ایکس باکس سری ایکسایکس باکس وانبررسی بازیبررسی ویدیویی بازی هاکامپیوتر

بررسی بازی Forza Horizon 5

باور کردنی نیست که هنوز یک دهه از خلق «فورتزا هورایزن» نگذشته است و در حال تجربه نسخه پنجم هستیم. در این برهوت آثار با کیفیت ریسینگ، وجود پلی‌گراند گیمز موهبتی برای دوست‌داران ژانر است. زمانی که نه از Need For Speed و نه از Burnout خبری هست؛ عملکرد کدمسترز سینوسی شده و کرایتیریون در ساخت بتلفیلد دخالت می‌کند، هورایزن قدرتمندتر از همیشه در مسیری مشخص ادامه می‌دهد. مسیری که با عرضه هر نسخه، جاه‌طلبی تیم توسعه را بیش از پیش نمایان می‌کند. در انتها اما، هدفی وجود دارد به عنوان بهترین بودن. هدفی که دستیابی آن برای تیم پلی‌گراند گیمز، این بریتانیایی‌های بلند پرواز چندان دور از دسترس به نظر نمی‌رسید.

برای تماشای بررسی ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

مهم‌ترین تفاوت در هر نسخه از فرانچایز، ستینگ بازی‌ست. پس از سفر به کلورادو، بخشی از ایتالیا و فرانسه، استرالیا و بریتانیا، سرانجام نسخه پنجم فستیوال مسابقات هورایزن را به جنوبِ آمریکای شمالی برده. پس از بریتانیای نسخه‌ی چهارم که به‌واسطه‌ی جبر جغرافیایی، تقریبا طبیعت حاکم بر تمام نقشه‌ی آن یکسان بود، انتخاب مکزیک به عنوان لوکیشن نسخه‌ی پنجم هوشمندانه به نظر می‌رسد. هوشمندانه از این جهت که نه تنها وسعت مکزیکِ هورایزن 5 بزرگ‌ترین نقشه سری است، بلکه متنوع‌ترین محیط‌ها را نیز به فرانچایز معرفی کرده و از این جهت شباهت زیادی به هورایزن 3 دارد. البته که حتی استرالیای هورایزن 3 نیز با مکزیک هورایزن 5 توانایی رقابت ندارد. با سفر به هر نقطه از نقشه بازی، علاوه بر تغییرات بصری گشت‌وگذار آزادانه، حس و حال مسابقات نیز تغییر می‌کند. شاید مکزیک برای‌تان زیبایی چهارفصل بریتانیا را نداشته باشد، ولی تنوع بی‌نظیری به نقشه هورایزن داده است. پس بی‌راه نیست اگر بگوییم که هورایزن 5 با بهره‌گیری از همین ویژگی حس بسیاری از ریسینگ‌هایی که طی 20 سال اخیر تجربه کرده‌اید را برای‌تان دوباره تداعی می‌کند! مسابقات در پنج بخش خیابانیِ شهری، جاده‌ای بین شهری، رالی خاکی، آفرود خارج جاده‌ای و شوکیس ایونت‌ها دسته‌بندی شده است. هر سبک مسابقه شما را در موقعیت متناسب جغرافیایی، آب‌وهوایی و انتخاب خودرو با همان سبک قرار می‌دهد. حالا تنوع برآیندی را با این احتمالا در نظر بگیرید. مسابقات شهریِ شبانه با سوپراسپورت‌ها زیر بارش باران، رقابت آفرودها در دل صحرا شبیه به رالی داکار با چالش طوفان شن، صعود از آتش‌فشان فعال در کنار موتورهای کراس و… هورایزن 5 پر از شرایط این چنینی است که باعث خواهد شد هرگز از تجربه بازی خسته نشوید.

هرچند اجباری در انجام هیچ نوع مسابقه‌ای نیست و می‌توانید به دلخواه مسابقات خود را در هر مسیر طراحی کنید. حالا بیشتر از قبل امکانات شخصی‌سازی مسیرها در اختیارتان خواهد بود. اگر مسیر پیشنهادی طراحان بازی را دوست ندارید، می‌توانید مسابقه خود را با مسیر، شرایط آب‌وهوایی و خودروهای مجاز، به دلخواه تعیین کنید و با دیگر بازیکنان به اشتراک بگذارید. این ویژگی، قوی‌تر از قبل ظاهر شده تا ساعت‌ها شما را مشغول ساخت و تست مسیرهای خود و باقی بازیکنان کند. برای شرکت در مسابقات هم اجباری در انتخاب کلاس خودروها و تم آن‌ها نیست. هر چند عجیب خواهد بود اگر یک GT Car را در حال صعود از ارتفاعات مکزیک ببینیم؛ ولی حالا هورایزن در ابتدای مسابقه، خودروی پیشنهادی مناسب مسیر را به شما معرفی می‌کند. این مورد یکی از بهبودهای بزرگ نسبت به قبل به حساب می‌آید. حالا شما را به شرکت با خودروهای متفاوت در هر مسابقه دعوت می‌شوید. به شخصه حداقل 60 درصد مسابقات هورایزن 4 را با یک خودرو تجربه کردم که این ضعف حالا حل شده و به نوعی نقطه قوت به حساب می‌آید.

پس از جهت‌گیری اشتباه نسخه چهارم به سوی بیشترین پلیرکانت و شبیه شدن به آثار MMO، حالا بازی Forza Horizon 5 علاوه بر ارائه‌ی یک تجربه‌ی با صلابت ریسینگ، با نیم‌نگاهی به گذشته فرانچایز، یک تجربه Open World فوق‌العاده را نیز ارئه داده است. عمده بهبود هورایزن 5 نیز نسبت به 4 در همین قسمت اتفاق افتاده. پیش‌تر تنها کافی بود تا مسابقه‌ای را تا اتنها طی کنید تا خیلی راحت مسابقات بیشتر در دسترس قرار بگیرند. هورایزن 5 با دید به نسخه‌ی اول و دوم، سیستم پیشروی در بازی را کاملا بازیبینی کرده است. حالا امتیازی با نام Accolade Point به سری معرفی شده که راه‌های مختلفی برای دستیابی به آن وجود دارد. با طی کردن هر سطح و ورود به سطح جدید پاداش، می‌توانید در یکی از 6 بخش درنظر گرفته شده امتیاز خود را صرف کنید. این 6 بخش در 6 ریجن مختف نقشه در نظر گرفته شده‌اند که هر کدام مسابقات خاص خود را در دسترس قرار می‌دهند. پس مثل قبل مسابقات به خودی خود باز نخواهند شد و برای باز کردن مسابقات بیشتر احتیاج به تلاش بیشتری خواهید داشت. مهم‌ترین راه به دست آوردن Accolade Pointها شرکت در مسابقات و برنده شدن خواهد بود اما چالش‌هایی نیز در نظر گرفته شده تا دستیابی به این امتیاز را میسر کند. برای مثال یکی از این چالش‌ها طی کردن مسیر A تا B درمدت زمانی مشخص است. همین چالش‌ها یکی از دلایل سرگرمی شما در Free Roam خواهند بود. در کنار این‌که دوربین‌های کنترل سرعت، بخش‌های دریفت، کشف کردن لوکیشن‌های جدید، برخورد با دیگر بازیکنان آنلاین، شکستن بوردها، بازکردن فست تراول، خرید خانه همه به گشت و گذار محیطی تشویق‌تان می‌کنند. همچنین در نسخه‌های قبل، Barn Find معرفی شد که طراحان بازی خودروهایی اسقاطی را در گوشه‌هایی از نقشه پنهان کرده بودند تا بازیکنان با کشف و تعمیر آن‌ها کالکشن خود را افزایش دهند. حالا Barn Findها با 14 خودرو برگشته‌اند تا انگیزه مضاعفی برای کشف محیط‌های جدید داشته باشید.

بیش از 500 خودرو از کلاس‌ها و تم‌ها مختلف برای هورایزن 5 در نظر گرفته شده که برای یک بازی شبه آرکید عدد چشم‌گیری است. طراحی هرکدام با وسواس خاصی انجام شده و صداگذاری‌ها بی‌نقص هستند. علاوه بر این موضوع تغییراتی در هندلینگ اعمال شده که کنترل هر خودرو را لذت بخش‌تر از قبل کرده است. به‌طور کلی تمام مکانیک‌ها و جهان هورایزن 5 براساس لذت هر چه بیشتر مخاطب طراحی شده. هورایزن ساعت‌ها آرامش را بدون دغدغه برای‌تان به ارمغان خواهد آورد. یکی از چالش‌های حل شده در این نسخه انتخاب خودروی متناسب با مسیر است. همان‌طور که اشاره شد حالا پیش از هر مسابقه، بازی پیشنهاداتی برای انتخاب مناسب برای‌تان معرفی می‌کند، اما دیگر ویژگی جدید عددی برای میزان توانایی خودرو در بخش آفرود است. این پارامتر در کنار دیگر ویژگی‌ها همچون شتاب، سرعت، هندلینگ و قدرت ترمز به نمایش در می‌آید که باعث می‌شود انتخاب درستی با انتظاری که از خودرو و مسیر دارید، داشته باشید.

فورزا هورایزن 5

هر بخش هورایزن 5 برای تشویق بازیکنان به ادامه بازی جایزه‌ای در نظر دارد. با ارتقا سطح، گردونه به شکل اتفاقی جایزه‌ای در اختیارتان می‌گذارد، برخی چالش‌های مربوط به Accolade، چالش‌های بخش فتومد و حتی تهیه خودروهای بیشتر از یک برند. برای دسترسی راحت‌تر به 500 خودروی داخل بازی، سیستم کارتی معرفی شده که خیلی راحت و با سرعت بالا می‌توانید خودروی مد نظر خود را خریداری و به مجموعه خودروهایتان اضافه کنید. حتی پلی‌گراند برای این بخش هم جایزه‌ای در نظر گرفته به این شکل که با کامل کردن مجموعه‌تان از هر برند خودروسازی داخل بازی، متناسب با تعداد و ارزش مالی، جایزه‌ای درخور دریافت خواهید کرد. این سیستم جدید کالکشن خودروها همراه شده با ویژگی آنلاین جالب بازی که می‌توانید به دیگر بازیکنان سراسر دنیا به شکل اتفاقی خودرویی که مد نظرتان هست را هدیه کنید. مکانیک‌های وابسته به تجربه آنلاین و اجتماعی هورایزن به سراسر بازی رخنه کرده و بدون آسیب زدن به تجربه تک نفره شما را دعوت می‌کند تا در جمع ریسینگ بازها شرکت کنید و حضور موثر داشته باشید. مسابقات خود را طراحی کنید و به اشتراک بگذارید، تیونینگ خاص خود را داشته باشید و ظاهر خودرو را هر طور که دوست دارید شخصی سازی کنید و Share کنید. در جهان یک‌پارچه Shared World با دیگر بازیکنان برخورد داشته باشید و آن‌ها را به چالش دعوت کنید و یا در کنار هم به شکل کوآپ در مسابقات و چالش‌ها شرکت کنید. همان‌طور که احتمالا در هورایزن 4 تجربه کرده‌اید، حتی اگر انسان گوشه‌گیری باشید و نخواهید با دیگر بازیکنان تعامل داشته باشید، تنها آنلاین بودن شما را به سمت جامعه مخاطبان –حالا بیش از 5 میلیون نفره- بازی هل می‌دهد. گشت‌وگذار ساده در محیط هم با لیدربوردهای همزمان آمارتان را به لیست دوستان‌تان مقایسه می‌کند و حتی اگر آفلاین هم باشید تنها با یک بار دانلود، درایواتار وارد جهان‌تان خواهد شد. درایوتارها هوش مصنوعی شبیه‌سازی شده بر اساس سبک بازی بازیکنان واقعی هستند. پس حتی در بازی آفلاین هم می‌توانید حضور دوستان را در کنار خود حس کنید. با وجود کیفیت فوق‌العاده و ویژگی‌های اجتماعی بی‌نظیر و با چاشنی گیمپس، فورتزا هورایزن 5 مخلوق جدید استودیوی بریتانیایی پلی‌گراند فراتر از یک بازی مسابقه‌ای صرف عمل کرده و به یک پلتفرم شبکه‌های اجتماعی برای دیدار و تعامل با عشاق ریسینگ بدل شده است.

فورزا هورایزن 5

در طول تجربه بازی قطعا به ایراداتی برخورد خواهید کرد. ایراداتی چون باگ‌های موقت سرور و شخصی‌سازی نقشه. اما ایرادات جزئی و محدود یا عمدتا با پچ قابل رفع هستند یا تاثر چندان منفی برروند بازی نخواهند داشت. در نظر بگیریم عملکرد فنی فوق‌العاده هورایزن 5 را که برای 5 پلتفرم مایکروسافتی عرضه شده و روی هر دو نسل اخیر کنسول‌های خانگی ایکس باکس و PC عملکردی قابل تحسین دارد. نسخه‌ی ایکس باکس سری ایکس مورد نقد، نفس را در سینه حبس می‌کند و حتی روی حالت پرفورمنس مود نیز با ارائه‌ی گیمپلی 60 فریمی همچنان ظاهری جذاب و مسخ کننده ارئه می‌کند. فورتزا هورایزن 5 یک ریسینگ فوق‌العاده، یک اپن ورلد سرگرم‌کننده و یک پلتفرم اجتماعی بی‌نظیر است. تجربه شما از این بازی قابل حدس خواهد بود: لذت محض، به شکل دیوانه‌واری اعتیادآور و دیتای بازی تا عرضه‌ی نسخه‌ی بعد، نصب روی هارد درایو کنسول‌تان. پلی‌گراند باتجربه‌تر از همیشه است؛ تجربه‌ای که حالا فورتزا هورایزن را در قامت بهترین سری ریسینگ مدرن و به عنوان پرچمدارجدید اکس‌باکس معرفی می‌کند.

امتیاز بازی‌سنتر - 10

10

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
بهبود سطح پیشروی در بازی و بازکردن مسابقات جدید
کیفیت فنی و بصری نفس‌گیر
بیش از 500 خودرو با طراحی و صداگذاری بی‌نظیر
طراحی جذاب مکزیک
اجتماعی‌تر از همیشه
نقاط ضعف:
نکته منفی تاثیرگذاری وجود ندارد

User Rating: 4.5 ( 23 votes)

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا