بررسی بازیبررسی بازی‌های موبایلکامپیوتر

بررسی بازی Diablo Immortal

سری بازی‌های Diablo بدون شک یکی از پرطرفدار‌ترین آثار تاریخ بازی‌های ویدیوئی است. بازی که با هواداران بیشمار خود همیشه نمادی از تکامل در سبک مخصوص خود است. سبکی که بسیاری از بازی‌های مختلف سعی در تقلید از آن داشته که بعضی موفق و بسیاری نیز ناموفق بودند. حالا بعد از ده سال باز هم شاهد عرضه یک بازی از سری بازی Diablo هستیم اما اینبار همه چیز متفاوت است چون بازی Diablo Immortal به عنوان یک اثر مخصوص پلتفرم موبایل ساخته شده. چیزی که باعث شد در زمان معرفی موجی از خشم در هواداران به وجود آید. حالا بعد از چندین سال شاهد عرضه Diablo Immortal هستیم که حتی همین حالا هم حواشی بسیار زیادی در پیرامونش وجود دارد.

داستان بازی چندین سال بعد از وقایع نسخه دوم روایت می‌شود. جایی که Tyrael برای جلوگیری از فساد در Worldstone توسط یکی از اربابان جهنم یعنی بیل (Baal) مجبور به نابودی آن می‌شود. حالا تکه‌های مختلف از Worldstone در قسمت‌های متفاوت دنیای Sanctuary پراکنده شده. این تکه‌های کوچک، نیروهای اهریمنی را به سمت خود کشیده و هر کدام از این نیروها قصد دارند تا با استفاده از قدرت تکه‌های Worldstone، اهداف خود را پیش ببرند. اینجاست که گیمر به عنوان یک قهرمان وارد دنیای بازی خواهد شد. شاید یکی از بهترین نکات داستانی بازی Diablo Immortal، بازگشت دوباره کاراکتر محبوب، یعنی Deckard Cain است. او همانند همیشه به عنوان یک راهنما در پس زمینه، در حال کمک به گیمر و روایت داستان به شیوه‌های مختلف است. از لحاظ ساختار داستانی و طراحی دنیای پیرامون آن، بازی Diablo Immortal راهکاری را انتخاب کرده که قبلا هم در بازی‌های گذشته پیاده شده و به خوبی جواب گرفتند. داستان بازی می‌تواند در ابتدا بسیار هیجان انگیز باشد اما چیزی که بسیار سریع ترمز آن را خواهد کشید، انتخاب تیم سازنده برای روایت مسائل مختلف است. در نیمه اول بازی حداقل دو ماموریت مستقل و طولانی وجود دارد که با یک سری تغییرات از دیابلو 3 تقلید شدند. اگر جز طرفداران قدیمی این سری باشید Diablo Immortal می‌تواند بسیار سریع هیجان داستان و روایت خود را از دست بدهد اما در سمت مقابل برای تازه‌کاران جذاب باشد. این انتخاب برای تیم سازنده تصمیم جذابی نبوده و از لحاظ داستانی این اثر نمی‌تواند آنچنان که باید پلی ما بین نسخه دوم و سوم باشد.

باید گفت که بازی Diablo Immortal در بخش گیم‌پلی بسیار عجیب و غریب عمل می‌کند. همانگونه که از ابتدا می‌دانستیم این اثر برای موبایل طراحی خواهد شد اما چند وقت قبل از عرضه رسمی شاهد معرفی نسخه‌ای برای کامپیوتر‌های شخصی نیز بودیم. یکی از بهترین نکات شاید ذخیره‌سازی پیشرفت در بازی به صورت مشترک است. یعنی اگر گیمر روی موبایل بازی را برای مدتی انجام دهد، تمام پیشرفت‌ها روی پلتفرم کامپیوتر شخصی نیز ذخیره خواهد شد و برعکس. این یکی از قابلیت مهم Diablo Immortal است اما وقتی در مورد هسته اصلی گیم‌پلی صحبت می‌کنیم، تیم NetEase برای قابل بازی کردن این سری با استفاده از صفحه‌های لمسی تلفن‌های هوشمند نکات بسیار زیادی را قربانی کرده. در حالی که شاید حرکت و استفاده از قابلیت‌های مختلف روی موبایل مناسب به نظر برسد، سری دیابلو در بطن خود دارای گیم‌پلی بسیار سریع و هیجانی است. گیم‌پلی در این بازی بسیار کند پیاده سازی شده و نبردها در برخی مواقع بسیار بیشتر از آن چیزی که انتظار دارید به طول می‌انجامد. شاید فکر کنید که این مشکل در نسخه PC وجود ندارد. در اینجا باید اشاره کنیم که در این مورد کاملا اشتباه فکر می‌کنید. نسخه PC یک پورت بی‌کیفیت از نسخه موبایل است که صرفا با موس و کیبرد سازگاری دارد. پیاده سازی کنترل بازی و حرکت، در این نسخه بسیار دشوار خواهد بود. کافیست که کمی به عقب بازگشته و Diablo 3 را بازی کنید، آن وقت به فاجعه در سیستم حرکت دادن کاراکتر و استفاده از قدرت‌های مختلف در Diablo Immortal پی خواهید برد. در سمت مقابل هم تعداد قدرت‌های قابل استفاده و مدل‌های مختلف آنها نیز به شدت کاهش پیدا کرده. در کنار آن نیز زره و سلاح‌ها دارای ویژگی‌های مختلف و تاثیرگذار روی روند گیم‌پلی و شخصیتی که گیمر آن را می‌سازد، نیستند. بدین شکل ساختن یک کاراکتر با Buildهای مختلف عملا از هسته اصلی بازی حذف شده و به سیستم Legendary Gems منتقل شدند. این راهکاری برای خالی کردن جیب گیمرها برای رسیدن به یک کاراکتر با قدرت مناسب برای انجام محتوای پس از پایان بازی است که در واقع هسته اصلی Diablo Immortal را شکل می‌دهد. در واقع می‌توان گفت که Diablo Immortal به دو بخش تقسیم شده. بخشی که شامل محتوای داستانی و رسیدن به حداکثر Level موجود است، بخشی دیگر شامل محتوای پس از پایان داستان. بخش اول با تمام کم و کاستی‌ها قابل بازی خواهد بود اما در بخش دوم که به خصوص در Diablo 3 بسیار لذت بخش بود، حالا صرفا با انجام هزینه‌های هنگفت لذت بخش خواهد بود. با تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده، رسیدن به سطح مناسب در محتوای پس از پایان بازی می‌تواند بیش از صد‌ها هزار دلار خرج داشته باشد که در نوع خود دیوانه‌وار است.

اگر از هوادارای سری Diablo باشید حتما می‌دانید که بلیزارد چندین سال است که در حال ساخت نسخه چهارم است و حتی گیم‌پلی این اثر نیز چندین بار به نمایش درآمده است. نکته‌ای که برای هواداران در Diablo Immortal قابل توجه خواهد بود، آزمایش و پیاده سازی برخی از ویژگی‌های اصلی Diablo 4 در این بازی است. به عنوان مثال می‌دانیم که در نسخه چهارم تیم سازنده تمام تلاش خود را خواهد کرد تا دنیای دیابلو همانند یک بازی MMORPG باشد. یا ویژگی‌هایی که در این سبک از بازی‌ها وجود دارد، در نسخه چهارم دیابلو نیز وجود داشته باشند. در حال حاضر در Diablo Immortal گیمر در حین بازی می‌تواند دیگر گیمرها را در دنیا مشاهده کرده و با آنها تعامل داشته باشد. یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌ها نیز استفاده از Raid‌های چند نفره برای انجام محتوای‌های سخت خواهد بود. در حال حاضر Immortal به شکلی اولیه از این قابلیت‌ها استفاده کرده اما به نظر می‌رسد که بسیاری از این ویژگی‌ها در Diablo 4 استفاده شده و شاید تجربه بهتری را به گیمر ارائه کند. در بخش گرافیک باید Diablo Immortal را به شکل دو بازی مختلف در نظر گرفت. نسخه موبایل در همه زمینه‌ها عملکرد نسبتا خوبی دارد و می‌تواند گرافیکی چشم نواز و محیط‌های جذابی را به گیمر ارائه کند. شاید یکی از نقاط قوت نسخه موبایل گرافیک زیبای آن باشد. طراحان رابط کاربری نیز تمام تلاش خود را انجام داده تا بازی روی این پلتفرم تجربه خوبی را به همراه داشته باشد. در سمت مقابل نسخه کامپیوتر‌های شخصی بدون شک پروژه‌ای است که شاید در ماه‌های آخر قبل از عرضه به فکر سازندگان خطور کرده باشد. این نسخه عملا یه پورت بی‌کیفیت از نسخه موبایل است. گرافیک بازی در پلتفرم کامپیوتر‌های شخصی چنگی به دل نمی‌زند. بافت‌های بسیار بی کیفیت، مدل‌های نسبتا کم جزئیات، انیمیشن‌های خشک و بی روح همگی به وضوح در نسخه کامپیوتر‌های شخصی قابل مشاهده هستند. بدون شک بدترین نکته در مورد نسخه کامپیوتر‌های شخصی استفاده از رابط کاربری موبایل است که Diablo Immortal را به یکی از غیردوستانه‌ترین بازی‌های سری دیابلو روی پلتفرم کامپیوتر‌های شخصی تبدیل می‌کند. در بخش صداگذاری البته شاهد اجراها و موسیقی نسبتا خوبی هستیم گرچه به جز صداگذاری شخصیت Deckard Cain به نظر می‌رسد باقی شخصیت‌ها جای کار بیشتری داشتند.

در نهایت باید گفت که Diablo Immortal پروژه‌ای است که صرفا با یک هدف طراحی و ساخته شده، این هدف بدون شک خالی کردن جیب گیمرها خواهد بود. تغییرات گسترده برای قابل بازی شدن این اثر روی پلتفرم موبایل گرچه در نهایت به نتیجه رسیده اما روح و هسته اصلی را خدشه‌دار کرده. سیستم کلی گیم‌پلی دچار تغییرات اساسی شده و حالا تجربه لذت بخش محتوای پس از پایان داستان صرفا شامل پرداخت هزینه برای خرید‌های مختلف است. گیمر هیچ شانسی برای تجربه این محتوا بدون انجام هزینه را نخواهد داشت. همچنین باید اشاره کنیم که نسخه کامپیوتر‌های شخصی یکی از بی کیفیت‌ترین پروژه‌هایی است که بلیزارد تا به امروز برای این پلتفرم به بازار عرضه کرده، شاید حتی بدتر از باز‌سازی Warcraft 3. تجربه این بازی به هواداران سری Diablo اصلا توصیه نمی‌شود.

 دریافت بازی Diablo Immortal از بازار

 دریافت بازی Diablo Immortal از بازار

امتیاز بازی‌سنتر - 4.5

4.5

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
طراحی دنیا، داستان و روایت آن می‌تواند برای افراد تازه وارد جذاب باشد
گیم‌پلی و گرافیک به خوبی برای تجربه روی موبایل بهینه سازی شده
امکان ذخیره‌سازی یکپارچه پیشرفت بدون توجه به پلتفرمی که بازی روی آن تجربه می‌شود
نقاط ضعف:
داستانی نسبتا تکراری و روایت شبیه به دیگر بازی‌های این سری
قربانی شدن بسیاری از نکات مثبت گیم‌پلی سری دیابلو برای قابل بازی بودن این اثر روی پلتفرم موبایل
تمرکز بیش از حد روی خرید آیتم‌های مختلف از فروشگاه داخل بازی
سختی پیشرفت در بازی بدون خرید از فروشگاه و غیر قابل بازی بودن محتوای پس از پایان بازی بدون انجام هزینه‌های هنگفت
نسخه کامپیوتر شخصی صرفا یک پورت بی‌کیفیت از پلتفرم موبایل است

User Rating: 2.52 ( 7 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا