ایکس باکس سری ایکسایکس باکس وانبررسی بازیبررسی ویدیویی بازی هاپلی استیشن 4پلی استیشن 5

بررسی بازی Evil Dead: The Game

مجموعه Evil Dead (The Evil Dead Saga) از آن دست آثاری است که توجه نسل‌های مختلفی را به سوی خودش معطوف کرده. نخستین فیلم از این سری در سال ۱۹۸۱ ساخته شد و نام سم ریمی را به سرعت بر سر زبان‌ها انداخت. این کارگردان که در کارنامه درخشان خود سه گانه Spider-Man و همچنین آخرین قسمت از فیلم Doctor Strange را می‌بیند، در آن زمان کمتر از سی سال داشت و به همین دلیل به عنوان یک استعداد در هالیوود شناخته می‌شد.

داستان Evil Dead مربوط به زمانی است که شخصیت‌های اصلی وارد کلبه‌ای دورافتاده در جنگل می‌شوند؛ جایی که کتاب مردگان (Necronomicon) را پیدا می‌کنند. این کتاب گروهی از ارواح شیطانی (Demons (Kandarian را احضار می‌کند که تمامی آن‌ها قسم می‌خورند تا قهرمانان داستان را از بین ببرند.

برای تماشای بررسی ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

عنوان Evil Dead: The Game دهمین بازی از این فرنچایز جریان ساز است که توسط Saber Interactive ساخته و منتشر شده؛ استودیویی که تجربه ساخت بازی‌های لایسنس شده از فیلم‌های هالیوودی دیگری مانند World War Z و A Quiet Place را نیز دارد و به زودی Warhammer 40000 Space Marine 2 را هم روانه بازار خواهد کرد.

بازی Evil Dead: The Game از لحظه آغاز فریاد می‌زند که وامدار بازی‌هایی مثل Left 4 Dead و همچنین Dead by Daylight است. درست مانند DBD، این عنوان را هم می‌توان به صورت کراس پلتفرم بین کامپیوترهای خانگی، پلی‌استیشن و ایکس باکس بازی کرد. می‌توانید بازی را به صورت تنها و یا با دوستانتان تجربه کنید اما در نظر داشته باشید که در هر صورت، باید به اینترنت وصل شوید. دو گروه در بازی حضور دارند که هرکدام وظایف مشخصی را انجام می‌دهند: بازمانده‌ها که شامل شخصیت‌های اصلی فیلم می‌شوند و دیگری هیولاها که قصد دارند تا به هر قیمتی که شده، انسان‌ها را از بین ببرند.

evil dead : the game

به عنوان بازماندگان یا همان Survivors، اهداف شما فراتر از سایر بازی‌های مشابه است؛ این‌جا فقط برای برنده شدن به شیاطین شلیک نمی‌کنید و یا چند هدف ساده مانند تعمیر ژنراتورها را برای زنده ماندن را انجام نمی‌دهید. اهداف شما شامل یافتن سه قطعه از نقشه است که به دو آیتم خاص منتهی می‌شود تا به کمک آن‌ها بتوانید The Dark Ones را شکست داده و از کتاب Necronomicon محافظت کنید.

از سوی دیگر، به عنوان شیاطین Kandarian ، هدف بازیکنان این است که سرعت بازماندگان را کم کنند و مانع از رسیدن آن‌ها به هر یک از اهدافی که بالاتر اشاره کردیم، بشوند. در Evil Dead: The Game هر بازی بسته به نحوه بازی بازیکنان حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

عامل سرگرم کننده بودن بازی، تنوع گزینه‌ها، اهداف و شیوه‌های مختلفی است که هر بازیکن بنا به توانایی‌های شخصی‌اش به کار می‌گیرد. فهرست شخصیت‌ها کاملا بر اساس فیلم‌های Evil Dead و سریال تلویزیونی Ash vs Evil Dead است که بالطبع طیف وسیعی را شامل می‌شود. شخصیت‌های درون بازی در چهار دسته Hunter، Warrior، Leader و Support طبقه بندی می شوند که هر کدامشان وظایف به خصوصی را انجام می‌دهند.

در بخش تک نفره، پنج ماموریت وجود دارد که اکثر آن‌ها از بخش‌های معروف فیلم اقتباس شده‌اند. چهار شخصیت مخفی جدید با انجام مراحل داستانی به لیست اصلی شخصیت‌های درون بازی اضافه می‌شوند که در مجموع ۱۳ کاراکتر قابل انتخاب خواهید داشت. البته این بخش خالی از ایراد نیست و عدم وجود چک‌پوینت، کار را خراب کرده است.

ارتباط در این بازی کلید پیروزی است؛ زیرا بازماندگان باید هر وسیله با ارزشی را علامت گذاری کنند تا دیگران، آن‌ها را جمع آوری کرده و قوی‌تر شوند، با هم کار کنند تا هر هدف را تکمیل کرده و به پیروزی نزدیک شوند. همان‌طور که می‌بینید، انجام تمام اهداف برای بازماندگان سخت و چالش برانگیز است. این بازی دو گزینه را پیش روی بازماندگان می‌گذارد تا در صورت تمام شدن نوار سلامتی در اثر هر گونه اتفاقی، دوباره زنده شوند. اگر بازمانده‌ای روی زمین افتاده باشد، بازیکنان دیگر می‌توانند او را از زمین بلند کرده و احیا کنند یا روحش را به محراب ببرند و دوباره زنده‌اش کنند.

نقشه بازی به خوبی طراحی شده است و بازیکنان می‌توانند لوکیشن‌های مختلف از فیلم و سریال را در بازی دوباره تجربه کنند. با این حال، نقشه برای یک بازی در ژانر Asymmetrical بسیار بزرگ است به شکلی که گاهی اوقات برای جابه‌جایی‌های طولانی نیازبه رانندگی با ماشین دارید.

ترس نقش بسیار پر رنگی را در این بازی ایفا می‌کند؛ زیرا بازماندگان باید با این فاکتور که در گیم‌پلی به عنوان یک المان قرار داده شده، بجنگند. در واقع Fear به شکل یک نوار قرار داده شده و هرچه مقدار آن بالاتر برود، روی گیم‌پلی بازماندگان تاثیر منفی می‌گذارد و شیاطین Kandarian می توانند از آن به نفع خود استفاده کنند. اگر ترس بازیکنان از مقدار مشخصی بالاتر برود، صفحه نمایش قرمز رنگ شده و رگ‌های خونی در کناره‌ها ظاهر می‌شوند. صداها هم در این حالت دست‌خوش تغییر شده و بم و ناواضح به گوش می‌رسند و  صدای ضربان قلب کاراکترها هم به این افکت‌ها اضافه می‌شوند. با این حال بازیکنان می‌توانند با روشن کردن مشعل‌ها، آتش اردوگاه‌ها و یا ایستادن در نزدیکی چراغ‌ها میزان ترس خود را کاهش دهند.

درست مانند هر بازی Asymmetrical، باید یک بازیکن وجود داشته باشد که مخالف چهار بازیکن دیگر و بر ضد آن‌ها عمل کند. او باید در جدا کردن بقیه بازیکنان از یکدیگر و کشتن آنها به شکل هوشمندانه عمل کند. بازیکنانی که در نقش شیطان یا همان Kandarian قرار می‌گیرند، می‌توانند جعبه‌ها، درختان و حتی خود بازماندگان را در اختیار بگیرند و انواع شیاطین، ماشین‌ها را در صورت قوی‌تر شدن احضار کرده تا از آن‌ها به عنوان سلاحی علیه بازیکنان دیگر استفاده کنند.

درست مانند هر بازی دیگری Evil Dead: The Game هم مشکلات خاص خود را دارد. فقدان ارتباط بین بازیکنان، که می‌تواند منجر به فاجعه شده و بازی را کسل کننده کند. این موضوع به تنهایی ایرادی ندارد زیرا در عناوین مشابه هم شاهد عدم همکاری هستیم اما در این بازی شرایط فرق دارد. اگرچه بازیکنان کماکان همان پنج نفر هستند اما وجود شیاطینی که توسط هوش مصنوعی کنترل می‌شوند و تعدادشان هم به مرور افزایش می‌یابد، کار را خراب می‌کند و بازی تعادلش را از دست می‌دهد. در حال حاضر انواع و اقسام باگ‌های گرافیکی قابل مشاهده هستند که انتظار می‌رود با بروز رسانی‌های مختلف، این مشکلات بر طرف شوند. در حالی که فقط چند روز از زمان انتشار بازی می‌گذرد، چند بار با چیترها روبرو شدم که این موضوع اگر هرچه سریع‌تر توسط سازندگان کنترل نشود، ضربه بزرگی به بقای Evil Dead: The Game خواهد زد.

از آنجایی که هر کاراکتر برای خود Skill Tree دارد، تمرکز برای تسلط بر یک شخصیت خاص، تفاوت زیادی در بازی ایجاد می‌کند و حتی ممکن است سرنوشت بازی به آن وابسته باشد. به بیان بهتر هر شخصیت به صورت جداگانه لول آپ می‌شود و اگر بازیکن دیگری بخواهد کاراکتری را انتخاب کند که شما در پروفایل خود لول آپ کرده‌اید، چاره‌ای برایتان نخواهد گذاشت جز اینکه شخصیت دیگری را انتخاب کنید. همین موضوع سبب می‌شود که گاهی اوقات، از تمام سرمایه‌تان که روی یک کاراکتر گذاشته‌اید، فقط به خاطر انتخاب یک بازیکن دیگر، نتوانید بهره ببرید.

همچنین، XP داده شده در پایان هر بازی به بازیکنان ناعادلانه به نظر می‌رسد؛ زیرا بازیکنان باید حداقل ۳سه یا چهار بازی را به طور کامل تمام کنند تا فقط یک لول بالاتر بروند و از آن برای ارتقا دادن بخش کوچکی از توانایی‌های شخصیت خود استفاده کنند. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که خارج شدن از بازی در میانه راه، عواقب خاص خودش را دارد و علاوه بر به دست نیاوردن XP، توسط سازندگان هم تنبیه خواهید شد و چند دقیقه از بازی کردن محروم می‌شوید.

در پایان باید گفت که بازی Evil Dead: The Game اثری سرگرم کننده است به شرطی که با دوستانتان تجربه‌اش کنید و یا طرفدار پر و پا قرص Bruce Campbell یا همانAsh Williams معروف باشید. با این حال باید منتظر بمانیم و ببینیم که تیم توسعه چقدر می‌تواند مشکلات را برطرف کند و محصول عرضه شده را به تجربه‌ای همه پسند، بدل سازد.

امتیاز بازی‌سنتر - 7.5

7.5

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گزینه‌های زیاد برای بالا بردن سطح و انتخاب شخصیت
تجربه سرگرم کننده در تمام مودها
یک اقتباس وفادار و خوش ساخت از فیلم سینمایی
حرکات ویژه و ضربات تمام کننده واقعا راضی کننده هستند
نقاط ضعف:
بازماندگان اجازه کوچکترین اشتباهی ندارند
مشکلاتی در سیستم آپگرید شخصیت‌ها
بازی بیشتر به نفع شیاطین Kandarian است تا بازماندگان

وجود شمارش معکوس در بازی، بیش از باقی مواردی که بازماندگان با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند، می‌تواند به آن‌ها فشار بیاورد.
ماموریت های انفرادی چک‌پوینت ندارند.
موسیقی ممکن است بعد از مدتی تکراری و آزاردهنده شود.
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS5 بررسی شده است

User Rating: 4.62 ( 3 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.