ایکس باکس 360بررسی

بررسی بازی Gears of War 1

مطمئناً کسانی که نیم نگاهی به صنعت بازیهای ویدیویی دارند تا حدودی از اخبار موجود در این زمینه با خبرند و از وضعیت کنسولهای موجود مطلع هستند. معمولاً هر کنسول برای خود چند بازی اختصاصی دارد که خیلی ها آنرا با نام این بازیها می شناسند. در مورد XBOX 360 یکی از این بازیها شاهکاریست بنام Gears Of War که به اختصار GOW خوانده می شود و در سبک سوم شخص اکشن ساخته شده است.بالاخره بعد از کلی انتظار برای دارندگان کنسول مایکروسافت این بازی به بازار آمد و توانست رکوردهای جالبی را بنام خود ثبت کند. مانند رکورد فروش در مدت زمان دو هفته پس از عرضه. همچنین افزایش 50 درصدی در ثبت نام برای اشتراک طلایی (Gold Membership) در شبکه بازی آنلاین مایکروسافت XBOX LIVE !این بازی فوق العاده محصول شرکت Epic Games سازنده موتور گرافیکی Unreal Engine است که احتمالاً همه گیمرهای سطح متوسط به بالا نام این موتور گرافیکی قوی را شنیده اند. شرکت Epic Games که با ساخت بازی زیبای Unreal Tournament 2004 توانسته بود نظر موافق بسیاری از گیمرها را به خود جلب کند حال با ساخت بازی GOW توانست قدرت کار خود را به رخ همگان کشیده و به واقع نسل جدید بازیها را وارد صحنه رقابت کند. ناشر این بازی نیز شرکت مایکروسافت است.

داستان کلی بازی همانند خیلی از بازیهای دیگر مربوط به موجودات عجیبی است که Locust نام دارند و هدفی جز نابودی نسل انسانها و تسخیر کره زمین ندارند. طبق معمول نقش اصلی بازی باید با موجودات بیگانه مبارزه کند و به نوعی ناجی کره زمین و بشریت شود ! البته به همراه چند همرزم و نه به تنهایی. نقش اصلی بازی مردی قوی هیکل بنام مارکوس فینکس است که به جرم خیانت در زندان به سر می برد که در ابتدای بازی توسط یکی از همرزمان خود از زندان آزاد می شود. البته نه در یک عملیات مخفیانه بلکه بطور کاملاً واضح ! دلیل اینکه کسی جلوی آزاد شدن او را نمی گیرد اینست که کسی برای اینکار وجود ندارد و بقیه زندانیان نیز به دستور ژنرال هافمن آزاد شده اند. ژنرال هافمن رئیس گروه نظامی است که به اصطلاح COG خوانده می شوند. مارکوس هم بدلیل احتیاج هافمن به نیرو از زندان آزاد شده و مستقیماً از همانجا وارد جنگ می شود، اگرچه باز هم توسط هافمن سرزنش شده و متهم به نداشتن لیاقت برای پوشیدن یونیفرم نظامی می شود.

Gears of War 1

گرافیک بازی به طرز فوق العاده ای بالاست، به نحوی که از همان ابتدا نظر بیننده را بخود جلب می کند. جزئیات محیط اغلب به زیبایی به تصویر کشیده می شوند. جزئیات کاراکترهای بازی ، چه کاراکترهای اصلی و چه دشمنان، نیز بسیار بالاست. نکته جالب در مورد این بازی با این سطح گرافیک اینست که تقریباً در تمام طول بازی افت میزان فریم مشاهده نشده و بازی به صورت روان اجرا می شود. بازی از پنج مرحله کلی تشکیل شده است که در محیط های مختلف رخ می دهند. محیط های شهر، جنگل، معدن و … . یکی از مراحل بسیار زیبا و خیره کننده بازی مرحله ایست که در شب بارانی در محیط جنگل اتفاق میافتد که باران و ریزش آن بر تنه درختان به صورت بسیار زیبایی به تصویر کشیده شده است و رعد و برقهای متناوب نیز بر زیبایی محیط می افزایند. در کل گرافیک بازی در حال حاضر جزء بهترین گرافیک ها در میان بازیها قرار دارد و انجام بازی در حالت HD و در صفحه نمایشی با ابعاد بزرگ می تواند چشم هر بیننده ای را نوازش دهد.دوربین بازی نیز که در هنگام هدف گیری به پشت شانه کاراکتر منتقل می شود به خوبی محیط را پوشش می دهد. این دوربین در حالتی که با گرفتن دکمه A بصورت نیم خیز می دوید مانند مستندهای جنگی با لرزش و تکان به دنبال شما می آید و تصویر بسیار زیبا و جالبی را ایجاد می کند.

صداگذاری بازی نیز در سطح بسیار خوبی قرار داشته و تقریباً بی نقص انجام شده است. صدای سلاح های موجود، محیط اطراف و همینطور دشمنان در بازی به خوبی طراحی و کار شده است. سلاح های موجود همچون انواع مسلسل و همینطور نارنجک، هر کدام با صدای خاص خود به خوبی حس استفاده از آن سلاح را به گیمر منتقل می کنند. یکی از سلاح های اصلی بازی مسلسلی است که در زیر لوله آن یک اره زنجیری تعبیه شده است که در هنگام استفاده از این اره صدای کار کردن آن و همچنین تکه تکه شدن بدن دشمن حس خشنی را به بیننده القا می کند.

داستان بازی در حد متوسطی قرار دارد و همه مسائل و ابهامات در مورد داستان برطرف نمی شود اما اکشن موجود در بازی تقریباً این کاستی ها را پوشش داده است.کنترل بازی و یا به اصطلاح Gameplay نیز در حد خوبی قرار دارد و حرکت در محیط و همچنین تیر اندازی، پناه گرفتن پشت دیوارها و موانع موجود و همینطور دویدن بصورت نیم خیز به آسانی قابل انجام است.سنگرگیری و پناه گرفتن پشت موانع و دیوارها یکی از ارکان اصلی در انجام این بازی مهیج است. بطوریکه اگر در هنگام تیراندازی فکری برای پناه گرفتن نکرده باشید براحتی مورد هدف دشمن قرار گرفته و از پای در خواهید آمد. نکته مثبت در تیر اندازی هنگام پناه گرفتن در پشت موانع اینست که احتیاجی به خروج کامل از پشت مانع وجود نداشته و براحتی می توان مانند دنیای واقعی فقط سلاح را از پشت مانع بیرون آورده و تیر اندازی کرد که البته باز هم مثل واقعیت تیر اندازی در این حالت دقت لازم را ندارد و فقط برای اهداف نزدیک می تواند موثر باشد و برای اهداف دورتر تقریباً با هدر رفتن مهمات همراه است. اگر بخواهید از پشت مانع با هدف گیری شلیک کنید، باز هم احتیاجی به خروج کامل از پشت سنگر وجود نداشته و با کمی بیرون آوردن بالا تنه می توان هدف گیری کرده و شلیک کرد و سریعاً به حالت اولیه پناه گیری بازگشت. همچنین در حالت پناه گیری برای تعویض محل از پشت یک سنگر به سنگر مجاور می توان با زدن تنها یک دکمه بصورت خودکار شخصیت تحت کنترل را به محل مورد نظر فرستاد. امکان شیرجه زدن در هنگام حرکت نیز وجود داشته و می توان براحتی با فشردن دکمه A در جهت های مختلف شیرجه زد که این قابلیت در مبارزات بسیار موثر است. در برخی مراحل بازی امکان فرمان دادن به افراد همراه نیز وجود دارد. بطور معمول در طول بازی همیشه یک نفر و در برخی موارد تا سه نفر همراه مارکوس، شخصیت اصلی بازی، هستند که آنها نیز در مبارزات شرکت کرده و تا حدودی به مارکوس کمک می کنند.

Gears of War 1

در همه مراحل بجز در مواقع خاص و نادر همراهان ما در بازی کشته نمی شوند، فقط در صورتی که به شدت مورد هدف قرار بگیرند روی زمین می افتند و باید یکی دیگر ار همراهان که اغلب مارکوس است به بالای سر همراه مجروح رفته و او را از زمین بلند کند و البته در صورتی که بالای سر همراه نروید خود او بعد از به پایان رسیدن مبارزه کنونی از جای خود بلند می شود! خود مارکوس در صورتی که شدت صدمات زیاد باشد جان خود را از دست می دهد و در این صورت بازی از Checkpoint قبلی ادامه می یابد. بازی برای نشان دادن وخامت حال مارکوس و یا دیگر شخصیتهای تحت کنترل گیمر از شکل یک جمجمه به همراه یک دنده استفاده می کند، که به نسبت شدت صدمات وارده پر رنگ تر می شود و اگر سریعاً سنگر نگیرید با خوردن چند تیر دیگر جان خود را از دست می دهید. در صورتی که به موقع سنگر بگیرید به تدریج رنگ قرمز علامت ظاهر شده کمتر شده و محو می شود که در این حالت شخصیت مورد نظر در وضعیت مناسب قرار دارد.سیستم ذخیره بازی نیز بصورت Checkpoint و خودکار می باشد و خود گیمر توان ذخیره بازی در محل دلخواه را ندارد. البته خوشبختانه اغلب این Checkpoint ها در فاصله های مناسبی از یکدیگر قرار داشته و مشکلی در ادامه بازی بوجود نمی آورند و در صورت مرگ مارکوس، یا در مواقع خاص، مرگ همراه مارکوس، بازی به نقطه ذخیره سازی قبل بر می گردد که اغلب فاصله زیاد دوری تا محل کنونی ندارد. در کل سیستم ذخیره سازی بازی خوب عمل می کند.
هوش مصنوعی دشمنانی که توسط کامپیوتر کنترل می شوند در حد خوبی قرار دارد و کمتر کارهای عجیب و غریب انجام می دهند و در مبارزه با شما خوب عمل می کنند. البته مواقعی هم بوجود می آید که وقتی یکی از آنها پشت مانعی سنگر گرفته و فقط بخشی از بدنش در تیر رس شما قرار دارد، شما می توانید با هدف قرار دادن همان منطقه دشمن را از پای در بیاورید بدون اینکه حریف مقابل سعی در تعویض موقعیت و فرار از تیر رس شما داشته باشد!بازی دارای سه درجه سختی بنامهای Casual که حالت نرمال را دارد، Hardcore که در حد سخت قرار دارد و نیز Insane که همانطور که از نامش پیداست در حد دیوانه واری سخت است، می باشد. البته درجه Insane در ابتدای کار باز نیست و باید حتماً یکبار بازی را تا انتها بروید تا این درجه آزاد شود. یکی از نکات مثبت موجود در بازی این مطلب است که شما هر بار که میخواهید وارد بازی شده و آنرا ادامه دهید بدون توجه به درجه سختی که بازی را قبلاً با آن انجام داده اید می توانید این درجه سختی را تغییر دهید. البته میزان سختی بازی در هنگام پیشرفت در بازی به تدریج بیشتر می شود بطوریکه در درجه سختی Casual در مراحل پایانی بازی، سختی به حدی بالا می رود که تقریباً مانند شروع بازی با سختی Hardcore است. همین مساله در مورد درجه Hardcore نیز وجود دارد.به پایان رساندن بازی بسته به میزان سختی آن شاید بین 10 تا 12 ساعت زمان ببرد

دشمنان موجود در بازی انواع مختلفی دارند، از جمله آنها می توان به موجوداتی که از نظر ترکیب بدنی شبیه انسانها هستند اشاره کرد که دارای سلاحهای مختلفی مانند مسلسل و یا سلاحهایی همچون موشک انداز می باشند. موجودات دیگری نیز وجود دارند که غول پیکر تر بوده ولی فاقد قدرت بینایی هستند و با استفاده از صدای تولید شده از جانب شما به سمت شما حمله ور می شوند. این موجودات را نمی توان با سلاحهای عادی از بین برد و فقط سلاحی بنام Hammer Of Dawn وجود دارد که برای استفاده از آن نیز باید شرایط خاصی مهیا باشد مانند قرار داشتن در فضای باز و نیز حضور ماهواره در منطقه بالای سر شما. این سلاح با استفاده از لیزر محل دشمن را برای ماهواره تعیین می کند و سپس ماهواره با شلیک اشعه های قوی لیزر هدف را نابود می کند. موجودات دیگری همانند عنکبوتهای بسیار بزرگ نیز در بازی وجود دارند که جنگیدن با هر کدام تاکتیک خاص خود را می طلبد.

تعویض خشاب اسلحه از اهمیت خاصی برخوردار است، به این صورت که هر بار بازیکن قصد تعویض خشاب دارد خطی در زیر عکس اسلحه ظاهر می شود که دارای قسمتهای مختلفی است، هنگام تعویض خشاب نشانگر کوچکی از ابتدا تا انتهای این خط حرکت می کند که بسته به اینکه گیمر در کجای این خط دکمه تعویض خشاب را بزند حالتهای مختلفی بوجود می آید. بخش کوچک سفیدی وجود دارد که اگر بتوانید روی آن خشاب را تعویض کنید علاوه بر تعویض سریع خشاب برای چند ثانیه آینده تیرهای پر شده در خشاب دارای قدرت مضاعفی بوده و از بین بردن دشمنان با این تیرها آسانتر می باشد. از این تکنیک باید در از بین بردن دشمنان در درجه های سختی بالا حتماً استفاده کرد. در نقطه مقابل اگر خارج از خط سفید که بهترین حالت بوده و یا خط خاکستری که حالت تعویض سریع خشاب بدون قوی کردن تیر است، دکمه تعویض خشاب زده شود سلاح گیر کرده و تعویض خشاب آن زمان بیشتری می برد که بعضی مواقع می تواند سر شما را به باد دهد!

حالت تک نفره بازی به اندازه کافی هیجان انگیز است که براحتی هر گیمری را ساعتها پای GOW میخکوب کند. علاوه بر حالت تکنفره حالتهای دیگری وجود دارند. از حالتهای مختلف برای انجام بازی می توان به حالت Split Screen اشاره کرد که در این حالت در صورتی که دو عدد کنترلر برای کنسول خود دارید می توانید با کمک یکی از دوستان خود و در حالتی که صفحه از وسط نصف شده است بازی را انجام دهید که در این وضعیت به علت کنترل شدن دو شخصیت توسط انسان کار راحت تر شده و راحت تر می توان در بازی پیش رفت. همچنین قابلیت استفاده از LAN در بازی قرار داده شده است که اگر دو کنسول XBOX 360 را با استفاده از LAN به هم متصل کنید می توانید در دو تلویزیون جدای از هم به همراه دوستان خود بازی را انجام داده و از لذت بازی دو نفره در دو صفحه نمایش مجزا بهره مند شوید. همینطور حالتی بنام Co-Op وجود دارد که در محیط XBOX LIVE می توانید با افراد دیگری که در این محیط حضور دارند بازی را به جلو پیش ببرید و هر کس نقش یکی از کاراکترها را بازی کند. در این حالت داستان اصلی بازی را دنبال می کنید. در حالت Co-Op نکته جالب اینست که لازم نیست حتماً بازی را از ابتدا در این حالت شروع کنید و می توانید از ادامه Saveهای قبلی خود در حالت Co-Op پیش بروید.

Gears of War 1

از دیگر حالتهای موجود در محیط شبکه می توان به حالت Versus اشاره کرد که دارای حالتهای مختلفی از بازیست. در حالت Warzone بازیکنان در دو گروه قرار گرفته و وظیفه هر گروه از بین بردن افراد گروه مقابل است و هر گروه بتواند زودتر گروه حریف را شکست دهد برنده خواهد بود.

در حالت Assassination یک نفر نقش رئیس گروه را دارد و سه نفر باقیمانده باید از او محافظت کنند. در حالت Execution پس از اینکه دشمن روی زمین افتاد باید بالای سر او رفته و ضربه نهایی را وارد کرد و اگر اینکار را انجام ندهید حریف شما با زدن دکمه A بصورت پشت سرهم و سریع می تواند سلامتی خود را باز یابد. در حالت Versus می توان در نقش موجودات غیر انسان نیز قرار گرفت و علیه گروه انسانها مبارزه کرد. بازی در حالت آنلاین و در مدهای مختلف هیجان دوچندانی را برای گیمرها به ارمغان می آورد.

در مورد Achievement ها هم نکات جالبی وجود دارد. بازی برای انجام هر کدام از 5 مرحله در هر کدام از درجه های سختی به شما امتیاز می دهد و نکته جالب در این مورد اینست که اگر یک مرحله را در درجه سختی بالاتری تمام کنید امتیاز به پایان رساندن آن در درجه آسانتر نیز به شما داده خواهد شد. بطور مثال به پایان رساندن یک مرحله در درجه سختی Hardcore امتیاز بازی کردن همان مرحله در حالت Casual را نیز به شما خواهد داد. همچنین جمع آوری گردنبندهایی بنام COG Tag در طول بازی، تعویض خشاب در حالت عالی برای 25 بار و همینطور تعویض خشاب در حالت عالی برای 5 بار متوالی از دیگر Achievement هایی است که می توانید کسب کنید. البته تعداد زیادی Achievement وجود دارند که بخشی از آنها مربوط به بازی در محیط Live هستند.

جذابیت بازی آنقدر بالاست که براحتی می توان آنرا برای چند بار از ابتدا تا آنها رفته و باز هم لذت به پایان رساندن آن را احساس کرد.در پایان تنها توصیه ای که داریم اینست که اگر به کنسول XBOX 360 دسترسی دارید و هنوز این بازی زیبا را انجام نداده اید، لحظه ای در تهیه و انجام این بازی فوق العاده تأمل نکنید.,نقد Gears of War,نقد Gears of War,مطمئناً کسانی که نیم نگاهی به صنعت بازیهای ویدئویی دارند تا حدودی از اخبار موجود در این زمینه با خبرند و از وضعیت کنسولهای موجود مطلع هستند. معمولاً هر کنسول برای خود چند بازی اختصاصی دارد که خیلی ها آنرا با نام این بازیها می شناسند. در مورد XBOX 360 یکی از این بازیها شاهکاریست بنام Gears Of War که به اختصار GOW خوانده می شود و در سبک سوم شخص اکشن ساخته شده است.بالاخره بعد از کلی انتظار برای دارندگان کنسول مایکروسافت این بازی به بازار آمد و توانست رکوردهای جالبی را بنام خود ثبت کند. مانند رکورد فروش در مدت زمان دو هفته پس از عرضه. همچنین افزایش 50 درصدی در ثبت نام برای اشتراک طلایی (Gold Membership) در شبکه بازی آنلاین مایکروسافت XBOX LIVE !این بازی فوق العاده محصول شرکت Epic Games سازنده موتور گرافیکی Unreal Engine است که احتمالاً همه گیمرهای سطح متوسط به بالا نام این موتور گرافیکی قوی را شنیده اند. شرکت Epic Games که با ساخت بازی زیبای Unreal Tournament 2004 توانسته بود نظر موافق بسیاری از گیمرها را به خود جلب کند حال با ساخت بازی GOW توانست قدرت کار خود را به رخ همگان کشیده و به واقع نسل جدید بازیها را وارد صحنه رقابت کند. ناشر این بازی نیز شرکت مایکروسافت است.

مجموع امتیاز - 9

9

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گرافیک فوق العاده بالا
صداگذاری عالی
Gameplay بسیار خوب در حالتهای تکنفره، چند نفره و آنلاین
نقاط ضعف:
ضعف داستانی و ابهامات برطرف نشده

User Rating: 3.76 ( 4 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.