بررسی بازی‌ هاکامپیوتر

بررسی بازی Khan Wars

جنگ در قرون وسطی

با پیشرفت و توسعه روز افزون اینترنت و استفاده از آن در جوامع و در میان اقشار گوناگون ، امروزه شاهد رشد و گسترش سریع بازهای انلاین هستیم .این اصطلاح، به بازی هایی اطلاق می گردد که در آن فرد ،برای بازی نیازمند اتصال به شبکه اینترنت بوده تا با دیگر افراد حاضر در شبکه در اقصی نقاط جهان به رقابت بپردازد. در بازی ها انلاین بازیباز نه تنها بصورت مداوم در حال رقابت و سنجش مهارت ها و توانایی های خود در مقایسه با دیگر بازیبازهاست بلکه برخلاف گونه های دیگر(بازی های غیر انلاین) که جنبه اجتماعی چندان پررنگی ندارند بستری برای تعاملات اجتماعی فراوان و ارتباط مستمر بین بازیبازهاست و در رشد و گسترش دیدگاههای افراد بازی کننده نسبت به محیط اطراف آنها ، جامعه و ارتباط با دیگران نقش بسزایی را ایفا می کنند.

یکی از انواع این گونه بازی ها که امروزه بسرعت همه گیر شده و طرفداران بیشماری را هم گردآورده، بازیهای تحت مرور گرهای وب میباشند.یکی از دلایل این محبوبیت آن است که بازیباز نیازمند اجرای نرم افزار خاصی برای شروع بازی نیست و بازی تنها در مرورگرهای وب اجرا میشود. همچنین کاربران می توانند به سهولت و بدون نیاز به ارتباطات پرسرعت اینترنتی به آن دسترسی داشته باشند و در لذت رقابت با دیگر افراد در سراسر دنیا برخوردار شوند.

جنگ خان‌ ها یک بازی استراتژی تاکتیکال است که بازیبازها را در نقش 11 نژاد مختلف قرار می‌دهد. در ابتدای بازی هر بازیباز می‌تواند یکی از نژادهای بازی مانند پارس ها، آلمان‌ها، بلغارها، انگلیسی‌ها، روس‌ها و … را انتخاب کرده و به توسعه‌ی قلمرو خود در بازی بپردازد.پس از انتخاب نژاد مهمترین کار ساخت و ساز است. به طور کلی 4 منبع مهم در بازی وجود دارند که شامل طلا، چوب، آهن و غذا می‌شوند.

برای بدست آوردن طلا و آهن نیاز به معدن دارید و بدون طلا و آهن نمی‌توانید غذا و چوب مورد نیاز خود را تهیه کنید. به همین دلیل ساخت و ساز نقش مهمی را در بازی ایفا می‌کند. به عنوان مثال برای ساخت و ارتقاء چوب‌بری نیاز به طلا دارید و بدست آوردن طلا تنها با سخت معدن طلا امکان‌پذیر است. به همین ترتیب ساخت سایر ساختمان‌های مهم مانند سربازخانه، آهنگری، استبل، قصر و … در گرو ساخت معادن هستند.
,هرچقدر ساخت و ساز در بازی بیشتر باشد، Experience Point بیشتری کسب می‌کنید و با استفاده از Exp Pointها می‌توانید مهارت‌های مختلف نیروهای خود را افزایش دهید.
زمانی که منابع کافی داشته باشید، می‌توانید به هدف اصلی خود یعنی تولید سرباز و گسترش قلمرو خود بپردازید. یکی از نکات جالب و سرگرم کننده بازی امکان متحد شدن با سایر قبایل است. ممکن است چند بازیباز دیگر بر علیه قبلیه‌ی شما همدست شده و ناگهان به شما حمله کنند. عکس این موضوع نیز صادق است و شما می‌توانید به کمک قبایل متحد به یک قبلیه‌ی بزرگتر و قدرتمندتر حمله کنید و منابع ارزشمند اعضای قبلیه را از آن خود کنید.

اصول بازی جنگ خانها در مجموع هیچ تفاوت عمده‌ای با سایر بازیهای استراتژی ندارد و مدیریت منابع، ساخت ارتش و چیدمان نیروها مثل دیگر بازیهای این سبک از فاکتورهای اساسی بازی محسوب می‌شوند. با این حال چیزی که جنگ خانها را با سایر بازیها متفاوت می‌کند جامعه آنلاین بسیار وسیع بازیست که هزاران بازیباز را از سرتاسر دنیا در نقشه‌های مختلف قرار می‌دهد. بدون شک انجام یک بازی استراتژی (که در مقایسه با بازیهای Action پیچیدگیهای بسیار بیشتری دارد) در مقابل هوش واقعی بسیار چالش برانگیز تر است و اگر از طرفداران این سبک باشید قطعا لذت زیادی از بازی خواهید برد.
,با وجود تمام سرگرم‌کنندگی و جذابیت‌ها، جنگ خانها بدون ایراد هم نیست. یکی از مشکلات بزرگ وارده به بازی زمانی خود را نشان می‌دهد که قبلیه‌ی شما مورد حمله قرار گرفته و شکست می‌خورد. زمانی که در یک نبرد شکست می‌خورید، هیچ کدام از ساختمان‌های شما آسیب نمی‌بینند اما تقریبا تمامی سربازهای خود را از دست داده و منابعتان غارت ‌می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود تا بازیبازی که در جنگ شکست خورده به سرعت منابع و ارتش خود را بازیابی کندو با توجه به اینکه مهارت‌هایی که قبلا کسب شده‌اند از دست نمی‌روند، با بازگشت خود به بازی یک چرخه‌ی نسبتا بیهوده را به وجود بیاورد.
از دیگر نکات منفی بازی می‌توان به تکراری و خسته کننده شدن بعضی از پروسه‌ها مانند تسخیر قلعه‌های دشمن (بازیبازها می‌توانند قلعه‌ی دیگر بازیبازهایی که برای مدت زمان مشخصی در سرور بازی Login نکرده‌اند را تصرف کنند) اشاره کرد.

جنگ خانها از نظر گرافیکی بسیار ساده و زیباست و گرافیک دو بعدی بازی گاهی اوقات یادآور کارتون‌های زمان کودکیست. همچنین رابط کاربری بازی نیز بسیار ساده و در دسترس است و بازیباز می‌تواند تمام نیازهای خود را به سادگی در منوهای برطرف کند.
متاسفانه یا خوشبختانه بازی هیچگونه صداگذاری و یا موسیقیی ندارد اما با توجه به اینکه بازی تحت مرورگر وب اجرا می‌شود، بازیبازها می‌توانند به سادگی موسیقی دلخواه خود را حین انجام بازی گوش دهند.

جنگ خانها را در مجموع می‌توان یک بازی استراتژی تحت مرورگر موفق دانست که با وجود کم و کاستی‌هایی که دارد، توانسته مخاطبان نسبتا زیادی را جذب خود کند. اگر علاقه‌ای به بازیهای استراتژی نداشته باشید، دنیای جنگ خانها بسیار عجیب و غیر قابل لمس خواهد بود؛ اما اگر از طرفداران واقعی این سبک هستید، جنگ خانها می‌تواند ماه‌ها شمارا سرگرم کند.

مطالب پیشنهادی:

مجموع امتیاز - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:

سرگرم کننده/br> گرافیک دو بعدی زیبا/br> نقاط ضعف:
تخریب پذیری دیر هنگام ساختمان ها

User Rating: Be the first one !
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن