ایکس باکس سری ایکسایکس باکس وانبررسی بازیپلی استیشن 4پلی استیشن 5کامپیوترنینتندو سوییچ

بررسی بازی Sonic Origins

بازگشت سونیک و دشمن دیرینه‌اش دکتر اِگمن

با اینکه بیش از سی سال از تولد «سونیک» گذشته، او همچنان یکی از محبوب‌ترین شخصیت‌های تاریخ بازی‌های ویدیویی است. با اکران فیلم جدید و گسترش آن به موضوعات چندرسانه‌ای – مانند کمیک –  این قهرمان بازی‌های ویدیویی در حال بازگشت به دوران اوج خود است.  این جوجه تیغی دوست داشتنی و یارانش در بسته‌ای با نام بازی «Sonic Origins» بازگشته تا یاد دوران گذشته دوباره زنده شود. سونیک در سال‌های تولد خود رقیب مستقیم «ماریو» بود و این دو مجموعه پادشاه بی چون و چرای ژانر پلتفرمر بودند، در آن روزها، کمپانی «سگا» بازی‌های با کیفیتی از سری سونیک را یکی پس از دیگری منتشر می‌کرد و این کار را برای مدتی به طور مداوم انجام داد. حالا پس از فراز و نشیب‌های فراوان ، سگا بار دیگر و این بار به دلیل جشن سی‌امین سالگرد این سری محبوب ، تعدادی از نسخه‌های کلاسیک این مجموعه را بازآفرینی کرده است. به بیان ساده‌تر سونیک بازگشته؛ بازگشتی که می تواند هم برای طرفداران قدیمی و هم بازیبازان تازه کار، تجربه‌ای لذت بخش را رقم بزند.

بررسی بازی Sonic Origins

وجود 4 نسخه پلتفرمر دو بعدی در یک پکیج

Sonic Origins چهار نسخه اصلی «دوبعدی پلتفرمر» سری را گرد هم آورده که عبارتند از : «Sonic the Hedgehog» و «Sonic the Hedgehog 2» و «Sonic 3 and Knuckles» و «Sonic CD» که همگی در در یک پکیج اینجا حضور دارند و به بازیبازان اجازه می‌دهند تا در یک بسته به ماجراجویی‌های کلاسیک جوجه تیغی دوست داشتنی بپردازند. حال پرسش این است که آیا این پکیج حرفی تازه با خود در بر داشته ؟ آیا در کنار تجربه نسخه های قدیمی این سری محتوایی جدیدی هم در این پکیج همراه بوده ؟! باید بگویم بله؛ این پکیج، یک گِردآوری ساده نیست و بسیار جامع‌ تر و کامل‌ تر از آن چیزی است که انتظار می رفت.

بررسی بازی Sonic Origins
منوی اصلی یک نقشه بزرگ است که از عناصر آشنا و دوست داشتنی از هر چهار بازی موجود در این پکیج استفاده می کند و محتوا و حالت های مختلف بازی را بسیار سر راستد در دسترس شما قرار می دهد.

طعم متفاوت تجربه بازی برای بازیبازان قدیمی و تازه کار !

فرقی نمی‌کند شما یک طرفدار «قدیمی» باشید که امیدوار است روزهای شُکوه سونیک را دوباره ببیند یا «تازه واردی» که امیدوار است بفهمد این همه سر و صدا پیرامون این بازی به چه دلیل است. Sonic Origins کاری را که قرار است انجام دهد را به شکل کاملاً متقاعد کننده‌ای انجام می‌دهد و به همه یادآوری می‌کند که این بازی  تا چه اندازه خوب بوده و چرا پس از این همه سال هنوز هم لذت بخش است. شما می توانید هر یک از چهار بازی را به روش های مختلفی امتحان کنید. البته دو بخش اصلی؛ حالت «کلاسیک» و «سالگرد» است. اولین حالت ، بازی‌های اصلی را همانطور که هست نمایش می دهد و آنها را با تصاویر و موسیقی متن بازسازی‌ شده به‌روز رسانی می‌کند، اما تجربه گیم‌ پلی را دست‌ نخورده باقی می‌گذارد. این بدان معناست که شما عمر و محدودیت‌های زمانی در سطوح دارید و همه آن‌ها با نسبت تصویر «4:3» ارائه می‌شوند. در همین حال، مُد سالگرد سعی می‌کند با تغییر «نسبت تصویر 16:9» حذف محدودیت‌های زمانی و اضافه شدن عمر نامحدود، تجربه این مُد را مدرن‌ سازی کند.

بررسی بازی Sonic Origins
دکتر ایوو “اِگمن” آنتاگونیست اصلی سری Sonic the Hedgehog سگا است. Eggman توسط Naoto Ohshima طراحی شد که در نهایت دکتر اگمن یکی از خاص ترین و منحصرد به فرد ترین شخصیت های منفی تاریخ صنعت گیم مبدل شد؛ اگمن این نفرت انگیز دوست داشتنی !

گیم پلی لذت بخش

تجربه گیم پلی هر 4 نسخه، حتی امروز هم لذت بخش و هیجان انگیز است. هدف سونیک همیشه این بوده که سطوح لایه‌ای و پیچیده طراحی‌ شده‌‌شان را کشف کنید، نکات درونی و بیرونی و مسیرهای متعدد آن‌ها را بیاموزید و بارها و بارها در آن‌ها بچرخید تا زمانی که بهترین راه ممکن برای حفظ سرعت و حرکت را پیدا کنید. به نوعی می توان گفت سرعت، دقت، صبر و حوصله بهترین راه برای گذر از مسیر ها در این بازی است. طراحی مراحل به گونه ای است که باید با صبر و  حوصله از موانع و مسیر ها عبور کنیم. این تطبیق و آمیختگی تو در توی سرعت در کنار صبر و حوصله در این بازی همیشه از سوی سازندگان بازی به زیبای هر چه تمام تر ساخته و پرداخته شده است و  تجربه این بازی لذتی منحصر به فرد همیشه برای مخاطب بازیباز ما خواهد داشت.

بررسی بازی Sonic Origins

محتوای غنی

داستان به همین جا ختم نمی شود و سازندگان محتواهای دیگری هم برای شما در نظر گرفته‌اند : Sonic Origins حالت «داستانی» را نیز ارائه می‌کند که به شما امکان می‌دهد هر چهار بازی را به‌ عنوان یک تجربه پیوسته بازی کنید، که یکی دیگر از موارد افزودنی عالی است که طرفداران سری مطمئنا از آن استقبال خواهند کرد. همچنین کات سین‌های متحرک کاملا جدید برای هر چهار نسخه ساخته شده است.  یک حالت «Boss Rush» هم وجود دارد که به شما امکان می دهد با باس‌های نمادین سونیک به ترتیب مبارزه کنید. در نهایت یک حالت «Mission» هم وجود دارد که اهداف خاصی را در سطوح به شما ارائه می دهد و عملکردهای شما را در پایان رتبه بندی می کند.

بررسی بازی Sonic Origins

 بخش موزه مُشوق خوبی برای بازی کردن

یکی از جذابیت‌های بازی بخش موزه است که شامل مجموعه‌ای از قطعات موسیقی ، آثار هنری، تِله فیلم کوتاه، کمیک و موارد دیگر است که برخی از آنها محتوای کاملاً جدیدی است که تا به حال به طور رسمی منتشر نشده بود. بسیاری از این موارد به‌ طور خودکار با بازی Sonic Origins باز می‌شوند، اما بخش کاملی از موزه نیز وجود دارد که با استفاده از سکه‌هایی که از حالت سالگرد یا «Boss» به دست می‌ آورید قفلشان باز می شود و می توانید آن ها را خریداری کنید. عکس های کاور سری مجموعه‌های این بازی را با توجه به گذراندن مراحل بازی قفلشان باز می شود و می توانید آن ها را از نزدیک مشاهده کنید. همین طور عکس های شخصیت های بازی را می توانید در مجموعه آثار بخش موزه مشاهده کنید. از شنیدن موسیقی ها و تِلِه فیلم های کوتاه لذت ببرید و به صورت کلی بخش موزه باعث شده که شما را وادار کند که بخش های مختلف گیم پلی بازی در بخش داستانی، کلاسیک و سالگرد بازی کنید و بازی هم به شما پاداش های برای بخش موزه در نظر می گیرد و با سرک کشیدن به بخش موزه می توانید به قسمت های مختلف موزه همان طور که توضیح دادم دسترسی داشته باشید.

بخش موزه که در بازی گنجانده شده، مشوقی فوق العاده برای صد در صد کردن بازی است و باز کردن قفل های بخش موزه بسیار سرگرم کننده و هیجان انگیز است.

بخش بصری، کهنه برای گیمر های امروزی

از نظر بصری بازی به سبک و سیاق کلاسیک خود کاملا وفادار مانده است. حالت کلاسیک که شما تجربه گیم پلی بازی را به صورت کامل به طریق سنتی دنبال می کنید «نسبت تصویر» به صورت «4:3» در بازی گنجانده شده است و متاسفانه حالت کلاسیک بازی را نمی توان به صورت «نسبت تصویر» «16:9» بازی کرد. اما در حالت «سالگرد» توسعه دهندگان نسبت تصویر «16:9» را برای شما در نظر گرفته اند و می توانید آن را تجربه کنید. شاید انتقادی که به حالت کلاسیک وارد است این باشد که سازندگان می توانستند «نسبت تصویر» «16:9» را هم در بازی قرار دهند و با انتخاب آن تجربه گیم پلی کلاسیک بازی را که محدودیت عمر دارد، تجربه کنیم. به غیر از این ایراد منطقی، شاید بتوان گفت شکل و شمایل گرافیک بصری بازی ایرادی وارد نیست و همه چیز با ثبات و سیقل داده شده به خوبی کار می کند.

بررسی بازی Sonic Origins
متاسفانه مد کلاسیک بازی از فقدان نبود «نسبت تصویر» 16:9 رنج می برد و سازندگان میتوانستند گزینه ای برای سوییچ کردن بین «نسبت تصویر» 4:3 و 16:9 تعبیه گذاری کنند که متاسفانه چنین گزینه ای در دسترس قرار ندارد.

سخن پایانی

Sonic Origins یک نامه عاشقانه به این فرنچایز، دوران طلایی بازی های پلتفرمر کلاسیک و طرفداران آن است. بازی پکیجی کامل دارد و پر از مُدها و محتوا های غنی ای است که شما را ساعت ها می تواند سرگرم کند. همین طور بازی فرصتی دوباره را برای بازیبازان قدیمی فراهم می کند که تجدید خاطرات کرده و روز های خوش گذشته را  برای آن‌ها زنده کند. در کنار آن بازی برای بازیبازان جدید هم می تواند سرگرم کننده باشد، تا با کاوش در دنیای سونیک بتوانند پی ببرند که چرا و به چه دلیل این سری از شهرت بالایی برخوردار است و تنها شاید کهنه شدن گرافیک بصری بازی برای بازیبازان جدید چندان خوشایند نباشد. اما گیم پلی بازی هنوز که هنوز است برای دو طیف بازیبازان قدیمی و جدید می تواند چالش برانگیز، جذاب و دل پذیر باشد؛ بله، سونیک و دشمن دیرینه اش دکتر اِگمن بازگشته اند.

امتیاز بازی‌سنتر - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
وجود 4 نسخه از بهترین آثار این فرانچایز در یک پکیج
بخش موزه و قفل‌های قابل بازگشایی که مشوق هر چه بیشتر نسخه های بازی می شود.
محتوای غنی
محتوای داستانی انحصاری جدید
وجود دو مد کلاسیک و سالگرد
نقاط ضعف:
مد کلاسیک از نبود نسبت تصویر 16:9 رنج می برد
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: 0.2 ( 1 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.