ایکس باکس سری ایکسبررسی بازیپلی استیشن 5کامپیوتر

بررسی بسته قابل دانلود Cagnali’s Order بازی Crime Boss: Rockay City

هنگامی که بازی Crime Boss: Rockay City در سال 2023 میلادی عرضه شد، نتوانست در حد انتظار ظاهر شود. باگ‌های بی‌شمار کوچک و بزرگ، صداگذاری بی‌کیفیت و هوش مصنوعی ضعیف، از دلایلی بود که مانع از درخشش این بازی شد. اما این مشکلات باعث نشد تا توسعه‌دهندگان این بازی در استودیو InGame Studios، آن‌را رها کنند. آن‌ها با ارائه آپدیت‌ها و بسته‌های قابل دانلود جدید، پیوسته در حال بهبود تجربه این بازی هستند تا آن‌را به یک اکشن اول شخص قابل قبول تبدیل کنند. عرضه بسته قابل دانلود Cagnali’s Order فرصت مناسبی برای نگاه دوباره به این بازی است. آیا این اثر در اصلاح ایرادات گذشته موفق عمل کرده و توانسته تا با اضافه کردن عناصری جدید، گیمرهای بیشتری را به خود جلب کند؟

اولین عنصری که در بازی Crime Boss: Rockay City به چشم می‌آید، استفاده از ستاره‌های سینما به عنوان صدا‌پیشه است. نام‌های بزرگی که به عنوان صداگذاران شخصیت‌های بازی ایفای نقش کرده‌اند، برخی از بزرگ‌ترین ستاره‌های هالیوود در سی سال گذشته‌اند. اما صداپیشگی این ستاره‌ها، در حد و اندازه سایر بخش‌های رزومه‌شان نیست. هزینه بالایی که برای استخدام صداگذاران این بازی صورت گرفته نتیجه‌ای درخور نداشته و حاصل را به یکی از بی‌کیفیت‌ترین صداگذاری شخصیت‌ها تبدیل کرده است. هرچند حضور Chuck Norris افسانه‌ای به عنوان صداگذار، هیجان بسیاری ایجاد می‌کند، اما نتیجه، تفاوت زیادی با آنچه تصور می‌کردم داشت. این شخصیت‌ها با دیالوگ‌هایی جدید (بدون هیچ بهبودی در کیفیت) در بسته قابل دانلود Cagnali’s Order نیز حضور دارند
بررسی بسته قابل دانلود Cagnali's Order بازی Crime Boss: Rockay Cityدر بخش گرافیک فنی، Crime Boss: Rockay City عملکرد قابل قبولی از خود به نمایش می‌گذارد. کیفیت بافت‌ها، به خصوص در اسلحه‌ها بسیار بالاست و جزییات بسیار زیادی دارد. تاثیر برخورد گلوله بر بدن دشمنان، به خصوص ربات‌ها، جذابیت نبردها را افزایش می‌دهد. نورپردازی بازی نیز بسیار چشم‌نواز است. کیفیت بالای نورپردازی بیش از پیش در بسته قابل دانلود Cagnali’s Order به چشم می‌آید. وفور نورهای قرمز و انعکاس‌شان بر بدنه ربات‌های فلزی و اثر نور در اسلحه‌های جدید، بخشی از جذابیت‌های نورپردازی در بسته قابل دانلود جدید است.

اما علی‌رغم نقاط مثبت یاد شده در بخش گرافیک فنی، شاهد عملکرد بی‌نقص یا حتی کم‌ایراد Crime Boss: Rockay City نبودم. نسخه بدون آپدیت روز اول بازی برای پلتفرم Steam، باگ‌های عجیب و غریب زیادی داشت که با اینکه مانع از پیشروی در بازی نمی‌شدند، اما آزاردهنده بودند. به عنوان مثال یکی از باگ‌هایی که تجربه کردم تاخیر در صدای شخصیت‌ها در کات‌ سین‌های بازی بود. در لحظاتی صدای شخصیت‌ها با تاخیری چند دقیقه‌ای شنیده می‌شد و از ویدیو عقب‌تر بود.

با عرضه آپدیت روز اول، تعدادی از این باگ‌ها رفع شدند و جای خود را به باگ‌های جدیدی دادند. یکی از باگ‌های جدیدی که پس از عرضه آپدیت روز اول تجربه کردم، عدم ثبت کلیدهای مربوط به هر عملکرد در بخش تنظیمات کنترل بود. به این صورت که دکمه‌های معرفی شده برای هر عملکرد در بازی به صورت توپ‌های خالی خاکستری به نمایش در می‌آمدند و با مراجعه به بخش مربوط در تنظیمات هم با کادرهایی خالی مواجه می‌شدم. به همین خاطر مجبور بودم از حافظه‌ام برای یافتن دکمه‌های مربوط به هر عملکرد استفاده کنم. با این‌حال پس از آزادی از چنگ باگ‌های کوچک و بزرگ مختلف و تجربه گیم‌پلی Crime Boss: Rockay City، با اثری طرف شدم که در بسیاری از جهات با PayDay مقایسه می‌شد، اما حرف‌هایی نیز برای گفتن داشت.
داستان کلی بازی به‌این صورت است که چهار گروه خلاف‌کار، شهر Rockay City را بین خود تقسیم کرده‌اند. وظیفه گیمر به عنوان سرکرده یکی از این گروه‌های خلاف‌کار، کسب درآمد از راه سرقت از بانک‌ها، انبارها، حمله به قرارهای معامله و در نهایت درگیری با این گروه‌ها و تسخیر شهر است. با هر عملیات می‌توان پول کسب کرد تا  مخفیگاه، اعضای گروه و توانایی‌های‌شان را ارتقا داد. پلیس نیز وظیفه تامین امنیت شهر را بر عهده دارد و اولین نیرویی است که برای جلوگیری از سرقت‌ها وارد عمل می‌شود. داستان اهمیتی در این بازی نداشته و بیش‌تر ابزاری برای به جریان درآمدن گیم‌پلی است.

بسته قابل دانلود Cagnali’s Order، نیروی جدیدی در کنار پلیس برای برقراری نظم وارد شهر می‌کند. ربات‌هایی شبیه به آن‌چه در فیلم‌های ترمیناتور دیدیم، نیروهای امنیتی جدیدی هستند که در این بسته قابل دانلود معرفی می‌شود. هرچند ورود این ربات‌ها، بازی را از واقع‌گرایی دور کرده، اما عمق جدیدی که ربات‌ها و تجهیزات مدرن آن‌ها به موانع پیش روی عملیات اضافه کرده‌اند، قابل ستایش است.

اما نیروهای پلیس و ربات‌های Cagnali تنها نیروهای درگیر در Crime Boss: Rockay City که جلوی گیمر را می‌گیرند، نیستند. گروه‌های خلاف‌کار دیگر که پیش‌تر به آن اشاره شد، نقشی پررنگ ایفا کرده و به فعالیت گروه‌های دیگر در قلمرو‌شان، روی خوش نشان نمی‌دهند. همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردم هدف از تمام عملیات مختلف و کسب پول در نهایت، در آوردن مناطق مختلف از چنگ گروه‌هایی است که آن‌ها را کنترل می‌کنند. هر چند درگیری با نیروهای پلیس، ربات‌ها و گروه‌های دیگر و به گلوله بستن آن‌ها جذاب است، اما پس از مدتی تکراری و خسته‌کننده می‌شود. لایه امنیتی که بسته قابل دانلود Cagnali`s Order در قالب ربات‌های پلیس به بازی اضافه می‌کند، تنها برای چند ساعت جذاب بوده و پس از مدتی دوباره در روند تکراری ماموریت‌ها قرار می‌گرفتم. با این‌حال عناصری وجود دارند که تجربه Crime Boss: Rockay City را بهبود می‌بخشند.
عناصری که تجربه Crime Boss: Rockay City را سرگرم‌کننده می‌کند، مکانیک‌های گیم‌پلی است که دست گیمر را در پیشبرد اهداف‌اش نمی‌بندد. مکانیک‌های گیم‌پلی نظیر گان‌پلی و عناصر مخفی‌کاری، ابزارهایی هستند که به خوبی گیمر را در انجام نقشه‌اش یاری کرده و سر راه او قرار نمی‌گیرند. هر سرقت را می‌توان به صورت مخفی‌کاری یا با راه انداختن حمام خون پیش‌برد. نکته قابل ستایش در گیم‌پلی Crime Boss: Rockay City، امکان به پایان رساندن سرقت‌ها با هر دو رویکرد است. می‌توان با مخفی‌کاری و بدون دردسرهای آژیرها و هشدارهای پلیس، بدون خونریزی ماموریت را به پایان رساند. راه دیگری نیز وجود دارد و آن، استفاده حداکثری از اسلحه‌های متنوع بازی و باز کردن مسیری از جنازه (و آهن پاره به لطف بسته قابل دانلود Cagnali’s Order) است. نقشه‌های مناطق مختلف هر کدام طوری طراحی شده‌اند که بتوان با استفاده از مخفی‌کاری، به بخش‌های مورد نظر آن دسترسی پیدا کرد. ارزشمند بودن عناصر مخفی‌کاری سبب شده تا طراحی نقشه برای پیش‌برد هر عملیات، پررنگ‌تر شود.

اما هنگامی که از توجه به ریزه‌کاری‌های عملیات خسته شدم و تصمیم به استفاده از اسلحه‌هایم گرفتم، گان‌پلی بازی غافلگیرم کرد. هدف‌گیری با هر اسلحه بسیار روان و لذت‌بخش بود. شات‌گان قدرت‌مند بازی مرا به حمله به صف دشمن و انفجار ربات‌ها و انسان‌ها تشویق می‌کرد. اسلحه دوربرد تمام اتوماتیک بازی کمک می‌کرد تا از پشت سنگر تعداد نیروهای دشمن را کم و یارانم را به سمت هدف هدایت کنم. چاشنی که گان‌پلی Crime Boss: Rockay City را کامل می‌کند. احساس متفاوت شلیک با هر اسلحه است. حس شلیک با شات‌گان اتوماتیک، در عین لذت‌بخش بودن، با مدل‌های دیگر شات‌گان در بازی متفاوت است.

این سبب شد تا بخشی از زمانم در بازی را صرف انتخاب اسلحه‌ای کنم که حس بهتری به من می‌داد. اسلحه‌های بازی، تعداد و تنوع قابل قبولی دارند و با معرفی بسته قابل دانلود Cagnali’s Order بیشتر نیز شده‌اند. در بازی تعداد زیادی شات‌گان، هفت‌تیر و اسلحه‌های دوربرد اتوماتیک و غیر اتوماتیک وجود دارد که سلیقه‌های مختلف، از گیمرهای بی‌پروا که به دل دشمن می‌زنند گرفته تا آن‌ها که از دور دشمنان را هدف قرار می‌دهند را در بر می‌گیرد. تنها نکته منفی در اسلحه‌خانه Crime Boss: Rockay City، عدم توانایی شخصی‌سازی اسلحه‌‌ها و اضافه کردن تجهیزات به آن‌ها است. در بخش‌هایی از بازی نیاز به نصب تجهیزات خاص روی اسلحه‌های مورد علاقه‌ام را حس می‌کردم. وجود بخش شخصی‌سازی مناسب برای اسلحه‌های بازی، می‌توانست هویتی که گان‌پلی دوست‌داشتنی بازی به اسلحه‌ها می‌دهد را کامل کند.
اما هر قدر مکانیک‌های درخشان گیم‌پلی Crime Boss: Rockay City، تجربه بازی را لذت‌بخش می‌کنند، عنصری به نام هوش مصنوعی به این تجربه لطمه می‌زند.‌ هوش مصنوعی این بازی را باید در دو بخش دشمنان و یاران خودی مورد بحث قرار داد. ضعیف‌ترین عملکرد هوش مصنوعی بازی را می‌توان در دشمنان بازی دید. دشمنان بدون هیچ زحمت خاصی و تنها با پرتاب یک آجر به نقطه مورد نظر، گول خورده و از سر راهم کنار می‌رفتند. از طرفی زاویه دید به شدت محدود آن‌ها بود که به من اجازه می‌داد به راحتی به پشت سرشان بروم. امری که مخفی‌کاری در عملیات را بسیار آسان می‌کرد.

هوش مصنوعی ضعیف، تنها به لذت مخفی‌‌کاری بازی صدمه نزده‌ و این ضعف در نبردها نیز مشاهده می‌شود. در مبارزات، به ندرت دشمنی را می‌دیدم که سنگر گرفته و برخوردی منطقی در میدان نبرد دارد. دشمنان اکثرا سعی می‌کنند تا از تعداد بالای نفرات‌شان بهره برده و هدف را از بین ببرند. این ضعف در بسته قابل دانلود Cagnali’s Order نیز وجود دارد. تماشای ربات‌هایی که به آرامی به من نزدیک می‌شدند، من را یاد صحنه‌های ابتدایی فیلم Terminator 2 می‌انداخت. چنین لحظاتی سبب می‌شد تا دشمنان را مانعی ساده ببینم که می‌شود به راحتی از میان برداشت و به هدف رسید. گویی هدف اصلی دشمنان بازی این است که کیفیت گان‌پلی بازی را به گیمرها نشان بدهند.

هوش‌مصنوعی Crime Boss: Rockay City در بخش یاران خودی، عملکرد بهتری از خود به جا می‌گذارد، اما بی‌ایراد نیست. هم‌تیمی‌ها به خوبی وظایف‌شان را انجام می‌دهند. با مشاهده نیروهای دشمن، سطح توقعم از هوش مصنوعی پایین آمده بود و انتظار عملکردی یکسان از هم‌تیمی‌هایم داشتم. اما این‌چنین نبود. یاران خودی به خوبی کیف‌های پر از پول را برداشته و به سمت وسیله نقلیه تعیین شده می‌بردند. هنگامی که نوار جانم خالی می‌شد و به زمین می‌افتادم، هم‌تیمی‌هایم در کمترین زمان، عملیات احیا را انجام می‌دادند. این موقعیت‌ها، آبروی از دست رفته هوش مصنوعی را کمی باز می‌گرداند. اما حرکت هم‌تیمی‌ها به خصوص در میدان نبرد، مشابه آنچه در نیروهای دشمن تماشا کردم بود. در اوج نبرد، نیروهای خودی پشت در گیر کرده و برای مدتی طولانی از کار می‌افتادند و هنگامی که بالاخره آزاد می‌شدند، خود را در مسیر گلوله‌های خودی و دشمن قرار می‌دادند.
Crime Boss: Rockay City بازی بی‌نقصی نیست. ایرادهای کوچک و بزرگ بسیاری در این بازی می‌توان دید. ایراداتی نظیر صداگذاری بی‌کیفیت، هوش مصنوعی فاجعه‌بار، باگ‌های مختلف و تکراری شدن، تاثیری منفی بر تجربه‌ای که این اثر ارائه می‌کند، می‌گذارند. ایراداتی که حتی با عرضه بسته قابل دانلود Cagnali’s Order نیز برطرف نشده‌اند. با این‌حال هنگامی که از نواقص عبور کرده و به هسته مرکزی آن یعنی گیم‌پلی می‌رسم، با یک اکشن اول شخص سرگرم‌کننده طرف می‌شوم که گان‌پلی نرم و روان‌اش مبارزات آن‌را لذت‌بخش کرده است. بازی Crime Boss: Rockay City نیازمند محتوای بیش‌تر برای جلوگیری از تکراری شدن است و بسته قابل دانلود Cagnali’s Order را می‌توان گامی مثبت در رفع نسبی خسته‌کننده شدن و حل یکی از مشکلات این بازی دانست.

امتیاز بازی‌سنتر - 6

6

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گرافیک فنی چشم‌نواز
گان‌پلی سریع و روان
تنوع قابل قبول اسلحه‌ها
نقاط ضعف:
صداگذاری بی‌کیفیت شخصیت‌ها
باگ‌های کوچک و بزرگ
تکراری و خسته‌کننده شدن ماموریت‌ها
عدم امکان شخصی‌سازی و اضافه کردن تجهیزات به اسلحه‌ها
هوش مصنوعی ضعیف نیروهای خودی و دشمن
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PC بررسی شده است

User Rating: Be the first one !

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا