ایکس باکس وانبررسیپلی استیشن 4کامپیوترنینتندو سوییچ

بررسی بازی Katamari Damacy REROLL

Katamari Damacy از آن دسته از بازی‌ها و نام‌هایی است که از گذشته با نام پلی‌استیشن عجین بوده است. اثری که بیش از 16 سال پیش برای اولین بار توسط نامکو برای کنسول نسل ششمی سونی یعنی پلی‌استیشن 2 عرضه شد و ناگهان به‌عنوان یکی از بازی‌های محبوب این کنسول نام گرفت. اکنون، بعد از سال‌ها این اثر با گرافیک بهتر و با نام کامل Katamari Damacy REROLL بازگشته تا مهمان بازیکنان امروزی شود. نکته‌ی متفاوت این است که این بار ابتدا مهمان خانه‌ی کنسول هیبریدی نینتندو بوده و حال بازی Katamari Damacy REROLL پس از دو سال برای پلی‌استیشن 4 و ایکس باکس وان عرضه شده است تا دوباره طرفداران قدیمی خود را در کنسول سونی خوشحال کند.

هرچند شهرت Katamari Damacy باعث شده بود که از دور کمی با آن آشنایی داشته باشم اما در واقعیت، هیچ‌گاه این فرصت را پیدا نکردم تا نسخه‌ی اصلی را روی پلی‌استیشن 2 تجربه کنم (یا بهتر است بگویم مانند بسیاری دیگر در ایران، هیچ‌گاه به سراغ آن نرفتم). به همین خاطر، آشنایی من در حد شنیده و نمایش‌های آن بود اما ایده‌ی دقیقی از تجربه‌‌ی آن نداشتم. به همین خاطر برای تجربه‌ی این نسخه کمی هم کنجکاو بودم. بااین‌حال، در اولین مواجه‌ با اثر اتفاق بسیار جالبی افتاد. در همان بدو ورود و مواجه با تیتراژ عجیب و البته مضحک بازی با حرکت رنگین‌کمان‌ها و همین‌طور گاوها در چمنزار از فرط مضحک بودن آن ابتدا کمی خجالت‌زده شده و سپس به خنده افتادم. انتظار بازی عجیبی را داشتم اما نه این‌قدر عجیب.
بااین‌وجود، پس از آموزش‌ سیستم‌های بازی و وارد شدن به مراحل اصلی بازی، رفته‌رفته و فقط پس از چند دقیقه متوجه شدم که آن خنده‌ی از روی تمسخر محوشده و جای خود را به لبخندی داده که ناشی از سرگرمی مفرط بازی است. واقعیت بازی Katamari Damacy REROLL همین است. اگرچه کاملاً ابلهانه و عجیب‌وغریب به نظر می‌رسد، اما ذات آن و طراحی ساختار مراحلش به‌شدت ظریف و سرگرم‌کننده انجام شده است. بازی Katamari Damacy REROLL از آن دسته از بازی‌های منحصر‌به‌‌فردی است که نمونه‌اش را هیچ مکان دیگری به‌جز در این اثر پیدا نمی‌کنید.

بازی Katamari Damacy REROLL

در شروع بازی، شما متوجه می‌شوید که ناگهان ستارگان و همین‌طور ماه توسط پادشاه کهکشان‌ها ناپدید می‌شوند و از همین رو پادشاه‌ تمام کهکشان‌ها شما را که شاهزاده‌ی کوچکی هستید، فرا می‌خواند تا به زمین بروید و با گوی عجیبی که در اختیار دارید و نامش کاتاماری (Katamari) است، کاری کنید که ستارگان، ماه و صور فلکی دوباره به آسمان‌ها بازگردند. تنها کاری که شما باید در بازی انجام دهید، این است که کاتاماری را غلت دهید و هر چیزی که در راهتان می‌بینید را به آن جذب کنید تا آن کاتاماری بزرگ شود. البته، مشخصاً یک شرط بزرگ وجود دارد. در هر مرحله، کاتاماری شما یک اندازه‌ی مشخص دارد و شما همواره فقط با چرخاندنش می‌توانید چیزهایی را جذب کنید که از آن کوچک‌تر باشند. با این کار، کاتاماری به‌مرور بزرگ‌تر می‌شود و می‌توانید چیزهای بزرگ‌تری را جذب کنید. شما در زمان مشخص هر مرحله، باید حداقل اندازه‌ی کاتاماری را به‌اندازه‌ی خواسته‌شده برسانید. طراحی مناسب مراحل، این آزادی و فرصت را به شما می‌دهند تا کاملاً از آن مرحله لذت ببرید و از آن‌طرف محدودیت‌هایی مثل زمان یا اندازه‌ی اشیا، باعث شده چالش نسبتاً خوبی برای شما ایجاد شود.

شما با استفاده‌ی هم‌زمان از دو آنالوگ دسته می‌توانید کاتاماری را غلت دهید. این نحوه‌ی کنترل، در ابتدا شاید کمی هموار نباشد اما پس از مدتی به‌راحتی با آن ارتباط برقرار می‌کنید و شما را غرق دنیای جالب و سرگرم‌کننده‌ی اثر می‌کند. بااین‌حال، مشکلی که در بازی شما را آزار می‌دهد دوربین بازی است که گاه موقعیت خود را به‌درستی تشخیص نمی‌دهد و باعث اختلال در حرکت و تصمیمات شما می‌شود. طراحی مراحل و محیط‌ها به‌خوبی انجام شده و تنوع خوبی در آن‌ها دیده می‌شود. همین‌طور نحوه‌ی جایگذاری اشیا با توجه به قانون بازی که شما اشیا کوچک‌تر را می‌توانید با کاتاماری جذب کنید، هوشمندانه‌ و دقیق بوده است و از این نظر در تجربه‌ی بازیکن تأثیر مثبتی دارد. جهان بعضی از مرحله‌ها بزرگ است که باعث می‌شود بازیکن بتواند آزادی عمل بیش‌تری داشته باشد و هر دور بازی برایش جذاب باشد. به‌ویژه با در نظر گرفتن این نکته‌ که جمع‌کردنی‌های زیادی در بازی وجود دارد.

یک نوع مرحله‌ی دیگر هم در بازی وجود دارد که با انجام آن صور فلکی مختلف به آسمان بازخواهند گشت. سازوکار این مراحل کمی فرق دارد. در این دسته مراحل، برای بازگردانی صورت‌های فلکی، باید از میان تمام چیزهای محیط، گونه‌ای مشخص را جمع کنید و جالب اینجاست که این چیزها با آن صورت فلکی ارتباط مستقیم و بامزه‌ای دارند. برای مثال، برای بازگردانی صورت فلکی دب اکبر به آسمان، باید با کاتاماری، روی خرس‌های بی‌گناه غلت بزنید و آنان را جمع‌آوری کنید. این مراحل حالت رکوردی و درصدی هم دارند و به همین خاطر هر بار که آن‌ها را تجربه کنید و بیش‌تر بتوانید هدف خواسته‌شده را انجام دهید، با تنوع بیش‌تری روبه‌رو می‌شوید و چیزهای تازه‌ای را می‌بینید.

با توجه به ماجرای بازی Katamari Damacy REROLL ، هر بخشی در یک کشور یا منطقه از کره‌ی زمین رخ می‌دهد. هرچند مکان‌ها به‌خوبی تمایز اقلیم‌ها یا کشورهای مختلف را نشان نمی‌دهند اما. از سوی دیگر، تنوع محیط‌ها و مکان‌های بازی گسترده و در نوع خود جالب‌توجه است. هم محیط‌های کوچک مثل خانه در وجود دارد و هم محیط‌هایی مثل خیابان یا حتی فروشگاه که هرکدام با توجه به آن مرحله‌ی مشخص طراحی متناسبی دارند. این قضیه در تجربه‌ی هر مرحله تمایزهایی ایجاد کرده و باعث عمق بیش‌تر آن شده است.

واقعاً هر چیزی را می‌توانید جذب کنید، خواه یک توپ کوچک باشد یا یک انسان یا حیوان و هر چیزی که تصورش را بکنید. در این میان، فقط فراموش نکنید که نباید برای له کردن کودکی در بازی، وجدان خود را بیدار کنید و آن را زیاد جدی بگیرید چراکه بازی‌ هم آن را زیاد جدی نمی‌گیرد. راستش را بخواهید، با نگاهی به تاریخ شاید بتوان گفت سیاستمداران هم زیادی این قضیه را جدی نگرفته‌اند. بهتر است فقط به فکر بازگرداندن ستارگان به آسمان باشید و نجات دنیا و آسمان‌ها باشید!

نمی‌توان از بازی Katamari Damacy REROLL سخن گفت و اشاره‌ای به موسیقی‌های آن نکرد. نیمی از تجربه‌ی سراسر سرگرم‌کننده‌ی این اثر ناشی از موسیقی‌های شاد و دوست‌داشتنی‌ آن است. موسیقی‌هایی که از همان لحظه‌ی ابتدایی شما را شیفته‌ی خود می‌سازند و فضای متناسبی را هم با جهان بازی خلق می‌کنند. نیرویی که در موسیقی‌ها یا حتی نواها یا اصوات خاص بازی نهفته، بخش قابل‌توجهی از اشتیاق شما را در هنگام چرخاندن کاتاماری فراهم می‌کند.

اگرچه این نسخه با گرافیک بسیار بهتری نسبت به نسخه‌ی پلی‌استیشن 2 عرضه شده اما حتی با نگاه کردن تصاویر بازی هم می‌توان فهمید که گرافیک چیزی نیست که بازی Katamari Damacy REROLL بتواند به آن افتخار کند. از نظر عملکرد اجرایی بازی به‌صورت کلی عملکرد نسبتاً خوبی داشت اما در یکی از مراحل با افت فریم زیادی مواجه شدم که بیش‌تر شبیه باگ بود و برایم توجیه‌پذیر نبود. از طرف دیگر یک مرتبه هم باگ مشخصی از بازی باعث شد تا مرحله‌ای را مجبور شوم سه بار تکرار کنم. البته، این یک مورد استثنایی بود و جالب اینجاست در صورت رخ دادن چنین باگ‌هایی، خود بازی هم با وقوع آن شوخی می‌کند و آن را در جریان بازی طبیعی جلوه می‌دهد.

بازی Katamari Damacy REROLL

 Katamari Damacy REROLL در نوع خود منحصر‌به‌فرد است؛ ایده‌ای به‌ظاهر و باطن احمقانه اما درعین‌حال تماماً سرگرم‌کننده و جذاب. اگر از علاقه‌مندان نسخه‌ی قدیمی بازی هستید یا دلتان هوس غلتاندن کاتاماری کرده و می‌خواهید به هر بهایی ستارگان را به آسمان بازگردانید، بازی Katamari Damacy REROLL تجربه‌ی متفاوت و لذت‌بخشی را به شما ارائه می‌کند.

امتیاز بازی‌سنتر - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
سرگرمی خالص و لذت غلتاندن کاتاماری
تجربه‌ای کاملاً متفاوت و منحصربه‌فرد
موسیقی‌های بازی
نقاط ضعف:
دوربین مشکل‌ساز می‌شود
گرافیک فنی ضعیف با کمی چاشنی باگ
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: 4.35 ( 3 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.