بررسی بازیپلی استیشن 5

بررسی بازی Stellar Blade

زمانی که صحبت از یک بازی انحصاری برای کنسول پلی استیشن ۵ به میان می‌آید – با توجه به سوابق این شرکت – همه منتظر یک بازی با کیفیت و درجه یک هستند. حتی با وجود عرضه بازی‌های متوسطی مثل Rise of the Rōnin در چند ماه گذشته، هنوز در بین طرفداران انتظارات از انحصاری‌های پلی استیشن به شدت بالاست. به تازگی یک بازی انحصاری دیگر برای کنسول PS5 عرضه شده؛ با این تفاوت که سازنده آن یک استودیو کم‌تر شناخته شده کُره‌ایست. استودیو Shift Up به تازگی با عرضه بازی Stellar Blade سر و صدای زیادی در بین طرفداران و منتقدین بازی‌های ویدئویی به راه انداخته و البته بخش عمده‌ای از این سر و صداها به خاطر موارد جانبی‌ای بوده که خیلی به کیفیت Stellar Blade ارتباطی ندارد. در ادامه سعی می‌کنیم با بررسی و مرور نقاط قوت و ضعف این بازی، ببینیم که آيا بازی Stellar Blade را می‌توان در بین انحصاری‌های با کیفیت کنسول پلی استیشن ۵ قرار داد یا خیر. با بررسی بازی Stellar Blade در بازیسنتر همراه باشید.

داستان بازی از جایی آغاز می‌شود که شما در نقش Eve به همراه هم‌تیمی‌هایتان از یک سیاره دیگر به زمین سفر می‌کنید تا این سیاره را از دست موجوداتی به نام Naytiba نجات دهید. زمین بعد از حمله این موجودات در آستانه نابودی و سقوط کامل قرار دارد. تعداد بسیار زیادی از ساکنین این سیاره کشته شده‌اند و حالا Eve آخرین امید ساکنین زمین برای نجات محل سکونتشان محسوب می‌شود. همان‌طور که مشاهده می‌کنید داستان کلی Stellar Blade تا حدی کلیشه‌ای به نظر می‌رسد؛ اما افتتاحیه باشکوه بازی باعث می‌شود این کلیشه‌ای بودن خیلی به نظرتان نرسد. در Stellar Blade هم درست مثل بازی‌هایی مانند Marvel’s Spider-Man 2 و God of War Ragnarök سعی شده تا با تدارک یک افتتاحیه شلوغ و هیجان‌انگیز، مخاطب را تا حد ممکن درگیر خود نگه دارد که البته سازندگان بازی در استودیو Shift Up نیز تا حد زیادی در انجام این کار موفق عمل کرده‌اند. در ابتدای بازی شما علاوه بر یادگیری کلیت گیم‌پلی، باس فایتی جذاب و البته یک صحنه احساسی را نیز تجربه می‌کنید که همه این موارد در کنار هم نمره قبولی را به افتتاحیه بازی می‌دهند. اما همه چیز در Stellar Blade به همان خوبی‌ای که در ابتدا شاهدش هستیم، پیش نمی‌رود. داستان نسبتاً کلیشه‌ای Stellar Blade مورد خاصی – به خصوص در نیمه ابتدایی بازی – برای عرضه ندارد. اما اگر کمی تحمل کنید و به نیمه دوم Stellar Blade برسید، اتفاقات جالبی در داستان رخ می‌دهد که شما را برای رسیدن به پایان‌بندی بازی ترغیب می‌کند.

یکی از مواردی که به شخصه به هیچ وجه انتظارش را نداشتم و با ذهنیتی منفی به سراغش رفتم،‌ ماموریت‌های فرعی و فعالیت‌های جانبی Stellar Blade بود. بر خلاف انتظار،‌ تعداد قابل قبولی از ماموریت‌های فرعی بازی، روایت‌گر یک داستان کوچک و جمع و جور از یک گوشه دنیای آخرالزمانی Stellar Blade است. در حین تجربه بازی، بارها به ماموریت‌های فرعی مختلفی بر می‌خورید که کشش مناسبی برای به پایان رساندن‌شان در شما ایجاد می‌کنند. همین نکته باعث می‌شود تا درگیر چرخه حوصله سر بر و خسته‌کننده ماموریت‌های فرعی تکراری – که بلای جان بسیاری از بازی‌های امروزی است – نشوید. هر چند در بازی تعدادی مراحل جانبی نیز وجود دارد که صرفاً به طی کردن یک مسیر و خواندن یک متن خلاصه می‌شود که طبیعاتاً چندان جذابیت خاصی ندارند. البته وقتی صحبت از ماموریت‌های اصلی و فرعی در Stellar Blade می‌شود، یک نکته مهم ذهن مخاطبین را درگیر خود می‌کند؛ کلیت گیم‌پلی Stellar Blade اغلب در محیط‌های نیمه‌جهان‌باز و نسبتاً بزرگ جریان دارد. شما باید برای انجام ماموریت‌های اصلی و فرعی بارها به گوشه و کنار دنیای وسیع بازی سر بزنید؛ اما متاسفانه هیچ وسیله نقلیه‌ای در بازی وجود ندارد و شما باید تمام این مسیرها را با پای پیاده طی کنید. تنها گزینه سازندگان برای رفع این مشکل استفاده از Fast Travelهای موجود در بازی بوده که ممکن است به مذاق تمامی مخاطب‌ها خوش نیاید. از طرف دیگر، وسعت برخی مناطق بازی که حالت نیمه‌جهان‌باز دارند، بسیار زیاد است. ممکن است حین تجربه بازی این احساس به شما هم منتقل شود که دلیلی پشت این وسعت زیاد وجود ندارد. در برخی مناطق Stellar Blade (مثل Wasteland ) محیط‌های بیابانی مختلفی وجود دارد که عملاً‌ هیچ اتفاقی در آن‌ها رخ نمی‌دهد؛ نه در این مناطق ماموریت جانبی‌ای وجود دارد که به آن بپردازید و نه می‌توانید لوت درست و حسابی‌ای در آن‌ها پیدا کنید.

یکی از موارد دیگری که می‌توان آن را جزوی از نقاط منفی Stellar Blade دانست، شخصیت‌پردازی ضعیف این بازی است. در Stellar Blade اغلب شخصیت‌ها – حتی شخصیت اصلی بازی یعنی Eve – پیش‌زمینه داستانی قوی‌ای ندارند. برای مثال در همان اوایل بازی شما با شخصیتی به نام Adam – که از بازمانده‌های یکی از معدود شهرهای باقی‌مانده زمین یعنی شهر Xion است – آشنا می‌شوید. آدام تقریباً در تمام طول بازی به وسیله یک دِرون که Eve را دنبال می‌کند، همراه شماست و مرتباً شما را در مراحل مختلف راهنمایی می‌کند. اما متاسفانه تمام آشنایی شما با آدام به چند دیالوگ سطحی در ابتدای بازی خلاصه می‌شود. هرچند که در ادامه سازندگان تا حدی سعی کرده‌اند تا مخاطب را با گذشته شخصیت‌هایی مثل آدام نیز آشنا کنند اما این تلاش دیر رخ می‌دهد و همین مسئله باعث می‌شود تا شما به سختی با شخصیت‌های Stellar Blade ارتباط برقرار کنید. خوشبختانه با کمی ارفاق می‌توانیم این موضوع را در مورد یکی دیگر از شخصیت‌های Stellar Blade به نام Lily نادیده بگیریم. ظاهر جذاب و دیالوگ‌های نسبتاً قابل قبول لیلی باعث می‌شود تا شما با این شخصیت بهتر از سایرین ارتباط برقرار کنید. ناگفته نماند که یکی دیگر از عواملی که باعث عدم ارتباط مخاطب با شخصیت‌های Stellar Blade می‌شود، صداگذاری ناشیانه و نامناسب شخصیت‌ها در زبان انگلیسی این بازی است. این مورد تا جایی پیش می‌رود که ممکن است شما نیز مثل من تصمیم بگیرید تا از خیر زبان انگلیسی بازی بگذرید و به سراغ زبان کُره‌ای Stellar Blade بروید! حالا که صحبت از صداگذاری شخصیت‌های Stellar Blade شد، بد نیست تا اشاره‌ای هم به موسیقی‌های این بازی بکنیم. نکته‌ای که در خصوص موسیقی‌های این بازی به سرعت نظر شما را جلب می‌کند، شباهت‌های غیر قابل انکار آن‌ها به موسیقی‌های بازی NieR: Automata است. سازندگان بازی سعی کردند تا با استفاده از تجربه موفق NieR در زمینه استفاده از عنصر موسیقی برای بالا بردن کیفیت تجربه گیمرها، از همان فرمول موفق استفاده کنند. هر چند که نتیجه کار به درخشانی NieR: Automata از آب در نیامده است، ولی در مجموع می‌توانیم به موسیقی‌های Stellar Blade نمره قبولی بدهیم.

ممکن است این سوال برای‌تان پیش بیاید که با این وضعیت، چرا باید به سراغ تجربه Stellar Blade برویم؟ جواب ساده‌ست؛ مبارزات بازی و هر چیزی که به آن مربوط می‌شود. مبارزات بازی با وجود چند ایراد جزئی، در مجموع خوب از آب درآمده و لذت کافی را به شما منتقل می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از درخت مهارت گسترده‌ای که در Stellar Blade قرار داده شده، تا حدی سبک مبارزه مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید. علاوه بر این با پیشرفت در بازی امکانات جدید و متنوعی نیز به Eve اضافه می‌شود که می‌تواند مبارزات بازی را بیش از پیش متنوع کند. بد نیست در خصوص مبارزات بازی به این نکته هم اشاره کنیم که قابلیت‌های داج (Dodge) و پَری کردن (Parry) دو عنصر جدایی‌ناپذیر در مبارزات Stellar Blade به شمار می‌روند. برای مثال اگر شما بتوانید بسته به نوع دشمنی که در مقابل‌تان قرار دارد، تعداد مشخصی پرفکت پَری داشته باشید، این امکان را دارید که با زدن دکمه مثلث، میزان قابل توجهی از نوار سلامتی دشمن‌تان را کم کنید. خوشبختانه دشمنان و البته باس‌فایت‌های Stellar Blade از تنوع بالایی برخوردارند و هر قسمت از دنیای این بازی دشمنان مخصوص به خود را دارد. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که در مجموع Stellar Blade بازی راحتی نیست و ممکن است شما برای رد کردن برخی مراحل بازی – به خصوص در باس‌فایت‌ها – به چند بار تلاش نیاز داشته باشید. هرچند میزان سختی بازی به طور قابل ملاحظه‌ای از عناوین سولزلایک کم‌تر است و بازی با در نظر گرفتن امکانات مختلف به شما کمک می‌کند تا کم‌تر به دردسر بیفتید. اما یک دلیل مهم دیگر را نیز می‌توان برای تجربه کردن Stellar Blade پیدا کرد. Stellar Blade به طور کامل یک گرافیک نسل نهمی را به شما ارائه می‌دهد. سازندگان بازی توانسته‌اند به خوبی یک زمین در مرز نابودی را به تصویر بکشند. تمامی مناطق بازی هویت بصری خاص خود را دارند و از لحاظ ظاهری به طور کلی با هم متفاوت‌اند. در Stellar Blade شما به انواع محیط‌های مختلف سر می‌زنید. از یک برهوت بیابانی به نام Wasteland گرفته تا آخرین شهر مدرن باقی‌مانده روی زمین که Xion نام دارد. گرافیک چشم‌نوازِ Stellar Blade در تمامی این مناطق خودنمایی می‌کند و باعث می‌شود تا شما از سفر کردن در این مناطق نهایت لذت را ببرید.

در انتها نیز بد نیست به قابلیت شخصی‌سازی گسترده‌ای که در Stellar Blade وجود دارد اشاره کنیم. در بازی بیش از ۷۰ نوع لباس مختلف – که به طور کلی با یک‌دیگر متفاوت‌اند – در دسترس شما قرار می‌گیرد. علاوه بر این لباس‌ها، تعداد زیادی وسایل تزئینی دیگر مانند گوشواره و عینک نیز در Stellar Blade وجود دارد که شما می‌توانید بنا به سلیقه خود از آن‌ها استفاده کنید. حتی اگر یکی از مراحل فرعی بازی را تکمیل کنید می‌توانید طبق سلیقه خودتان مدل و رنگ موهای Eve را نیز تغییر دهید. با توجه به این که سازندگان Stellar Blade تاکید زیادی روی جذابیت‌های ظاهری شخصیت Eve داشته‌اند، وجود این تعداد زیاد لباس و وسایل تزئینی می‌تواند در حین تجربه بازی بسیار سرگرم‌کننده باشد و تا حدی از یکنواخت شدن Stellar Blade برای شما نیز جلوگیری کند.

در مجموع می‌توان Stellar Blade را با وجود تمام ایراداتش تجربه‌ای سرگرم‌کننده دانست. سازندگان این بازی در استودیو Shift up موفق شده‌اند تا با الهام از عناوین موفق پلی استیشن – مثل Bloodborne و God of War و … – یک IP جدید و آینده‌دار را خلق کنند. با توجه به این که Stellar Blade اولین محصول بزرگ این استودیو کُره‌ایست، بدون شک می‌توان آینده روشنی را برای آن‌ها متصور شد.

امتیاز بازی‌سنتر - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
مبارزات جذاب و درگیرکننده
امکان شخصی‌سازی گسترده
ارائه تجربه‌ای سرگرم‌کننده
صحنه‌های اکشن جذاب و نفس‌گیر
گرافیک چشم‌نواز
نقاط ضعف:
داستان نه چندان گیرا (به خصوص در نیمه ابتدایی بازی)
شخصیت‌پردازی ضعیف
بی‌دلیل بزرگ بودن برخی مناطق بازی
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS5 بررسی شده است

User Rating: 3.01 ( 7 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا