بررسی بازیکامپیوتر

بررسی بازی Cat Cafe Manager

مدیریت یک کافۀ شلوغ، نگهداری از گربه‌ها، و شاد کردن اهالی شهر؛ این کامل‌ترین توصیفی است که می‌توان از Cat Café Manager داشت. حال سؤال این‌جاست که اولین ساختۀ استودیوی Rooster Games، چقدر در اجرای این فرمول موفق بوده است؟ آیا این گروه سه‌نفرۀ هلندی توانسته‌اند این ایده‌ها را به درستی در کنار یک‌دیگر پیاده‌سازی کنند؟

بازی‌های شبیه‌ساز مدیریتی یا Management Simulation، همواره یکی از سبک‌های موردعلاقۀ بازی‌سازهای مستقل بوده است. شاید آشناترین عنوانی که در این رابطه می‌شناسیم، Stardew Valley باشد که هنوز با گذشت 7 سال از زمان عرضه، گیمرها را به باغ و مزرعه می‌کشاند و با ساده‌ترین ابزارهای ممکن، ساعت‌ها سرگرمشان می‌کند. قالب کلی Cat Café Manager هم چیزی خارج از چارچوب‌های مشخصِ این سبک از بازی‌ها نیست؛ شخصیت بازی ناگهان زندگی شهری و کسل‌کنندۀ خود را رها می‌کند و با وصیت مادربزرگش، تصمیم می‌گیرد که به شهر کوچک Caterwaul رفته و یک «کافه‌گربه» راه بیندازد و به کمک اهالی و دوستان جدیدش، آن را توسعه بدهد!

در نگاه اول، بازی گیم‌پلی سرگرم‌کننده‌ای دارد و آزادی عمل نسبتاً بالایی را در اختیار شما قرار می‌دهد. همان‌طور که از عنوان بازی مشخص است، مهم‌ترین عنصر گیم‌پلی مدیریت یک کافه است. این موضوع شامل ده‌ها فعالیت مختلف می‌شود که در عین تنوع بالا، هماهنگی و تناسب بسیار بالایی هم دارند و در طول گیم‎‌پلی به‌وضوح حس می‌کنید که همۀ کارهای شما برای مدیریت کافه، هم‌زمان و هم‌پای یک‌دیگر پیش می‌روند و درست مانند رنگ‌آمیزی یک طرح سیاه‌و‌سفید، پس از انجام کارها از پیشرفت خود لذت خواهید برد.

اولین کاری که لازم است انجام دهید، شخصی‌سازیِ ساختمان کافه است. منوی انتخاب طرح دیوارها و زمین از همان ابتدای بازی تنوع بالایی دارد و به اندازۀ کافی برای خواسته‌های مختلف راضی‌کننده خواهد بود. سپس باید در ساختمانی که بنا کرده‌اید، وسایل لازم برای کافه را به سلیقۀ خودتان جا بدهید؛ میز و صندلی، یخچال، ظرف غذای گربه‌ها، قهوه‌ساز، در و پنجره، تزئینات مختلف، و هر چیز دیگری که در ادامه به دست می‌آورید. تعداد و تنوع این وسایل به اندازه‌ای زیاد خواهد بود که بتوانید هر طور دلتان می‌خواهد کافۀ خود را مرتب کنید. حال که محیط کافه را برای مشتری‌ها آماده کردید، وقت انتخاب گربه‌هاست! در طول بازی می‌توانید گربه‌های مختلفی را با ظاهر و خصوصیات مختلف و منحصربه‌فرد پیدا کنید و سرپرستی آن‌ها را به‌عهده بگیرید. این گربه‌ها عضوی از کافۀ شما خواهند بود و مشتری‌ها می‌توانند وقت خود را با آن‌ها بگذرانند؛ پس مهم است که چه گربه‌هایی با چه خصوصیاتی را در کافۀ خود نگه می‌دارید و چطور به آن‌ها رسیدگی کرده و تربیتشان می‌کنید. البته اصلاً نگران ظرفیت کافه و تکراری شدنِ گربه‌ها نباشید؛ چون همیشه افرادی را خواهید یافت که می‌خواهند سرپرستی گربه‌های شما را قبول کنند و آن‌ها را به خانۀ خود ببرند تا بتوانید جای خالی برای گربه‌های جدید در کافۀ خود پیدا کنید.

 

کمی که از پیشروی بازی گذشت، می‌توانید کافۀ خود را تبلیغ کنید. این کار مشخص می‌کند که چه نوع مشتری‌هایی بیشتر به کافۀ شما مراجعه خواهند کرد. مثلاً می‌توانید آگهی‌های خود را فقط خطاب به جادوگرها یا هنرمندها تنظیم کنید! بازی 6 نوع مشتری مختلف دارد که هر کدام ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند. این موضوع از دو جهت اهمیت خواهد داشت: اول این‌که هر مشتری خواسته‌های مختلفی دارد و شما نیاز دارید انواع نوشیدنی‌ها، خوراکی‌ها، امکانات و حتی گربه‌ها را برای آن‌ها آماده کنید. و نکتۀ دوم این‌که مشتری‌ها به شیوه‌های مختلفی هزینۀ کافه را می‌پردازند؛ مثلاً بعضی مشتری‌ها به جای پول به شما ماهی می‌دهند یا ممکن است با طلا و جواهرات حساب کافه را تسویه کنند. پس بر اساس این‌که چه موادی نیاز دارید، مهم است که چه نوع مشتری‌هایی را به کافۀ خود دعوت می‌کنید. حالا می‌توانید دست‌مزدی که از مشتری‌ها گرفته‌اید را به شهر برده و با چیزهایی که نیاز دارید معاوضه کنید؛ مثلاً لوازم پیشرفته‌تر و جدیدتر برای کافه بخرید یا مواد اولیۀ خوراکی‌هایی که در منو سرو می‌کنید را تهیه کنید. نوع خاصی از مشتری‌ها نیز، افراد Regular هستند که حکم NPCهای بازی را دارند و پیوسته به کافه سرمی‌زنند؛ شما می‌توانید هر روز با آن‌ها صحبت کنید و به‌مرور دوستی خود را عمیق‌تر کنید. با این‌که کاراکترهای جانبی طراحی چندان عمیق و پرداخته‌ای ندارند، ولی با وجود دیالوگ‌های بامزه و دوستانه‌ای که برای مکالمه‌ها نوشته‌شده است به‌راحتی می‌توانید با هویت هر کدام از آن‌ها آشنا شوید و با آن ارتباط برقرار کنید.

بعد از مدتی که کافۀ شما بزرگ‌تر و شلو‌غ‌تر می‌شود، باید برای خود کارمند استخدام کنید. کارمندها همانند گربه‌ها ویژگی‌های متنوع و خاص خود را دارند؛ مثلاً می‌توانید مهارت‌های مختلفی مثل آشپزی کردن، سرویس دادن به مشتری‌ها و تعمیر وسایل کافه را در آن‌ها تقویت کنید. البته از اواسط بازی به بعد، این فاکتور می‌تواند مانند یک پاشنه‌آشیل برای گیم‌پلی بازی باشد و همۀ فعالیت‌هایی که در کافه انجام می‌دادید را کسل‌کننده و بی‌هدف کند. زیرا تقریباً همۀ کارها را می‌توان به کارمندها سپرد و این موضوع باعث می‌شود که خودتان نیازی نداشته باشید که به کافه و اتفاقات آن توجه کنید؛ و نهایتاً تبدیل به یک تماشاگر سوم‌شخص شوید که صرفاً خریدهای کافه را انجام می‌دهد. در نقشۀ بازی محلی به اسم Shrine وجود دارد که همیشه می‌توانید به‌وسیلۀ آن taskهای مشخصی را انجام دهید و پاداش بگیرید. یکی از مهم‌ترین راه‌های توسعۀ کافه، انجام این مأموریت‌هاست. به‌صورت کلی، می‌توان گفت که Cat Café Manager گیم‌پلی سرگرم‌کننده و لذت‌بخشی دارد؛ دقیقاً همان‌چیزی که از یک کافه‌گربۀ خوب انتظار داریم. هر چند، یکی از نکاتی که باید در رابطه با گیم‌پلی در نظر گرفت، سادگی بیش‌ازحد و چالش‌برانگیز نبودنِ آن است. زیرا با توجه به ساعات طولانی‌ای که قرار است با گیم‌پلی درگیر باشید، وجود چالش‌ها و سیستم مجازات و درجۀ سختی بالاتر قطعاً می‌توانست به افزایش کیفیت تجربۀ شما کمک فراوانی کند؛ البته با توجه به این‌که اتمسفر اصلی بازی بر پایۀ ریلکس کردن و لذت بردن در آرامش طراحی شده است، شاید بتوان از این نکته چشم‌پوشی کرد.

آلبوم ساوندترک بازی نسبتاً قابل‌قبول است؛ مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که با وجود این‌که همۀ قطعات موسیقی بسیار گوش‌نواز و زیبا هستند، ولی تعداد و تنوع آن‌ها کم است و بعد از چند ساعت احتمالاً تکراری خواهند شد. طوری که حتی ممکن است پس از مدتی گوشتان به صدای آن عادت کند و دیگر متوجه زیبایی موسیقی نشوید! این کم‌کاری و تنوع پایین، در مکانیک‌ها و صداگذاری‌های محیطی هم به چشم می‌خورد؛ انیمیشن‌های حرکتی تنوع بسیار کمی دارند و در برخی موارد به‌وضوح مشخص است که سازندگان زحمت طراحی انیمیشن‌های مناسب را به خود نداده و به یک کپی‌پیست سریع بسنده کرده‌اند. مثلاً کاراکتر بازی برای پر کردن لیوان آب، دم کردن قهوه، نان پختن، و سالاد درست کردن، فقط و فقط یک انیمیشن ثابت دارد: تکان دادنِ ماهی‌تابه! باید اشاره کنیم که این موضوع در رابطه با گربه‌ها، مشتری‌ها و NPCها هم صدق می‌کند. از نگاه بصری، محیط‌ها در سطح راضی‌کننده‌ای ظاهر می‌شوند؛ تقریباً همۀ قاب‌ها به‌وسیلۀ نقاشی کامپیوتری رسم شده‌اند و ترکیب‌های رنگی مناسبی در آن‌ها به کار رفته است. البته مشکل کم بودنِ تنوع همچنان وجود دارد و در تمام طول بازی فقط چند قاب محیطی ثابت به چشمتان خواهد خورد. Cat Café Manger در موتور بازی‌سازی Godot توسعه یافته و همان‌طور که از سطح گرافیکی و اندازۀ دنیای بازی انتظار می‌رود، تقریباً هیچ مشکل فنی خاصی در طول آن وجود نخواهد داشت؛ هر چند، طراحی فنی بازی کاملاً هم بی‌نقص نیست و به‌شخصه تجربۀ چند مورد کرش کردن هنگام تغییر منوها را داشتم.

Cat Café Manager عنوان راضی‌کننده‌ای است که می‌تواند در یک کافه‌گربۀ دوست‌داشتنی ساعت‌ها سرگرمتان کند و احتمالاً ارزش حداقل چند ساعت تجربه کردن را خواهد داشت.

امتیاز بازی‌سنتر - 6.5

6.5

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
ایدۀ خلاقانه و جذاب
گیم‌پلی سرگرم‌کننده و کم‌نقص
موسیقی گوش‌نواز
طراحی‌های هنری زیبا
اتمسفر آرامش‌بخش و بامزه
نقاط ضعف:
تنوع پایین موسیقی‌ها و انیمیشن‌های حرکتی
عدم نوآوری‌های کافی در گیم‌پلی
کلیشه‌های رایج بازی‌های مدیریتی
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PC بررسی شده است

User Rating: 4.43 ( 8 votes)

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
  • ثبت نام کنید
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را وارد نمایید. شما یک لینک برای ایجاد رمز عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.