بررسی بازی‌ هاکامپیوتر

بررسی بازی راز حسن کچل

بازی های مستقل به دلیل بودجه کمی که صرف تولید آن ها می شود، عموما ساده بوده و هدف از تولید آن ها معمولا نشان دادن خلاقیت و توانایی سازنده به ناشران، یا کسب تجربه جهت ساخت بازی های بزرگ تر است. در کشور ما به دلیل هزینه بر بودن ساخت بازی های بزرگ و همچنین نوپا بودن صنعت بازی سازی، توجه به این بازی ها بیشتر از قبل شده. بازی سازان دریافته اند که برای شروع کار و کسب تجربه بهتر است از ابتدا سراغ یک بازی ساده و مستقل بروند، تا اینکه بخواهند برای شروع کار بازی بزرگ ساخته و البته طعم تلخ شکست را بچشند! “حسن کچل و راز سیب سرخ” یکی از این بازی های مستقل بوده که توسط تیمی با تعداد نفرات کم ساخته شده و به صورت رایگان قابل بازی کردن است.

اولین چیزی که در هنگام ورود به بازی توجه شما را به خود جلب می کند، گرافیک زیبای بازی است. طراحی هنرمندانه بازی در کنار پس زمینه های جالب مراحل برای یک بازی مستقل ایرانی قابل تحسین است. هسته گیم پلی همانند اکثر بازی های دو بعدی و خصوصا Mario معروف پایه ریزی شده و هدف شما در هر مرحله، جمع آوری الماس های رنگی و رسیدن به نقطه پایان، طی کمترین زمان ممکن است. شما در هر مرحله زمان اندکی برای انجام این کار در اختیار دارید، در آغاز هر مرحله یک نوار زمانی شروع به کم شدن می کند و باید قبل از به پایان رسیدن زمان، مرحله را تمام کنید. البته بازی به این سادگی که ذکر شد نیست! سیب های مختلفی که در بخش های گوناگون بازی پخش شده اند، باعث می گردد بازی چالش برانگیز تر شود. سیب سرخ و سبز چند ثانیه به نوار زمانی می افزایند و سیب کرم خورده از زمان باقیمانده می کاهد. علاوه بر این چند آیتم دیگر نیز در طول بازی بر روی ماجراجویی شما تاثیر می گذارند، سیب آبی حرکت شما را کند کرده و فلفل قرمز باعث سرخ شدن حسن کچل و تبدیل وی به قهرمان دوی 100 متر می شود!

نوع چینش آیتم ها و طراحی نسبتا خوب مراحل، موجب می شود بازی از نظر مکانیزم گیم پلی جالب و سرگرم کننده به نظر برسد ولی متاسفانه کنترل نه چندان خوب بازی در هنگام پریدن، تجربه یک بازی لذت بخش را خراب می کند. سیستم پرش بازی طراحی مناسبی ندارد و در بسیاری مواقع عمل مورد نظر شما را به خوبی انجام نمی دهد، این طراحی نامناسب در کنار زمان بسیار اندکی که برای پایان هر مرحله در اختیار دارید در برخی مواقع به شدت اعصاب خردکن خواهد شد! برای مثال چند ثانیه وقت دارید تا به نقطه پایان برسید ولی به دلیل یک پرش نامناسب، زمان شما تمام شده و باید مرحله را از ابتدا آغاز کنید. این تکرار مراحل به وفور در طول بازی پیش آمده و در برخی مواقع عذاب آور خواهد شد.

دیگر عنصری که در طول گیم پلی نقش دارد، مردهایی هستند که در یک مسیر مشخص به سمت چپ و راست حرکت کرده و در صورت برخورد به آن ها، جهت مسیر شما عوض شده و چند ثانیه از زمان باارزشتان کاسته خواهد شد. بنابراین علاوه بر سیب های کرم خورده و سیب آبی باید از برخورد با این اشخاص نیز اجتناب کنید. البته برای حل این مشکل، سیب طلایی در بازی گنجانده شده که به وسیله آن می توانید این مردها را بخورید! بازی از هشت مرحله کوتاه تشکیل گشته و در عرض کمتر از 20 دقیقه به پایان می رسد، ولی برخی مراحل آن قدر جذابیت دارند که چندین بار آن ها را تکرار کرده و به شکار الماس ها بروید!

گرافیک بازی به عنوان یک بازی مستقل، کاملا قابل قبول است. طراحی پس زمینه ها یادآور روستاهای قدیمی ایرانی بوده و شخصیت اصلی بازی نیز همان حسن کچل معروف را تداعی می کند! موسیقی بازی بدون شک بی نقص ترین بخش بازی است، اکثر مراحل از تمی متفاوت بهره می گیرند که هر کدام زیبایی خاص خود را داشته و موجب می گردند بازی در بخش موسیقی نمره قبولی بگیرد. علاوه بر این صداگذاری های دیگر محیط، مانند صدای خوردن سیب یا الماس نیز به طور کامل انجام شده و سازنده کار خود را در این بخش به خوبی انجام داده است.

“حسن کچل و راز سیب سرخ” با وجود اینکه یک بازی مستقل و بسیار ساده است، ولی در دل همین سادگی نکات مثبت فراوانی دارد. طراحی جالب مراحل در کنار گرافیک و موسیقی مناسب یک تجربه ایرانی خوب را برای شما رقم خواهد زد. از این بازی نباید انتظار زیادی داشت ولی مطمئنا از تجربه کردن آن پشیمان نخواهید شد.

مطالب پیشنهادی:

مجموع امتیاز - 7

7

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گرافیک و موسیقی مناسب
نقاط ضعف:
کوتاهی بازی

User Rating: Be the first one !
برچسب ها

محمد شکری

گیم، کتاب، فیلم، فوتبال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.
بستن
بستن