان هر دو تیم می‌شود و از این رو یکی از ایرادهای اساسی گیم پلی را می‌توان به همین مورد معطوف کرد.

حال که با تمامی گیم‌پلی‌های گنجانده شده در این عنوان آشنا شده‌اید بهتر است به سراغ بخش گرافیکی و همچنین موسیقی برویم و آن را مورد بررسی قرار دهیم. گرافیک بازی حرف خاصی را برای گفتن ندارد زیرا تمامی شخصیت‌های داخل بازی همان آواتارهای موجود در محیط دشبورد کنسول هستند و با طراحی‌های متفاوت و در لباس‌های مختلفی پای به رقابت‌های از پیش تعیین شده خواهند گذاشت. البته تماشاچی‌های رقابت‌ها به علت طراحی یکسانی که دارند، می‌توان به سادگی کلونی بودن آن‌ها را مشاهده کرد. در این بخش تنها دو نکته قابل تقدیر است که سازندگان به خوبی آن را پوشش داده‌اند. نکته اول طراحی‌های جالب برای استادیوم‌ها در ورزش‌های گوناگون که هر یک به زیبایی کار شده‌اند و در داخل آن‌ها شاهد لحظاتی مانند عکس گرفتن از بازیکنان به وسیله عکاسان، انتقال پرچم‌های مربوط به دو و میدانی، وارد شدن ورزشکاران به سالن‌های بوکس و تنیس روی میز و انیمیشن‌هایی از این دست اشاره کرد. نکته دوم که واقعا کار فوق‌العاده‌ای بوده است قرار دادن یک دوربین فیلم‌برداری در حین انجام حرکات شما در بازی‌های مختلف است که در پایان هر مسابقه قسمتی‌های جالب آن با یک موسیقی سرگرم‌کننده برای بازیکن به نمایش در خواهد آمد و حرکات خود را مشاهده خواهد کرد که امر واقعا دلنشینی است. در مورد موسیقی و صداگذاری در بازی نیز حرف چندانی وجود ندارد زیرا آهنگ‌ها و تشویق‌ها و صداهای کم و بیش یکسان و نه چندان پیشرفته‌ای را خواهید شنید که البته با وجود کم بودن آن‌ها نسبتا قابل قبول کار شده‌اند.

سخن پایانی که می‌توان در باب این عنوان گفت این است که با یک بازی خوب روبه‌رو خواهید بود که ورزش‌های مفرح و سالمی را برای شما و دوستانتان تدارک دیده است که در صورت بهره بردن از آن به صورت دسته جمعی و گروهی ساعات خوب و خوشی را در کنار یکدیگر خواهید گذراند. خرید این بازی به تمامی دارندگان کینکت توصیه می‌شود. البته به خاطر داشته باشید که در محیطی جادار بازی کنید زیرا بازی‌های مرتبط با کینکت خطرات خاصی را در پی خواهد داشت از این رو علاوه بر کنترل کردن خود و دوستانتان محیطی آزاد را فراهم آورید تا ساعاتی خوش را در کنار یکدیگر سپری کنید.,شش ورزش ، یک کینکت,شش ورزش ، یک کینکت,

مطالب پیشنهادی:

مجموع امتیاز - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
ورزش های متفاوت mini gameهای جذاب حداثل تاخیر در عملکرد مفرح و شادی آور
نقاط ضعف:
نداشتن تورنومنت برای مسابقات مشکلات داوری در فوتبال عدم تعادل هوش مصنوعی کنترل نه چندان جالب در والیبال

User Rating: 4.7 ( 1 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.