بررسیکامپیوتر

بررسی بازی Jamestown: Legend of the Lost Colony

سبک Shoot-‘Em-Up از سبک های محبوب و قدیمی در بازی های ویدیویی به شمار می آید. از هنگام عرضه دستگاه های آرکید این گونه بازی ها همواره مخاطبان خاص خود را داشته و تا به امروز نیز این مخاطبان را حفظ کرده است. هدف اصلی در این بازی ها رسیدن به بالاترین رکورد در هر مرحله می باشد و برخی بازی های این سبک به قدری اعتیاد آور هستند که در هنگام بازی کردن گذر زمان را احساس نخواهید کرد. Jamestown: Legend of the Lost Colony یکی از جدیدترین بازی های این سبک است که به تازگی روانه بازار شده و با حفظ استایل قدیمی سبک و افزودن عناصر جدید به آن به یک بازی لذت بخش و اعتیاد آورد تبدیل شده است.

داستان بازی در سال 1619 اتفاق می افتد و شما باید با دشمنان ناتمام فضایی مقابله کنید. داستان در ابتدای هر مرحله و به صورت متنی نمایش داده می شود و با اینکه بسیار ساده و کوتاه است ولی برای یک بازی در این سبک مناسب می باشد. همانند اکثر بازی های این سبک سفینه شما به صورت خودکار به طرف بالا حرکت کرده و باید در طی مسیر دشمنانی که از هر سو به طرف شما تیراندازی می کنند را نابود کنید. بازی از 5 مرحله تشکیل شده که هر کدام دشمنان مخصوص به خود را دارند که شیوه شلیک و حرکت آن ها با یکدیگر متفاوت است. طراحی هر مرحله نیز متفاوت با دیگر مراحل بوده و این باعث می شود که انجام بازی حتی پس از ساعت های طولانی نیز برای شما خسته کننده و یکنواخت نگردد. محیط های بازی بسیار هوشمندانه طراحی شده اند و برای پیروز شدن در هر مرحله باید با توجه به شیوه طراحی مرحله، سفینه مناسب را انتخاب کرده و به مصاف دشمنان بروید، طراحی هنری مراحل بسیار زیبا و دلفریب بوده و در برخی قسمت ها شما را به تحسین وا می دارد. ,هر سفینه دارای یک شلیک اصلی و یک شلیک قدرتی می باشد و از این نظر بین هر 4 سفینه موجود در بازی تفاوت زیادی وجود دارد، به طور مثال سفینه Charge شلیک هایی شبیه به گلوله توپ دارد و یا سفینه Gunner می تواند به جناحین نیز شلیک کند. با نابودی دشمنان از آن ها مهره های طلایی بر جای می ماند که این مهره ها علاوه بر کسب امتیاز خاصیت مهم تری نیز دارد. با جمع آوری تعداد خاصی مهره و پر شدن یک خط انرژی مخصوص، شما می توانید از سپر دفاعی بهره بگیرید که استفاده از این سپر در پیش برد بازی کاملا حیاتی می باشد زیرا در برخی بخش ها تعداد تیرهای شلیک شده از سوی دشمنان آن چنان زیاد بوده که حتی به سختی می توانید سفینه خود را تشخیص دهید! این سپر تنها برای چند لحظه کوتاه فعال می باشد و بعد از استفاده از آن باید صبر کنید تا خط انرژی کاملا خالی شود تا دوباره بتوانید از سپر به صورت کامل استفاده کنید، همچنین می توانید برای بار دوم از سپر بهره بگیرید که در این حالت سپر فقط برای یک لحظه فعال می شود و امتیاز دریافتی شما به شدت کاهش می یابد. 5 درجه سختی در بازی وجود دارد که تنها در 2 درجه سختی آخر بازی سخت و چالش انگیز می گردد، البته تمامی درجه سختی ها از ابتدا در دسترس نیستند و برای آزاد کردن آن ها باید بازی را یک دور در درجات سختی پایین تر به پایان برسانید. با توجه به تعداد زیاد جان که در هر مرحله وجود دارد به پایان رساندن بازی کار ساده ای است ولی هدف اصلی از این گونه بازی ها تنها تمام کردن یک دور بازی نیست بلکه هدف تکرار هر مرحله و رسیدن به مهارت بیشتر و کسب بالاترین امتیاز با از دست دادن کمترین جان می باشد، به همین دلیل مدی تحت عنوان Gauntlet وجود دارد که در آن باید کل مراحل بازی را با یک دور جان به پایان برسانید، پیروز شدن در این مد فوق العاده جذاب و در عین حال سخت می باشد زیرا باید کاملا دقیق و بدون اشتباه مراحل را یکی پس از دیگری انجام دهید.

یکی از نکات مثبت بازی تنوع زیاد دشمنان و شیوه شلیک آن ها می باشد، در هر مرحله بیش از 10 دشمن متنوع وجود دارد که میزان سلامتی و قدرت تیرهای آن ها با یک دیگر تفاوت دارد و در برخی قسمت ها به قدری دشمنان متفاوت در یک صحنه وجود دارد که باید آن ها را به ترتیب اولویت از بین ببرید! جذاب ترین قسمت بازی را می توان مبارزه با Boss ها نام برد. در انتهای هر مرحله یک Boss Fight هیجان انگیز انتظار شما را می کشد که برای مبارزه با هر کدام باید استراتژی خاصی داشته باشید. این Boss ها دارای خط سلامتی طولانی می باشند و رمز برتری بر آن ها استفاده صحیح از سپر دفاعی و شناسایی سریع نقاط ضعف آن هاست. انجام بازی به صورت تک نفره بسیار لذت بخش است ولی لذت بخش تر از آن به پایان رساندن بازی به صورت چند نفره می باشد. بازی از 4 نفر به صورت همزمان پشتیبانی می کند که در حالت چند نفره حس همکاری و همین طور رقابت جهت کسب امتیاز بیشتر بسیار جالب می باشد. در پایان هر مرحله با توجه به امتیازاتی که کسب کردید به شما پول تعلق می گیرد که بوسیله پول می توانید از فروشگاه امکاناتی نظیر سفینه ها و درجات سختی بالاتر را خریداری کنید. به جز روند اصلی بازی Challenge های نسبتا زیادی در بازی وجود دارد که انجام دادن آن ها نیز جذابیت خاص خود را دارد. این Challenge ها متنوع بوده و بعضی از آن ها بسیار سخت و نفس گیر می باشند که مدت زمان مفید بازی را بسیار بالاتر برده و به دست آوردن رکورد بالاتر در آن ها می تواند برای شما سرگرم کننده باشد.

گرافیک بازی خاطرات بازی های قدیمی این سبک را برای شما تداعی می کند. گرافیک هنری بازی بسیار خاص و چشم نواز بوده و طراحی دشمنان و مناظر دو بعدی به زیبایی صورت گرفته است. انفجارها و لحظاتی که تیرهای بی شمار به سمت شما شلیک می شود از بخش های به یاد ماندنی بازی هستند. موسیقی را می توان نقطه اوج بازی دانست. قطعات استفاده شده در هر مرحله با تم آن بخش کاملا هماهنگ بوده و به زیبایی هر چه تمام تر شما را مجذوب خود خواهد کرد. خصوصا در مرحله پایانی که موسیقی حماسی و شگفت انگیز آن شما را تا چند ثانیه میخکوب می کند!

Jamestown: Legend of the Lost Colony یکی از بازی های جالب سبک Shoot-‘Em-Up می باشد که اگر چه به اندازه بازی های کلاسیک این سبک سخت و چالش برانگیز نیست ولی به قدر کافی برای شما لذت بخش خواهد بود. طراحی مراحل جالب و موسیقی زیبای بازی در کنار گیم پلی اعتیاد آورد آن می تواند شما را برای ساعت های طولانی سرگرم کند. علاوه بر این انجام بازی به صورت چند نفره از عواملی است که باعث می شود تا مدتی خود و دوستانتان به سراغ هیچ بازی دیگری نروید!

مجموع امتیاز - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گیم پلی جذاب و اعتیاد آور
گرافیک هنری زیبا
موسیقی عالی
نقاط ضعف:
تعداد کم مراحل

User Rating: Be the first one !

محمد شکری

گیم، کتاب، فیلم، فوتبال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.