ایکس باکس سری ایکسبررسی بازیبررسی ویدیویی بازی هاپلی استیشن 5کامپیوتر

بررسی بازی Tekken 8

تاریخچه Tekken با نقاط تاریک و روشن بسیاری همراه است. از دوران افول با نسخه چهارم و ششم تا بازگشت به اوج با Tekken 5 و 7 که هر کدام به خوبی توانستند مورد توجه گیمرها قرار گیرند و زمان زیادی را در بازار به عنوان اثری موفق باقی بمانند. حالا اما وارد مرحله جدیدی از دوران باز‌ی‌های مبارزه‌ای شده‌ایم. سبکی که با حضور عناوینی همچون Street Fighter 6 و Mortal Kombat 1 به اوج بازگشته و هیچ‌چیز بهتر از یک بازی Tekken باکیفیت نمی‌تواند آن را آماده جذب میلیون‌ها گیمر جدید کند. اتفاقی که اکنون رخ داده و شاهد عرضه یکی از بهترین نسخه‌های این مجموعه طی سال‌ها حضورش در صنعت بازی هستیم.

بررسی ویدیویی را در یوتوب تماشا کنید

بازی Tekken 8 توانسته تمام نکات مثبت گذشته را یک جا جمع کرده و آنها در کنار قابلیت‌های جدیدی قرار دهد که کمک بسیاری به ایجاد حس تازگی در گیم‌پلی کرده‌اند. تکرار و نداشتن حرفی تازه، آفتی بود که سال‌ها بازی‌های سبک Fighting درگیر آن بودند و حالا شاهد تغییراتی گسترده و کارآمد هستیم که جان دوباره‌ای به این ژانر داده‌اند. بدون شک Tekken 8 یکی از بهترین بازی‌های مبارزه‌ای این نسل است و می‌تواند به خصوص با بخش آنلاین خود مخاطب‌ها را سرگرم کند. فرصتی که به سخت‌ترین شکل ممکن در اختیار گیمرهای ایرانی قرار گرفته. محدودیت‌های اینترنتی باعث شده تا بخش عمده‌ای از گیمرهای داخلی امکان اتصال به بخش آنلاین بازی و تجربه این قسمت را نداشته باشند اما در هر صورت Tekken 8 با دیگر قابلیت‌ها و نکات خود می‌تواند آنها را برای ساعت‌ها سرگرم کرده و رقابت‌های نفس‌گیری را در میان آنها شکل دهد.

اگر عجیب‌ترین داستان‌های صنعت بازی را رده‌بندی کنیم، بدون شک مجموعه Tekken در رتبه‌های بالایی آن قرار می‌گیرد. داستانی که در بیش از 10 نسخه مختلف دنبال شده و هر بار روایت‌گر روابط پیچیده و بی‌انتهای خانواده میشیما است. خانواده‌ای که اعضای مختلف آن هسته اصلی داستان مجموعه را طی چند دهه اخیر شکل داده و حالا باز هم شاهد درگیری جدیدی میان آنها در Tekken 8 هستیم. بعد از خارج شدن هیهاچی (Heihachi) از داستان که شاید حتی دائمی هم نباشد، اینبار شاهد وارد شدن درگیری جین و کازویا به مرحله‌ای تازه هستیم. پدر و پسری که برای سال‌هاست با یکدیگر درگیر هستند و اینبار مبارزه آنها جنبه‌ای جهانی به خود گرفته. کازویا که قدرت خانواده میشیما (Mishima) را در اختیار گرفته، تورنومنتی جدید را شروع کرده و از نماینده کشورهای مختلف برای حضور در آن دعوت می‌کند. البته این دعوت بدون هزینه نیست و شکست هر نماینده‌ای به معنی پایان کار کشور آن مبارز است. کازویا اینبار به سیم آخر زده و امنیت جهانی را تهدید می‌کند. مسلما جین کازاما بهترین گزینه برای مقابله با پدرش است و در این مسیر دیگر شخصیت‌های حاضر در بازی به او کمک می‌کنند. شخصیتی‌هایی که طی نسخه‌های مختلف مجموعه معرفی شده و حالا هر کدام دارای پس‌زمینه داستانی خاص، هدف‌گذاری و مشخصه‌های فردی متفاوتی هستند. البته موضوع به همین جا خاتمه پیدا نمی‌کند و شاهد حضور سه شخصیت اصلی جدید در بازی هستیم که بعضا نقش کلیدی‌ در داستان ایفا می‌کنند. این روزها بخش داستانی در بازی‌های مبارزه‌ای از اهمیت بالایی برخوردار شده و سازندگان Tekken سعی کرده‌اند رویکرد جدی‌تری به این حالت داشته باشند. آنها یکبار برای انجام این کار در ششمین قسمت مجموعه با شکستی جبران‌ناپذیر روبرو شدند اما اینبار به خوبی از اشتباهات گذشته درس گرفته و حالت داستانی جذابی را تحت عنوان The Dark Awakens ارائه کرده‌اند. بخشی از بازی که در قالب 15 فصل دنبال می‌شود و طی آن جریان اصلی داستان Tekken 8 روایت می‌شود. با اینکه رویکرد فعلی با این کیفیت برای ساخته Bandai Namco بی‌سابقه است اما باز هم نتوانسته در سطح و اندازه بازی‌های NetherRealm قرار گیرد. سازندگان بازی سعی کرده‌اند به شکل خاص در این بخش روی میان‌پرده‌های باکیفیت تمرکز کنند تا روایت بهتری را برای داستان رقم بزنند اما این اصل ماجراست که چنگی به دل نمی‌زند و نهایتا بعد از مدتی فراموش می‌شود.

هرچند در The Dark Awakens شاهد روایت اصلی داستان هستیم اما همچنان بازی این فرصت را به شما می‌دهد تا سرنوشت دیگر شخصیت‌های موجود را مورد بررسی قرار دهید. برای هر کدام از شخصیت‌ها به شکل پیش‌فرض پنج مبارزه قرار گرفته که به سرعت پایان یافته و با یک میان‌پرده سینمایی همراه می‌شود. هرچند رویکرد کلی این بخش در نسخه‌های پیشین هم وجود داشت اما اینبار به مراتب خلاصه‌تر و کوتاه‌تر دنبال می‌شود و شرایطی را رقم زده که نهایتا به اندک بودن محتوای بازی برای تجربه تک نفره و آفلاین منتهی شده. عملا شما به جز این حالت و بخش داستانی اصلی تنها فرصت تجربه بخش دیگر تحت عنوان Arcade را دارید که پیچیدگی خاصی ندارد اما می‌تواند برای چند ساعتی شما را سرگرم کند. در این حالت بایستی یک اوتار برای خود ساخته و آن را شخصی‌سازی کنید، وارد یک مرکز آرکید شده و به مبارزه با دیگر شخصیت‌ها بپردازید تا جوایز بیشتری را کسب کنید. هرچند بعضا نکات آموزشی در این بخش می‌توانند به بهبود کلی تجربه بازی کمک کنند اما ذات اصلی قسمت Arcade در حالت آنلاین آن نهفته شده که به شما فرصت می‌دهد تا با دیگر گیمرها به رقابت بپردازید. هرچه در زمینه تجربه تک نفره و آفلاین بازی خلاصه و مختصر است، در حالت آنلاین تمام کمبود‌های خود را جبران می‌کند. به جز انواع حالت‌های آنلاین شما می‌توانید در قسمت آرکید، تجربه‌ای متفاوت از رقابت با گیمرهای آنلاین را پیش روی خود ببینید. جدا از این، بازی از دید پس‌زمینه فنی بخش آنلاین شرایطی ایده‌آل را تجربه می‌کند که تاکنون در این سری بی‌سابقه بوده. اگر بتوانید تمام موانع موجود برای اتصال آنلاین بازی را پشت سر بگذارید، این فرصت را به دست می‌آورید که یکی از بهترین بازی‌های آنلاین مبارزه‌ای را در سال 2024 تجربه کنید. برای سال‌ها ضعف NetCode بازی‌های مبارزه‌ای و به خصوص مجموعه Tekken باعث شده بود تا همچنان اولویت‌ رقابت‌ها به حالت Local خلاصه شود اما حالا می‌توان گفت که اگر از دید اینترنتی با ضعفی روبرو نباشید، Tekken 8 بهترین تجربه ممکن را با حداقل تاخیر و لگ ارائه می‌کند. موضوعی که توضیح دادیم با توجه به محدودیت‌های اینترنت ایران به راحتی در اختیار گیمرهای داخلی قرار نمی‌گیرد.

خارج از بحث محتوایی، Tekken 8 با تغییری اساسی در گیم‌پلی همراه شده که جانی دوباره به این مجموعه و مبارزات نفس‌گیر آن داده. در این نسخه شاهد معرفی قابلیتی تحت عنوان Heat هستیم. قابلیتی که در راستای تمرکز بیشتر روی استراتژی تهاجمی بنا شده و به خوبی توانسته تا از عهده وظیفه خود بربیاید. این قابلیت جدید به شما اجازه می‌دهد تا حتی در باوجود گارد دفاعی از سمت مقابل، مقدار اندکی صدمه به حریف وارد کنید. البته این تنها امتیاز اضافه Heat نیست و با استفاده از آن بازی به شما فرصت می‌دهد تا فنون معمول را به شکل ویژه‌ اجرا کرده یا حتی فنونی اختصاصی را به کار گیرید که می‌توانند تکنیک‌های دفاعی حریف را از بین ببرند. سازندگان بازی به دنبال این بوده‌اند که جریان Tekken 8 را بیش از همیشه به سمت تهاجم سوق دهند و در این راه به موفقیت بزرگی رسیده‌اند. اگر از فرایند فرسایشی دفاع‌های مستحکم گذشته خسته شده‌اید، هشتمین قسمت از این مجموعه، اثری ایده‌آل برای شماست. عنوانی که تمام تلاش خود را به کار گرفته تا جریانی سریع، نفس گیر و جذاب را ایجاد کند. بخشی که می‌توانست با قرار گرفتن در کنار Heat، تعادل کلی بازی را از بین ببرد، تنوع بالای شخصیت‌های قابل انتخاب است. برای اولین در تاریخ این مجموعه، سازندگان Tekken 8، فنون تمامی شخصیت‌های بازی را از به‌روز کرده و حتی به مجموعه آنها چند حرکت جدید اضافه کرده‌اند تا به شکل کلی همچنان جریان گیم‌پلی متعادل و درست جلو برود. در این میان بایستی به سه شخصیت جدید بازی هم اشاره کنیم که از دید طراحی فنون در سطح خوبی قرار گرفته و هر کدام نماینده استایل مبارزه‌ای کاملا متفاوتی هستند که البته با چالش‌های مختلفی همراه است. در این میان نباید Rage Art را هم فراموش کرد که در نسخه پیشین برای اولین‌بار معرفی شد و اینبار با تغییراتی همراه بوده که به بهبود کلی بازی کمک کرده. هرچه این فرم از حمله به عنوان یک شانس دوباره در بازی پیاده‌سازی شده اما برخی قابلیت‌های جانبی‌اش به Heat منتقل شده تا گیمر بتواند برای تهاجم بیشتر در بازی سناریو مشخصی را دنبال کند و جریان کلی از فشار دادن مداوم یک کلید یا اجرای یک فن خاص دور شود.

در نهایت نباید گرافیک، صداگذاری و موسیقی بازی را فراموش کرد. بازی Tekken 8 اولین اثر مبارزه‌ای است که با موتور گرافیکی Unreal Engine 5 ساخته شده و از این رو با گرافیکی خارق‌العاده همراه شده است. محیط‌های بازی پر هستند از جزئیات خیره‌کننده و مدل‌سازی شخصیت‌های قابل بازی هم در بالاترین سطح خود قرار گرفته‌اند. بدون شک هشتمین قسمت از مجموعه Tekken، یکی از چشم‌نوازترین بازی‌هایی است که طی سال‌های اخیر منتشر شده و تنها به همین جا بسنده نکرده. اینبار تخریب‌پذیری محیط‌ها در سطح بالاتری قرار گرفته و به جز تاثیر مستقیم روی گیم‌پلی، جلوه‌های بصری بازی را وارد مرحله‌ای تازه کرده. در این نسخه شاهد استفاده از انیمیشن‌هایی کاملا جدید هستیم که به بهبود وضعیت بصری بازی کمک قابل توجهی کرده. به شکل کلی می‌توان گفت که Tekken 8 در این زمینه ضعف خاصی ندارد و یکی از بهترین محصولاتی است که از سوی تیم تولید بازی روانه بازار شده. همین رویه در زمینه موسیقی و صداگذاری بازی هم صدق می‌کند. درست مانند گرافیک و جلوه‌های بصری، تیم سازنده در این زمینه هم تمامی داشته‌های قدیمی خود را کنار گذاشته و همه چیز را از نو و با بهترین کیفیت ممکن در بازی گنجانده. ترکیب ایجاد شده در این چند زمینه نهایتا به اثری منتهی شده‌ که از دید صدا و گرافیک می‌تواند هر گیمری را راضی کرده و نظر آنها را جلب کند. Tekken 8 یکی از بهترین قسمت‌های این مجموعه محبوب است و تغییرات اعمال شده در آن به شکل‌گیری تجربه‌ای سریع و نفس‌گیر کمک زیادی کرده. اثری که هرچند اندک‌ کمبود‌هایی را در بخش تک نفره و آفلاین به خود می‌بیند اما تمامی آنها را در حالت آنلاین جبران کرده.

امتیاز بازی‌سنتر - 9

9

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
جلوه‌های گرافیکی و انیمیشن‌های چشم‌نواز
طراحی خوبی محیط‌ها
تاثیر خوب تخریب‌پذیری روی گیم‌پلی
افزایش تمرکز بازی روی استراتژی‌های تهاجمی
وجود 32 شخصیت متنوع و باکیفیت
حالت آنلاین مفصل و کامل
امکانات متعدد در بخش شخصی‌سازی
نقاط ضعف:
کمبود محتوای بازی در بخش تک نفره و آفلاین
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS5 بررسی شده است

User Rating: 4.51 ( 6 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا