ایکس باکس سری ایکسایکس باکس وانبررسی بازیپلی استیشن 4پلی استیشن 5کامپیوتر

بررسی بازی RIMS RACING

شکست در آخرین دقایق

اگر ایده‌ها و سیاست های کلان یک توسعه دهنده در مسیری درست باشد می تواند منجر به یک موفقیت بزرگ شود. فرقی نمی کند بازی مربوطه در چه سبک و سیاقی باشد. برنامه ریزی درست و مُدَوَن می تواند منجر به یک پیروزی چشمگیر منجر شود. اما این خلق ایده ها به صورت تئوریک می‌تواند تضمین کننده موفقیت باشد ؟ در جواب باید گفت خیر و در مرحله عمل ممکن است تمامی این ایده‌ها به  شکست منتهی شوند. استودیوی RaceWard از  این دسته استودیو ها است. آن‌ها بازی جدیدی به نام بازی Rims Racing خلق کرده اند که قصد دارد عنوانی متفاوت نسبت به Ride و MXPG باشد. طراحان استودیو RaceWard گفته بودند که آنها قصد دارند  یک بازی بسازند که در آن بازیکنان موتور سیکلت مورد علاقه خود را انتخاب کنند، آن را در گاراژ خود گذاشته باشند و رفته رفته به موتور سیکلت خود عادت کنند و با آن خو بگیرند و تمامی بخش های موتور را تعمیر کنند، قطعات موتور را به صورت پویا از جا در بیاورند و اقدام به شخصی سازی، ارتقا وحتی خرید و فروش کنند. حالا با هم ببینیم تیم توسعه دهنده برای طراحی این بازی جدید چه کرده است و آیا این ایده ها به صورت عملی توانسته موفق شود یا خیر !

بررسی بازی RIMS RACING
شما می توانید بخش های مختلف موتور سوار درون بازی را شخصی سازی کنید و دستتان حتی در این بخش هم به صورت گسترده باز است.

باید بگویم Rims Racing راهی متفاوت را نسبت به بازی های هم سبک خود گرفته است. تقریباً همه چیز خارج از جریان مسابقات و گیم پلی بازی به توضیح نیاز دارد. این بازی اصولا برای طرفداران سبک بازی های آرکید محور طراحی نشده است. در هنگام ورود به بازی توسعه دهندگان مکانیزم های بازی کردن را به شما آموزش می دهند که البته بسیار گذرا و سطحی بر روی آن‌ها کار شده است. اما وقتی وارد بازی شدید رفته رفته آموزش ها بسیار ارزشمند به نظر می رسند و در هر قسمت از بازی توضیحات خوبی از سوی گوینده بازی به شما داده می شود. در بازی 8 نوع موتورسیکلت وجود دارند. در نگاه اول شاید با خود بگویید چقدر تعداد موتور سیکلت ها در بازی کم است. شاید به صورت ظاهری بتوان این ایراد را گرفت ولی وقتی وارد بطن کار و طراحی ریشه ای بازی می شوید،مشاهده می کنید که سازندگان برای هر یک از 8 موتور سیکلت طراحی های گسترده ای انجام داده اند که در ادامه به شما توضیح خواهم داد.

بررسی بازی RIMS RACING
در Rims Racing تعداد 8 موتور سیکلت به نام های-Yamaha YZF-R1 ، Suzuki GSX-R1000R ، MV Agusta F4 RC 2019 ، Kawasaki Ninja ZX-10RR ، Honda CBR1000RR ABS ، 2020 Ducati Panigale V4 R ، 2021 BMW M1000 RR و 2020 Aprilia RSV4 1100 Factory وجود دارد.

شبیه سازی بی رحم

Rims Racing در اصل یک بازی موتورسیکلت شبیه سازی کاملاً بی رحمانه است که ریشه در فلسفه واقع گرایی و مهارت در کنترل دارد.  چرخاندن، افزایش سرعت، کاهش سرعت و به صورت کلی کنترل موتور سیکلت شما به طرز حیرت آوری بر اساس واقعیت شبیه سازی شده است. فقط یک ترمز ناشیانه و کنترل اشتباه شما باعث می شود که به راحتی هر چه تمام تر بر زمین فرود بیایید.  در اوایل کار انقدر بر زمین میخورید که میخواهید کنترلر را رها کرده و از بازی خارج شوید. اما صبر کنید، این یک بازی شبیه ساز است و اگر علاقه مند به یک بازی شبیه ساز تمام و کمال هستید باید بر اساس واقعیت به کنترل موتور سیکلت خود در جریان گیم پلی بازی اقدام کنید. پس صبر را پیشه کنید و به گیم پلی بازی امان دهید تا رفته رفته با هسته مکانیزم گیم پلی بازی آشنا شوید.

بررسی بازی RIMS RACING

کریر مد غنی

برای یک بازی شبیه ساز مودی که بتواند خصوصیات و تجربه لذت بخش چنین بازی هایی را نشان دهد مود شبیه ساز است و خوشبختانه مد کریر Rims Racing به راستی مدی عمیق، زیبا و لذت بخش است. این مد آن قدر گسترده و عمیق طراحی شده که بخش بزرگی از زمان بازی را باید در بخش های مختلف این مد کاوش کنید. شما یک راننده موتور سیکلت خود هستید که باید به صورت کامل به موتور سیکلت خود رسیدگی کنید. برای شروع کار در این مد باید اقدام به استفاده یکی از موتور سیکلت های بازی کنید و دیگر نمی توانید در بخش کریر موتور سیکلت خود را عوض کنید. البته تا زمانی که ققل موتور های سیکلت دیگر را باز نکرده اید این موضوع صادق است. پس شما موتور سیکلتی را انتخاب می کنید و به دنیای عمیق و جذاب کریر مد Rims Racing پا می گذارید.

بررسی بازی RIMS RACING
منوی کریر مد تمام و کمال به صورت یک منوی متحرک و سه بعدی طراحی شده است و با وارد شدن به هر قسمت شما شاهد طراحی منحصر به فرد خواهید بود.

طراحی خیره کننده بخش‌های مکانیکی موتور سیکلت‌ها

موتور سیکلت شما همانند دنیای واقعی یک وسیله مکانیکی است که باید به آن رسیدگی کنید. پس از مسابقات و رقابت های مختلف رفته رفته قطعات موتور سیکلت شما  فرسوده می شوند، لاستیک ها فرسوده می شوند، بدنه موتور سیکلت خراشیده می شود. این منحصر به فردترین جنبه Rims Racing است. هر عنصر موتور سیکلت انتخابی شما می تواند جایگزین و سفارشی سازی شود. هزاران قطعه از تولیدکنندگان واقعی وجود دارد که می توانند با قطعات موجود در موتور سیکلت جایگزین شوند. هر قسمت جدید و نحوه استفاده از موتور سیکلت شما در مسابقات و نحوه رانندگی و شرایط آنها تأثیر قابل توجهی بر روی موتور سیکلت شما خواهد داشت. فقط در سیستم ترمز می توانید کالیپرها، لنت ها، دیسک ها، اهرم ها، کابل ها، روغن موتور و موارد دیگر را جایگزین کنید. همه قسمت های موتور با گزینه های متعدد که واقعاً به شما امکان می دهد موتور سیکلت دل خواه خود را دقیق بسازید. سیستم اگزوز موتور سیکلت، فیلترهای هوا، زنجیر و سایر نقاط مورد علاقه شما همه به شیوه ای مشابه ظاهر شده اند و هر قسمت به شدت عمیق و گسترده طراحی شده است.

بررسی بازی RIMS RACING
شما می توانید تمامی بخش های موتور سیکلت خود را تغییر دهید، خرید و فروش کنید،تعمیر کنید و یا آن ها را ارتقا دهید و با وارد شدن به هر قطعه حتی می توانید به صورت پویا شاهد باز و بسته کردن قطعات موتور خود باشید.

در جریان گیم پلی با نشان دادن درصد کیفیت و نمره چراغ نشانه زن، وضعیت قطعه را می توان به راحتی تشخیص داد و در هنگام مسابقه احساس کرد. لاستیک‌های تازه جاده را تحت کنترل می گیرند و به این معنی است که وقتی از گوشه ای شتاب می گیرید، واقعاً می توانید احساس شناور بودن موتور را حس کنید در سوی دیگر داستان، با فرسودگی آنها، از کیفیت موتور سواری شما کاسته می شود و احساس خواهید کرد که موتور سیکلت شما در حال لغزش است و دچار افت کیفی در نحوه موتور سواری خود شده اید.

بررسی بازی RIMS RACING
منوی متحرک و زیبای کریر مد در بخش مکانیکی موتور.

 کار به این جا ختم نمی شود. شما می توانید تک تک قطعات موتور سیکلت خود را باز و بسته کنید و به صورتی باور نکردنی حتی می توانید پیچ های مختلف قطعات موتور خود را باز و بسته کنید. زیبایی کار این است که شما می توانید باز و بسته شدن قطعات موتور خود را به صورت واقعی و پویا مشاهده کنید و حتی شما در باز و بسته کردن قطعات به صورت QTE از باز و بسته شدن قطعات مختلف لذت ببرید. در واقع تغییر اجزای موتور سیکلت بیش از یک دکمه ساده نیز دخیل است، چه در منوی حرفه ای و چه در حین پیت استاپ. هر قسمت که تغییر می کند دارای مجموعه ای از دنباله های فشار دکمه QTE است که برای تعویض قسمت باید تکمیل شوند. آنالوگ سمت چپ را بچرخانید تا پیچ ها باز شوند. روی X ضربه بزنید تا لاستیک روی لبه قرار گیرد. در حالی که آنالوگ سمت چپ را به راست فشار می دهید L1 را نگه دارید و X را فشار دهید تا نوار برداشته شود. این یکی از زیبا ترین بخش هایی است که من در باز های شبیه سازی موتور سواری تا به حال دیده ام. نه فقط باز و بسته کردن قطعات موتور سیکلت، بلکه گستردگی دیوانه وار قطعات موتور سیکلت خود را که می توانید تعمیر کنید، باز و بسته کنید، جایگزین کنید، حتی آن ها رو بفروشید یا اقدام به خریدای قطعات موتور سیکلت کنید. به راستی که توسعه دهندگان برای این بخش سنگ تمام گذاشته اند.

بررسی بازی RIMS RACING

در Rims Racing می توانید در تقویم رویدادهای متنوع به رقابت بپردازید. مسابقات یک در رویدادهایی که در آن می توانید موتور سیکلت های دیگری را امتحان کنید، آخر هفته های قهرمانی با جلسات تمرینی و مقدماتی، رویدادهای آکادمی با قسمت های موردنظر و موارد دیگر باعث شده یک مد بسیار پر از محتوا را شاهد باشید. این رویدادها در برخی از مکان های تخیلی و مجموعه ای از پیست های مسابقه جهان واقعی از جمله نوربرگرینگ، سیلورستون و لاگونا سکا و بسیار نقاط دیگر رخ می دهد که تنوع زیادی به بازی می دهد. در کریر مد شما باز هم شاهد بخش های متنوع دیگر هم هستید که بیش از پیش تجربه بازی کردن در این مد را برای شما لذت بخش و چالش برانگیز می کند. کریر مد Rims Racing همانند بازی های RPG دارای یک ساختار درختی است که با باز کردن هر یک از شاخه ها می تواند تاثیرات عمیقی در بخش های مختلف کریر مد داشته باشد. ساختار درختی در اصل یک مهارت است که می تواند در مکان های مختلف در اطراف دفتر مرکزی شما تاثیرات عمیقی داشته باشد. انجام این کار باعث بهبود دائمی در مواردی مانند قیمت قطعات، فضای موجودی و تحقیقات در مسابقه می شود اما این هرگز بر عملکرد خود موتور سیکلت ها تأثیر نمی گذارد.

بررسی بازی RIMS RACING
در کریر مد ساختار درختی های متعددی وجود دارد و به جز ساختار درختی بخش مهندسین یک بخش ساختار درختی دیگر هم وجود دارد و مربوط به بخش مدیریت میباشد.

فرم ریت ناپایدار

Rims Racing از موتور فیزیک بسیار مشهور Nvidia Physics بهره می برد.موتور فیزیکی بسیار قدرتمند که می تواند در خلق اثرات فیزیک در هر بازی ای فوق العاده عمل کند، اما در کنارش قدرت سخت افزار های مختلف را به راحتی هر چه تمام تر به چالش می کشد.استفاده توسعه دهندگان از این موتور فیزیک تحسین برانگیز است و کم تر توسعه دهنده ای ریسک استفاده از این موتور فیزیک را به جان می خرد. شاید با استفاده از این موتور فیزیک باعث شده باشد فیزیک موتور سیکلت و بسیاری از جنبه های بازی مثل تاثیرات آب و هوا در بازی چشمگیر باشد اما تاوانش را با افت فرم پس داده اند.

بازی در آب و هوای بارانی به شدت دچار افت فریم می شود و این برای تجربه این سبک از بازی ها به شدت نابخشودنی است. همین طور وقتی تعداد موتور سواران در یک صحنه بازی زیاد باشد و نزدیک به هم باشند باز هم شاهد افت فرم شدید خواهیم بود. البته در آب و هوای آفتابی هم شاهد افت فرم هایی پراکنده خواهیم بود.اصلی ترین دلیل سنگینی موتور فیزیک Nvidia Physics بر روی سخت افزار های کنسول های نسل هشتمی است که باید بهینه سازی های فوق العاده ای بر روی بازی شود تا سازندگان بتوانند از افت فرم در بازی بکاهند و آن را به تعادل برسانند. همین طور افکت های گرافیکی سنگینی در بازی مشاهده می شود و همان طور که اشاره کردم مجموعه تمامی این عوامل باعث شده بازی اصلا و ابدا از ثبات فنی در فرم ریت برخوردار نباشد. مشکلات فنی گرافیکی به همین جا ختم نمی شود و بازی از مشکلا دیر بارگذاری شدن بافت ها هم رنج می برد و تمامی این موارد گرافیک فنی و تجربه گیم پلی بازی ضربه شدیدی وارد کرده است. درباره بخش آنلاین بازی باید اشاره کنم حالت های آنلاین Rims Racing مبتنی بر لابی هستند تجربه بازی در این بخش لذت بخش و دلپذیر است و مقدار بازی هایی که انجام دادم مشکلی از بابت لگ و این موارد من ندیدم و کیفیت مسابقات آنلاین بازی از ثبات خوبی برخوردار بود.

بررسی بازی RIMS RACING
متاسفانه به دلیل فرم ریت شدید، پیکره کلی بازی آسیب جدی وارد شده و در آب و هوای بارانی این فرم ریت ناپایدار بیشتر به چشم می آید. به هر صورت برای بازی هایی در این سبک و سایق به هیچ وجه نمیتوان از این ایراد بزرگ چشم پوشی کرد.

سخن پایانی

Rims Racing یک بازی موتور سیکلت سواری است که تمام و کمال برای علاقه مندان به سبک شبیه ساز ساخته شده است و طرفدار های آرکید پسند را اصلا و ابدا راضی نخواهد کرد. بخش کریر مد این عنوان بسیار غنی، عمیق و پر محتوا است و ساعت های بسیاری را می توانید از کند و کاو در این مود لذت ببرید. همین طور طراحی مکانیکی موتور سیکلت ها کاملا بر اساس واقعیت ساخته شده و اختیارات وسیع در هر بخش از قطعات مکانیکی موتور سیکلت به راستی که حیرت انگیز و زیبا است. اما آن سوی ماجرا، چیزی که به گیم پلی بازی و به کلیت ساختار بازی ضربه زده گرافیک فنی بازی است که باعث شده بازی از افت فرم شدیدی رنج ببرد و به تجربه گیم پلی جریان درون گیم پلی بازی به شدت آسیب بزند و این باعث شده که تمامی زحمت هایی که تیم سازنده برای توسعه یک بازی شبیه ساز کرده به هدر برود و از مسیر اصلی خود دور شود.

امتیاز بازی‌سنتر - 7

7

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گیم پلی شبیه ساز
کریر مد حیرت انگیز و لذت بخش
طراحی مکانیکی کامل موتور سیکلت ها
محتوای غنی
تجربه آنلاین لذت بخش
نقاط ضعف:
افت فریم به پیکره کلی بازی ضربه زده است
دیر بار گذاری شدن بافت ها
گرافیک فنی پر نوسان
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: Be the first one !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.