ایکس باکس سری ایکسایکس باکس وانبررسی بازیپلی استیشن 4پلی استیشن 5کامپیوترنینتندو سوییچ

بررسی بازی Arcade Paradise

بازگشت به بهشت آرکیدها

نسل قدیمی‌‌تر بازیکنان بازی‌‌های ویدیویی مطمئنا روزهای ورود به بازی‌های آرکید و غوطه‌ور شدن در یک دستگاه آرکید را به یاد می‌آورند. البته در ایران و در «دهه 90 میلادی» این دستگاه های آرکید بنا به دلایلی که از این بحث خارج است هرگز در تولیدی انبوه وارد بازار ایران نشده و ما بیشتر با کلوپ های بازی که پر از کنسول های بازی مختلف بود، سر و کار داشتیم. بر همین اساس خاطرات ما عموما با کنسول‌های بازی در نسل های گوناگون شکل گرفته و در ذهن‌های ما ثبت شده است. دورانی که بعد از تعطیلی مدارس با دوستان خود جمع می شدیم و با فراق بالی وصف ناپذیر و هیجانی دلپذیر به کلوپ های بازی محله خود سری می زدیم و ساعت های متمادی به بازی های مورد علاقه خودمان می پرداختیم و در آن غرق می شدیم.

در کشور هایی که این دستگاه های آرکید وجود داشتند، در آن زمان آرکیدها نقطه اوج بازی های سرگرمی بودند و همه چیز در مورد بازی را در یک مکان گِرد هم آورده و تجربه بازی کردن در چنین محیط جذابی، هنوز بسیار فراتر از آن چیزی بود که می توانستید در خانه خودتان ایجاد کنید. استودیوی «Nosebleed Interactive» مطمئنا آن روزهای پر هیاهو را به یاد می آورند و به همین دلیل آن‌ ها اقدام به ساخت بازی ARCADE PARADISE کرده اند تا به صورتی جمعی ما را به  آن دوران سوق دهند و تجدید خاطره ای دوباره داشته باشیم و به بهشت آرکیدها سفری کنیم.

بررسی بازی ARCADE PARADISE
اَشلی دختریست که از پدرش یک لباس شویی قدیمی و کهنه به ارث رسیده و قصد دارد این فروشگاه فراموش شده را بازیابی کند و آن را رونق دهد.

تلاش برای زندگی بهتر

شخصیت اول بازی دختری‌ست که در رشته مدیریت بازرگانی درس خوانده، اما فعلا بیکار است و هیچ دورنمای روشنی از آینده ندارد. علاوه بر این نام او «اشلی» است که از پدرش یک مغازه لباس‌شویی (لاندری) قدیمی و کهنه به ارث رسیده است. لباس‌شویی که بخشی از آن کلوپ بازی های آرکید است و بخشی هم لباس‌شویی ای که باید اداره هر دو این بخش‌ها را به عهده بگیرید. همچنین اشلی امیدوار است که به کسب و کار قدیمی پدرش رونق ببخشد.

بررسی بازی ARCADE PARADISE

خستگی ناشی از کار در ARCADE PARADISE

هیجان شروع بازی به هیچ وجه قابل لمس نیست و ریتم اولیه بازی کند و کمی حوصله سر است. البته هنگامی که چند هفته ابتدایی در «Arcade Paradise» به پایان می رسد، بازی بسیار دلپذیرتر می شود. بعلاوه شما هر روز که به سر کار می آیید باید فروشگاه خود را تمیز  کنید، مانند برداشتن جعبه های پیتزا، برداشتن جوراب‌ها و کندن آدامس از روی صندلی ها. همچنین هر از چند گاهی دستشویی فروشگاه گرفته می شود و باید انسداد دستشویی را باز کنید! همه این وظایف تعمیر و نگهداری دارای مینی گیم‌های ساده با اندازه‌گیری قدرت هستند و عملکرد بهتر، درآمد بیشتری را برای شما به ارمغان می‌آورد تا آن را به سمت کسب‌ و کاری که واقعاً به آن علاقه دارید اختصاص دهید.

در نهایت در ساعات پایانی فروشگاه و وقتی شب فرا می رسد دیگر کاری برای انجام دادن ندارید و باید به ایستگاه اتوبوس رفته و سوار اتوبوس شوید تا فردا روزی برسد و شروع به کار کنید و روزمرگی های زندگی که سراغتان خواهد آمد و شاید خستگی عمدی که سازندگان ایجاد کردند که از کار کردن در فروشگاه ناشی می شود حس خستگی و بی حوصلگی در زمان هایی از کار سراغتان بیاید که نمیدانم این را باید بگذارم حساب نوع روش هسته گیم پلی بازی و یا خستگی ناشی از کار ؟!

بررسی بازی ARCADE PARADISE

بازی کردن با دستگاه های آرکد در کلوب خودتان !

علاوه بر تمیز کردن فروشگاه، شستشوی لباس های مردم به دوش شما است. سپس مردم سبدهای لباس های کثیف خود را نزد شما می آورند و شما محتویات را می شویید و خشک می کنید و صبورانه به پایین آمدن تایمرهای دستگاه نگاه می کنید تا کار شستشو و سپس خشک شدن لباس ها به پایان برسد. با این حال گزینه دیگری غیر از تماشای LED های دیجیتال وجود دارد. می توانید بروید و در کلوپ بازی خود بازی های ویدیویی انجام دهید و گاهی همین بازی های ساده انقدر شما را در خود غرق می کند که یادتان می رود کار شستشو و خشک شدن لباس ها به پایان رسیده است.

البته ساعت مچی شما هر لباسی که کار شستشو و خشک شدن آن به پایان برسد به شما خبر می دهد که می توانید بروید و لباس ها را از دستگاه های شستشو و خشک کن بردارید و اگر دیر اقدام به این کار بکنید و لباس ها را دیر به دست مشتری برسانید امتیاز و در ادامه پول کمی برای شستشوی هر لباس نصیب شما خواهد شد.

بررسی بازی ARCADE PARADISE

دستگاه های آرکید دهه 90

در اتاق شلوغ پشتی فروشگاه شما مجموعه‌ای از ماشین‌های آرکید قرار گرفته‌اند و در بازی قابل بازی هستند. همچنین Nosebleed Interactive تجربیات کاملاً تعاملی ایجاد کرده است و با استفاده از دوره‌های 8، 16و 32 بیتی، به زیبایی‌شناسی دهه 90 میلادی وفادار مانده است. شگفت آور است که آنها قطعات ساده ای نیستند، بلکه بازی های واقعا جذابی هستند. شما با سه دستگاه آرکید بازی که در فروشگاه شما موجود است شروع به کار می کنید و با توانایی خرید بیشتر و پول بیشتری که بر اساس کسب و کارتان به دست می آورید، رفته رفته می توانید اقدام به خرید دستگاه های آرکید پیشرفته تر با بازی های با کیفیت تر بکنید و به همین سبب کسب و کارتان رونق بیشتری می گیرید و پول بیشتری هم به جیب می زنید.

بررسی بازی ARCADE PARADISE

مدیریت و برنامه ریزی درست برای ارتقا شغل در ARCADE PARADISE

مدیریت رختشویخانه و مدیریت آرکید برای تعادل در اینجا وجود دارد، پول های به دست آمده از دستگاه های آرکید را از قیف دستگاه جمع آوری می کنید، آن را در صندوق امانات دفتر خود ذخیره می کنید و همان طور که گفتم اقدام به خرید دستگاه های آرکید خود می کنید و کسب و کارتان را گسترش دهید. همین طور شما یک دفتر کاری هم دارید؛ دفتر کاری که تداعی کننده دنیای پیرامون دهه 90 میلادی است.

یک پی سی قدیمی مربوط به دوران دهه 90 میلادی که سیستم عامل قدیمی آن خودنمایی می کند و همین طور حتی وصل شدن به اینترنت که صدای «ترق و بوق یک مودم 56k» که صدای معروف وصل شدن آن در پس ذهن شما است و وقتی صدای آن را می شنوید خنده بر لبانتان جاری می شود. همچنین از این پی سی برای چت کردن با فامیل و دوستان خود استفاده می کنید و همین طور کار های خرید دستگاه های آرکید هم از طریق پی سی خودتان صورت می گیرد.

بررسی بازی ARCADE PARADISE
دفتر کار اشلی که تداعی کننده دهه 90 میلادیست. یک پی سی قدیمی، ویندوز 95 که بر روی آن نصب شده و اینترنت Dial-up زمانی که حجم استفاده از اینترنت بسیار اندک بود و دنیای اینترنت در آن زمان با دنیای اینترنت کنونی زمین تا آسمان تفاوت داشت.

ضعف گیم پلی در بخش رختشویخانه

پیچ و تاب هوشمندانه در اینجا این است که شما باید بازی ها را بازی کنید تا سودآوری آنها را به حداکثر برسانید. در نتیجه هر بازی دارای یک سری اهداف است که محبوبیت آن را بهبود می بخشد و این اهداف با دستاوردهای درون بازی مرتبط است. همچنین می توانید در IPAD خود درجه سختی بازی های دستگاه آرکید خود را تعیین کنید و حتی میزان پولی که بر حسب به پایان رساندن هر بازی با توجه به درجه سختی مربوطه به دست می آورند و تنظیم کنید که با پایان رسانده هر درجه سختی چه بازیباز به چه میزان سودی می رسد و چقدر برای بازی کردن آن باید هزینه کند. بنابراین خلاصه فعل و انفعالات مالی فروشگاه شما دست شماست و می توانید در این امر دخالت هایی داشته باشید.

متاسفانه ماشین های لباس شویی و خشک کن خود را به مرور زمان نمی توانید ارتقا دهید و مدل های جدیدی از آن ها خریداری کنید. شاید ضعف گیم پلی در بخش رختشویخانه فروشگاه نسبت به بخش کلوپ بازی شما بیشتر نمایان شود و اگر گیم پلی بازی عمق،تنوع و لذت بیشتری در بخش رختشویخانه داشت می توانست کلیت گیم پلی بازی را در رتبه بالاتری قرار دهد.

در مورد دیگر گرافیک فنی و بصری بازی با توجه به این که ARCADE PARADISE یک بازی مستقل و جمع و جور است به صورت کلی در سطح متوسطی قرار دارد و شما با یک گرافیک بسیار ساده و روتین طرف هستید که تیم سازنده سعی داشته استایل دهه 90 میلادی رو در توسعه گرافیکی خود هم نشان دهد. به طور خلاصه بخش صدا گذاری بازی هم حال و هوای آن دوران را داشته و به خوبی تداعی کننده دهه 90 میلادی است.

بررسی بازی ARCADE PARADISE

سخن پایانی

در هر صورت می توان گفت گیم پلی نتوانسته یک ریتم منظم و با ثبات داشته باشد و در قسمت هایی از بازی شما را خسته می کند. با این حال بازی کردن با بازی های دستگاه آرکید همچنان لذت بخش است و تنوع بازی های آرکید بسیار متنوع و جالب توجه است. همچنین پس از مدتی حس مالکیت داشتن و علاقه به فروشگاهی که متعلق به شماست رفته رفته قوی تر می شود و دوست دارید فروشگاه خودتان را به درجاتی بالا برسانید و آن را رشد دهید. روی هم رفته ARCADE PARADISE برای کسانی که در آن دوران یا در حوالی آن بزرگ شده‌اند مورد استقبال قرار می‌گیرد و می تواند چنین قشری از بازیبازان را به سوی خود جذب کند.

امتیاز بازی‌سنتر - 6

6

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
آرشیوی فوق العاده از بازی های آرکید دهه 90 میلادی
فضا سازی قابل قبول اتمسفر دهه 90 میلادی
شخصی سازی دستگاه های آرکید و تغییرات دکوارسیون کلوپ آرکید لذت بخش است
نقاط ضعف:
اداره رختشویخانه بعد از مدتی خسته کننده و تکراری می شود
ریتم کند و خسته کننده شروع اولیه بازی
این بازی بر اساس نسخه ارسالی سازنده بر روی پلتفرم PS5 بررسی شده است

User Rating: Be the first one !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا