ایکس باکس سری ایکسبررسی بازیبررسی ویدیویی بازی هاپلی استیشن 5کامپیوتر

بررسی بازی Dragon’s Dogma 2

در حالی که بیش از یک دهه از عرضه نسخه اول Dragon’s Dogma می‌گذرد، این بازی توانسته تا هواداران زیادی را به خود علاقه‌مند کند. شاید داستان محبوبیت Dragon’s Dogma شبیه به سری Dark Souls باشد. آثاری که دارای برخی ایراد‌ها و درجه سختی بالایی بودند اما به خاطر ساخت یک دنیای منحصر به فرد، گیم‌پلی عمیق، داستانی چند لایه و تاثیرگذار به مرور زمان در میان گیمرها محبوب و محبوب‌تر شدند. علاقه گیمرها به Dragon’s Dogma در نهایت باعث شد تا کمپانی Capcom به ساخت نسخه دوم این بازی فکر کند. بازی Dragon’s Dogma 2 در سال 2022 به صورت رسمی معرفی شد و حالا نوبت به عرضه اون رسیده. انتظارات زیادی از این بازی وجود دارد و هواداران دوست دارند تا موفقیت‌های نسخه اول تکرار شده و این نسخه حتی ویژگی‌های جدیدی را نیز ارائه کند. حالا باید دید که Capcom توانسته تا بازی بهتری نسبت به نسخه اول ارائه کند یا خیر؟ در ادامه با نقد بازیسنتر از بازی Dragon’s Dogma 2 همراه شوید.

بررسی ویدیویی را در یوتوب تماشا کنید

گیمر بازی را به عنوان شخصیت Arisen آغاز می‌کند. فردی که در مبارزه با اژدها جان خود را از دست داده و حالا دوباره به زندگی برگشته. این شخصیت حافظه خود را از دست می‌دهد و به یاد ندارد که چه اتفاقی برای او رخ داده. Dragon’s Dogma 2 در سرزمینی به نام Vermund پیگیری می‌شود که نقش Arisen در این دنیا بسیار مهم است. وقتی اژدها به دنیای Vermund حمله می‌کند به عنوان نمادی از آخرالزمان است و فردی که به عنوان Arisen ظهور می‌کند باید با این اژدها مبارزه کرده و مردم این سرزمین را نجات دهد. البته همه چیز به این آسانی نیست. Arisen به عنوان پادشاه سرزمین به مردم خدمت خواهد کرد اما در دربار پادشاهی خیانتی رخ داده. در غیاب Arisen کنترل Vermund در اختیار یک شورا بوده اما شخصی که به عنوان ملکه جایگزین مشغول بوده با خیانت، فردی غیر واقعی را به عنوان Arisen معرفی می‌کند. با ظهور Arisen واقعی حالا چالش جدیدی برای اثبات این خیانت به وجود می‌آید. Arisen با همکاری یکی از کاپیتان‌های گارد پادشاهی تلاش می‌کند تا جایگاه واقعی خود را بازیابی کرده و از مردم در مقابل اژدها محافظت کند اما اینکار اصلا آسان نیست و پیچش‌های غیر منتظره داستانی کار را برای او سخت خواهد کرد. داستان بازی شاید در ابتدا ساده به نظر برسد اما روایت جذاب، شخصیت‌های مختلف با پس زمینه‌های داستانی متفاوت و دنیایی پر از رمز و راز‌های عجیب باعث می‌شود تا با اثری کاملا پیچیده روبرو باشیم. تصمیم‌گیری در دنیای Dragon’s Dogma 2 یکی از پایه‌های اصلی بازی به شمار می‌رود. تصمیم‌ گیمر در مورد انتخاب دیالوگ‌ها و فرآیند انجام هر ماموریت می‌تواند نتیجه‌ای متفاوت را ارائه کند. این مورد می‌تواند به تنهایی جذابیت داستان و روایت آن را به شدت افزایش داده و ارزش تکرار بازی را نیز بیشتر کند.

به جز داستان اصلی، دنیای Dragon’s Dogma 2 شامل داستان‌ها و ماموریت‌های فرعی زیادی است که هر کدام از آنها می‌توانند به شکل متفاوت روی روایت داستان تاثیر بگذارند. در طول بازی بارها با شخصیت‌های متفاوتی روبرو می‌شوید که ماموریت‌های فرعی عجیب اما جذابی را به شما پیشنهاد می‌کنند. این ماموریت‌ها در بطن خود یک ماجراجویی کوچک یا حتی بزرگ هستند اما در برخی مواقع تصمیم‌گیری در آنها حتی می‌تواند روی روند فعلی داستان اصلی نیز تاثیرگذار باشند. یکی از نکات خوب در مورد ماموریت‌های فرعی، مفهوم زمان است که به شکلی تاثیرگذار در بازی پیاده‌سازی شده. شما می‌توانید ماموریت‌های فرعی مختلفی را انتخاب کنید. هر کدام از این ماموریت‌ها در ساختار زمانی دنیای Vermund شبیه‌سازی می‌شوند. اگر ماموریت شما پیگیری برای پیدا کردن یک فرد گمشده در جنگل باشد، با انجام کار‌های مختلف و گذر زمان ممکن است این فرد توسط هیولا‌های حاضر در دنیای بازی کشته شده و ماموریت با شکست مواجه شود. اگر چند ماموریت مختلف را با یکدیگر انتخاب کرده و نتوانید به موقع آنها را انجام دهید، ممکن است هر کدام از آنها بسته به شرایط موجود، نتیجه بسیار متفاوتی را به شما ارائه کنند. تاثیر زمان در این اثر می‌تواند شیوه بازی را به شکلی خوبی تغییر دهد. مفهوم زمان حتی برای استفاده از آیتم‌های مختلف هم صدق می‌کند که ممکن است در طول زمان خراب شده و دیگر قابل استفاده نباشند. اگر شما خوراکی‌های مختلفی در اختیار داشته باشید و این آیتم‌ها را مصرف نکنید، در طول زمان این آیتم‌ها غیرقابل استفاده خواهند شد و با مصرف آنها دچار مصمومیت‌های متفاوتی می‌شوید. همچنین چرخه شب و روز نیز می‌تواند چالش‌های متفاوتی را به وجود آورد. به عنوان مثال شب‌ها هیولاهای بیشتر و متنوع‌تری در نقاط مختلف نقشه حضور دارند که سفر و انجام ماموریت‌ها را دشوار می‌کنند. ترکیب زمان و ماموریت‌های جانبی متنوع و تاثیرگذار، می‌تواند هر گیمری را ساعت‌ها در دنیای Vermund سرگرم کند.

وقتی Dragon’s Dogma 2 را آغاز می‌کنید، می‌توانید شخصیت مورد علاقه خود را ساخته یا از چند مورد شخصیت پیش‌ساخته استفاده کنید. این قسمت دارای جزئیات فراوانی است و گیمر انتخاب‌های زیادی را در دسترس دارد. این جزئیات به حدی است که می‌تواند حتی ساعت‌ها شما را مشغول کند. بدون شک می‌توان گفت که بخش ساخت شخصیت یکی از سرگرم کننده‌ترین قسمت‌های Dragon’s Dogma 2 به شمار می‌رود. گیمر در ابتدای بازی می‌تواند از چهار کلاس مختلف که در این بازی با نام Vocation شناخته می‌شود، یکی را انتخاب کند. شما می‌توانید در طول بازی کلاس جدیدی را انتخاب کنید اما برای دسترسی به قابلیت‌های پیشرفته‌تر آن کلاس، به سطوح بالاتری دسترسی پیدا کنید که نیازمند انجام ماموریت‌های مختلف و کسب تجربه است. کلاس‌ها در بازی دارای تعادل بسیار خوبی هستند. هر کلاس دارای گیم‌پلی خاص خود است و این تفاوت چیزی است که باعث می‌شود گیمر به تجربه همه آنها علاقه داشته باشد. با پیشرفت در بازی کلاس‌های جانبی جدیدی نیز در اختیار گیمر قرار می‌گیرد که در نوع خود سطح جدیدی از جذابیت را به بازی اضافه خواهد کنید. ساختار کلی کلاس‌ها تقریبا هر نوع سلیقه‌ای برای بازی کردن را پوشش می‌دهد. گیمر می‌تواند یک مبارز بسیار قدرتمند باشد یا راه یک جادوگر ماهر را پیش بگیرد. در Dragon’s Dogma 2 گیمر همراهان مختلفی خواهد داشت که با نام Pawn شناخته می‌شوند. این سیستم در نسخه قبلی نیز موجود بود اما حالا با تغییراتی همراه شده که به کیفیت بازی افزوده. گیمر در طول بازی می‌تواند سه Pawn را به صورت همزمان در گروه خود داشته باشد. این امکان وجود دارد که در ابتدای بازی یک شخصیت جانبی را بسازید که به عنوان Pawn اصلی در طول داستان همراهتان می‌شود. همچنین دو Pawn دیگر در طول داستان به گروه اضافه خواهند شد که در نهایت یک گروه چهار نفره را تشکیل می‌دهد. نکته جدید در مورد این سیستم، اضافه شدن بخش آنلاین است. هر گیمر که در دنیای Dragon’s Dogma 2 حضور دارد یک Pawn را به دنیای آنلاین این اثر اضافه می‌کند. سپس گیمر‌های مختلف می‌توانند Pawnهای خود را به اشتراک گذاشته و در دنیای خود از آنها استفاده کنند. بدین ترتیب گیمر‌ می‌تواند گروه‌های متفاوتی از شخصیت‌های قدرتمند را گردآوری کرده و با آسودگی بیشتری در بازی پیشرفت کند. برای آسانی انتخاب Pawnهای مختلف گیمر می‌تواند به Rift مراجعه کرده و از میان Pawnهای در دسترس چند مورد را به تشخیص خود انتخاب کند. این سیستم به شکل کلی بُعد جدیدی را به گیم‌پلی اضافه می‌کند و به نوعی تازگی را همیشه در بازی حفظ خواهد کرد.

مبارزات در Dragon’s Dogma ساختاری متفاوت نسبت به دیگر بازی‌های گروهی دارد. بر خلاف بازی‌های مشابه گیمر کنترل چندان زیادی روی رفتار Pawn‌های متفاوت ندارد. مخاطب می‌تواند چهار دستور کلی به گروه خود ارسال کرده و برای انجام آنها کمی منتظر بماند. بسته به مهارت Pawnهای حاضر در گروه، مبارزات می‌تواند نتایج متفاوتی را ارائه کند. شما می‌توانید رهبری حمله به دشمنان را بر عهده بگیرید یا به دیگر افراد گروه دستور دهید تا اینکار را انجام دهند. سیستم مبارزات، ساختاری کمی متفاوت نسبت به بازی‌های روز را دنبال می‌کند. در Dragon’s Dogma هر دشمن نقاط ضعف متفاوتی دارد. معمولا این نقاط ضعف به صورت فیزیکی قابل مشاهده هستند و گیمر باید از آنها بر ضد دشمن خود استفاده کند. اگر دشمن‌ها از لحاظ فیزیکی بزرگ باشند، گیمر می‌تواند روی بدن آنها پریده و با استفاده از سلاح‌های خود نقاط ضعف فیزیکی آنها را مورد حمله قرار دهد. مبارزات به خاطر این نکات دارای ابعاد بسیار متفاوتی خواهند بود. گیمر در طول بازی و با پیشرفت دادن Vocation مد نظر خود می‌تواند به قدرت‌های متفاوتی دسترسی پیدا کند. همین سیستم دقیقا برای Pawnها نیز پیاده سازی می‌شود. شما می‌توانید از قدرت‌های خود در مبارزات استفاده کنید و حتی Pawnها نیز به صورت غیر مستقیم با قابلیت‌های Passive به شما قدرت بیشتری اهدا می‌کنند. پیچیدگی در انتخاب‌ها، ساخت Buildهای متفاوت و همراه کردن Pawnها برای رسیدن به نتیجه ایده‌آل از بهترین بخش‌های Dragon’s Dogma 2 محسوب می‌شود.

ساخته جدید Capcom از لحاظ بصری بی نهایت زیبا است. دنیای این بازی با جزئیات فراوان طراحی شده و هر بخش از نقشه بسیار بزرگ این بازی، حس و حال متفاوتی را ارائه خواهد کرد. دنیای بازی دارای چندین شهر مختلف است که هر کدام از آنها بر اساس وضعیت زندگی مردم و سیستم اقتصادی و شغلی، طراحی مخصوص به خود را دارند. جزئیات در طراحی محیط‌های مختلف قابل تحسین است. این دنیا حتی تحت تاثیر تصمیم گیمر قرار می‌گیرد. به عنوان مثال اگر مشغول مبارزه با یک هیولای بزرگ باشید و این هیولا پلی را خراب کند، باید مسیر دیگری را برای پیشرفت انتخاب کنید. سپس اگر چندین روز بعد به محل مبارزه بازگردید شاهد تعمیر شدن این پل خواهید بود. از دید هنری،  Dragon’s Dogma 2بدون شک یکی از بهترین بازی‌های 2024 خواهد بود اما در سمت فنی مشکلاتی وجود دارد. اولین نکته بدون شک عملکرد فنی نامناسب است. این بازی به صورت پیش‌فرض روی کنسول‌ها با نرخ فریم 30 اجرا خواهد شد. مشکلی اصلی زمانی به چشم می‌آید که وارد مبارزاتی می‌شوید که جلوه‌های بصری زیادی در حال پردازش هستند یا تعداد دشمن‌ها بیشتر از چند نفر است. افت نرخ فریم به وضوح قابل مشاهده است که می‌تواند تجربه بازی را برای برخی از گیمرها دشوار کند. از آنجا که در طول بازی گیمر مدت زیادی را مشغول به مکالمه با دیگر شخصیت‌ها خواهد بود، سیستم انیمیشن‌های صورت موضوع مهمی به شمار می‌رود. متاسفانه Dragon’s Dogma 2 در این زمینه چندان خوب عمل نکرده و شاهد انیمیشن‌های صورت بی‌کیفیتی هستیم. در بخش صدا و موسیقی Dragon’s Dogma 2 بسیار موفق عمل می‌کند. در ابتدا باید به صداپیشگی اشاره کرد. شخصیت‌های مختلف در این بازی به خوبی توسط صداپیشگان حرفه‌ای صداگذاری شدند. هر شخصیت دارای صدایی متفاوت و باور پذیر است و دیالوگ‌های آنها تحت تاثیر شرایط مختلف نمایان‌گر حس درونی هر شخصیت هستند. با توجه به حجم زیاد شخصیت‌های جانبی و اصلی، این کیفیت صداپیشگی قابل تحسین است. در قسمت موسیقی متن نیز می‌توان گفت که بدون شک Dragon’s Dogma 2 عملکرد شگفت انگیزی دارد. موسیقی متن حماسی، سازگاری بسیار خوبی با دنیای بازی دارد. این موسیقی می‌تواند طی سفرهای شما در دنیای بازی آرامش بخش بوده و در مبارزات شما را هیجان زده کند.

اگر از هواداران سبک نقش‌آفرینی باشید بدون شک منتظر عرضه Dragon’s Dogma 2 بودید. باید گفت که این بازی به خوبی می‌تواند تمامی انتظارات را برآورده کند و داستان جذاب این اثر می‌تواند به خوبی و تا لحظه آخر هر گیمری را درگیر کند. در کنار آن گیم‌پلی عمیق و انتخاب‌های متفاوت باعث می‌شود که بازی هرگز تکراری به نظر نرسد. گرافیک هنری چشم‌نواز، موسیقی متن حماسی و در خدمت گیم‌پلی نیز باعث می‌شود تا گیمر تجربه‌ای بی‌نظیر را در پیش رو داشته باشد. یک نقش آفرینی باکیفیت که می‌تواند شما را برای صدها ساعت سرگرم کند.

امتیاز بازی‌سنتر - 9.5

9.5

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
داستانی عمیق و درگیر کننده
روایتی گیرا
ماموریت‌های فرعی سرگرم کننده
کلاس‌های متفاوت و تاثیرگذار
سیستم Pawn
مبارزات جذاب
پیاده‌سازی تاثیرگذار مفهوم زمان در دنیای بازی
گرافیک هنری
صداپیشگی و صداگذاری
ارزش تکرار بسیار بالا
نقاط ضعف:
عملکرد فنی ضعیف
افت نرخ فریم
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS5 بررسی شده است

User Rating: 4.13 ( 8 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا