ایکس باکس سری ایکسایکس باکس وانبررسی بازیبررسی ویدیویی بازی هاپلی استیشن 4پلی استیشن 5کامپیوتر

بررسی بازی Dead Island 2

معلوم نیست اگر زامبی‌های بیچاره نبودند، گیمرها در یک دنیای آخرالزمانی می‌خواستند چه کار کنند. مرده‌های متحرک که جز تکه تکه کردن و خوردن بقیه کار دیگری ندارند، سوژه بازی‌ها و فیلم‌های بی‌شماری بوده‌اند که هر کدام برای خود حکایت مجزایی دارند؛ اما شاید کمتر عنوانی همانند Dead Island توانسته باشد تا لذت از بین بردن آن‌ها را وصف کند.

برای تماشای بررسی ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

این بازی که سال ۲۰۱۱ توسط Techland ساخته شد، توانست در آن زمان محبوبیت بسیار زیادی کسب کند و علیرغم کم و کاستی‌های بسیار، به اثری جریان ساز تبدیل شود. با این حال ساخت نسخه دوم Dead Island داستان پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشت و بارها دست به دست شد تا در نهایت استودیوی Dambuster آن را به اتمام برساند. راستش را بخواهید از یک بازی که نزدیک به یک دهه از روند تولید آن گذشته و در جهنم تولید یا همان Development Hell دست و پا زده، انتظار زیادی نداشتم و شاید همین دلیل باعث شد تا از مدت زمانی که بازی را تجربه کردم، لذت ببرم. بازی Dead Island 2 به هیچ وجه عنوان کاملی نیست اما می‌توان آن را یک محصول سرگرم کننده به حساب آورد.

ماجرای نسخه جدید ۱۰ سال پس از وقایع بازی اول رخ می‌دهد. حالا زامبی‌ها همه جا را اشغال کرده‌اند و نمی‌توان آن‌ها را به راحتی از بین برد. به همین دلیل دولت تصمیم می‌گیرد تا قرنطینه را سفت و سخت‌تر دنبال کند اما همان‌طور که پیش بینی می‌شود، اوضاع از کنترل خارج شده و فاجعه بزرگی به بار می‌آید. در این بین هواپیمای حاوی مسافران که به نظر عاری از زامبی‌ها بوده، مورد حمله قرار می‌گیرد و در نهایت سقوط می‌کند. از اینجا کنترل شخصیت اصلی به شما واگذار می‌شود و باید از بین ۶ قهرمان، یکی را انتخاب کنید تا مسیر داستان را پیش ببرید. امی، جیکوب، دنی، کارلا، رایان و برونو کاراکترهایی هستند که می‌توانید انتخاب کنید که هر کدامشان توانایی‌های منحصر به فردی دارند. در بخش گیم‌پلی از کاراکترها بیشتر خواهم گفت و قدرت‌های آن‌ها را بیشتر بررسی می‌کنم.

داستان Dead Island 2 شروع جذابی دارد و همان کات‌سین اول به شما می‌گوید که سازندگان اصلا بازی خود را جدی نگرفته‌اند. در واقع این نسخه بیش از هر چیز یک کاریکاتور از دنیای آخرالزمانی است و اگر سخت نگیرید، می‌توانید از آن لذت ببرید. کاراکترها در حدی نیستند که بخواهید آن‌ها را به ذهن بسپارید و هیچ کدامشان پرداخته نمی‌شوند. شما همان ابتدا سر از یک خانه بزرگ در می‌آورید که به یک بازیگر جوان هالیوودی تعلق دارد. افراد این خانه بزرگ هیچ بک‌گراند داستانی ندارند و سازندگان هم نیازی برای ایجاد این پیشینه احساس نکرده‌اند. در واقع آن‌ها یک داستان بسیار ساده و با حداقل پیچ و خم خلق کرده‌اند تا زیاد حواستان از اصل موضوع یعنی گیم‌پلی پرت نشود. اوایل بازی این موضوع شاید کمی توی ذوق بزند و اذیت‌تان کند اما اکشن بی‌وقفه و پر زد و خورد باعث می‌شود تا کمتر کمبود این عنصر کلیدی را احساس کنید.

استودیوی Dambuster تمام توان خود را گذاشته تا یک گیم‌پلی تر و تمیز را به مخاطب ارائه دهد. نتیجه این تلاش، اثری جذاب از کار در آمده که می‌تواند ساعت‌ها شما را سرگرم کند. اگر از طرفداران قدیمی این بازی و یا حتی عناوینی مانند Dying Light باشید، می‌دانید که تمرکز این آثار روی مبارزه از نزدیک بوده و سلاح‌های سرد نقش پررنگی دارند. سازندگان Dead Island 2 همین مسیر را رفته و محصول جذابی را پدید آورده‌اند. شما باید در محیط بگردید و سلاح‌های مختلفی را به دست آورید که هر کدامشان ویژگی خاصی دارند. به عنوان مثال تبر به شدت برنده است و سرعت متعادلی دارد و می‌توان با آن ضربات به نسبت قدرتمندی را وارد آورد اما در آن طرف پتک قرار دارد که به شدت کند اما قوی است و می‌تواند با یک ضربه، زامبی‌های بیچاره را به هوا پرتاب کند. سلاح‌ها تنوع قابل قبولی دارند و از شمشیر و چاقو گرفته تا چوب بیلیارد را می‌توانید استفاده کنید تا دشمنان خود را حسابی گوشمالی دهید. علاوه بر این موارد، سلاح‌های گرم هم حضور دارند که کار کردن با آن‌ها هیچوقت به اندازه سلاح‌های سرد لذت بخش نیست. البته یکی از این دلایل به طراحی گان‌پلی ضعیف برمی‌گردد. شما می‌توانید روی تمامی این سلاح‌ها آپگریدهای ویژه سوار کنید تا مبارزات به مراتب راحت‌تر شوند. به عنوان مثال فرض کنید که یک چاقو دارید که می‌توانید روی آن اسید بریزید تا موقع ضربه زدن، دشمنان را از درون بسوزاند. استفاده از المان‌هایی مانند آتش و حتی الکتریسیته می‌تواند در مواقع خاص به کارتان بیاید. فرض کنید که در یک خیابان پر از زامبی قرار دارید که مبارزه با تمامی آن‌ها ساده نیست. در این شرایط با استفاده از خلاقیت خود، یک گالن پر از آب را روی زمین می‌ریزید و توجه زامبی‌ها را به سمت خود جلب می‌کنید. حالا که این موجودات بی‌عقل به سمت شما حرکت می‌کنند، با سلاح الکتریسیته خود به آب ضربه می‌زینید و تمامی آن‌ها را خشک می‌کنید.

تنوع این حرکات در بازی بسیار زیاد است و سازندگان همه چیز را در اختیارتان قرار داده‌اند تا تفریح کنید. در کنار این موارد، کارت‌هایی هم قرار دارند که نقش Perk را بازی می‌کنند؛ به این شکل که با انجام ماموریت‌ها و کارهای مختلف، می‌توانید کارت‌هایی را آزاد کنید که در جریان گیم‌پلی کمکتان کنند. به عنوان مثال جفت پا زدن به زامبی‌ها قدرت بیشتری پیدا کند یا اینکه همین حرکت، افکت خاصی روی آن‌ها بیاندازد. شما می‌توانید در هر لحظه میان این پرک‌ها سوییچ کنید و روند مبارزه را تغییر دهید.

همان‌طور که گفتم استفاده از افکت‌های آتش و… روی سلاح سرد می‌تواند به قدرت شما اضافه کند اما این موارد را به چه شکل باید انجام داد؟ در جواب باید گفت که در طول بازی میز‌هایی به نام Workbench حضور دارند که می‌توانید ارتقاهای لازم را روی سلاح مورد نظرتان اعمال کنید. در این مکان‌ها امکان از بین بردن سلاح، تعمیر و حتی ساخت یک سری متریال‌ها برای شما فراهم می‌شود و فقط کافیست تا به فرمول آپگریدها دسترسی پیدا کنید.

زامبی‌ها تنوع خوبی دارند و هرکدام از آن‌ها روی یک سری حرکت‌ها از خود ضعف نشان می‌دهند. بعضی از آن‌ها پر سرعت هستند و در کسری از ثانیه به شما می‌رسند اما عده‌ای دیگر کند بوده اما هر چیزی را که سر راهشان ببینند، نابود می‌کنند. صدا برای زامبی‌ها بسیار مهم است و بعضی از آن‌ها با جیغ زدن، بقیه را خبر می‌کنند تا در تعداد بالا حسابتان را برسند. هر لحظه باید بدانید که چه استراتژی‌ای را پیاده سازی کنید تا به سرعت در تله زامبی‌ها گرفتار نشوید. البته Dead Island 2 بازی سختی نیست و می‌توان سخت‌ترین چالش‌ها را هم به سادگی انجام داد. با این حال گاهی اوقات پیش می‌‌آید که زامبی‌ها به شکلی غیر عادی اسپاون می‌شوند و به یک باره درجه سختی بالا می‌رود و بالانس بازی بر هم می‌ریزد.

ماموریت‌های بازی به سه گونه مختلف تقسیم می‌شوند: اصلی، فرعی و البته معماهای خاص برای پیدا کردن آیتم‌های با ارزش. ماموریت‌های اصلی که روند داستان را پیش می‌برند، تنوع قابل قبولی دارند اما این فرعی‌ها هستند که بیشتر می‌درخشند. هر کدام از ۳۳ ماموریت فرعی جزئیات زیادی دارند و هم‌پای اصلی‌ها پیش می‌روند. اگر هم می‌خواهید همه چیز را تجربه کنید، نگران از دست رفتن ماموریت‌ها نباشید زیرا با تمام کردن بازی، باز هم می‌توانید برگردید و کارهای ناتمام خود را به اتمام برسانید. در تمام این مدت می‌توانید تمام مراحل را با دوستانتان به صورت آنلاین تجربه کنید و به تفریح بپردازید.

Dead Island 2 بازی بسیار زیبایی است اما بیش از آن‌که این زیبایی متوجه بخش فنی باشد، به گرافیک هنری آن اشاره دارد. بازی پر از لوکیشن‌های مختلف است که هر کدامشان با وسواس زیادی طراحی شده‌اند و آیتم‌های منحصر به فرد در جای جای بازی قرار گرفته‌اند. تنوع محیط‌ها خیره کننده است و کمتر پیش می‌آید تا احساس تکراری بودن به شما دست بدهد. شما می‌توانید به دکور یک فیلم سر بزنید و چند دقیقه بعد سر از اتاق استریم در بیاورید. در واقع تیم Dambuster زمان زیادی را صرف ساخت محیط‌های متنوع کرده و به حق باید گفت که محصول نهایی چشم نواز از آب در آمده است.

با این حال بزرگترین دستاورد گرافیکی Dead Island 2 انیمیشن‌های حیرت انگیز برخورد ضربه به زامبی‌ها است که دود از سرتان بلند می‌کند. یک زامبی بیچاره را گیر بیاورید و با سلاح‌های مختلف به او ضربه بزنید و حاصل کار را تماشا کنید. به عنوان مثال ضربه با پتک قفسه سینه زامبی را می‌شکند و این در حالی است که چاقو، اعضا و جوارح او را در می‌آورد. اگر فکر کردید که Mortal Kombat آناتومی را درست تجزیه و تحلیل کرده، پس سخت در اشتباهید زیرا Dead Island 2 رسما کلاس کالبد شکافی است. به همه این موارد، کنده شدن فک زامبی‌ها در اثر ضربه را هم اضافه کنید تا متوجه شوید که با چه عنوان خشنی سر و کار دارید.

آخرین ساخته استودیوی انگلیسی Dambuster اثر شگفت انگیزی نیست اما آن‌قدر جذابیت دارد که بخواهید در کنار دوستانتان چیزی در حدود ۲۵ ساعت را به تکه و پاره کردن زامبی‌ها اختصاص دهید. بازی Dead Island 2 روی سخت افزارهای نسل جدید ۷۰ دلار است و به همین دلیل شاید خرید آن بدون تخفیف چندان به صلاح نباشد اما اگر عزم خود را جزم کرده‌اید، پس رفقای خود را خبر کنید؛ دنیا به قهرمان‌هایی مثل شما برای نجات از زامبی‌ها نیاز دارد.

امتیاز بازی‌سنتر - 7.5

7.5

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
مبارزه از نزدیک بسیار لذت بخش است
انیمیشن‌های تکه تکه شدن زامبی‌ها
گرافیک هنری فوق‌العاده
بخش آنلاین جذاب
روند ماموریت‌های جانبی
تنوع بسیار خوب زامبی‌ها
پرک‌های کاربردی
ارتقای سلاح‌ها و امکان شخصی سازی آن‌ها
استفاده مناسب از محیط برای از بین بردن دشمنان
تنوع بسیار خوب محیط‌ها
نقاط ضعف:
داستان بازی پیچیدگی خاصی ندارد
کاراکترهای فراموش شدنی
گان‌پلی بد
روند برخی از ماموریت‌ها خسته کننده است
برهم خوردن درجه سختی بازی در بعضی موارد
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS5 بررسی شده است

User Rating: 4.6 ( 2 votes)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.