ایکس باکس وانبررسی بازیپلی استیشن 4کامپیوترگوگل استیدیانینتندو سوییچ

بررسی بازی Monster Jam Steel Titans 2

هیولاهای بی‌شاخ و دُم

تصور کنید که یک ماشین غول پیکر در اختیار داشته باشید و هر چیزی که در روبروی شما قرار میگیرد را از میان بردارید و  نابود کنید. کامیون های غول پیکری که با توجه موانع پرش های بلندی میکنند و با توجه به قدرت و عظمت خود موانع پیش رو به راحتی هر چه تمام تر تخریب. بازی Monster Jam Steel Titans 2 که استودیوی Rainbow اقدام به ساخت آن کرده دقیقا از این دسته بازی هاست. نسخه اول این بازی در سال 2019 منتشر شده بود که با بازخورد نسبتا خوبی از سوی منتقدین و بازیبازان سر تا سر جهان روبرو شده بود. حال استودیوی آمریکایی Rainbow در جدیدترین نسخه از این سری اثری را منتشر کرده و با هم نگاهی به بخش های مختلف این بازی میندازیم و کند و کاوی میکنیم تا ببینیم این عنوان از چه کیفیت کلی برخوردار است.

بررسی بازی MONSTER JAM STEEL TITANS 2

بخش تمرینی بسیار ساده و گذرا

شما با ورود به بازی همانند بسیاری از بازی های ماشینی وارد بخش تمرینی شده و سازندگان به نوعی خواسته اند با آموزش بخش تمرینی شما را با بنیان بازی آشنا کنند تا با کلیت گیم پلی بازی آشنا شوید. مراحل تمرینی بازی از سوی تیم سازنده بیش از حد ساده بوده و سازندگان میتوانستند شما را بهتر و ریشه دار تر با بخش تمرینی بازی آشنا کنند. به خصوص کنترل ماشین که از اِلمان های فیزیک در گیم پلی بازی بهره میبرد. بعد از گذراندن یک سری آموزش های تمرینی ساده وارد دنیای جهان باز میشوید که این دنیای جهان باز به 5 بخش مکان مختلف تقسیم شده است. این 5 محیط به صورت به هم پیوسته هستند و در قسمت های مختلف این دنیای جهان باز شما میتوانید ماموریت هایی که برای شما در نظر گرفته شده را از طریق نقشه بازی پیدا کنید و وارد مسابقات مختلف شوید. شما در این محیط جهان باز می توانید زمان زیادی را آزادانه رانندگی کنید و هر منطقه از محیط جهان باز تنوع خوبی در روند گیم پلی بازی به ارمغان می آورد.

بررسی بازی MONSTER JAM STEEL TITANS 2
دنیای محیط باز، بازی از تنوع خوبی برخوردار است و محیط های بازی شامل مناطق جنگلی و سرسبز و همین طور مناطق بیابانی و خشک را در بر میگیرد.

طراحی هسته گیم پلی بازی بر اساس فیزیک

بر خلاف بسیاری از سبک های ماشینی آرکید گونه سرعت در این بازی همه چیز نیست و شما با فشار دادن دکمه سرعت به صورت مداوم به هیچ چیزی دست نخواهید یافت و برگ برنده شما در  جای دیگریست. گیم پلی بازی بر اساس هسته فیزیک طراحی شده و باید با کنترل کردن به موقع و دقیق ماشین‌ها گیم پلی بازی خود را رو به جلو سوق دهید. گودال ها، ناهمواری مناطق مخلف زمین، روبرو شدن با درختان جاده‌ها و بسیار موانع دیگر باعث میشود کنترل کردن ماشین‌های خود بسیار سخت و چالش برانگیز شود و این جاست که فیزیک بازی خود را نشان میدهد. در ساعت‌های اولیه گیم پلی بازی گیم پلی بازی برای شما سخت است تا پس از مدتی با مکانیزم و هسته گیم پلی بازی بیش از پیش آشنا شوید. بنابراین کمی صبر و شکیبایی می‌تواند گیم پلی بازی را برای شما دلچسب تر و جذاب تر کند. ماشین‌ها دارای سیستم تعلیق حساسی هستند که کنترل کردنشان را برای شما سخت و دشوار میکند. پس از گذراندن ماموریت‌هایی که به شما مُحول میشود قدرت ماشین ها در بخش های مختلف ارتقا پیدا میکند و کنترل ماشین ها برای شما آسان تر میشود. البته به همین میزان پس از گذراندن ماموریت‌های گوناگون، چالش هایی که پیش روی شما گذاشته میشود سخت تر و دشوار تر میشود. لیست کامیون های بازی دارای 38 مورد از بزرگترین کامیون های تاریخ است و 12 استادیوم برای مسابقات فضای سر بسته طراحی شده.

بررسی بازی MONSTER JAM STEEL TITANS 2
ماشین های مختلفی در بازی وجود دارند که در مراحل اولیه بازی قفل هستند و شما رفته رفته باید با گذراندن ماموریت هایی که به شما محول میشود ماشین ها را باز کرده و همین طور میتوانید در جهت ارتقا ماشین های خود اقدام کنید.

تنوع بالا در طراحی مراحل

سازندگان بازی برای شما ماموریت های گوناگون و متنوعی را در نظر گرفته اند تا بعد از مدتی از جذابیت بازی کاسته نشود. آن‌ها تلاش کرده اند که گیم پلی بازی پس از ساعت ها بتواند ثبات و کیفیت خود را حفظ کند. باید اشاره کرد برخی از ماموریت هایی که برای شما طراحی شده گیم پلی جذاب تر و هیجان انگیز تری دارند و برخی دیگر شاید بتوان گفت حوصله شما را تا حدودی سر میبرد. البته این به سلیقه افراد هم بستگی دارد و نباید این موضوع را کتمان کرد که سلیقه افراد در این موارد نقش اصلی را ایفا میکند. به طور مثال مسابقاتی که برا اساس تخریب کردن و نابودی هستند به شدت گیم پلی جذاب و هیجان انگیزی دارد و شما تا میتوانید باید موانع پیش روی خود را نابود کنید و صد البته این نکته را باید گفت که حفظ تعادل در این نوع مسابقات به شدت سخت میشود. مسابقات یک به یک برای شما در نظر گرفته شده که باید با رقیب خود به جدال بپردازید و هر کسی که زود تر به خط پایان رسید برنده این جدال تن به تن است.

هوش مصنوعی فاقد پویایی لازم

مسابقات Waypoint به شما این نقش را می دهد تا کاملاً خارج از جاده بروید و راه خود را برای رسیدن به هدف تعیین شده پیدا کنید. این واقعاً توانایی شما را برای مدیریت جستجوی گویای کامیون آزمایش می کند. هوش مصنوعی سی پی یو در اینجا کاملاً رقابتی طراحی شده اما هیچ پویایی با خود به همراه ندارد. به بیان ساده‌تر علی رغم باز بودن بالقوه این مناطق، به نظر می رسید ماشین هایی که سی پی یو آن ها را کنترل میکند همیشه یک مسیر مشخص را در ذهن دارند. در مسابقات متداول مشکلات دیگری نیز وجود دارد. خودروها در یک نقشه بزرگتر به مدار خود ادامه می دهند و ممکن است شما هم به مانند من در بیشتر مواقع در نقشه گم شوید و به طور مداوم نقشه بازی را برای پیدا کردن راه نگاه کنید. ماشین های سی پی یو در راستای یک خط از پیش تعیین شده حرکت میکنند ؛ موضوعی که باعث شده این نوع مسابقات از جذابیت کمی برخودار باشد. مسابقاتی مانند پرش از موانع، مسابقاتی بر حسب زمان و بسیار رویداد های دیگر در بازی برای شما تعبیه شده و میتوانید به بازی کردن بپردازید. در مقایسه با مسابقات قهرمانی Monster Truck Championship ، هندلینگ در این بازی بسیار کمتر منطقی به نظر می رسد. کامیون ها در این مسابقات قهرمانی بسیار قدرتمندتر و پاسخگو تر هستند. اما برعکس، آنها از برخی اشکالات فیزیکی رنج میبرند.

بررسی بازی MONSTER JAM STEEL TITANS 2

هر فصل از بخش مُد کریر معمولاً چهار رویداد برگزار می شود که اکثر آنها در استادیوم ها برگزار می شوند و به طور کلی رقابت های درون استادیوم ها هیجان و جذابیت بیشتری نسبت به برخی از مسابقات خارج از استادیوم و دنیای جهان باز بازی دارد. ماشین‌های پر قدرت در بازی وجود دارند که در اول بازی بخش بسیار بزرگی از آن ها قفل هستند و پس از گذراندن ماموریت‌های مختلف در بخش کریر می‌توانید آن‌ها را باز کنید. کامیون‌های مجاز Monster Jam دارای جزئیات ماهرانه‌ای هستند. مثلا در طول بازی شاهد این هستید که قطعه‌های آن‌ها از یکدیگر جدا شده ، پانل‌های ماشین‌ها در حین مسابقات رفته رفته فرو رفته و خراب می شوند و چیزی جز یک رولج باقی نمی گذارد. موضوعی که قطعا برای شما بسیار راضی کننده خواهد بود. تمامی کامیون‌های طراحی شده در بازی متنوع به نظر می رسند و دارای شخصیت و جذابیت های ظاهری و باطنی عالی هستند.

بررسی بازی MONSTER JAM STEEL TITANS 2
سازندگان ماموریت های متنوعی برای شما در نظر گرفته اند تا در جریان گیم پلی، بازی بعد از مدتی برای شما خسته کننده نباشد.

گرافیکی فنی و بصری با راندمانی متوسط

بازی از موتور گرافیکی Unreal Engine بهره میبرد و سازندگان از لحاظ راندمان کاری از این موتور گرافیکی در حد متوسطی کار کرده اند. گرافیک بازی نه زشت است و نه زیبا. شاید بتوان گفت چیزی مابین این دو. در صحنه‌هایی بازی از مشکلات دیر بارگذاری شدن بافت‌ها رنج می‌برد. مثلا در صحنه‌های شلوغ هنگامی که تعداد کامیون‌ها در کادر زیاد باشند. همچنین هنگامی که به درختان و موانع برخورد کنید تا حدودی شاهد افت فرم خواهید بود ، موضوعی که باعث اذیت کردن شما در جریان گیم پلی خواهد بود. همین طور کیفت بافت ها در حد متوسط هستند و نور پردازی بازی هم از این قاعده مستثنی نبوده و از افکت های نور پردازی سنگین در آن مورد استفاده قرار نگرفته است. به طور کلی میتوان گفت جلوه  های بصری بازی دستاوردی بزرگ با خود به همراه نداشته و گرافیک فنی و بصری بازی روی هم رفته در حد متوسط بوده است.

بررسی بازی MONSTER JAM STEEL TITANS 2
گرافیک فنی و بصری بازی دستاورد بزرگی نداشته و راندمان کلی جلوه های بصری بازی در حد متوسط بوده است.

شاید بتوان گفت قدرت فنی بازی بیشتر در بخش فیزیک نهفته است. جایی که هسته گیم پلی هم اصولا بر اساس یک بازی بر اصول قوانین فیزیک طراحی و توسعه داده شده است. شما در Monster Jam Steel Titans 2  شاهد فیزیک فوق العاده ماشین‌ها خواهید بود و همین طور قدرت تخریب پذیری اجزاء ماشين و همین طور وسائل و موانعی که در محیط هستند را در گیم پلی بازی لمس خواهید کرد. از برخورد با درختان که بر اثر شدت ضربه وارد شده بر زمین می افتند و بسیار موانع دیگر که قدرت تخریب پذیری به صورت پویا خواهند داشت. سازندگان در بخش صدا گذاری بازی هم در حدی متوسط کار کرده اند و صداگذاری محیط و ماشین‌ها در حد قابل قبولی کار شده است. بازی از موسیقی های بسیار خوبی بهره میبرد و موسیقی های انتخاب شده برای بازی هماهنگ با جو و اتمسفر بازی است و موسیقی ها توانسته اند هیجان بازی رو دو چندان کنند.

بررسی بازی MONSTER JAM STEEL TITANS 2
بازی از تخریب پذیری خوبی برخوردار است و موانع بیرونی محیط و همین طور خود کامیون های غول پیکر هم بر اثر برخورد ها بر اثر شدت ضربات وارده به خوبی تخریب میشوند.

سخن پایانی

بازی Monster Jam Steel Titans 2 بازی‌ای است که حول محور کامیون‌ها ساخته شده است. بازی‌ای که عظمت و شکوه کامیون‌های هیولا را درک می کند. این غول پیکرها ماشین‌های قدرتمندی هستند که 1500 اسب بخار قدرت داشته باشند. کنترلشان را بر عهده میگیرید و با آن‌ها جولان میدهید. سازندگان اگر در بخش گرافیک فنی و بصری تلاش بیشتری به خرج میدادند و خروجی چشم نواز تر و زیبا تری خلق میکردند، این بازی میتوانست جایگاه بالاتری برای خود در نظر بگیرد. با تمامی این نکات مثبت و منفی که گفته شد، اگر از طرفداران کامیون های بی شاخ و دم و غول پیکر هستید و بر اساس مکانیزم های یک بازی ماشینی بر اساس قوانین فیزیک را دوست دارید از این عنوان به راحتی نمیتوان چشم پوشی کرد و میتوانید ساعت های خوشی با آن رقم زنید. البته اگر با موارد منفی بازی بتوانید کنار بیایید.

مطالب پیشنهادی:

امتیاز بازی‌سنتر - 6.5

6.5

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گیم پلی سرگرم کننده و در عین حالش چالش برانگیز
موسیقی جذاب
استفاده به جا و مناسب از اِلمان‌های فیزیک در هسته گیم پلی
تخریب پذیری محیط
نقاط ضعف:
گرافیک فنی بازی
دیر بارگذاری شدن بافت‌ها
هوش مصنوعی پر نوسان
بازی نسبت به نسخه قبلی تغییرات زیادی به خود ندیده است
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: Be the first one !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.