بررسی بازیپلی استیشن 4کامپیوترنینتندو سوییچ

بررسی بازی Atelier Sophie 2: The Alchemist of the Mysterious Dream

رویاهای یک کیمیاگر

بازی Atelier Sophie 2: The Alchemist of the Mysterious Dream در نگاه اول ممکن است برای کسانی که آشنایی با این سری ندارند، یک عنوان ساده و بچه گانه به نظر بیاید اما در واقع دنیای عظیمی است پر از شگفتی و جذابیت که بازیکنان بسیاری را به خود جذب می کند، باید دید نسخه جدید توانسته موفقیت قسمت های قبل را تکرار کند یا این که سازندگان ترجیح داده اند همان فرمول های گذشته خود را تکرار کنند.

اگر موفق به تجربه نسخه اول نشدید یا اگر کلیات آن را فراموش کرده‌اید به هیچ عنوان نگران نباشید، تنها با انتخاب گزینه‌ی “مرور داستان” در منوی اصلی، می‌توانید خلاصه‌ای از داستان قسمت اول را به صورت تصویری ببینید و پس از آن با آگاهی نسبتا کامل پا به دنیای قسمت جدید بگذارید.

داستان مدت کوتاهی پس از پایان قسمت اول روایت می‌شود و در آغاز می‌بینیم که Sophie  و Plachta  به داخل دنیای رویاها یعنی Erde Wiege کشیده می‌شوند، با این که سوفی از همان آغاز می‌تواند به دنیای اصلی بازگردد اما فکر اینکه ممکن است Plachta در این دنیای غریب آسیب ببینید و نتواند به خانه بازگردد، او را وادار می‌کند راهی سفری طولانی برای یافتن دوست خود شود. بالاخره فراموش نکنیم سوفی که در قسمت نخست آن سختی ها را برای کمک به دوست خود تحمل کرد، اینجا هم بیخیالش نمی شود تا تنهایی به دنیای خود بازگردد.

atelier sophie 2-1

گرافیک بازی نسبت به نسخه‌های قبلی سری تفاوت چندانی نکرده و این بار هم شاهد گرافیکی با الهام از انیمه‌ها هستیم، البته نه انیمه‌های تاریک و خشن بلکه انیمه‌های جذاب و رنگارنگ. انتظار گرافیک فوق پیشرفته نسل نهمی نداشته باشید، اگر برای چنین چیزی آمده اید که قطعا ناامید خواهید شد، گرافیک و طراحی بازی ATELIER SOPHIE 2: THE ALCHEMIST OF THE MYSTERIOUS DREAM به شدت آرامش بخش و زیباست و اگر بگوییم دیدن آن تا حد زیادی می تواند مانند آرام بخش برای اعصاب عمل کند بیراه نگفته ایم.

با این که بازی‌های ژانر JRPG نیاز به حوصله و وقت بسیار دارند اما سازندگان تلاش کرده‌اند تا جایی که ممکن است از هدر رفتن وقت بازیکنان جلوگیری کنند. آن ها قابلیت رد کردن تمامی کات سین ها و دیالوگ‌ها و همچنین استفاده از دور تند برای پخش سریع کات سین ها را در بازی قرار داده‌اند تا بازیکنانی که چندان حال و حوصله شنیدن دیالوگ های ژاپنی را ندارند هم بتوانند از این عنوان لذت ببرند، چیزی که در کمتر بازی‌ای در ژانر JRPG نظیرش را می توانیم ببینیم.

دنیای بازی ATELIER SOPHIE 2: THE ALCHEMIST OF THE MYSTERIOUS DREAM بسیار پویا و زنده است، ساکنان شهرها و NPCهای مختلفی که در مکان های مختلف می‌بینید هرکدام داستانی برای نقل کردن دارند و تنها سیاهی لشگرهایی برای پر کردن فضای بازی نیستند. می‌توانید با آن ها وارد گفت و گو شده و اطلاعات زیادی راجع به مناطق و تاریخ سرزمین‌ها کسب کنید.

همراهان سوفی یا به قول معروف همان Companionها هم طراحی بسیار قابل توجهی دارند، چه از لحاظ شخصیت پردازی و چه از لحاظ هنری. برخلاف بسیاری دیگر از بازی‌های نقش آفرینی که یک روز پس از اتمام آن ممکن است نام هیچکدام از کاراکترها را به یاد نیاورید اما بازی ATELIER SOPHIE 2: THE ALCHEMIST OF THE MYSTERIOUS DREAM از این منظر استثنا محسوب می‌شود. سیر روند علاقه، رقابت ها و در نهایت بلوغ این کاراکترها به خوبی هر چه تمام تر در داخل داستان روایت می شود.

یکی از بزرگترین تغیییرات گیم پلی که شاید در نگاه اول چندان قابل توجه و مهم به نظر نرسد، قابلیت ایجاد تغییرات در آب و هوا است. بازیکنان می‌توانند به دلخواه خود هوا را آفتابی ساخته یا باعث بارش برف و باران شوند. البته این تغییرات محدود به چند  افکت محدود ابر و باران در آسمان نیست، کل محیط بازی وامدار از این تغییرات، دچار دگرگونی می شود. البته باز هم تصور نکنید این المان جدید تنها برای زیبایی و تنوع به بازی افزوده شده، بسیاری از معماها بازی را باید با ایجاد تغییرات در آب و هوا حل کرد. به عنوان مثال سطح آب را می‌توانید با استفاده از باران بالاتر بیاورید یا با سرد کردن هوا موجب یخ بستن حوض شوید. ایجاد تغییرات در آب و هوا باعث می‌شود کنجکاوی بازیکنان برای گشت و گذار در محیط و یافتن مناطق مخفی با استفاده از این المان جدید بالاتر رود.

atelier sophie 2-2

مبارزات در بازی تفاوت چندانی با قسمت قبل و یا دیگر عناوین JRPG  نوبتی ندارد. با این حال نکات ریز و درشت زیادی در این بازی هست که آن را از دیگر عناوین متمایز می‌سازد. به عنوان مثال بازیکنان طی مبارزات قادر به باز کردن منو و ساخت آیتم های جدید برای ضربه زدن به دشمنان یا بالا بردن قدرت های خود هستند. دیگر عناوین نقش آفرینی نوبتی حین مبارزه حتی اجازه تعویض سلاح را هم نمی‌دهند. اینجا اما بازیکنان تشویق می شوند تا بسیاری از آیتم های مورد نیاز خود را حین مبارزه بسازند. از سوی دیگر تمرکز زیادی هم روی همکاری های گروهی برای حملات ترکیبی و کمبو زدن شده که تنوع مبارزات بازی را تا حد زیادی بالاتر برده و با آسیب های عظیمی که می توان به دشمنان وارد کرد، به همان اندازه جذاب هم هست.

با این که تنها سه کاراکتر از جمله سوفی می توانند در لحظه در مبارزه حضور داشته باشند اما بازیکنان از کاراکترهای پشت صحنه هم در موارد مختلف مانند وارد آوردن کمبوهای اختصاصی بهره ببرند.

بزرگترین جذابیت بازی ATELIER SOPHIE 2: THE ALCHEMIST OF THE MYSTERIOUS DREAM بدون هیچ شک و تردیدی نه مبارزات آن و نه داستان آن است، بلکه گشت و گذار در محیط عظیم بازی و جمع آوری مواد اولیه برای کیمیاگری و ساخت آیتم های مختلف است. هر چه در بازی انجام می‌دهیم از کشتن دشمنان مختلف تا تغییر در سیستم آب و هوا، همه و همه به لوت کردن می انجامد تا در نتیجه آیتم های بهتری بسازیم.

بخش کیمیاگری یکی از مهمترین بخش های گیم پلی است که با اندکی کند و کاو و آزمون و خطا در آن می توانید استاد شوید. بخش آموزشی داخل بازی چندان جامع و کامل درباره این قسمت توضیح نمی دهد و سردرآوردن از آن تا حد زیادی برعهده خود بازیکنان است اما وقتی که چم و خم آن به دست بیاید، دیگر دست کشیدن از کیمیاگری چندان راحت نخواهد بود.

داستان بازی چندان برای تازه واردها سرراست نیست اما با دیدن خلاصه قسمت اول در منوی اول بازی، تا حد زیادی می توان متوجه داستان کلی شد و با آمادگی بیشتری به داخل دنیای عظیم بازی

ATELIER SOPHIE 2: THE ALCHEMIST OF THE MYSTERIOUS DREAM پا گذاشت اما اگر کسی حوصله دیدن این خلاصه داستان را ندارد هم چندان مهم نیست زیرا تنها با گذشت چند دقیقه از شروع بازی، خود بخود در محیط و دنیای عظیم آن غرق خواهید شد.

atelier sophie 2-3

فراموش نکنید دنیای Erde Wiege، دنیای رویاهاست پس چندان نگران ناممکن ها نباشید. دنیای بازی پر است از موقعیت های جالب و جذاب که بازیکنان را تشویق به ادامه می کند. بازی‌های ژانر JRPG را نمی توان عامه پسند نامید و به دلایل المان های متفاوتی که در گیم پلی این عناوین وجود دارد، هرکسی جذب آن ها نمی‌شود. بازی ATELIER SOPHIE 2: THE ALCHEMIST OF THE MYSTERIOUS DREAM هم بدون شک یکی از همین جواهراتی است در نگاه اول ممکن است یک بازی بچه گانه با زبان ژاپنی به نظر برسد و از همین رو مورد توجه بسیاری از گیمرها قرار نگیرد اما اگر در آن عمیق شویم نقاط قوت بسیاری می یابیم که تجربه آن را حداقل برای طرفداران این ژانر تبدیل به امری واجب می سازد.

امتیاز بازی‌سنتر

امتیاز بازی‌سنتر - 8.5

8.5

نقاط قوت:
قابلیت تغیییر در آب و هوا

کاراکترهای به یاد ماندنی
بخش کیمیاگری
گرافیک زیبا و دلشنین
محیط جذاب و عظیم
نقاط ضعف:
برخی مبارزات خسته کننده و تکراری
افت فریم های گاه و بیگاه
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS4 بررسی شده است

User Rating: 3.65 ( 1 votes)

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا