بررسی بازیپلی استیشن 5کامپیوتر

بررسی بازی Nioh 2: The Complete Edition

در فاصله کمتر از یک سال نوبت به نسخه کامل‌ترین یکی از بهترین اکشن نقش‌آفرینی‌های سال گذشته رسیده تا برای کامپیوترهای شخصی روانه بازار شود. در شرایطی که برخی طرفداران این مجموعه در انتظار پیشرفت‌های حتی جزئی در زمان انتشار بازی Nioh 2 Complete Edition‌ بودند اما این بسته در اصل شامل بازی اصلی، سه بسته قابل دانلود و البته امکانات تنظیمات گرافیکی می‌شود که مشخصا روی خروجی نهایی تاثیر گذاشته و تفاوت‌هایی را نسبت به نسخه PS4 ایجاد کرده. با این حال هرچند بسته پیش رو کامل‌ترین تجربه‌ای است که می‌توانید از بازی Nioh 2 دریافت کنید اما بدون مشکل نبوده و ضعف‌های جدیدی در آن به وجود آمده. ضعف‌هایی که در تجربه نهایی تاثیر زیادی نداشته اما می‌توانند برای گروهی از گیمرها دردسرساز شوند.

اگر در سال گذشته Nioh 2 را روی PS4 تجربه کرده‌اید، عملا این بسته چیزی فراتر از سه بسته قابل دانلود را به شما ارائه می‌کند. نه خبری از مرحله جدید است و نه شاهد معرفی تجهیزاتی جدیدی همچون اسلحه یا زره هستیم. این موضوع عملا Nioh 2 Complete Edition را برای کسانی که در گذشته این بازی را تجربه کرده‌اند، بی‌ارزش می‌کند. با این حال اگر PC پلتفرم اصلی شماست یا قصد دارید مجموعه Nioh را روی PS5 تجربه کنید، بهترین مجموعه‌ای است که می‌توانید به سراغ آن بروید. بازی‌ای که شاید در ظاهر کلی خود در میان عناوین Soulsborne قرار گیرد اما بدون شک تفاوت‌های اساسی با ساخته‌های FromSoftware دارد. بازی‌ای که تمرکز اصلی خود را روی مبارزات قرار داده و هرچند سعی دارد داستانی جالب توجه را ارائه کند اما در این راه موفقیت خاصی را به دست نمی‌آورد.

ساخته‌های FromSoftware در این ژانر از داستان‌سرایی کلاسیک دوری کردند و تمرکز خود را روی روایتی قرار دادند که با کنجکاوی گیمر و قرار دادن تکه‌های پازل در کنار یکدیگر، شکل می‌گیرد. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث شده بود این نوع از روایت برای مجموعه Dark Souls جوابگو باشد به نوع طراحی مراحل آن ارتباط دارد. در این دست عناوین معمولا شاهد طراحی مراحلی هستیم که همگی در دنیایی مشترک قرار گرفته و با راه‌های متعدد به یکدیگر متصل شده‌اند. اینجا و در مجموعه Nioh اما طراحلی مراحل به شکل تقریبا خطی صورت گرفته و ارتباطی میان هر کدام از آنها وجود ندارد. در نظر گرفتن این موضوع باعث شده که در Nioh 2 درست مانند نسخه اول شاهد روایت داستان از طریق میان‌پرده‌های سینمایی در بین مراحل باشیم. رویکردی که به خودی خود باعث ایجاد ضعف در داستان بازی نمی‌شود. با این حال این کلیت داستان Nioh است که نمی‌تواند جذابیت‌های آنچنانی را برای مخاطب به همراه داشته باشد. داستانی که پر از جزئیات مختلف و متنوع است اما نمی‌تواند انگیزه‌ای برای ادامه کار در مخاطب خود ایجاد کند. انگیزه‌ای که شکل‌گیری آن کاملا برعهده گیم‌پلی قرار گرفته و البته Nioh 2 Complete Edition در تقابل با آن به بهترین شکل ممکن عمل کرده.

اینجا و در Nioh 2، درست مانند نسخه اصلی، گیم‌پلی بزرگ‌ترین نقش را برای جذب مخاطب ایجاد کرده و این رویکرد تا انتهای کار ادامه می‌دهد. بخشی از عناوین Soulsborne که کم‌ترین مورد توجه قرار می‌گیرید یعنی مبارزات، اصلی‌ترین نقطه قوت Nioh است و با ایجاد پیچیدگی بالا که به تنوعی مثال زدنی منتهی می‌شود، توانسته سطحی به مراتب بالاتر از را از دید کیفیت طراحی مبارزات پدید آورد. در Nioh 2 Complete Edition همچون نسخه معمولی شاهد حضور تعداد زیادی اسلحه متنوع هستم که هر کدام عملکردی کاملا متفاوت را نسبت به دیگری نمایان می‌کنند. اسلحه‌هایی که حتی با وجود قرارگیری در شاخه‌های یکسان، می‌توانند بسته به جزئیات کوچک، تجربه‌ای متفاوت را برای مخاطب ایجاد کنند. برخلاف بازی‌های مشابه که تنها مجموعه‌ای از حرکات ساده را برای مبارزه با دشمن‌ها در اختیار دارند، مجموعه Nioh با معرفی سه Stance متفاوت، نیازهای گیمر در هر شرایط و هر نوع مبارزه‌ای را برآورده می‌کنند. گیمر می‌توانند با استفاده درست از هر کدام این Stanceها و ترکیب آنها به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کرده و راهی مناسب را برای شکست هر کدام از دشمن‌ها یا باس‌ها پیدا کند. شاید طراحی مراحل به شکل خطی صورت گرفته باشد اما مطمئنا تجربه هر گیمر از گیم‌پلی Nioh 2 Complete Edition به واسطه مبارزات متنوع کاملا متفاوت خواهد بود. بررسی نسخه PC بازی Nioh 2 Complete Edition مد نظر ما است و باید در این زمینه به طراحی کنترل نیز اشاره کنیم. اینبار گیمرها فرصت دارند تا Nioh 2 را با موس و کیبورد تجربه کنند اما واقعیت ماجرا این است که قرارگیری کلید‌ها روی موس و کیبورد به شکل درستی انجام نشده و نهایتا مخاطب را به سمت استفاده از کنترلر متمایل می‌کند.

حضور Nioh 2 Complete Edition روی PC ضعف‌ها و نکات مثبت خاصی را نیز به وجود آورده. همچون دیگر بازی‌های کنسولی که به کامپیوترهای شخصی راه پیدا می‌کنند، اینجا گزینه‌های متعددی را برای ایجاد تغییرات در تنظیمات گرافیکی در اختیار دارید و به شکل کلی می‌تواند خروجی بهتری را نسبت به نسخه اصلی بازی روی PS4 شاهد باشید. از سوی مقابل این ضعف گزارش شده که بازی روی تمامی سیستم‌ها خروجی فنی ایده‌آلی را ارائه نکرده و ممکن است در اجرای آن با برخی مشکلات غیرعادی روبرو شوید. در نظر گرفتن تمامی این نکات نهایتا ضعف غیرقابل جبرانی را در بازی ایجاد نکرده و به طور کلی می‌توان پورت Nioh 2 Complete Edition برای PC را در سطح استاندارد و قابل قبول طبقه‌بندی کرد. اثری که هرچند به جز سه بسته قابل دانلود نکته جدیدی را به همراه ندارد اما می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای کسانی محسوب شود که تاکنون Nioh 2 را روی کنسول تجربه نکرده‌اند.

امتیاز بازی‌سنتر - 8.5

8.5

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
ارائه کامل‌ترین تجربه از Nioh 2
مبارزات نفس‌گیر و متنوع
اضافه شدن گزینه‌های گرافیکی
کیفیت خوب طراحی مراحل
نقاط ضعف:
برخی ضعف‌های اجرایی و فنی
مناسب نبودن کنترل بازی با موس و کیبورد
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PC بررسی شده است

User Rating: 4.31 ( 4 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا