ایکس باکس 360بررسی بازی‌ ها

بررسی بازی Gears of War 3

در ابتدای این نسل هنگامی که کنسول Xbox 360 بازی بزرگ چندانی نداشت، شرکت Epic Games با تبلیغات فراوان Gears of War را روانه بازار کرد که به شدت مورد استقبال بازیکن ها و منتقدان قرار گرفت. پس از آن این سری به عنوان یکی از بازی های مطرح Xbox 360 مورد توجه جدی مایکروسافت قرار گرفت و آن ها سرمایه گذاری زیادی روی این بازی انجام دادند و اینک که سومین شماره از این بازی از راه رسیده، طرفداران این سری می توانند دوباره خود را مهیای یک ماجراجویی عظیم و هیجان انگیز کرده و مارکوس فینیکس را در آخرین ماموریت خود همراهی کنند.

داستان این شماره چندین ماه پس از اتفاقات Gears of War 2 و به زیر آب رفتن شهر جاسینتو دنبال می شود. لمبنت ها فوق العاده قدرتمند شده اند و برای انسان ها که اینک زندگی خود را بر روی کشتی های عظیم ادامه می دهند، تهدید خطرناکی به شمار می آیند. مارکوس فینیکس به کمک پرسکات پی می برد که پدرش آدام فینیکس زنده بوده و راهی برای نجات انسان ها از این کابوس جدید پیدا کرده است. اینک وظیفه مارکوس است که با کمک اعضای گروه دلتا که آنیا نیز با لباس رزم به آن ها پیوسته، به یاری پدر خود رفته و علاوه بر دیدار دوباره با پدر، راهی برای نابودی لمبنت ها بیابد. داستان در این شماره بهتر از قبل روایت می شود و از لحاظ کیفیت از هر دو شماره قبلی بهتر می باشد. بخش هایی از بازی را باید با بوسیله کول پیش ببرید که از نظر داستانی همزمان با مراحلی است که در ابتدای بازی انجام می دهید و ناگفته های ابتدای بازی را برای شما بازگو می کند. شخصیت های زیادی به این شماره اضافه شده اند که هدف همه آن ها نجات بشریت نبوده و برخی در پی به دست آوردن منافع شخصی خود هستند، همه این ها در کنار زجری که مردم عادی می کشند یک دنیای سیاه و تاریک را برای شما تداعی می کند. با وجود حس نا امیدی که در سراسر بازی وجود دارد کول و بیرد با شوخی های جالب خود بازگشته اند تا دوباره شما را به زندگی امیدوار کنند! شخصیت پردازی کول در این شماره به اوج خود رسیده و با گذشته وی آشنا می شوید که مطمئنا برای شما جالب خواهد بود. در طول بازی صحنه های عاطفی و بعضا غم انگیزی مشاهده خواهید کرد که ممکن است اشک بر چشمان شما جاری کند! پایان بازی نیز کاملا منطقی بوده و تقریبا به تمامی سوالاتی که در دو شماره قبلی ایجاد شده بود پاسخ می دهد. تمامی این عوامل باعث بالا رفتن ارزش داستان می شود و از نظر داستانی این شماره را در بین بازی های شوتر چند سال اخیر در سطح بالایی قرار می دهد.

عمده تمرکز نسخه های قبلی بر روی سه عامل بود، سنگر گیری، تیراندازی و اره کردن لوکاست ها! این شماره نیز از همان فرمول عالی و موفق نسخه های پیشین استفاده می کند و کماکان اساس بازی بر پایه سنگر گیری و تیراندازی می باشد. کنترل بازی تغییر چندانی نکرده و فقط زاویه دوربین جایگاه مناسب تری پیدا کرده و دید بیشتری از میدان نبرد به شما می دهد. نکته ای که از همان ابتدا خودنمایی می کند سریع تر شدن مبارزات و شلوغی صحنه های نبرد است. مبارزات بازی نسبت به دو نسخه قبلی سرعت بیشتری پیدا کرده و ریتم سریع تری به خود گرفته است. صحنه های مبارزه نیز بسیار شلوغ تر از قبل شده و هر لحظه شاهد هجوم انبوه لوکاست ها و لمبنت ها خواهیم بود که در دسته های چند تایی به سمت شما حمله می کنند. این شلوغی مبارزات در کنار سرعت بالای بازی موجب شده هیجان بازی به شدت بالا رفته و مبارزات نفس گیرتر از قبل دنبال شود. در این شماره طی اکثر مراحل سه یا چهار نفر از گروه دلتا شما را همراهی می کنند که هوش مصنوعی این افراد نسبت به شماره های قبل نسبتا بهبود یافته و همراهان شما در طول مبارزات مفید واقع می شوند. برخلاف شماره اول که حتی پایین ترین درجه سختی آن نیز چالش برانگیز بود، در این شماره، بازی بر روی دو درجه سختی ابتدایی نسبتا آسان بوده و برای لذت بردن از آن بهتر است که بازی را بر روی درجه سختی هاردکـور شروع کنید. چیزی که باعث آسان تر شدن بازی می شود سیستم امداد رسانی آن است که در این حالت پس از اصابت تعدادی گلوله مارکوس بر روی زمین می افتد و افراد گروه دلتا می توانند خود را به وی رسانده و دوباره او را به میدان نبرد بازگردانند. البته این سیستم در Gears of War 2 نیز وجود داشت ولی اینجا به مدد تعداد بیشتر نفرات و هوش مصنوعی بهتر آن ها به ندرت پیش می آید که کسی درخواست کمک شما را رد کند! علاوه بر بهبود هوش مصنوعی افراد خودی، هوش مصنوعی لوکاست ها نیز پیشرفت کرده و عمدتا به صورت گروهی به سوی شما حمله می کنند و کمتر اتفاق می افتد که یک لوکاست به تنهایی به پیشواز شما بیاید! در بسیاری از بازی ها شاهد این هستیم که دشمنان فقط به سمت شما تیراندازی کرده و همراهانتان را نادیده می گیرند، خوشبختانه در این نسخه لوکاست ها فقط مارکوس را دشمن خود نمی دانند و تمام افراد گروه دلتا را به یک چشم نگاه می کنند! این نکته باعث واقعی تر شدن حس مبارزات شده و نیز این احساس که شما در میدان نبرد تنها هستید را از بین می برد.

چیزی که موجب جذاب تر شدن یک شوتر می شود تنوع و کیفیت اسلحه های آن است. سری Gears of War معمولا با اسلحه مخصوص آن یعنی Lancer شناخته می شود. حال این اسلحه یک رقیب جدی پیدا کرده که حتی ممکن است جا پای برادر خود بگذارد! Retro Lancer که شبیه به Lancer بوده و تفاوت آن با Lancer این است که به جای اره برقی از سر نیزه استفاده می کند و لذت فرو کردن سر نیزه آن در بدن لوکاست ها از اره کردن آن ها نیز بیشتر می باشد! علاوه بر این اسلحه های جدید دیگری نیز به بازی اضافه شده که از بین آن ها می توان به One Shot اشاره کرد که با شلیک یک گلوله می تواند دشمنانی در حد و اندازه Reaver را نابود کند. با توجه به محبوبیت Lancer و قدرت و جذابیت بالای Retro Lancer، در اکثر مراحل از این دو اسلحه بیشترین استفاده را خواهید برد و کمتر پیش می آید که سراغ اسلحه های دیگر بروید، که این عدم تعادل بین قدرت اسلحه ها یک نکته منفی محسوب می شود. البته به دلیل اینکه هر اسلحه Finisher مخصوص به خود را دارد و این Finisher ها کاملا جذاب و خشن بوده و صحنه های جالبی را به وجود می آورند، جهت تجربه این صحنه ها در طول بازی از هر اسلحه حداقل یک بار استفاده خواهید کرد. تنوع دشمنان بازی بیشتر از قبل شده و شاهد گونه های جدیدی از لوکاست ها و لمبنت ها در طول بازی خواهید بود. دشمنان جدید بازی هر یک روش حمله مخصوص خود را دارند و در برخی مراحل لازم است که ابتدا دشمنان خاصی را نابود کنید و سپس به سراغ دیگر لوکاست ها بروید. از جمله این دشمنان می توان به Armored Kantus اشاره کرد که دارای قدرت زیادی بوده و در مقابل شلیک های شما جا خالی می دهد و به سختی از پای در می آید. این تنوع دشمنان و شیوه حمله خاص آن ها باعث عمیق تر شدن گیم پلی بازی و بالا رفتن کیفیت مبارزات می شود و از این لحاظ می توان این نسخه را بهترین شماره سری دانست. خشونت بازی در این شماره به اوج خود رسیده و مارکوس دشمنان خود را به بدترین شکل ممکن سلاخی می کند! Finisher ها خشن تر از قبل طراحی شده اند و خصوصا Finisher مخصوص Retro Lancer حس خشونت را به نقطه اوج خود می رساند.

در بین کسانی که شماره اول را بازی کرده اند کمتر کسی است که مبارزه با ژنرال RAAM را از یاد برده باشد. اولین نسخه از سری Gears of War دارای Boss Fight های جذاب و هیجان انگیزی بود، خصوصا مبارزه پایانی بازی که فوق العاده سخت و نفس گیر دنبال می شد. این مبارزات در شماره دوم کمرنگ تر شد و خصوصا Boss Fight نهایی آن بیشتر به یک شوخی شباهت داشت! حال در این شماره Boss Fight های هیجان انگیز دوباره بازگشته اند و شما در طول بازی با چندین دشمن غول آسا مبارزه خواهید کرد که این مبارزات فوق العاده مهیج بوده و از لحاظ کیفیت با شماره اول برابری می کنند.

طراحی مراحل بازی از بخش های کم نقص این شماره می باشد. با توجه به اینکه داستان بازی در فصل تابستان اتفاق می افتد اکثر مراحل در طول روز و زیر تابش آفتاب رخ می دهد، با این وجود تنوع مراحل بسیار بالا بوده و در هر بخش با یک محیط جدید روبرو هستیم. مرحله ای که بر روی کشتی هوایی لوکاست ها اتفاق می افتد یا شهری که بیشتر مردم آن به خاکستر تبدیل شده اند از جمله این مراحل هستند، همچنین در طول بازی سفری نیز به اعماق اقیانوس خواهید داشت که در نوع خود جالب توجه است. همانند نسخه های پیشین گیم پلی بازی خطی بوده و جهت اتمام هر مرحله باید یک مسیر از پیش تعیین شده را طی کنید ولی مراحل بازی نسبت به قبل از لحاظ اندازه بزرگ تر شده و از این نظر مبارزات شلوغ بازی موجب سردرگمی بازیکن نخواهد شد. با توجه به طراحی مراحل در برخی قسمت ها گیم پلی بازی دستخوش تغییر می شود، مثلا در طول بازی چندین بار کنترل منجنیق های ساخته شده به دست لوکاست ها، که از تکنولوژی قرون وسطی استفاده می کنند را بر عهده می گیرید! این منجنیق ها قدرت زیادی داشته و جهت نابودی دشمنان عظیم الجثه بازی به کار می روند. در تعدادی از مراحل باید به کمک ربات های غول آسا به مصاف دشمنان بروید یا از ربات های مخصوصی جهت حمل وسایل سنگین استفاده کنید، کنترل این ربات ها کاملا مناسب و خوب طراحی شده و استفاده از آن ها تنوع خوبی به گیم پلی بازی می دهد.

بخش مولتی پلیر بازی این بار بزرگ تر و بهتر از قبل بازگشته تا دوباره بازیکن ها را برای ساعت های طولانی مشغول به خود کند. در این شماره شش مد برای بخش مولتی پلیر در نظر گرفته شده که از جمله آن ها می توان به Team Deathmatch اشاره کرد که در آن هر تیم دارای تعداد جان مشخصی می باشد که با کشته شدن هر یک از اعضا، یک جان کم شده و تیمی که امتیاز بیشتری کسب کند برنده بازی است. این سیستم باعث همکاری بیشتر بین اعضای تیم می گردد و نقش کار تیمی را در موفقیت پر رنگ تر می کند. دیگر مد این بخش Execution است که برای پیروزی در آن باید حریف را به کمک ضربات تمام کننده از بین ببرید. طراحی نقشه های این بخش به خوبی صورت پذیرفته و انجام بازی در هر کدام از آن ها لذت خاص خود را دارد. با پیشرفت در بخش مولتی پلیر و کسب XP بیشتر، Level شما ارتقا یافته و آیتم های با ارزشی برای شما آزاد می شود. هر چه Level شما بالاتر رود می توانید از Execution یا همان ضربات تمام کننده ویژه ای بهره ببرید که با به کار بردن این ضربات علاوه بر جذابیت ظاهری، می توانید XP بیشتری دریافت کنید. این ضربات تمام کننده تنوع زیادی داشته و بعضی از آن ها بسیار خشن و جالب می باشند. علاوه بر این شما می توانید بخش داستانی بازی که به صورت Co-op آنلاین از چهار بازیکن پشتیبانی می کند، را انجام دهید که به پایان بردن بازی به همراه دوستانتان لذت بخش خواهد بود. به طور خلاصه باید گفت بخش چند نفره بازی چنان کیفیتی دارد که حداقل تا زمان عرضه شماره بعدی برای شما خسته کننده نخواهد شد!

یکی از قسمت های پرطرفدار Gears of War 2 بخش Horde بود که در آن باید به تنهایی یا به کمک دوستانتان با امواج پر تعداد دشمنان روبرو می شدید. این قسمت از بازی دستخوش تغییرات زیادی شده و با نام Horde 2.0 وارد شماره سوم بازی شده است. مهم ترین تغییر این بخش ساخت Base و سپس ارتقا خصوصیات دفاعی Base می باشد. این خصوصیات دفاعی شامل استفاده از موانعی مانند سیم خاردار و یا استفاده از تیربار اتوماتیک بوده که این آیتم ها را به مرور می توانید ارتقا داده و از موانع قوی تری بهره ببرید. برای ارتقا به پول نیاز دارید که از کشتن دشمنان به دست می آید، این عامل باعث می شود که برای استفاده از ارتقا برنامه ریزی مناسبی داشته باشید و از این لحاظ تعادل خوبی بین قدرت دشمنان و قدرت مواضع دفاعی شما وجود دارد. در کل این بخش از بازی کاملا جذاب بوده و در مراحل پایانی سخت و نفس گیر دنبال می شود و می تواند برای مدت زمان طولانی شما را سرگرم کند. Beast بخش تازه وارد سری می باشد که تقریبا برعکس Horde عمل می کند. در این قسمت شما باید در نقش لوکاست ها به مصاف سربازان COG بروید. در ابتدا تعداد کمی لوکاست قابل انتخاب هستند که به مرور و با کشتن افراد COG می توانید از لوکاست های قوی تری بهره ببرید. نکته جالب این بخش این است که شخصیت های اصلی بازی نیز در ادامه به عنوان دشمن شما ظاهر خواهند شد که بسیار قوی تر از سربازان عادی بوده و تجربه این بخش را لذت بخش تر می کنند.

شماره اول Gears of War در زمان عرضه یک استاندارد گرافیکی برای بازی های کنسولی به شمار می آمد. استفاده بهینه از موتور Unreal Engine در کنار طراحی زیبای مراحل و استفاده از تکنیک های گرافیکی پیچیده موجب شد که این بازی به عنوان یک غول گرافیکی بر روی کنسول Xbox 360 مطرح شود. شماره دوم نیز از زیباترین بازی های Xbox 360 محسوب می شود و حال شماره سوم دوباره خود را در حد یکی از تماشایی ترین گرافیک ها بر روی Xbox 360 مطرح می کند. بازی در فصل تابستان رخ می دهد و دیگر تمام محیط بازی از بافت های خاکستری و تیره تشکیل نشده اند بلکه رنگ غالب محیط، رنگ سبز می باشد. بافت های بازی با کیفیت تر از قبل شده و طراحی چهره شخصیت ها نسبتا خوب انجام پذیرفته است. دورنمای محیط ها بسیار زیباست و در برخی مراحل به جای انجام بازی، در یک نقطه ایستاده و به دوردست ها خیره می شوید! نورپردازی بازی عالی طراحی شده و علاوه بر نورپردازی در روز، مراحلی که در طول شب انجام می شوند به کمک نورپردازی داینامیک، بسیار تماشایی و در خور تحسین ساخته شده اند. تخریب پذیری محیط نسبت به شماره قبلی بهبود یافته و با وجود اینکه کماکان محدود می باشد ولی در برخی مواقع سنگرها به طور کامل تخریب می شوند که این تخریب دارای جلوه خوبی بوده و کاملا طبیعی انجام می پذیرد. نکته مهمی که در مورد گرافیک بازی وجود دارد این است که با وجود این گرافیک عالی و شلوغ بودن مبارزات بازی، شاهد هیچ گونه افت فریمی در طول بازی نیستیم و از این نظر ارزش کار سازنده بیشتر مشخص می شود. دیگر نکته جالب بازی نداشتن هیچ گونه Loading در طول بازی می باشد و در واقع Loading های بین مراحل، در پس صحنه های نمایشی انجام می پذیرد. به طور خلاصه باید گفت که بخش گرافیک بازی فوق العاده طراحی شده و شاهد یکی از بهترین و زیباترین بازی های Xbox 360 خواهید بود که از نهایت قدرت این کنسول بهره گرفته است.

صداگذاری بازی همانند نسخه های قبل در حد بسیار خوبی بوده و دوبلورهای آشنای سری و همین طور دوبلورهای جدید کار خود را به خوبی انجام داده اند. افکت های صوتی بازی و صدای انفجارها و دیگر صداهای موجود در محیط نیز کیفیت خوبی داشته و کاملا شما را در حس و حال یک مبارزه واقعی قرار می دهد. موسیقی بازی کماکان زیبا و شنیدنی می باشد و برخی قطعات حماسی شما را میخکوب خواهد کرد. همچنین در بخش هایی از بازی که با صحنه های غم انگیز همراه است یک موسیقی ملایم و زیبا شما را با حس و حالی که اعضای گروه دلتا دارند آشنا می کند.

Gears of War 3 بدون شک یکی از بهترین بازی های کنسول Xbox 360 و از جمله بازی های بزرگ امسال می باشد. روایت زیبای داستان و پایان منطقی بازی، در کنار گیم پلی سریع و مهیج و گرافیک عالی یک تجربه ناب را برای شما به ارمغان می آورد. بعد از اتمام بخش تک نفره می توانید از بخش های Horde و Beast و همین طور بخش چند نفره عظیم بازی لذت ببرید. به پایان رساندن بخش تک نفره با توجه به درجه سختی انتخابی بین 10 تا 13 ساعت طول می کشد که با وجود بازی های 4 ساعته فراوانی که در بازار وجود دارد، طولانی به نظر می آید! آخرین شماره از سری Gears of War را می توان یک موفقیت دیگر برای این سری به حساب آورد به طوری که طرفداران این بازی تا مدت ها خاطره آن را از یاد نخواهند برد.

مطالب پیشنهادی:

مجموع امتیاز - 9

9

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گیم پلی سریع، نفس گیر، جذاب و خونین
بخش مولتی پلیر فوق العاده
گرافیک زیبا و تماشایی
موسیقی عالی
داستان خوب و روایت داستانی عالی
مدهای Horde و Beast تا مدت ها شما را سرگرم می کند
نقاط ضعف:
آسان بودن بازی بر روی دو درجه سختی ابتدایی
عدم تعادل بین قدرت و جذابیت اسلحه ها

User Rating: Be the first one !
برچسب ها

محمد شکری

گیم، کتاب، فیلم، فوتبال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن