بررسی بازیپلی استیشن 4

بررسی بازی Stubbs the Zombie: Rebel Without a Pulse

عشق در زمان وبا

در سال‌های نه چندان دور، این زامبی‌ها بودند که به موضوع اصلی داستان‌های مختلف در سینما و بازی‌های ویدئویی تبدیل شده‌بودند. همچنین داستان‌ها و کامیک‌بوک‌های فراوانی از این موجودات وحشتناک نوشته و طراحی شدند که هر کدام در زمان خودشان به نوعی با استقبال بسیاز زیاد مخاطبین روبرو شده‌اند تا ب تا استفاده از زامبی‌ها در دنیای سرگرمی به محور اصلی جذب درآمد تبدیل شود. حضور زامبی‌ها در چهارچوب بازی‌های ویدئویی به مراتب بیشتر از هر مدیای دیگری بوده که همین امر باعث متولد شدن عناوین بزرگ و مشهوری نیز شده است. عناوینی که هنوز هم در قالب همین موضوع به کار خود ادامه می‌دهند. اما در این بین یک عنوان بود که تفاوت بسیار زیادی با همه بازی‌های زامبی محور منتشر شده تا آن زمان داشت. در سال 2005 عنوان Stubbs the Zombie توسط استودیوی Wideload Games ساخته شد و ما را با بخش جدیدی از دنیای زامبی‌ها آشنا کرد. این‌بار خود ما در نقش یک زامبی هستیم و باید ملتی را بخوریم و از خون وجودشان لذت ببریم. حال بعد از گذشت بیش از یک دهه با بررسی نسخه ریمستر بازی در خدمت شما هستیم.

پیش از آنکه به بهانه ارتقای سطح ویروس زامبی‌ها به موتور سواری مشغول بشوند و اسلحه به دست بگیردند ما در بازی Stubbs the Zombie in Rebel Without a Pulse با یک زامبی همه فن حریف همراه هستیم که مرزهای توانایی‌های این هیولا را دگرگون می‌کند.. Stubbs the Zombie یک عنوان سوم شخص در سبک اکشن ماجراجویی است که داستان مردی عاشق با نام استوبس (Stubbs) را دنبال می‌کند که در انتهای عشق نافرجامش به یک زامبی تبدیل می‌شود. داستان از این قرار است که استوبس عاشق دختری است ولی پدر دخترخانم داستان ما از این رابطه ناراضی‌ است و درنهایت این مخالفت باعث می‌شود که استوبس توسط پدر دوست دخترش به قتل برسد. سال‌ها از این ماجرا می‌گذرد، معشوقه استوبس ازدواج کرده و صاحب فرزند پسری می‌شود که آن پسر بعد از مدت‌ها روی مزار و سنگ قبر استوبس شهری مدرن بنا می‌کند. استوبس از این قضایا خشمگین می‌شود و برمی‌خیزد ولی این برخواستن نه به شکل یک روح بلکه به شکل یک زامبی است. او بلند شده تا انتقام خود را در قالب به آشوب کشیدن دنیا به سرانجام برساند.

Stubbs the Zombie_20210328134406

داستان بازی به این شکل ساده و پیش‌پا افتاده است و فقط بهانه‌ی است تا ماجراجویی ما در شکل یک زامبی شروع شود. همان‌طور که در بالا هم به آن اشاره کردیم برخلاف سایر عناوین زامبی محور این‌بار ما در نقش یک زامبی هستیم و نه تنها باید شهری را به آشوب بکشیم بلکه اساس گیم‌پلی بازی بر همین روال پیاده‌ شده. قرار گرفتن در نقش زامبی که کاری جز خوردن و تیکه پاره کردن ندارد و کلیت گیم پلی بازی نیز به همین شکل است. استوبس که حالا به یک زامبی تبدیل شده ، کلاهی بر سر ، یک نخ سیگار بر لب و نصف بدنش هم پاره پاره شده و دنده‌هایش بیرون زده است. با این حال او با سرعت حرکت می‌کند و عطش تمام نشدنی به تکه‌پاره کردن و خوردن گوشت انسان‌های دیگر دارد. به‌خصوص علاقه خاصی به طعم مغز و کله انسان‌ها از خود نشان می‌دهد. همان‌طور که اشاره کردیم اساس گیم‌پلی به همین مورد خلاصه شده : نزدیک شدن به یک انسان ، خوردن وی و در نهایت تبدیل کردن او و دیگر انسان‌ها به  زامبی‎‌های جدید.

با این که گیم‌پلی بازی تنوع زیادی ندارد اما سازندگان سعی کرده‌اند تا امکانات و قدرت‌های مختلفی را در اختیار زامبی داستان ما قرار بدهند. در برخی از مراحل ما توانایی و امکان کنترل وسایل نقلیه از جمله تانک و قدرت‌های مختلفی از جمله پرتاب دست با حالت انفجاری را داریم که از جمله ویژگی‌های گیم‌پلی است که سازندگان با تزریق این موارد تلاش دارند بازی را از یکنواختی خارج کنند. با وجود این موارد، رسیدن به یک انسان سالم و خوردن یا تیکه پاره کردن آن و به همین ترتیب مشاهده تبدیل شدن او به یک زامبی از جمله موارد جذاب و شگفت‌انگیز بازی است که تا انتها همچنان جذابیت خودش را حفظ می‌کند. اگر بخواهیم گیم‌پلی بازی را در زمان حال مورد بررسی قرار بدهیم که باید بگوییم بازی بسیار ساده است و به مرور لذت خودش را از دست می‌دهد. هوش مصنوعی تعریف چندانی ندارد و حتی اگر بخواهیم بازی را از نظر سال 2005 مورد بررسی قرار دهیم، همچنان هوش‌مصنوعی بازی ضعیف است.

اما نکته‌ی که نظر من را بیشتر از هر چیزی به خودش جلب کرد، طراحی شهری است که اتفاقات داستان ما در آن رخ می‌دهد. با این که تم داستانی بازی دهه 60 – 50 میلادی را به تصویر می‌کشد اما تکلونوژی‌های موجود شهری ایده‌آل و مدرن و بسیار پیشرفته را نشان می‌دهد که ماشین‌های پرنده و قطار‌های سریع‌السیری که روی یک ریل خط هوایی در حال حرکت هستند از جمله موارد ساده از تعریف تکنولوژی است. روبرو شدن با چنین موقعیتی آن هم در سال 2005 قبل از این که آقای «کن ‌لوین» ما را با دنیای شهری مدرن اما آشوب زده روبرو کند؛ شگفت انگیز است. ما در بازی Stubbs the Zombie به وضوح، سنگ‌بنای فروپاشی یک دنیای مدرن را به دستان خودمان رقم می‌زنیم. با این که سطح گرافیک بازی از نظر یک عنوان ریمستر آنچنان رشدی نکرده است اما آنچنان اذیت کننده نیست اما افتک‌های صوتی و بخش صداگذاری بازی چه از نظر سال 2005 و چه در زمان امروز تعریف چندانی ندارد.

حرف آخر:

رشد روزافزون عناوین بازسازی شده در سال‌های اخیر باعث شده تا بازی کردن عناوین قدیمی و کلاسیک به امری عادی تبدیل شود به طوری که اگر به عنوان یک مخاطب قدیمی و کهنه‌کار در حال انجام بازی‌های روز هستید، گویی زندگی برایمان دوباره تکار شده است و چاره دیگری جز کنارآمدن با این روند نداریم. اما بیشتر از همه تجربه Stubbs the Zombie این امکان را به مان می‌دهد تا این بار زندگی را زاویه دید یک زامبی نگاه کنیم. شاید افرادی در دوربرمان وجود دارند که همین الان دوست داریم یک لقمه چپشان کنیم.

امتیاز بازی‌سنتر - 6

6

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
قرار گرفتن در نقش یک زامبی
به آشوب کشیدن یک شهر مدرن
آشنا شدن با یک زامبی دوست داشتنی
نقاط ضعف:
به عنوان یک اثر ریمستر آنچنان تغییرات شگفت انگیزی ندارد
بسیاری از مکانیک ها به خاطر زمان کهنه شده اند
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: 3.23 ( 5 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا