بررسی بازیپلی استیشن 4پلی استیشن 5

بررسی بازی Gundam Battle Operation: Code Fairy – Vol. 1 

حماسه یک مشت آهن پاره

سری Gundam شاید در نظر عده‌ای از گیمرهای ایرانی یک بازی گمنام و جدید به نظر بیاید اما بیش از 40 سال است که از معرفی این سری – که کارش را با یک مجموعه انیمه آغاز کرد – می‌گذرد  و عناوین متعددی از آن در ژانرهای مختلف و برای پلتفرم‌های متنوع عرضه شده است. بازی Gundam Battle Operation: Code Fairy – Vol. 1 جدیدترین نسخه این سری است که تماما تک نفره و داستان محور بوده اما گیم پلی آن با الهام از نسخه چنده نفره رایگان  Gundam Battle Operation 2 ساخته شده. البته با این که عناوین مختلفی از این سری تاکنون عرضه شده اما حداقل در صنعت بازی نمی توان آن را یک سری بازی محبوب یا حتی معروف به حساب آورد. از آنجایی که نمرات هیچ کدام از عناوین این سری هم طی این سال ها قابل توجه نبوده که گیمرها را برای تجربه آن ترغیب کند، حال سوال این است که جدیدترین قسمت این سری توانسته استثنایی در این میان باشد و راه خود را از شکست های گذشته جدا سازد؟ پاسخ کوتاه به این سوال یک نه بزرگ است.

MOBILE-SUIT-GUNDAM-BATTLE-OPERATION-Code-Fairy 1

داستان بازی در دوران جنگ عظیم یک ساله روایت می شود که انیمه Gundam هم بر پایه آن تولید شده است. این جنگ بر نبرد جبهه فدراسیون زمین و ملت مستفل زئون متمرکز است که برای استقلال می جنگند. همان زمانی که بازی شروع می‌شود، بازیکنان پی می برند که بخش بزرگی از جمعیت انسان‌ها بر اثر این جنگ کشته شده اند و نبرد به داخل سیاره زمین کشیده شده. بازیکنان کنترل دختری به نام آلما را برعهده می گیرند، یک سرباز جوان زئونی که به اولین واحد رزمی‌ای منتقل می شود که تمامی اعضای آن زن هستند. آن‌ها در تلاشند کفه نبرد رو به شکست در برابر فدراسیون زمین را به سمت خود متمایل سازند.

کاراکترهای فرعی داستان به هیچ عنوان دلچسب و گیرا نیستند و برخلاف عناوینی مانند Valkyria Chronicles یا سری Tales که مملو از شخصیت های ریز و درشت جذاب و به یاد ماندنی هستند. این جا حتی خبری از یک کاراکتر به یاد ماندنی نیست.  شوخی ها کاملا بی موقع و احمقانه است و هیچ کات سین یا دیالوگی که بین کاراکترها برقرار می‌شود جذابیتی در خود ندارد. هیچ توضیحی قابل توجه‌ای درباره گذشته و باوهای آنان داده نمی شود که بازیکنان را به سرنوشت آنان علاقه مند سازد و برهمین اساس بازیکنان هیچ گاه طی داستان شاهد بلوغ و رشد آنان نخواهند بود زیرا از همان آغاز کاراکترها چیزی جز عروسک های پلاستیکی فاقد روح نبوده اند.

MOBILE-SUIT-GUNDAM-BATTLE-OPERATION-Code-Fairy 2

گرافیک بازی اگر بخواهیم به صورت خلاصه از آن بگوییم، یک فاجعه بشری است. برخلاف بسیاری از عناوین روز، مشکل گرافیک بازی به دلیل افت فریم های گاه  وبیگاه نیست، بلکه به خاطر کیفیت بسیار پایین بافت‌ها و صد البته طراحی بسیار بد محیط است. اگر بگوییم گرافیک بازی حتی برای نسل هفتم هم معمولی محسوب می شود بیراه نگفته ایم. محیط‌های ماموریت‌ها بسیار خالی و بی روح طراحی شده اند و همان اندک اشیای داخل آن مانند درختان و ساختمان‌ها هم با بی سلیقگی تمام ساخته شده اند.

همان طور که گفتیم گیم پلی از عنوان چند نفره Gundam Battle Operation 2 الهام گرفته و بازیکنان توانایی انتخاب سه مدل واحد Gundam را در اختیار دارند. هر واحد توانایی منحصر بفرد خود را داشته از سوی دیگر نقاط ضعف خاص خود را نیز دارند. با پیشرفت در بازی قادر به تقویت قابلیت ها و تسلیحات ربات Gundam خود خواهیم بود. کلاس های قابل انتخاب شامل کلاس Raid، Support و General هستند.

هر کلاس لباس مخصوص به خود را داشته و نقاط قوتی نسبت به کلاس‌های دیگر دارد که بازیکنان حین ورود به ماموریت ها باید با دقت کلاس مورد نظر را انتخاب کنند. البته تصور نکنید چندان چالش عظیمی پیش رویتان است زیرا مکانیزم های بازی عملا چالش چندانی پیش روی بازیکنان قرار نمی دهد تا مجبور به تعیین استراتژی دقیق برای ورود به نبرد شوند.

تقریبا تمامی ماموریت به درگیری با دشمنان محدود شده و خبری از تنوع در گیم پلی به هیچ عنوان نیست.  گیمرها در کنار هم تیمی‌های خود به جنگ دشمنان می‌روند و حضور دو ربات دیگر که نقش پشتیبان را برای بازیکن ایفا می کنند بدون شک حس خوبی از امنیت را در ذهن متبادر کرده و به شلوغ تر شدن صحنه نبرد هم کمک می کنند اما ایراد اصلی گیم پلی و مبارزات جدا از تکراری شدن سریع ، سرعت بسیار پایین آن بوده که حوصله هر گیمری را سر می برد. وقتی سلاح بازوکا را در دست می گیرید، علاوه بر این که صدمه چندانی به حریف وارد نمی‌کنید. بلکه باید چندین ثانیه هم منتظر بمانید تا اسلحه خشاب گذاری شود. صبر و تحمل در بازی‌ای که خود را شوتر اکشن می‌داند، کاری بسیار طاقت فرسا و اعصاب خرد کن است.

MOBILE-SUIT-GUNDAM-BATTLE-OPERATION-Code-Fairy 3

اگر هم بخواهید بی خیال سلاح های سنگین و گرم شوید و دست به شمشیر ببرید باز دردی از دردها دوا نمی‌شود، فکر نکنید با مبارزاتی در سطح Gears of War سروکار دارید یا می توانید ربات‌ را تبدیل به نخاله و آهن پاره کنید. مبارزات تن به تن در این عنوان کوچکترین جذابیت و روحی ندارند و تنها با یک بار تجربه نبرد خسته کننده تن به تن، به طور کلی قید آن را خواهید زد.

دلیل کند بودن مبارزات، نیاز به هزینه کردن Action Point است که برای به دست آوردن آن باید صبر و تحمل داشته باشید. هر بار استفاده از تسلیحات سنگین یا شمشیر، بازیکنان را مجبور می کند که چندین ثانیه منتظر پرشدن این نوار بمانند تا بتوانند دوباره به حریف خود حمله کنند. برای پیروزی در مبارزات باید با انجام حملات ترکیبی به دل دشمنان بزنید و صد البته در این میان برای ضربه خوردن از آنان نیز آماده باشید.

البته همان طور که پیشتر هم اشاره کردیم نباید چندان نگرانی‌ای از بابت توانایی دشمنان داشت زیرا هوش مصنوعی حریفان بسیار ضعیف کار شده و عملا دشمنان هیچ وقت از موقعیت های خود به درستی استفاده نکرده و از المان های درون گیم پلی به نفع خود بهره نمی برند.

MOBILE-SUIT-GUNDAM-BATTLE-OPERATION-Code-Fairy 4

بازی Gundam Battle Operation: Code Fairy – Vol. 1  به هیچ عنوان یک بازی خوب و قابل قبول نیست و در دریایی از ایرادات ریز و درشت غرق شده است و حتی نمی توان آن را یک بازی کامل به حساب آورد. از یک سو تمامی المان‌های آن از Gundam Battle Operation 2 کپی برداری شده و از سوی دیگر حتی از نظر داستانی هم ناقص است. نسخه فعلی تنها VOL 1  بوده و Vol 2 و Vol 3  در ماه های آینده روانه بازار می شوند. اگر طرفدار سری بازی های Gundam و انیمه آن نیستید به خودتان لطف کنید و سراغ این بازی نروید.

امتیاز بازی‌سنتر - 5.5

5.5

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
طراحی جالب توجه ربات‌ها
طراحی خوب کاراکترها
گرافیک هنری زیبا در کات سین ها
نقاط ضعف:
گرافیک بد
هوش مصنوعی فاجعه بار
مبارزات خسته کننده
شخصیت پردازی سطحی
سناریوی احمقانه
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS5 بررسی شده است

User Rating: Be the first one !

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا