ایکس باکس سری ایکسایکس باکس وانبررسی بازیپلی استیشن 4پلی استیشن 5کامپیوتر

بررسی بازی NBA 2K23

بازگشت پادشاه

سری NBA 2K ساخته و پرداخته استودیوی خوش آوازه «Visual Concepts» است که سال‌هاست این مجموعه را در بالاترین سطح ممکن نگه داشته و هر سال یک بازی شبیه ساز تمام و کمال را در اختیار طرفداران بازی‌های ورزشی بسکتبال قرار می‌دهد.  2K Sport از زمان ورودش به بازی‌های بسکتبال ، به رقیبی سرسخت برای سری قدیمی NBA LIVE محصول کمپانی EA مبدل شد و در نهایت هم با کنار زدن  EA ، پادشاه بی چون و چرای بازی‌های بسکتبال شبیه ساز نام گرفت.

با اینکه بالا نگه داشتن سطح کیفی این مجموعه طی سال‌های طولانی کاری بس چالش برانگیز بوده ؛ اما استودیوی سازنده طی دو دهه گذشته در این امر کاملا موفق ظاهر شده است. حال که دو سال از نسل نهم گذشته ، جدید ترین اثر استودیو «Visual Concepts» را بررسی می‌کنیم تا ببینم دستپخت تیم توسعه دهنده چگونه بوده و آیا آن‌ها توانسته‌اند این مجموعه را همچنان در سطح کیفی بالایی نگه دارند یا حتی یک قدم پا را فراتر گذاشته و باعث ارتقای این سری شوند ؟! پاسخ این پرسش را در پایان این نقد و بررسی خواهید گرفت.

بررسی بازی NBA 2K23

ادامه روند پروسه بازسازی بخش گیم پلی

بازسازی مکانیزم‌های کهنه گیم پلی بازی از سال قبل از سوی تیم توسعه دهنده آغاز شده بود. تقریبا هر بخشی از هسته گیم پلی که دچار مشکل و گهنگی در اثر گذر زمان بود از سوی طراحان این بخش با یک بازبینی اساسی همراه شده بود. ادامه این پروسه بازسازی در جدید ترین نسخه از این سری ادامه یافته و حتی ویژگی‌های جدیدی هم به آن اضافه شده است. به طور مثال سال گذشته تمرکز اصلی طراحان روی بهبود مکانیزم‌های دفاعی بود؛ اما در NBA 2K23 به طرز گسترده‌ای ویژگی‌ها و پیشرفت‌های جدید در بخش تهاجمی انجام شده است.

بخش دیگری که طی سال‌های اخیر مورد انتقاد بسیاری از طرفداران بازی قرار گرفته، پرتاپ‌های توپ به سوی سبد بوده . بارز‌ترین پیشرفت این نسخه هم، افزودن ترکیب‌‌های حرکتی جدید به سیستم  پرتاپ توپ به سبد بوده که این بار از سوی سازندگان تفکیک بندی شده و دستور العمل‌ها برای پرتاپ‌های توپ به سبد بسیار منطقی تر طراحی شده است.

بررسی بازی NBA 2K23

بازسازی ضربات دانک

ضربات « اسلم دانک»  یکی از زیبا‌ترین و هیجان انگیز‌ترین صحنه‌های مسابقات بسکتبال  هستند و خوشبختانه در NBA 2K23 بسیار متنوع‌تر، گسترده تر و جذاب تر به نسبت شماره‎‌های پیشین طراحی شده‌اند. شما می‌توانید دانک‌‌های سخت را با یک ضربه سنج زمان‌ دار انجام دهید. کنترل‌ جدید به ما اجازه می‌دهند تا انجام این نوع ضربات را گسترش دهیم و این امکان را برای ما فراهم می‌کنند تا دقیقاً همانطور که می‌خواهیم ضربات دانک را اجرا کنیم تا در نهایت غرق در انیمیشن‌های زیبا و حیرت آور در هنگام انجام اسلم دانک شویم. این تغییرات فقط به این موارد ختم نمی‌شوند. طراحان بازی چند سالی است که بر روی شبیه سازی فیزیک ضربات «دانک قلاب زیر سبد» که فناوری بسیار پیچیده ای است کار کرده‌ و در NBA 2k23  از آن استفاده کرده‌اند.

شما می توانید کنترل کنید که چه زمانی و چگونه به سبد آویزان شوید تا پس از آن صحنه‌های مهیج و فوق العاده‌ای را تماشا کنید. این ویژگی فقط بر روی نسخه‌های نسل نهمی بازی توسعه یافته است. هنگامی که دست‌های بازیکن به حلقه رسید، اگر R2 را فشار دهید. تا زمانی که تریگر را رها کنید، بازیکن در حالت قلاب می‌ماند و می‌توانید از آنالوگ سمت چپ برای تغییر حرکت بدن و آنالوگ سمت راست برای بالا کشیدن خود روی سبد استفاده کنید. همه این کارها همان طور که مایک وانگ کارگردان بازی بدان اشاره داشته، با شبیه سازی فیزیک انجام می‌شود، نه انیمیشن‌های از پیش رندر شده، در نتیجه حس و تصاویر فوق العاده‌ای ایجاد می‌شود.

تغییرات در مکانیزم های پاس و دریبل

مکانیزم‌های پاس دادن در بازی بسیار گسترده تر و جذاب تر و پاس‌های بازیکنان گارد راس ( Point guard ) که وظیفه سرعت بخشیدن و بازیسازی را دارند با ارسال‌های فنی و غیر قابل پیش بینی بسیار متنوع شده است. اولین تغییر بزرگ اضافه شدن ویژگی‌های شوت زنی است که به نوعی می‌توان گفت دچار تغییر و تحول اساسی شده. همچنین انیمیشن های منحصر به فرد شوت زنی بازیکنان مختلف با استایل و سبک و سیاق خودشان طراحی شده. این تغییرات فقط جنبه ظاهری ندارد و هر سبک و استایل شوت زنی نقاط قوت و ضعف مخصوص به خود را دارد.

در NBA 2K، دریبلینگ به روشی خاص تکامل یافته است تا به نوعی به یک مینی گیم درون بازی تبدیل شود. حاملان توپ از ترکیب حرکت های جدید با گزینه‌های بیشتر لذت خواهند برد. این گزینه‌ها در نسخه جدید از 15 به 28 مورد افزایش یافته است. تغییر قابل توجه دیگری که بر دریبلینگ تاثیر می گذارد، معرفی «اندازه حمله» است. یکی دیگر از جنبه‌های دریبلینگ که در NBA 2K23 پیشرفت های اساسی به خود دیده، خستگی بازیکنان ناشی از دریبل‌های پی در پی است. باید بدانید انرژی بازیکنان نسبت به نسخه‌های سال‌های گذشته خیلی سریع‌تر خالی می‌شود، بنابراین از انجام دریبل های پی در پی و افراطی” باید خودداری کرد. موضوعی که در طول بازی خود به یک چالش جدید برای دوستداران مجموعه NBA 2K تبدیل شده است.

ویژگی جدیدی به نام آدرنالین!

یکی دیگر از ویژگی‌های جدید طراحی شده برای جلوگیری از اتکای بیش از حد به دریبل، مفهوم «افزایش آدرنالین» است. هر بازیکن در هر مالکیت دارای سه ویژگی تقویتی است که به شکل سه میله کوچک زیر نمایش دهنده میزان استقامت نشان داده می‌شود. هر بار که یک استارت انفجاری یا پرتاب انفجاری سریع انجام دهید، از بوست استفاده می‌شود. هنگامی که سه بوست شما مصرف شد، خواهید دید که سرعت و توانایی خود برای مدت زمان باقیمانده مالکیت به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

همانند ترکیب‌های دریبلینگ، در حقیقت  به جای عقب و جلو رفتن بی‌ هدف در تلاش برای دور زدن دفاع باید با حرکات موثر  بسکتبال هوشمندانه بازی کنید. توسعه دهندگان از توانایی های کنترلر DuelSense کنسول پلی استیشن 5 حداکثر بهره را برده‌اند. «adaptive triggers» نقش بسزایی در شرایط مختلف مانند خستگی بازیکنان دارند. هر چقدر بازیکنان بیشتر خسته شوند، مقاومت تریگر های R2 بیشتر شده و در نهایت حس خستگی بازیکنان به بازیباز بیش از پیش منتقل خواهد شد.

بررسی بازی NBA 2K23

هوش مصنوعی پویا و غیر قابل پیش‌بینی!

در این نسخه هوش مصنوعی به خوبی می‌داند که چگونه مدافع را به دام بیندازند و با حرکات غیر قابل پیش‌بینی خود ، شما را وادار به اشتباه کند. هوش مصنوعی وقتی متوجه شود که نظم دفاعی شما را نمی تواند بشکند، اقدام به پاس دادن به بازیکنانی که قابلیت دریبلینگ آن‌ها برجسته است می‌کند تا آن‌ها با ظرافت و هوش بالایشان راهی برای اخلال در نظم دفاعی شما ایجاد کنند. پیشرفت عمده دیگر، تحقق پیک‌ اند رول ( pick & roll ) با هوش مصنوعی است. در NBA 2K23، بازیکن می‌داند که بسته به توپ و دفاع چگونه مسیر خود را به سمت حلقه تغییر دهد. علاوه بر این هوش مصنوعی درک بسیار بهتری از فضا‌های باز و بسته و نقاط مختلف زمین دارد.

بررسی بازی NBA 2K23

انیمیشن ها و فیزیک در حد و اندازه های یک بازی نسل نهمی

وقتی  وارد محیط بازی می‌شوید، اولین چیزی که شما را حیرت زده می‌کند پیشرفت فوق العاده انیمیشن‌ها و فیزیک بازی است. توسعه انیمیشن‌ها باز هم مثل همیشه و مانند سال‌های قبل در راستای یک بازی شبیه ساز و کاملا واقع گرایانه طراحی شده. توجه به ریز جزئیات حرکات بدنی بازیکنان چه بدون توپ و چه با توپ به راستی که حیرت آور است. شما از انیمیشن‌های راه رفتن یک بازیکن تا هنگام دویدن، ضربات اسلم دانک، انیمیشن‌های جدید شوت زنی و دریبلینگ بازیکنان بُهت زده می‌شوید. یکپارچگی آن‌ها و سوییچ شدن انیمیشن‌های مختلف به یکدیگر در بازی به بهترین شکل ممکن انجام شده.

سیستم «FootPlaning» یا همان کاشت پا در بازی‌های ویدیویی به خصوص بازی‌های ورزشی دردسری بزرگ برای سازندگان به بار میاورد و طراحی اشتباه در این بخش منجر به لیز خوردن انیمیشن‌ها بر روی سطح زمین می‌شود. این مورد در NBA 2k23 به طرز خیره کننده ای فوق‌العاده کار شده است و شما در جریان گیم پلی بازی شاهد کم ترین میزان سُر خوردن انیمیشن‌ها بر روی سطح زمین هستید. به صورت کلی انیمیشن‌ها در حد و اندازه‌های یک بازی نسل نهمی است و حقیقتا چشم نواز. این پیشرفت‌ها به همین موارد ختم نمی‌شود، فعل و انفعالات، برخورد‌های فیزیکی مابین بازیکنان در نبردهای هوایی مانند ضربات دانک فوق العاده طراحی شده و همین طور برخورد های فیزیکی حتی در پیچیده‌ترین صحنه‌ها هم از کیفیت بالایی برخوردار است.

بازگشت مد محبوب کلاسیک چالش جردن

2K Sports هر ساله انواع مختلفی از مُدهای بازی اعَم از آفلاین و آنلاین را به ما ارائه می‌کند. یکی از این مد‌های جدید و تکامل یافته «چالش جردن» است که برای اولین بار در NBA 2K11 ظاهر شد و به نوعی انقلابی در بازی‌‌های ورزشی بود. این مد به طرفداران NBA اجازه داد تا لحظات مورد علاقه‌شان و نکات برجسته دوران حرفه‌ای مایکل جردن را زنده کنند. شما در این مد زیبا و هیجان انگیز می‌توانید زندگی حرفه‌ای مایکل جردن از روزهای اولیه او در دهه 80 میلادی به عنوان یک ستاره کالج تا پیروزی او در فینال NBA در سال 1998 را دوباره زنده کنید.

مد جدید «چالش جردن» شامل 15 تجربه بازی منحصر به‌ فرد است، از شروع فروتنانه جردن در دانشگاه کارولینای شمالی تا دوران اوج و شکوه آن با ضربه آخر برای شیکاگو بولز، ضربه‌ای که ششمین عنوان قهرمانی NBA را برای او به ارمغان آورد. شبیه سازی مسابقات در دهه 80 و 90 میلادی به صورت کامل انجام شده است. برای این کار یک سیستم پیچیده ویدئویی برای بازسازی تجربه تماشای این مسابقات در تلویزیون طراحی شده و این سیستم در هر دهه یک تجربه تماشای منحصر به فرد را ارائه می‌کند.

 

4 منطقه مختلف تشکیل شده در شهر جدید

در مد مای کریر ( The City ) توسعه دهندگان شهر  جدیدی به بازی اضافه کرده اند. شهرهایی که پیدایش آن‌ها از نسخه NBA 2k21 آغاز و به شدت بین طرفداران بازی محبوب شد. این شهر در NBA 2K23 حدود 30 درصد کوچکتر از نسخه NBA 2K22 است اما دارای شبکه وسیعی از ایستگاه‌های مترو است که می‌توانید هر زمانی که بخواهید از آن‌ها استفاده کنید تا سریع‌تر در شهر گشت و گذار کنید. شهر جدید از 4 منطقه مختلف تشکیل شده که هر کدام حس و حال ،  جو و اتمسفر مخصوص به خود را دارند.

در بخش آنلاین مای کریر ( My Career ) که در یک شهر  open world روایت می شود، شما میتوانید با دیگر افراد در سر تا سر جهان به بازی کردن بپردازید و همین طور به باشگاه بدنسازی رفته و مهارت‌های خود را افزایش دهید، به فروشگاه‌ها و مغازه‌های مختلف برای خرید لباس، کیف و انواع و اقسام وسائل مراجعه و خرید کنید.

بررسی بازی NBA 2K23
نقشه شهر جهان بازی آنلاین را می توانید مشاهده کنید.

گرافیک فنی و بصری در سطحی بالا

Eco-Motion Engine موتور انحصاری استودیوی «Visual Concepts» یکی از پیشرفته‌ ترین موتورهای گرافیکی بازی‌های ورزشی در صنعت بازی‌ های ویدیویی است. از همان ابتدا، از Presentation های اولیه تا گیم پلی بازی با گرافیک فوق‌العاده روبرو می‌ شوید. همه چیز در بالاترین سطح ممکن است. از نور پردازی خیره کننده بازی بگیرید تا کیفیت بافت‌ های استادیوم و وسایل کنار زمین.

نمایش احساسات در صورت بازیکنان و کیفیت بافت پوست بازیکنان حقیقا چشم نواز است. فیزیک پارچه و تکان خوردن شورت ورزشی و لباس بازیکنان شاخص‌ترین ویژگی گرافیکی است که در یک بازی ورزشی مدرن طراحی شده است. در کنار همه این‌ها ، جو و اتمسفر خیره کننده بازی و هوش مصنوعی جداگانه‌ای که برای NPCهای کنار زمین در نظر گرفته شده باعث شده تا کیفیت بصری و فنی NBA 2k23 در حد و اندازه های یک بازی حقیقی نسل نهمی خود نمایی کند.

بررسی بازی NBA 2K23

سخن پایانی

با این که انتشار بازی‌های سالیانه ورزشی به دلیل کمبود وقت به چالشی جدی برای سازندگان تبدیل شده است، اما با این حال استودیو «Visual Concepts» باز هم از این چالش سربلند بیرون آمده و توانسته یک بازی ورزشی نسل نهمی را برای طرفداران خود تدارک ببیند. NBA 2K23 یک بازی ورزشی نسل نهمی تمام و کمال است و یک پَکیج کامل برای طرفداران بازی‌های ورزشی ؛ به عبارتی شاه بازگشته است.

امتیاز بازی‌سنتر - 9.5

9.5

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گیم پلی ای شبیه ساز
ویژگی جدید آدرنالین و بازسازی اساسی ضربات دانک
گرافیک بصری و فنی در سطحی بالا
انیمیشن های خیره کننده
برخورد های فیزیکی
هوش مصنوعی پویا
مد های آفلاین و آنلاین با کیفیت و متنوع
صدا گذاری با کیفیت
نقاط ضعف:
شهر جهان باز بخش آنلاین در زمان هایی دچار افت فرم می شود
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS5 بررسی شده است

User Rating: 4.36 ( 5 votes)

‫5 دیدگاه ها

 1. ایراد از نقدت نگرفتم همیشه نقدهات پُر پیمون
  و خوبه و خیلی جزئی و فنی اما یکم در تعریف و تمجید شاید غلو کردی به نظرم چون ببین شما فکر نمیکنی عرضه سالیانه زیاد مفید نیست برای Nba2k و پیشرفت های میلی متری و نامحسوس؟

 2. امین آقا نمره زیادی بالا میدی و احساسی عمل میکنی به نظر من درسته نسل قبل Nba2k سروری می‌کرد ولی بعد از چند نسخه کاملا تو روند تکراری شدن افتاده و عرضه سالیانه بهش ضربه زده و دیگه آنچنان نسخه های جدیدش تفاوت هاش خیلی میلیمتری است و بی رقیب بودن متاسفانه بهش ضربه زده

  1. با سلام به شما. نقد دو نسخه قبلی این سری دست من بود که به ترتیب نمره های 7.5 و 8 رو داده بودم. پس نقد احساسی جایی در این رابطه نداره. شرافت کاری و احترام گذاشتن به زحمت های سازندگان مختلف مهم تر از همه چیز هست.

   نسخه NBA 2K23 و نمره ای که از سوی من دریافت کرد در نقد توضیحات رو دادم که به چه صورت بوده، حد اقل از سوی من. نقد های دیگری از سوی سایت ها و …. هم بوده که نمرات گوناگون 9 بگیرید تا 89 و 85 و 7 و 6 و … که نوسانات در این سری دیده میشه.

   در رابطه با رقیبت هم، دیگر مشکل لایسنس ها در بخش بازی های بسکتبال نیست و هم EA و هر کمپانی دیگری میتونه به راحتی هر چه تمام تر وارد ساخت بازی های بسکتبال بشه و لایسنس های این بازی رو به صورت کامل در اختیار داشته باشه و با سری NBA 2K وارد رقابت بشه. پس انحصاری در کار نیست.

   زمانی NBA LIVE که بود و به هر حال در حال رقابت با سری NBA 2K شکست خورد و از صحنه خارج شد. سری NBA 2K هم سال تونسته خودش رو در سطحی بالا نگه داره و ثبات کیفی خودش رو حفظ کنه و در ضمن، اتفاقا اگر بازی بسکتبالی دیگری هم بود، اون وقت منتقدین و .. کیفیت این سری رو بیش از پیش میتونستن درک کنن.

   با احترام به شما و نظرات شما که محترمه، به هر حال چه من و چه منتقدین دیگه نمیتونن در نقد ها و نمره هایی که میدن نظر همه رو جلب کنن و همه رو راضی نگه دارن. ممنون که نقد رو خوندین و سپاس از شما.

   پاینده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا