بررسیپلی استیشن 3

بررسی بازی FIFA World Cup 2010

در این سال ها کمتر کسی وجود دارد که علاقه مند به فوتبال بوده باشد و تا به حال سری FIFA را تجربه نکرده باشد. بازی که به سرعت پیشرفت هایی را در تمام ضمینه ها طی کرد. از موسیقی و گرافیک تا روند گیم پلی و وجود آیتم های متنوع و جدید، همه و همه هر سال باعث پیشرفتی چشم گیر نسبت به سال گذشته شدند. آمار و ارقام نشانگر آن است که در این نسل یعنی از اواخر سال 2006 که FIFA07 وارد بازار شد در تمامی شماره ها شاهد پیشرفت این سری و فروش خوب آن بوده ایم، به طوری که بسیاری از گیمرهایی که عاشقانه سری PES را در دوران PS2 می پرسدیدند و شب و روز خود را با آن طی می کردند، در این نسل به سری بازی های FIFA روی آورده اند. شرکت EA سعی کرده است که هر سال علاوه بر سری بازی های FIFA یک بازی دیگر نیز در اواسط فصل بهار یا در اوایل تابستان ارائه دهد. به طوری که دو سال پیش شاهد Euro2008 بوده ایم، در سال گذشته Ultimate Team که شاهکاری از سوی EA بوده است را مشاهده کرده ایم و امسال نیز شاهد FIFA World Cup هستیم. هم اکنون نقدی بر این شماره خواهیم داشت تا نقاط ضعف و قوت بازی را برای شما مشخص کنیم.

در یک بازی فوتبال همیشه گیم پلی حرف اول را میزند. در این نسخه شاهد یک گیم پلی کاملا بهبود یافته نسبت به FIFA10 هستیم. قبل از وارد شدن به بازی شما می توانید تمام کارهایی که در شماره های قبلی انجام میدادید را دوباره انجام دهید. از تغییر سیستم خود و بازیکنان تا مشخص کردن وظایف بازیکنان در بازی و مراقبت از مهاجمان قوی تیم مقابل همه و همه قابل انتخاب هستند. در قسمت settings دو تغییر ایجاد شده است. تغییر اول انتخاب نوع چمن ورزشگاه است که کار تنوع خوبی به بازی می بخشد. تغییر دوم نیز انتخاب مراحلی که می خواهید در آن بازی را انجام دهید است. به عنوان مثال اگر بازی دوستانه را انتخاب کنید ورزشگاه های بسیار زیاد با آب و هوای متنوعی در اختیار شما قرار خواهد گرفت در صورتی که اگر یکی از مراحل جام جهانی را انتخاب کنید تنها ورزشگاه های آفریقا با هوای آفتابی در انتظار شما خواهند بود.

پس از ورود به بازی اولین چیزی که توجه شما را به خود جلب می کند سرعت بازی هست که نسبت به شماره قبل به طور ملموسی افزایش پیدا کرده است. این کار به عقیده عده ای بد بوده است. اما به نظر من کار درستی بوده چون در فوتبال روز دنیا دقیقا شاهد همین سرعت هستیم و در زمان بازی این سرعت به شما حس خوبی را القا می کند. در این نسخه شاهد بهبود یافتن نکات بسیار زیادی در طول روند بازی هستیم. مدافعان به نحوی طراحی شدن که بسیار درگیرانه با مهاجمان کار می کنند و در عوض گرفتن توپ نیز به راحتی شماره های قبلی بازی نیست و برای به دست آوردن آن باید تلاش مدافعان را بیشتر کنید. در زمان حمله دیگر خبری از سانترهای عجیب و غریب و با قوس زیاد نیست. در عوض شما سانترهای کاملا معقولی را مشاهده می کنید که حتی با پاس های چیپ هوایی این هنر به اوج خود می رسد و دقیقا حس یک فوتبال واقعی به شما دست خواهد داد. زمان شوت زدن که فرا می رسد قوانین فیزیک به داخل بازی راه پیدا می کنند. اگر شما تکیه گاه مناسبی داشته باشید می توانید شوت خود را با قدرت قابل قبولی روانه دروازه کنید؛ اما اگر از کنارها یک پاس رو به عقب بدهید و سرضرب به آن شوت بزنید به احتمال زیاد شوت خوبی از آب در نخواهد آمد و موفقیتی حاصل نمی شود. در همین راستا اگر شما در موقعیت هجومی قرار بگیرید که برتری نفرات با شما باشد، یاران شما با دقت بیشتری گام بر می دارند و نفوذ می کنند. دلیل این امر فرار از تله آفساید مدافعان می باشد که آنها نیز با دقت و ظرافت مثال زدنی این کار را انجام می دهند. پس از مدافعان و مهاجمان نوبت به دروازبانان می رسد. این بخش واقعا عالی کار شده است. در زمان تک به تک ها زاویه را به خوبی تنگ می کنند تا شوت زدن برای شما سخت شود. رفلکس دروازبانان بسیار عالی تر و واقع بینانه تر کار شده است به طوری که دروازبانان آماده، پس از دفع یک توپ به سرعت آمادگی دفع شوت بعدی را نیز خواهند داشت و به سمت آن خیز بر می دارند. قسمت دیگری که در همین ضمینه بهبود یافته است چیپ زدن می باشد. دیگر شما نمی توانید به راحتی نسخه قبلی از چند متری محوطه جریمه چیپ بزنید زیرا دروازبانان بسیار باهوش تر از گذشته شده اند.

ضربات ایستگاهی نیز در بازی به خوبی کار شده است و به راحتی نسخه قبلی نمی توانید آنها را گل کنید. تغییر جالب دیگری که صورت گرفته است شادی پس از گل بازیکنان می باشد که واقعا جالب تر شده است. نحوه کار به این شکل است که پس از به ثمر رساندن گل دوربین به بازیکن نزدیک می شود و شما شادی خود را که بسیار متنوع تر از گذشته شده است را می توانید انجام می دهید و این شادی را تا پشت دروازه و در کنار پیست دو نیز ادامه دهید. وزن توپ نسبت به نسخه قبل تا حدودی کمتر شده است اما در بازی تاثیر خاصی ندارد و به چشم نمی آید. هوش مصنوعی در این نسخه کاملا بهبود یافته است و به صورتی که بر روی درجه Legendary شما به سختی می توانید بازی کنید و توانایی بالایی را برای بردن رقابت در این قسمت نیاز دارید. دلیل این امر مدافعان سخت کوش تیم مقابل هستند که مانع از نفوذهای شما به داخل محوطه جریمه می شوند. تنها اشکال هوش مصنوعی بازی در این بخش خراب کردن موقعیت های بسیار زیاد توسط مهاجمان تیم مقابل است به طوری که امکان دارد از هر 5 تک به تک 2 توپ را وارد دروازه کنند. البته واکنش دروازبانان در این امر بی تاثیر نیست.

نکته دیگر که به عقیده خیلی ها باعث راحت تر شدن بازی شده است اضافه شدن قابلیت Two-button می باشد. در این وضعیت شما می توانید کنترل خود را با استفاده از دو دکمه تحت اختیار در آورید. به این صورت که اگر می خواهید سانتر کنید کافی است کمی دکمه پاس را بیشتر از حالت معمول نگاه دارید. این کار دو مشکل را به وجود خواهد آورد. باعث حرفه ای شدن یک عده بازیکن معمولی خواهد شد و همچنین در قسمت آنلاین بازی احتمال دارد دردسرهای زیادی به علت راحت شدن نحوه بازی به وجود آورد. قابلیت کاملا جدید دیگری که در این نسخه قرار گرفته است، نحوه پنالتی زدن می باشد که واقعا عالی و جذاب کار شده است به طوری که کاملا هیجان و سختی کار را در حین ضربه زدن احساس خواهید کرد. سنگین بودن جو را به علت سختی زدن ضربه نهایی کاملا در وجود خود حس می کنید. در پایان هم اشاره ای باید به داوری داشته باشیم که گاهی اوقات اشتباهات خیلی بدی را مرتکب می شوند. مانند نگرفتن کرنرهای کاملا واضح، برخورد بیش از حد توپ با مسیر حرکت داور، ندادن کارت قرمز در موقعیت های خطرناک که باعث خطاهای مکرر توسط بازیکنان حریف می شود و همچنین گرفتن خطا در شرایطی که داور به راحتی می تواند دستور به ادامه بازی دهد. در مجموع این بخش دچار تحولی شده است که به عقیده من بیشتر رو به جلو و مثبت بوده است.

به جرات می توان گفت که EA به شدت در این بخش حوصله و دقت به خرج داده است. بلافاصله بعد از ورود شما به منوی اصلی بازی با یک موسیقی زیبا و جذاب به نام Wavin Flag Celebration Mix مواجه می شوید. این موسیقی معنا و مفهوم بسیار زیبایی دارد. در این آهنگ هدف اصلی جام جهانی که جمع شدن ملت های مختلف در کنار یکدیگر با صلح و صفا است به ما گوش زد می شود. در مجموع موسیقی های زیبایی در طول بازی می شنوید که همه آنها جدید هستند و از نسخه های قبل چیزی به این لیست اضافه نشده است.

کار جالبی که در این ضمینه توسط استدیوی Canada این شرکت صورت گرفته است، قرار دادن سرود ملی تمام کشورهایی که دارای سرود ملی رسمی هستند می باشد. پس از ورود به بازی اگر قسمت های اولیه کار را مشاهده کنید، می توانید قسمت پایانی سرود ملی کشور میزبان را بشنوید که کار فوق العاده جالبی هست. برای شنیدن سرود ملی هر کشور به صورت کامل کافی است که در منوی اصلی آنالوگ راست خود را رو به بالا تکان دهید و سپس بر روی کره زمین، کشور مورد علاقه خود را پیدا کنید و به سرود ملی آن کشور گوش دهید. در حین گوش دادن می توانید سوابق این تیم در دوره های گذشته جام جهانی را به همراه اطلاعات مفید دیگری از این کشور مرور کنید.

جو استادیوم ها فوق العاده عالی کار شده است. تیم میزبان زمانی که توپ را در اختیار دارد، تماشاچی ها آن ها را با شور و هیجان تشویق می کنند و این حس را به شما می دهند که در صورت گل زنی به تیم حریف هر لحظه امکان دارد استادیوم از شادی منفجر شود. در طرف مقابل قضیه وقتی که تیم میهمان توپ را در اختیار دارد صدای تشویق ها بیشتر شده و گاهی صدای سوت نیز شنیده می شود. این کار باعث به وجود آمدن تاثیرات روانی بر روی بازیکن می شود. هنگامی که تیم مهمان در حال حمله ای خطرناک است ورزشگاه تا حدی در سکوت فرو می رود. این قضیه بسته به نحوه اتمام آن باعث شادی و یا غم تماشاچی ها خواهد شد که با صدای خود این امر را نشان می دهند. نکته جالبی که در این بخش به چشم می آید، شنیده شدن صدای سازهای محلی آفریقایی در ورزشگاه ها می باشد که واقعا عالی کار شده است و حال و هوایی مشابه را به شما وارد می کند. در قسمت پایانی این بخش نیز باید به گزارشگرهای بازی اشاره کنیم. این بخش در شماره قبل تا حدودی جذاب تر بوده است. دلیل این امر تغییر گزارشگران بازی می باشد. همچنین در این شماره شاهد شنیدن جمله های تکراری هستیم که تا حدودی باعث خسته شدن از روند گزارش بازی ها می شود. اما از این نکته نباید چشم پوشی کرد که EA زحمت بسیار زیادی برای گفتن نام تمامی بازیکن های حاضر در 199 تیمی که در بازی حضور دارند کشیده است.

قبل از شروع بحث در ضمینه گرافیک باید منوی اصلی بازی را تحسین کنیم. این منو با رنگ بندی فوق العاده زیبای خود در کنار موسیقی زیباتر احساس شادی و سرزندگی را به شما می دهد. همچنین در این بازی کره زمین را می توانید مشاهده کنید و برای روی 199 کشور حاضر در این بازی بروید و اطلاعاتی در مورد پایتخت آن کشور و همچنین جمعیت آنها به دست آورید که کار نوین و زیبایی از سوی سازندگان بازی بوده است.

در ادامه بحث، قسمت گرافیک را باید به دو بخش کاملا جدا از یکدیگر تفکیک کنیم. انیمیشن هایی که در فواصل بازی به علت خطا، کرنر، تعویض و کارهایی از این قبیل به نمایش در می آید و گرافیک بصری بازی که در حین انجام بازی شاهد آن خواهید بود. انیمیشن های بازی بسیار زیبا و جذاب کار شده است. اگر یکی از 32 تیم راه یافته به مرحله نهایی جام جهانی را انتخاب کنید؛ قادر به دیدن مربیان این تیم ها خواهید بود که فوق العاده جالب کار شده اند. در حین تعویض آخرین توصیه های خود را به بازیکنی که به میدان خواهد رفت می کنند. هنگامی که تیم عقب است بازیکنان خود را رو به جلو هدایت می کند و در زمانی که تیم جلو است به آن ها توصیه می کند که از لاک دفاعی خارج شوند و حمله کنند. تمام این حرکات با استفاده از حرکت دست و حرکت لب های مربی به نمایش در می آید. تنها اشکالی که در این بخش می شود به آن خرده گرفت خشک کار شدن حرکات بدن مربیان است. برای تعویض ها، انیمیشن های کاملا جدیدی تهیه شده است و به هیچ وجه صحنه ای مشابه با نسخه قبل را مشاهده نخواهید کرد. تماشاچیان نیز در این بخش نقش خود را به خوبی ایفا کرده اند. در لحظاتی از بازی آن ها به نمایش در می آیند که با آرایش ها و لباس های متفاوت، تیم خود را تشویق می کنند. این کار جذابیت زیادی به بازی می دهد. تنها قسمتی که در این بازی دست نخورده است انیمیشن های مربوط به داوری می باشد که زمان نشان دادن کارت های خود به بازیکنان خاطی هیچ تغییر در این ضمینه ایجاد نشده است و کاملا مشابه نسخه قبلی بازی است. مشکل اساسی که در این بخش به چشم می خورد لباس بازیکنان و مربیان نشان داده شده در انیمیشن ها می باشد که خیلی دلچسب و خوب طراحی نشده است. لباس ها کاملا چسبیده به بازیکنان هستند و در حین حرکت هیچ جابه جایی در آنها به وجود نمی آید و کاملا ثابت هستند. اما در هوای بارانی نقطه قوت گرافیک به چشم می آید و لباس بازیکنان خیس هست. نمناک شدن و لیز بودن آن را کاملا حس می کنید. در نهایت نباید از این قضیه چشم پوشی کرد که طراحی لباس ها به خوبی انجام شده است.

در ضمینه گرافیک بصری بازی، که در حین انجام بازی شاهد آن خواهید بود، تغییرات رو به جلوی خوبی اعمال شده است؛ اما تفاوت خیلی زیادی با نسخه قبل ندارد. چمن های زمین را پس از انتخاب به وسیله خودتان می توانید مشاهده کنید که بسیار با کیفیت تر و زیباتر کار شده است. اگر در یک هوای آفتابی به زمین ورزشگاه نگاه کنید قسمت هایی که به وسیله طراحی خاص استادیوم ها در سایه قرار دارن به بهترین شکل به تصویر کشیده شده اند و سایه ها واقعا عالی کار شده اند. در نقطه مقابل یعنی در قسمت آفتابی ورزشگاه نیز کار برای شما سخت تر می شود و توپ های سفید رنگ را به سختی می بینید که باعث واقع گرایانه تر شدن بازی شده است اما چشم شما پس از نگاه طولانی به این قسمت درد خواهد گرفت که البته در زمین های بی کیفیت این اتفاق رخ می دهد که بسیار نادر هستند. در هوای بارانی مشکلات بهبود یافته است. دیگر توپ به نحو غیر عادی به پس از برخورد پاس های هوایی به زمین به حرکت در نمی آید و معقولانه با سرعت بیشتری از حالت معمولی به حرکت در می آید. در هوای برفی حال و هوایی مشابه با نسخه قبل را پیش رو داریم که به علت نزدیک بودن به حالت واقعی خود تقریبا دست نخورده باقی مانده است.

طراحی و استایل بازیکنان فوق العاده کار شده است به طوری که اگر از دورترین دوربین بازی به زمین نگاه کنید باز هم بازیکنان را می توانید از نوع اندام و هیکل آنها تشخیص دهید. دوربین بازی در حین زدن ضربات کرنر و ایستگاهی تا حد بسیار زیادی به FIFA World Cup 2006 شباهت دارد که در حین زدن کرنر دوربین تا حدودی عقب رفته تا جزئیات بیشتری را از کنار زمین و تماشاچیان مشاهده کنید. تبلیغات دور زمین خوب کار شده اند و مطابق با اسپانسرهای جام جهانی نظیر SONY و MTN و Visa Card طراحی شده اند. البته تبلیغات، حمایت کنندگان زیاد دیگری را نیز در بر می گیرد. در نهایت به صورت بازیکنان خواهیم رسید که برای تیم های اصلی که در مرحله نهایی بازی حضور دارند به خوبی کار شده است. برای بقیه تیم های معروف نیز همین رویه در پیش گرفته شده است. اما برای تیم های نه چندان معروف صورت های پیش فرض به صورت تصادفی انتخاب شده است که البته گاهی اوقات شباهت هایی را نیز مشاهده می کنید. در واقع به این قسمت نمی توان ایراد گرفت زیرا طراحی چهره تمام 199 تیم حاضرکار بسیار سختی خواهد بود که نیازمند وقت و صرف هزینه های بسیار زیادی می باشد.

حال قصد داریم قسمت هایی که به صورت ویژه در این نسخه قرار گرفته اند را مورد بررسی قرار دهیم که در زیر به هر یک اشاره ای خواهیم داشت.

2010 FIFA WORLD CUP: بخش اصلی بازی که هسته گیم پلی آفلاین حول این بخش می چرخد. این قسمت یک شبیه سازی بسیار کامل از تمام مراحل جام جهانی برای تمام قاره ها و تیم های حاضر در این دوره می باشد. در ابتدا شما تیم مورد نظر خود را به همراه تنظیمات لازم انجام می دهید. در تنظیمات نکته ای که قابل توجه است شروع کردن بازی ها با تیم انتخابی از هر دوره ای که مایل به انجام آن باشید است. پس از این کار شما به بازی ها وارد می شوید. در این منو رنکینگ تیم شما در جهان، آمار بازی های قبلی شما، بهترین گل زن تیم شما و همچنین آخرین اخبار مربوط به رقابت ها به نمایش در می آید. مانند گذشته می توانید آمار بازیکنان و جدول گروه خود را مشاهده کنید. همچنین قبل از ورود به بازی ترکیب خود را آماده کنید. در این بخش 2 نکته بسیار جالب به چشم می آید. نکته اول دقتی هست که سازندگان بازی برای تعیین برنامه بازی ها انجام داده اند به طوری که اگر از مرحله ابتدایی، کار را شروع کنید شاهد جدول دقیق بازی ها با تاریخ و روز FIFA Date آن ها خواهید بود که کاملا دقیق انجام شده است. نکته بعدی که تا حدودی جدید است مصدوم شدن بازیکنان شما در تمرینات می باشد. بعد از انجام هر بازی ممکن است برای شما پیامی در صفحه به نمایش در آید که یکی از بازیکنان شما به علتی خاص در 1 یا 2 بازی حضور نخواهد داشت. در مجموع بخش جالبی است که در نهایت می توانید با هر کشوری که دوست دارید جام جهانی را بالای سر خود مشاهده کنید.

CAPTAIN YOUR COUNTRY: این بخش که به تازگی در سری بازی های FIFA جای خود را باز کرده است با یک تغییر بسیار جالب و زیبا پا به این نسخه گذاشته است. شما می توانید بازیکنی را که حدود 7 الی 8 ماه با او در FIFA10 ساعت های خود را سپری کردید به این شماره منتقل کنید و با او جام جهانی را فتح کنید. این ایده واقعا عالی و جالب کار شده است به طوری که اگر با 3 دوست دیگر خود می خواهید آفلاین بازی کنید می توانید بازیکنان آن ها را نیز با Recover کردن پروفایل آنها به بازی آورده و بازی کنید. این قسمت تا 4 نفر ظرفیت دارد. البته برای افرادی که همچین بازیکنی را در اختیار ندارن یک قسمت ساخت بازیکن به صورت کامل قرار گرفته است که می توانید بازیکن مورد نظر خود را بسازید. اگر هم علاقه ای به ساخت بازیکن ندارید می توانید بازیکن مورد نظر خود را مانند مسی در آرژانتین یا کاکا در برزیل و سایر بازیکن ها را انتخاب کنید و به بازی در این بخش بپردازید. نکته بسیار جالب دیگر در این بخش وجود اسامی بسیار زیادی هست که گزارش گر قادر به گفتن آن می باشد به طوری که من اسمی نزدیک به اسم خودم پیدا کردم به نام Boris که بسیار شبیه به Borix هست. این بخش همیشه از اولین دوره جام جهانی و به صورت کامل شروع می شود و قابلیت شروع از مرحله پایانی و یا اواسط کار را نخواهید داشت. پس از انجام تمام تنظیمات وارد منوی اصلی این بخش می شوید. آیتم جدیدی که در این بخش به چشم می خورد رتبه شما در بین بازیکنان جهانی هست و 3 بازیکن دیگری که در تیم با آنها مقایسه می شوید و باید از آنها خود را بهتر نشان دهید تا همیشه در ترکیب اصلی قرار بگیرید. در بازی مانند Euro2008 هر 4 بازیکنی که مد نظر مربی هستند در پایین صفحه و حین انجام بازی امتیازاتی را دریافت می کنند و در پایان بازی رده بندی می شوند. هدف نهایی در این بهش نیز قهرمانی در جام جهانی در حالت Be a Pro با بازیکن مورد علاقه شما می باشد.

STORY OF QUALIFYING: بخشی فوق العاده جذابی که از زمان FIFA 08 تا به حال از بازی کنار گذاشته شده بود و دوباره در این شماره با شکل و شمایلی جدید شاهد آن هستیم. پس از ورود به این بخش شاهد 8 قسمت متفاوت خواهید بود که 6 بخش مربوط به قاره های مختلف می باشد و دو بخش دیگر مربوط به دیدارهای جذاب و حساس جام جهانی 2006 است و بخش دیگر مربوط به همین جام جهانی هست و به صورت آنلاین قابل دسترسی خواهد بود. در این Mode شما شاهد بیش از 59 سناریو متفاوت در قاره های متفاوت خواهید بود که اروپا در این بخش بیشترین سهم و اقیانوسیه کمترین سهم را به خود اختصاص داده اند. سناریوها مربوط به بازی ها مختلفی که در مراحل گروهی هر قاره صورت گرفته است می باشد که باید با تیم تعیین شده کارهای گفته شده را انجام دهید. به عنوان مثال در یک بازی آرژانتین از بلیوی 1-5 عقب هست و کارهایی که باید انجام دهید شامل جلوگیری از شکست در وحله اول و بعد از آن نخوردن گل بیشتر و بردن بازی می باشد. تنها مشکل این بخش تنوع نداشتن کارهایی هست که باید انجام دهید و به چند مورد خاص بسنده شده است که در بالا به تعدادی از آن ها اشاره شد.

یکی از قسمت هایی که در طی این چند سال به طور چشم گیری توجه اکثر گیمرها را به خودش جلبه کرده است بخش آنلاین بازی ها است. همیشه بازی کردن فوتبال مقابل یک انسان دیگر جذابیت بازی رو دو چندان می کند به طوری که ممکن است زمان را در اثر بازی کردن به صورت مکرر از دست بدهید. World Cup نیز همانند نسخه های قبلی سری FIFA با سرورهای خوب و نسبتا قوی خود به بازار ارائه شده است و تمام قسمت هایی که در شماره قبل وجود داشته است را دارا می باشد. البته یک سری تغییرات نیز اعمال شده است که به صورت مختصر به آنها اشاره ای خواهیم کرد و بخش ها را به صورت مجزا توضیح خواهیم داد.

در منوی اصلی بازی دو قسمت برای وارد شدن به بخش آنلاین وجود دارد که ابتدا به گزینه دوم یعنی Online Game Modes می پردازیم. در این بخش 5 آیتم برای انتخاب وجود دارد که تمام آنها در نسخه قبلی بازی بوده است؛ با این حال در مورد هر یک توضیح کوتاهی را ارائه می کنیم.
Head To Head Match: این بخش در واقع همان بازی کردن به صورت Ranked می باشد که شما با بازیکنانی از سرتاسر دنیا به صورت کاملا تصادفی بازی خواهید کرد.

Tables And Leaderboards: همان طور که از نام آن پیدا است محلی است برای نشان دادن موقعیت شما نسبت به بازیکنان دیگر با توجه به امتیازاتی که کسب کرده اید. شما می توانید مقام خود را با دیگر دوستان خود نیز مقایسه کنید.

Online Lobbies: در این بخش شما به همراه تعدادی از بازیکنان در سرورهایی با نام های خاص و مربوط به کشورهایی خاص صبر کرده و پس از طی مراحل مربوطه و به اتمام رسیدن زمان ترکیب خود را به همراه پست بازیکنان مشخص کرده و وارد یک بازی گروهی می شوید.

Download Latest Squad: شما به کمک این آیتم می توانید آخرین ترکیب هایی مربوط به هر تیم را از سایت رسمی بازی دانلود کنید و در بازی های خود در بخش آنلاین استفاده کنید.

My World Cup Online: آخرین گزینه در واقع همان پروفایل شما می باشد که بازی های بخش آنلاین و درصدهای مربوطه به همراه میزان برد و باخت شما را نشان می دهد.

قسمت بعدی که در منوی اصلی بازی شاهد آن خواهیم بود بخشی جدید از سوی تیم آنلاین EA با نام Online FIFAWORLDCUP می باشد. در این بخش شما کافی است تیم ملی مورد علاقه خود را انتخاب کنید. پس از این کار در یک گروه 4 تیمی قرار می گیرید که یکی از تیم ها خود شما هستید. این بخش دقیقا مانند جام جهانی کار شده است و شما به صورت آنلاین در یک گروه باید به رقابت بپردازید. اگر موفق به صعود از گروه خود شوید به مرحلی حذفی راه پیدا می کنید. در این بخش به صورت تصادفی با تیم هایی که مانند شما به مرحله حذفی آمده اند بازی می کنید و در نهایت در صورت موفقیت به فینال رفته و قهرمان این دوره از رقابت ها به صورت آنلاین می شوید. مجموع و Base این بخش دچار تغییر نشده است و روند سابق خود را حفظ کرده است.

نتیجه گیری برای این نسخه کار خیلی سختی هست زیرا برخلاف شماره قبل این نسخه با نظرات کاملا متفاوتی مواجه شده است. یک سری نظرات معقول و تعدادی دیگر نابجا هست. اما ما این بازی را نسخه ای رو به جلو در ادامه موفقیت های این چند ساله FIFA می دانیم. با تغییرات مناسبی و به جایی که در تمامی ضمینه ها صورت گرفته است؛ فرصتی برای شما فراهم آمده که با تیم مورد علاقه خود، جام جهانی را به بالای سر برده و سرود شادی را سر دهید. به همین جهت به تمامی شما خرید این بازی را توصیه می کنیم تا در آستانه رقابت های جام جهانی سرنوشتی متفاوت را برای این رویداد مهم با دستان خود رقم بزنید

مجموع امتیاز - 8

8

امتیاز بازی‌سنتر

نقاط قوت:
گیم پلی بهبود یافته نسبت به نسخه قبل
بهبود هوش مصنوعی مدافعان و دروازبانان به شکل فوق العاده چشمگیر
حضور 199 تیم ملی به همراه اسامی دقیق بازیکنان
جو عالی استادیوم ها به همراه سازهای آفریقایی
انیمیشین های جدید
نقاط ضعف:
اشتباهات داوری
ضعف هوش مصنوعی در بخش حمله و زدن ضربات نهایی
حرکات نه چندان نرم مربیان و بازیکنان در انیمیشن ها
وجود نداشتن Arena به شکل سابق در بازی و محیط های بی روح اطراف آن

User Rating: Be the first one !

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا