ایکس باکس وانبررسی بازیپلی استیشن 4کامپیوترگوگل استیدیانینتندو سوییچ

بررسی بازی Olympic Games Tokyo 2020 : The Official Video Game

پشت دروازه‌های المپیک

سرانجام پس از کِش و قوس های فراوان ما در آستانه المپیک 2020 توکیو هستیم. رویدادی که برای سال گذشته برنامه ریزی شده بود اما به دلیل ویروس کرونا انتشار این بازی همانند مسابقات رسمی آن یک سال به تعویق افتاد. این مسابقات کهن که هر 4 سال یک بار برگزار می شود از اهمیت بسیار زیادی در دنیای ورزش برخودار است و بهترین ورزشکاران در سرتاسر جهان در این رویداد بزرگ با هم به رقابت می پردازند. معروف ترین نماد این مسابقات حلقه های المپیک است. این پنج حلقه در هم بافته شده نمادی از اتحاد میان پنج قاره‌است و به دلیل اهمیتی که این رویداد ورزشی دارد همیشه در دوره هایی سر از بازی های ورزشی هم در می آورند. در آخرین اقدام از پروسه ساخت یک بازی ورزشی رویداد المپیک، سگا بازی Olympic Games Tokyo 2020 – The Official Video Game را منتشر کرده است و در ادامه به نقد این بازی سرگرم کننده و مفرح می پردازیم.

DNA سگا

در سال 2007 سگا بازی ای به نام Mario & Sonic at the Olympic Games را منتشر کرده بود و در آن زمان از استقبال خوبی از طرف منتقدین و جامعه گیمر ها قرار گرفت. بازی ای شاد و سرگرم کننده که در کنار آن گیم پلی چالش های خاص خودش رو هم داشت تا گیمر هنگام بازی در کنار یک بازی سرگرم کننده و شاد بتواند با گیم پلی ای طرف باشد که او را به چالش بکشد. این امر دقیقا از آن نسخه به جدید ترین اثر سگا یعنی Olympic Games Tokyo 2020 سرایت کرده است و آن مکانیزم جذاب در این سری هم رعایت شده است. شما با ورورد به بازی باید آواتار شخصیت خود را بسازید. بخش چهره سازی،فیزیک بدنی و مدل سازی بازی گسترده و متنوع طراحی شده . شما از ساخت چهره،مدلینگ بگیرید تا حتی انتخاب صدای های از پیش تعیین شده ای که میتوانید صدای مورد نظر را برای شخصیت طراحی شده خودتان در نظر بگیرید و سر آخر انتخاب پرچم کشوری که زیر چتر آن به مسابقات مختلف می پردازید هم انتخاب می کنید و به عنوان یک ورشکار پا به مسابقات المپیک می گذارید و در رشته های گوناگون فعالیت می کنید.

بررسی بازی OLYMPIC GAMES TOKYO 2020: THE OFFICIAL VIDEO GAME
طراحی منو های بازی بسیار ساده و سر راست است و همچنین زیبا،شاد و رنگارنگ طراحی شده است.

18 رشته ورزشی طراحی شده در بازی

بازی دارای 18 رشته ورزشی گوناگون است که بازیکنان می توانند در آن شرکت کنند. با این وجود هسته گیم پلی همه این رشته های ورزشی به طور یکسان ایجاد نشده اند و اصلا فکر نکنید که تمامی این 18 رشته ورزشی سبک و سیاق گیم پلی آن در بسیار نزدیک به هم است و شما را خسته می کند. خیر، اصلا این طور نیست و هر کدام از این 18 رشته ورشی چالش ها و جذابیت های خاص مربوط به خود را دارند. شاید تنها چیزی که این 18 رشته ورزشی را به هم مربوط می کند و همان طور که قبل تر به آن اشاره کردم حس مفرح بودن در کنار چالش های پیش رو است. در طول مسابقات شما با حریفان مختلفی در رشته های گوناگون قرار می گیرید که قدرت و توانایی های مربوط به خود را دارند و هر چقدر در جریان مسابقات جلو تر بروید حریفان شما قدرتمند تر و حرفه ای تر می شوند و این را به راحتی می توانید هنگام بازی کردن لمس کنید.

بررسی بازی OLYMPIC GAMES TOKYO 2020: THE OFFICIAL VIDEO GAME
سازندگان 18 رشته ورزشی را برای بازی در نظر گرفته اند و هر رشته ورزشی با توجه به سبک و سیاق خود از گیم پلی منحصر به فردی بهره می برد. شاید عدم توازن در طراحی گیم پلی برخی از رشته های ورزشی از کیفیت کلی بازی کمی کاسته باشد.

بازی های انفرادی و گروهی در تقابل با یکدیگر

همانطور که گفتیم 18 رشته در دسترس است. رشته های ورزشی مانند دوی 100 متر، پرش از مانع، تیراندازی، بوکس، جودو، بسکتبال، فوتبال، والیبال ساحلی، تنیس و رشته های ورزشی دیگری هم داریم. بدیهی است که گیم پلی بازی با توجه به نظم و انضباط بسیار متفاوت است، بنابراین هر ورزش دستورات و قوانین خاص خود را دارد و آن چه تغییر نمی کند، روحیه بازی است که بازی توکیو 2020 را متمایز می کند. البته گیم پلی این رشته های ورزشی می توان گفت که برخی نسبت به دیگری بهتر و جذاب تر طراحی شده اند و برخی دیگر آن چنان گیم پلی لذت بخشی با خود به همراه ندارند.به خصوص بازی های گروهی از گیم پلی ضعیف تری نسبت به مسابقات انفرادی برخودار هستند و هنگام بازی کردن بازی های گروهی همانند فوتبال و بسکتبال لذت کم تری خواهید برد. بیایید مثلاً فوتبال را در نظر بگیریم. بازی بسیار سطحی است و انجام برخی اقدامات اساسی مانند گرفتن توپ ، پاس دادن آن و شوت زدن واقعاً محدود است. همین مسئله در مورد بسکتبال یا والیبال ساحلی صدق می کند. حرکات موجود به قدری اندک است که در یک مرحله تقریباً این تصور ایجاد می شود که شرکت ما در مسابقات لذت خاصی با خود به همراه ندارد و به این ترتیب، به زودی انگیزه ای برای پیشرفت وجود نخواهد داشت.

بررسی بازی OLYMPIC GAMES TOKYO 2020: THE OFFICIAL VIDEO GAME
ضعف در طراحی مسابقات گروهی یکی از مشکلات گیم پلی بازی است البته استثنا هایی در بازی های گروهی هم وجود دارد. به طور مثال رشته والیبال ساحلی از گیم پلی لذت بخش تر و متنوع تری برخوردار است و یکی از محدود مسابقات ورزش های گروهی است که گیم پلی هیجان انگیزی دارد.

اما در روی دیگر سکه بازی های انفرادی مانند بوکس،تنیس روی میز، جودو از گیم پلی جذاب تر و بهتری برخودار هستند. یک مسابقه دو سرعت 100 متر شما باید به راحتی بر روی یک دکمه ضربدر ضربه بزنید تا در اسرع وقت به خط پایان برسید. از طرف دیگر، رویداد BMX شما را ملزم می کند تا سرعت خود را حفظ کنید. در حالی که در جهش مسیر نیز می پرید و حرکت می کنید. سایر ورزش های انفرادی رقابتی، مانند شنا مکانیک کاملاً متفاوتی دارند که کمی وقت بیشتری برای بازی کردن بگذارید تا به نوع گیم پلی آن عادت کنید.بازی بوکس نسبت به بازی های دیگر تا حدودی چالش براتگیز تر بوده و هوش مصنوعی سی پی یو در حد و اعتبار این بازی ورزشی المپیک خوب عمل می کند و بوکسور های قدرتمند تر واقعا به سختی شما را به چالش می کشند و بازی کردن در مقابل آن ها سخت و چالش برانگیز است. خوب گارد میگیرند و در زمان مناسب با ضربات پی در پی به شما حمله میکنند و از تاکتیک های مختلفی برای از پا در آوردن شما استفاده می کنند.

بررسی بازی OLYMPIC GAMES TOKYO 2020: THE OFFICIAL VIDEO GAME
اکثر رشته های انفرادی طراحی گیم پلی خوبی از خود به جا گذاشته اند و رشته ورزشی بوکس یکی از این دسته از رشته ورزش هایی است که گیم پلی لذت بخش و چالش برانگیزی از خود به جای گذاشته است.

بازی تنیس روی میز یکی دیگر از مثال ها است و میتوان گفت گیم پلی این رشته ورزشی هم خوب و لذت بخش طراحی شده. در کنار ساده بودن مکانیزم های بازی میتوان چالش برانگیز بودن را هم لمس کرد. هر چقدر به مراحل بالاتر بروید با رقبایی برخورد می کنید که از سرعت بالایی برخوردار هستند. برخی مهارت بالایی در زدن سرویس ها دارند و برخی هم از سرعت بالایی برخورددار هستند و با زدن ضربات سریع به توپ و در ادامه ضربات سهمگین پی در پی شما را به شدت گیج و خسته می کنند. مکانیزم‌های تمامی این 18 رشته ورزشی آرکید طراحی شده و شما با یک بازی ورزشی شبیه ساز طرف نیستید. یعنی این بازی اصلا و ابدا طرفدار های سبک شبیه ساز را راضی نمی کند. هر چند تیم توسعه دهنده هم هیچ قصدی نداشته که این بازی را به صورت یک بازی شبیه ساز توسعه دهد و به همین خاطر ایرادی به تیم سازنده بازی از این حیث وارد نیست.

بررسی بازی OLYMPIC GAMES TOKYO 2020: THE OFFICIAL VIDEO GAME

همین طور شما با حضور در مسابقات و به دست آوردن مدال های گوناگون میتوانید امتیازاتی کسب کنید و در بخش فروشگاه بازی لباس های مختلف،کلاه و عینک های جدیدی بخرید و طراحی ظاهری شخصیت آواتار خود را تغییر دهید.در کنار بازی های انفرادی یا با یک بازیکن محلی می توانید Olypmic Games Tokyo 2020 را نیز به صورت آنلاین انجام دهید. شما می توانید با دوستان خود بازی کنید و یا به سادگی به یک مسابقه تصادفی یا یوزر های سر تا سر جهان بپیوندید و با آن ها به رقابت بپردازید. محتوای بازی به نسبت قابل قبول و راضی کننده است. اما همان طور که گفته شد به خاطر شبیه ساز نبودن این بازی اصلا طرفداران سبک شبیه ساز با این بازی نمی توانند ارتباط برقرار کنند و آن ها را دلسرد و مایوس میکند.

بررسی بازی OLYMPIC GAMES TOKYO 2020: THE OFFICIAL VIDEO GAME
با کسب مقام در رشته های گوناگون المپیک شما میتوانید امتیازاتی جمع کنید و با استفاده از امتیازاتی که کسب کرده اید میتوانید اقدام به باز کردن لباس ها و حتی بالا بردن قدرت و مهارت های شخصیت بازی شوید و همین طور لباس سونیک را هم در بازی می توانید باز کنید و با این لباس مخصوص به بازی کردن بپردازید.

گرافیکی روتین و متعادل

جلوه های بصری و فنی بازی به صورت فانتزی گونه طراحی شده و ساختار توسعه گرافیکی بر این اساس طرح ریزی و توسعه یافته است. حتی طراحی مدل ورزشکاران هم به صورتی فانتزی مانند طراحی شده. به طور کلی گرافیک بصری و فنی بازی حرفی نو و تازه با خود به همراه ندارد و شما در تمامی بخش های بازی و رشته های ورزشی با یک گرافیک روتین و فانتزی طرف هستید که حرف خاصی با خود به همراه ندارد و همه چیز سطحی طراحی شده است. بخش صدا گذاری بازی هم به نسبت خوب و قابل قبول طراحی شده و صدا گذاری بازی در رشته های مختلف از کیفیت نسبی خوبی برخوردار هستند.همین طور انیمیشن های طراحی شده برای رشته های گوناگون ورزشی هم چیزی مابین یک بازی شبیه ساز و آرکید طراحی شده. نه آن قدر ها مصنوعی طراحی شده و نه آن قدر ها نزدیک به واقعیت. شاید بتوان گفت انیمیش های طراحی شده با مدل کلی طراحی بازی هم خوانی خوبی دارد و همان طور که گفته بودم حتی مدلینگ بدنی ورزشکاران هم به صورتی فانتزی طراحی شده و کلیت قسمت های طراحی شده در قسمت های مختلف بازی به نوعی با هم  چفت و بس خوبی خورده اند. همین طور کیفیت صدا های طراحی شده در بازی بسیار رسا، شفاف و با کیفیت است و سازندگان در این بخش کارشان را به خوبی انجام داده اند. حتی موسیقی های انتخاب شده در بازی هم شنیدنش بسیار لذت بخش است.فقط تنها ایرادی که میتوان به بخش صدا گذاری بازی گرفت عدم تنوع در موسیفی های تعبیه شده در بازی است و از مقدار آن به اندازه کافی نیست.

بررسی بازی OLYMPIC GAMES TOKYO 2020: THE OFFICIAL VIDEO GAME
گرافیک بصری و همچنین گرافیک فنی بازی از کیفیت مناسبی برخودار است و شاید بتوان گفت بازی از گرافیکی متعادل بهره میبرد. یعنی نه شما را متحیر میکند و نه این که از دیدن گرافیک بازی دلسرد شوید.

سخن پایانی

بازی Olympic Games Tokyo 2020 – The Official Video Game آمیخته ای از یک بازی ورزشی آرکید گونه است که روح سگا در جای جای کالبُد این بازی نهادینه شده و طراحی بازی کاملا بر اساس معیار های سگا در یک بازی شاد و مفرح ورزشی توسعه داده شده است. به هر حال یک بازی ویدئویی که 18 رشته ورزشی گوناگون برای آن در نظر گرفته شده و انتظار بی جاییست که با گیم پلی عمیق و بسیار گسترده ای در تک تک این 18 رشته ورزشی روبرو شویم و صرفا ما بازی طرف هستیم که حس و حال و هیجان بازی های المپیک را برای ما القا کند ساعت های خوشی را برای ما رقم زند. همین طور بازی کردن این بازی با دوستان و گیمر های سر تا سر جهان لذت و هیجان بسیار بالایی دارد و تجربه آنلاین این بازی نسبت به مسابقات آفلاین دلچسب تر و لذت بخش تر خواهد بود.

امتیاز بازی‌سنتر - 7

7

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گیم پلی ساده،سرگرم کننده و شاد
بازی آنلاین تقریباً بدون هیچ مشکلی اجرا می شود
کیفیت صدا ها در بازی بسیار شفاف و با کیفیت است
طراحی 18 رشته ورزشی
رقابت با دوستان و گیمر های سر تا سر جهان لذت بخش و هیجان انگیز است
نقاط ضعف:
برخی از بازی های گروهی از گیم پلی لذت بخشی برخودار نیستند
موسیقی های متن بازی تعداد آن ها زیاد نیست
هوش مصنوعی در برخی از رشته ها از کیفیت مناسبی برخوردار نیست
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: 4.35 ( 2 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.